بزرگ‌ترین استخر های استخراج بیت کوین

استخرهای ماینینگ یا استخراج، اوج می‌گیرند و افت می‌کنند. آن‌ها مدتی رشد می‌کنند و سپس رو به زوال می‌روند. امروزه شمار استخرهای ماینینگ بسته شده از شمار استخرهای در حال کار بیشتر است. توان ‌هش به وجود آمده از استخرهای فعال، امنیت صدها شبکه کریپتوی مبتنی بر اثبات کار (PoW) را تامین می‌کند؛ از کوین‌های بزرگی همچون BTC و BCH گرفته تا آلتکوین‌هایی مثل مونرو کلاسیک و زیل‌کش (zelcash). در این نوشته می‌خواهیم منشاء بزرگ‌ترین استخرهای استخراج رمز ارز در جهان را بشناسیم و بنیان‌گذاران، جغرافیا و ایدئولوژی این استخرها را بررسی کنیم.

1 528

استخر های استخراج کار خود را از اواخر سال ۲۰۱۰ آغاز کردند و به عنوان ابزاری برای اشتراک گذاری منابع محاسباتی ماینرها مطرح شدند. فایدi روی‌ هم گذاشتن توان محاسباتی ماینرها این است که شانس آن‌ها را در شناسایی بلوک بالا می‌برد. از آن زمان تا به امروز، ماینینگ بیت کوین به کلی دگرگون شده است. دستگاه‌های ویژه استخراج به نام ASIC وارد کار شده‌اند و مزارع یا فارم های بزرگ ماینینگ به وجود آمده است. با این وجود اساس کار استخر های ماینینگ همچنان همان است که در آغاز بود. به جز چند مورد انگشت شمار، پیوستن به این استخرها آزاد است و هرکسی می‌تواند وارد آن‌ها شود.

بزرگ‌ترین استخر های استخراج بیت کوین

توزیع نرخ هش استخراج بیت کوین در یک بازه چهار روزه

در کنار کوین‌های اصلی همچون BTC و BCH که برمبنای استاندارد SHA-256 استخراج می‌شوند، ده‌ها آلتکوین وجود دارند که می‌توان آن‌ها را با الگوریتم‌هایی مانند الگوریتم رایج equihash استخراج کرد. برای نمونه استخر ماینینگ ۲miners.com آمار نرخ هش و سودآوری کوین‌های equihash را بایگانی می‌کند و ارزیابی‌ها نشان داده که ماینرهای رمز ارز به این شیوه آمارگیری خو گرفته‌اند و از آن برای پیدا کردن سودآورترین کوین‌ها استفاده می‌کنند. در حالی که استخر ماینینگ به نه سالگی خود نزدیک می‌شود، انجام یک ارزیابی روی نه استخر بزرگ BTC که بیشترشان BCH و ETH را هم استخراج می‌کنند، وضعیت امروز استخر های ماینینگ را نشان می‌دهد.

بزرگ‌ترین استخر های استخراج بیت کوین

آمار ۲miners.com

BTC.com

ایجاد: ۲۰۱۵

مالک: بیت مین (Bitmain)

نرخ هش BTC (میانگین چهار روزه): ۱۷.۷%

کوین‌های مورد استخراج: BTC, BCH, ETH

تاریخچه: استخر BTC.com در ابتدا به دست بلاک‌تریل (Blocktrail) ایجاد شد تا نقش یک کیف پول اینترنتی را بازی کند و هنوز هم دارای کیف پول نسخه‌های موبایل و کامپیوتری است. BTC.com همچنین دارای یک کاوشگر بلوک و API بیت کوین است. با این وجود مشهورترین سرویس آن استخر استخراجش است که از جولای ۲۰۱۶ توسط ابر تولید کننده تجهیزات ماینینگ به نام Bitmain خریداری شده است.

بزرگ‌ترین استخر های استخراج بیت کوین

در ژوئن ۲۰۱۷ این استخر ماینینگ درخواست کرد تا فرستنده تراکنشی که برای آن کارمزد ۸۰ BTC تعیین شده بود، خود را معرفی کند تا این کارمزد که به صورت تصادفی گرفته شده بود به وی پس داده شود.

