افزایش تحریم های آمریکا علیه ایران

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دیروز (۲۷ شهریور ماه) با انتشار توئیتی، از استیو منوچین وزیر دارایی آمریکا خواست تا تحریم‌ها علیه ایران را بطور چشمگیری افزایش دهد. او به جزئیات این تحریم های جدید اشاره‌ای نکرده اما چند ساعت بعد از انتشار این توئیت اعلام کرد که تا ۴۸ ساعت آینده جزئیات این تحریم‌ها را اعلام خواهد کرد.

0 97

افزایش تحریم های آمریکا علیه ایران

افزایش تحریم های آمریکا علیه ایران

این تصمیم در حالی گرفته شد که حسن روحانی رئیس جمهور ایران طی سخنرانی اخیر خود مذاکره با دولت آمریکا “با فشار حداکثری” را غیر ممکن خوانده بود.

اغلب تحلیلگران، تحریم های جدید آمریکا را مربوط به حملات ۵ روز پیش به تاسیسات نفتی عربستان سعودی می‌دانند و معتقدند ترامپ با این تصمیم در پی راهی برای گریز از جنگ با ایران و همزمان راضی نگهداشتن متحدانش در خاورمیانه است.

افزایش تحریم های آمریکا علیه ایران

رسانه‌های امریکایی به نقل از مقامات آمریکایی گفته‌اند که این کشور منشأ حملات را شناسایی کرده و تعدادی موشک و پهپاد از داخل خاک ایران و از جنوب این کشور تاسیسات نفتی عربستان را هدف قرار داده‌اند.

شبکه آمریکایی “ان‌بی‌سی” به نقل از مقام های آمریکایی گزارش داد که دولت ترامپ مشغول سنجیدن گزینه های خود برای اقدامی تلافی جویانه علیه ایران از جمله حمله ای سایبری یا فیزیکی به تاسیسات نفتی یا دارایی های سپاه پاسداران ایران است.

ایران دست داشتن در این حملات را رد کرده و وزارت خارجه طی بیانیه‌ای رسمی به سفارت سوئیس، اعلام کرده است که این کشور نقشی در حمله به تأسیسات نفتی عربستان نداشته است. ایران هشدار داده که پاسخ این کشور به هر اقدامی محدود به منشاء تهدید نخواهد بود. جواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز ضمن تکذیب مشارکت ایران در این حملات، در توئیتر خود نوشت:

تشدید جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایرانی ها... دونالد ترامپ به وزیر خزانه داری خود دستور داد (بطور قابل ملاحظه ای تحریم ها علیه کشور ایران را افزایش دهد! )این کار اعتراف به این است که آمریکا عمداً شهروندان عادی را هدف قرار می دهد: تروریسم اقتصادی، غیرقانونی و غیر انسانی. جنگ و ترور را متوقف کنید. امنیت برای همه.

 

افزایش تحریم های آمریکا علیه ایران

لازم به ذکر است که حمله اخیر موجب افزایش کم سابقه قیمت نفت شد؛ چرا که مقامات سعودی اعلام کردند خسارات وارده به حدیست که صادرات نفت این کشور را به نصف کاهش خواهد داد. با این حال طی دو روز گذشته، قیمت نفت رفته رفته رو به کاهش است.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.