هایپرلوپ (Hyperloop): راهکار جدید شبکه پرداخت لایتنینگ برای رفع مشکلات نقدینگی

تقریبا سه ماه پیش بخش توسعه شرکت لایتنینگ از لایتنینگ لوپ (Lightning Loop) پرده برداری کرد. سرویسی که به کاربران اجازه می‌دهد تا کانال‌های لایتنینگ را بدون بستن آن پر یا خالی کنند، بنابراین هزینه‌های تراکنش درون زنجیره کاهش می‌یابد. این سرویس توسط توسعه دهندگان نرم افزاری لایتنینگ الکس بازورث (Alex Bosworth) و بریان وو (Bryan Vu) برای کمک به مدیریت نقدینگی کاربران ایجاد شده است.

0 88

الکس بازورث (Alex Bosworth) می‌گوید سرویس لوپ برای مدیریت نقدینگی کارآمد است، زیرا “این سرویس مشکل نقدینگی را برای لایتنینگ از بین می‌برد. این بدین معنی است که شما نمی‌توانید دوباره تعادل حساب برقرار کنید. اگر از ظرفیت کانال خود را در یک جهت به طور کامل استفاده کنید، امکان بازیابی تعادل حسابتان در داخل شبکه لایتنینگ وجود ندارد. برای این کار شما می‌بایست از حساب خود خارج شوید.”

درحال حاضر روند طبیعی کاربران برای حل این مشکل، انجام یک معامله پایاپاى است که درون زنجیره اتفاق افتاده و شامل هزینه تراکنش می‌شود و این هزینه‌ها برای بلاک چین بیت کوین می‌تواند کاملا چمشگیر باشد. با عرضه همگانی نسخه آزمایشی لوپ برای کاربران، آزمایشگاه‌های توسعه لایتنینگ و بازورث برای چگونگی بهبود هرچه بیشتر مدیریت نقدینگی تلاش می‌کنند.

کارامدی بیشتر نقدینگی

بدین منظور، بازورث مفهومی به نام هایپرلوپ (Hyperloop) را برای حل بهتر این مشکل ارائه داد. هایپرلوپ ایده‌ای است که معاملات پایاپاى را تجمیع می‌کند، در نتیجه معاملات فردی به صورت درون زنجیره و با امضا و خروجی‌های فردی رخ نمی‌دهد. دسته‌های هایپرلوپ با استفاده از روشی به نام تراکم امضا (signature aggregation) وارد و ثبت می‌شوند.

با این فناوری، اگر بتوانید گروهی از افراد را برای همکاری و امضای مشترک راضی کنید، می‌توانید هزینه تراکنش انتقال سرمایه از سوی تمام افراد حاضر روی زنجیره را به یک امضا منتقل کنید. برای اینکار محدودیتی وجود ندارد.”

در حالی که این فناوری باعث صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود، یکی از الزامات اجرای آن همکاری میان افراد زیادی در یک دوره کوتاه است که می‌تواند بیشتر آنچه بنظر می‌رسد چالش برانگیز باشد.

هماهنگی تراکنش‌های هایپرلوپ

هایپرلوپ برای مدتی کوتاه کانالی ایجاد می‌کند تا طرفین معامله بتوانند بهم متصل شوند. بنابراین، عملا اگر تعداد زیادی از کاربران نیاز به ورودی نقدینگی داشته باشند، لایتنینگ لوپ ویژگی لوپ آوت (Loop Out) یا خروج از چرخه تراکنش را ایجاد می‌سازد.

این ویژگی همچنین به عنوان هماهنگ کننده ای برای رویدادهای بین الطرفین نیز عمل می‌کند، در نتیجه مشکل افراد سودجو که به قصد نابودی به عضویت این معملات در می‌آیند را از میان بر می‌دارد. این اقدامات به صورت کاملا غیرمتمرکز و غیر کاستدی انجام می‌گیرند.

در حالی که هایپرلوپ صرفه جویی قابل توجهی برای دسته بندی چندگانه معاملات ارائه می‌دهد، از مزایای بزرگ دیگر آن صرفه جویی در کدنویسی تراکنش‌های خروجی است. بازورث می‌گوید: “حجم کدنویسی خروجی در کمترین حالت تنها 30 بایت است، ولی حجم یک معامله پایاپاى درون زنجیره‌ای عادی حدود 300 بایت است. بنابراین استفاده از هایپرلوپ حداقل 10 برابر صرفه جویی بهمراه خواهد داشت.”

هایپرلوپ امکان تراکنش‌های خارج از زنجیره را نیز فراهم می‌کند، به عنوان مثال اگر یک کاربری دارای دو کانال با اعتبار 0.1 بیت کوین در هر کدام باشد و بخواهد تعادل حسابش را به گونه ای تنظیم کند تا هر دو بیت کوین در یک کانال قرار گیرند، می‌تواند اینکار را با دو مبادله درون زنجیره انجام دهد. مشکل حساب‌های مجزا در دو کانال را می‌توان با قابلیتی به نام پرداخت‌های چند مسیره اتمی (Atomic Multipath Payments (AMPs) حل نمود. این ویژگی بدون نیاز به دانش فنی خاصی به کاربر اجازه می‌دهد تا چندین تراکنش را یکجا انجام دهد که بدین صورت هزینه ارسال را برای چندین تراکنش هم مقصد کاهش می‌دهد.

به گفته بازورث، دو راه برای تحقق پرداخت‌های چند مسیره اتمی وجود دارد. “گرچه در حالت ایده‌ال ما با امضای بهبود یافته ای مانند Schnorr اجازه تراکنش را خواهیم داد، اما همچنین می‌توان امکان دسترسی کوتاه مدت برای آن فراهم نمود که به “AMP پایه” مرسوم است و به خوبی با لوپ کار می‌کند.”

به همین ترتیب، AMP های پایه نیز در هایپرلوپ مورد استفاده خواهند بود.

مزیت پرداخت‌های چند مسیره اتمی (AMP) برای هایپرلوپ

ویژگی پرداخت‌های چند مسیره اتمی (AMPs) به نفع کاربرانی خواهد بود که دارای کانال‌های باز بسیاری هستند. به عنوان مثال، اگر کاربری 100 کانال داشته باشد، هایپرلوپ را می‌توان بین تمام این کانال‌ها تقسیم کرد تا همه آن تراکنش‌ها قبل از انجام معامله پایاپاى انجام گیرند.

این میزان صرفه جویی برای قابلیت دیگری به نام “اتصال” نیز فراهم می‌شود که انجام پرداخت درون زنجیره‌ای در کانالی دیگر بدون بستن کانال را ممکن می‌سازد. در این مورد خاص، یک AMP پایه بسیار کاربردی تر خواهد بود.

پیشرفت‌های آتی در فناوری بیت کوین برای این صنعت بسیار چشمگیر خواهد بود. به ویژه قابلیت چند امضایی یا MuSig، که استاندارد چند رسانه ای جدیدی است که به عنوان سنگ بنای فناوری‌هایی مانند تپ‌روت (Taproot) عمل می‌کند، کلید دستیابی به این چشم اندازهای بزرگ است. طبق اظهارات بازورث، هنگامی که ویژگی‌های اشنور (Schnorr) و تپ‌روت (Taproot) در بیت کوین استفاده شوند، قابلیت چند امضایی در ارائه پروتکل لازم برای جمع آوری امن امضاها مفید خواهد بود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.