F2pool

ایجاد: آوریل ۲۰۱۳

بنیان‌گذار: دیسکاس فیش (Discusfish) و وانگ چون (Wang Chun)

نرخ هش BTC: 13.8%

کوین‌های مورد استخراج: BTC, LTC, ETH, ZEC, SCC, SC, DASH, XMR, DCR, XZC, AION

تاریخچه: F2pool قدیمی‌ترین استخر استخراج بیت کوین چینی است و امروز پس از BTC.com دومین استخر ماینینگ بزرگ در جهان است. F2pool همچنی سومین سرویس بزرگ استخراج اتریوم محسوب می‌شود. در بیت کوین ویکی آمده که F2pool به خاطر امضای کوین بیس خود 七彩神仙鱼 که به معنی دیسکاس فیش است و نام مستعار یکی از اپراتورهای آن است، به نام دیسکاس فیش معروف بوده است. امروزه این استخر استخراج در شبکه BTC دارای ۱۲.۳۸ EH/s، در شبکه‌ی LTC دارای ۵۰.۳۶ TH/s و در ETH دارای۲۱.۴۲ TH/s است. استخر ماینینگ F2pool دارای اپلیکیشن‌های اندروید و iOS بوده و از ابزارهای گوناگونی مانند مقایسه درآمدزایی ماینینگ برخوردار است.

بزرگ‌ترین استخر های استخراج بیت کوین

فیلد دیکود شده کوین‌بیس برای یک بلوک استخراج شده توسط F2pool

در سال ۲۰۱۴ استخر F2pool، ۲۵% از شبکه BTC و ۳۱% از LTC را در کنترل خود داشت که این مساله باعث نگرانی‌ و ترس از امکان حمله ۵۱% شده بود.

Poolin

ایجاد: ۲۰۱۷

نرخ هش BTC: 13.3%

کوین‌های مورد استخراج: BTC, BCH, BSV, ZEC, LTC, DCR, DASH, XMR

تاریخچه: Poolin.com یک استخر ماینینگ چینی دیگر است که به دست بنیان‌گذاران BTC.com ایجاد گردیده است و شرکتی به نام بلاکین (Blockin) روی آن نظارت دارد. Poolin یکی از استخرهایی است که نسبت به دیگران نوآوری بیشتری دارد و دارای ابزارهایی مانند قابلیت تعویض خودکار میان BTC و BCH می‌باشد. این ویژگی بر اساس میزان سودآوری کوین‌ها کار می‌کند. همچنین، Poolin دارای یک فروشگاه شبکه لایتنینگ تقریبا ابتدایی، محاسبه‌گر سود استخراج و آمارهای دیگر اپ‌ها و ابزارهای ماینینگ است.

در ژوئن ۲۰۱۹ آشکار شد که بیت مین در حال شکایت از سه تن از کارکنان پیشین خود است. دلیل این شکایت نقض توافق‌نامه عدم رقابت است که گویا راه‌اندازی Poolin باعث آن شده است.

Antpool

ایجاد: ۲۰۱۴

بنیان‌گذاران: جیهان وو (Jihan Wu ) و میکری ژان (Micree Zhan)

نرخ هش BTC: 10.2%

کوین‌های مورد استخراج: BTC, BCH, LTC, ETH, ETC, ZEC, DASH, SCC, XMC, BTM

تاریخچه: Antpool یکی دیگر از استخرهای استخراج متعلق به Bitmain است که در ابتدا استخر ماینینگ جیهان وو نام داشت. این سرویس دارای یک سری ابزارهای پیشرفته است که برای ماینرهای باتجربه مناسب است؛ به ویژه ماینرهایی که در مقیاس بزرگ‌تر استخراج می‌کنند. Antpool از زیرمجموعه‌های اکانت ماینینگ با سه سطح و استخراج ناشناس پشتیبانی می‌کند. این استخر سودهای به دست آمده را در همان روز پرداخت می‌کند.

بزرگ‌ترین استخر های استخراج بیت کوین

بیت مین با وجود متهم شدن به متمرکزسازی ماینینگ، در سال ۲۰۱۴ استخر Antpool را راه‌اندازی کرد و اعلام کرد که هدف از این کار «عمل به تعهد خود در کمک به تمرکز زدایی از شبکه بیت کوین و همچنین قرار دادن بخش عمده نیروی هشینگ در دستان مشتریان» است.

Viabtc

ایجاد: ۲۰۱۶

بنیان‌گذار: یانگ هایپو (Yang Haipo)

نرخ هش BTC: 7.8%

کوین‌های مورد استخراج: BTC, BCH, BSV, LTC, ETH, ZEC, DASH, XMR, DCR

تاریخچه: Viabtc همچون بیشتر استخرهای ماینینگ یک کاوشگر بلوک و یک کیف پول در اختیار کاربران می‌گذارد. Viabtc یک استخر چینی دیگر است که گسترش پیدا کرده و سرویس‌های سهم‌گذاری به کاربران ارائه می‌دهد. به این ترتیب دارندگان کوین می‌توانند در قبال کوین‌های اثبات سهام خود سود بگیرند.

بزرگ‌ترین استخر های استخراج بیت کوین

استخر Viabtc به پشتیبانی از استخراج بلوک‌های بزرگ شناخته می‌شود و در سال ۲۰۱۶ نخستین بلوک نامحدود بیت کوین را استخراج کرد. Viabtc همچنین پیشنهاد دهنده نام بیت کوین کش است.

Slush Pool

ایجاد: ۲۰۱۰

نرخ هش BTC: 6.7%

کوین‌های مورد استخراج: BTC, ZEC

تاریخچه: اسلاش (Slush) نخستین استخر ماینینگ در جهان است و سابقه آن به نوامبر ۲۰۱۰ برمی‌گردد. در آن زمان این استخر ابتدا کار خود را با نام «سرور استخراج گروهی بیت کوین» آغاز کرد. اسلاش که آغاز کار آن با یک نفر بود، با گذشت زمان توانست بیش از ۱ میلیون BTC استخراج کند.

بزرگ‌ترین استخر های استخراج بیت کوین

در ماه مارس ۲۰۱۸ استخر ماینینگ Slush Pool  با استفاده از تکنولوژیAsicboost نخستین بلوک بیت کوین را استخراج کرد.

BTC.top

ایجاد: ۲۰۱۷

بنیان‌گذار: جیانگ ژوئر (Jiang Zhuoer)

نرخ هش BTC: 5.6%

کوین‌های مورد استخراج: BTC, BCH

تاریخچه: BTC.top یک استخر ماینینگ خصوصی است که نسبت به دیگر استخرهای استخراج چینی مرموز‌تر است. با توجه به خصوصی بودن این استخر، استفاده از آن آزاد نیست. استخرهای ماینینگ چینی سرویس‌های خود را به انگلیسی ترجمه کرده‌اند ولی گویا BTC.top نیازی به این کار نمی‌بیند. به همین خاطر این استخر ماینینگ چینی تا حد زیادی برای غرب ناشناخته مانده است.

در ماه جولای، جیانگ ژوئر مدیرعامل BTC.top با به چالش کشیدن کریگ رایت، رویکرد BSV را «افراطی» خواند و مفهوم قفل کردن پروتکل به نسخه اورجینال ۰.۱ را «مسخره» نامید.

Bitfury

ایجاد: ۲۰۱۱

بنیان‌گذار: والری واویلوف (Valery Vavilov)

کوین مورد استخراج: BTC

تاریخچه: Bitfury یک شرکت ماینینگ صنعتی است که برخی از نخستین دستگاه‌های ASIC را به وجود آورد و از سال ۲۰۱۴ در استخری به آدرس pool.io کار استخراج را آغاز کرده است. در اوایل ژوئن ۲۰۱۴ این استخر که نیمی از نیروی هش آن به وسیله ASICهای Bitfury تامین می‌شود، بیش از ۵۱%  از شبکه BTC را در کنترل خود داشت. این امر شرکت Bitfury را بر آن داشت تا بخشی از توان خود را از این استخر بردارد.

شرکت Bitfury با بی‌اعتمادی گسترده‌ای روبه‌رو است زیرا به خواست خود با نهادهای قانونی همکاری کرده تا هویت تراکنش های بیت کوین را شناسایی کرده و حریم خصوصی را نقض کرده است.

Bitcoin.com

ایجاد: ۲۰۱۶

نرخ هش BTC: 0.6%

کوین‌های مورد استخراج: BTC, BCH

تاریخچه: استخر ماینینگ Bitcoin.com در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۶ راه‌اندازی شد و سه سال است که با هدف دستیابی به بلوک‌های بزرگ‌تر کار می‌کند. این استخر از روز نخست می‌توانست بلوک‌هایی تا ۱۶MB را پردازش کند ولی در آن زمان تنها می‌توانست ۱MB استخراج کند، زیرا قوانین اجماع بیت کوین بیش از این اجازه نمی‌داد. امروز Bitcoin.com سخت‌افزارهای ماینینگ و استخراج ابری را برای کاربران فراهم آورده که استخراج ابری شامل قراردادهایی با بازه زمانی شش ماه تا دو سال است. این استخر ماینینگ یک نرم‌افزار مانیتورینگ موبایل برای خود دارد و کیف پول Bitcoin.com نیز با ۴.۷ میلیون بار نصب یکی از کیف پول‌های رایج رمز ارز محسوب می‌شود.

در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸ و پس از جدایی ABC از SV Bitcoin ، استخر Bitcoin.com نخستین بلوک بیت کوین کش ABC را استخراج کرد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. آران

  باسلام
  من میخاستم استخرمو از VIA.BTC به BTC.COM عوض کنم چن تا سوال داشتم
  ۱-در صورت امکان توضیحاتی در مورد نحوه پرداختها در استخر BTC.COM بدید.(روش پرداخت و کارمزد)
  ۲-میتونم از کیف پول استخر قبلیم تو این استخر جدید استفاده کنم؟
  از مطالب مفیدتون تشکر میکنم.ممنون