یک نقص خطرناک و پنهان در رمز ارز‌‌ لیبرای فیسبوک!

حرف و حدیث‌‌های زیادی درباره رمز ارز‌‌ جدید فیسبوک، یعنی لیبرا وجود دارد. حتی اطلاعات فنی بسیار اندکی درباره آن در دسترس است. به نظر می‌‌رسد که هیچ‌‌کس درباره دلایل فنی شکست این سیستم جدید در آینده حرفی نمی‌‌زند. متاسفانه بیشتر از یک نقص در این سیستم وجود دارد. در این مطلب به بررسی یکی از این موارد می‌پردازیم.

0 93

نقص ها و دلایل اصلی شکست لیبرای فیسبوک:

۱. این پروژه شامل حجم بزرگی از کدنویسی است.

۲. کدهای جدید هرچقدر هم که توسعه‌‌دهنده آن سخت تلاش کرده باشد، همیشه دارای باگ هستند.

۳. برخلاف کدهایی که شرکت‌‌‌‌های بزرگی مانند فیسبوک به آنان عادت دارند، باگ‌‌‌‌ها در این اپلیکیشن‌‌ها خیلی زود آشکار می‌شوند.

 

حجم زیادی از کدنویسی جدید

ماشین عظیم کریپتو، بیت کوین، اتریوم، ICO ها، بلاک چین و غیره چند سالی است که با سرعت تمام حرکت می‌‌کنند. رهبران هر صنعت ترس جا ماندن از رقابت را دارند و به طور مداوم پروژه‌های تازه ای را شروع می‌‌کنند. با وجود این حجم از پروژه‌‌های بلاک چین در سال‌‌های گذشته، می‌‌توان تصور کرد که مردم این کد را مستحکم و آزمایش‌‌شده فرض می‌‌کنند. تنها یک مشکل کوچک وجود دارد: هزاران مجموعه کد وجود دارد که هربار با هیجان‌‌زده شدن گروه درباره حل مشکلات در اجراهای پیشین از مفاهیم، کدهای جدیدی پدیدار می‌‌شوند؛ گروه‌‌های کوچک مانند مایکروسافت و اینتل. این‌‌ها فقط ترفند و تغییرهای کوچک نیستند، ما درباره مجموعه بزرگی از کدنویسی حرف می‌‌زنیم.

دستگاه‌‌های حمل و نقلی مانند هواپیماهای ملخی تا اسکیت‌‌بردهای برقی را در نظر بگیرید. بله هردوی آن‌‌ها شما را از نقطه الف به نقطه ب می‌‌برند اما تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند. کدی که لیبرا قصد دارد از آن استفاده کند از همه لحاظ جدید است (حتی مفاهیم اصلی نحوه ساخت بلوک و زنجیره شدن آنان اساسا از روش‌‌‌‌های اثبات شده استفاده شده توسط بیت کوین متفاوت است). مثل این است که بگوییم “ما داریم از یک فناوری اثبات شده موتور برای ساخت ماشین جدیدمان استفاده می‌‌کنیم (فقط موتور ما از بنزین، گازوئیل یا برق استفاده نمی‌‌کند)، این ماشین بهتر خواهد بود!”

کد جدید پر از باگ است

خیلی از کسانی که کد می‌‌نویسند مرتکب اشتباهاتی می‌‌شوند. این اتفاق همیشه رخ میدهد. روش‌‌های زیادی هست که می‌‌تواند برای جلوگیری از این اشتباهات از آنان استفاده کرد؛ ازجمله توسعه آزمایشی تا بررسی اساسی کد. هیچکدام از این روش‌‌ها کار نمی‌‌کنند. برای فیسبوک هم کار نخواهند کرد.

البته کدهایی هستند که بسیار قابل‌‌اعتمادند. لینوکس نمونه بسیاری خوبی است. نیمی از سرورهای وب در سراسر جهان از لینوکس نیرو گرفته‌‌اند. لینوکس کارکردی را اجرا می‌‌کند که در زمان نوشته شدن کاملا درک شده بود و پروژه متن بازی است که به زبان C نوشته شده است و نابغه‌‌های واقعی کدنویسی آن را اداره می‌‌کنند. کیفیت آن طی سال‌‌ها با یک رهبری عالی و هزاران برنامه‌‌نویس ماهر و میلیون‌‌ها نصب به دست آمده است. لیبرا در قطب مخالف این طیف قرار دارد. لیبرا کاملا جدید است و قرار است بدون هیچگونه خللی از روز اول ردگیری دارایی‌‌های مالی را انجام دهد. شانس بدون خلل و اشتباه کار کردن آن از اول، صفر است.

آنچه ماجرا را بدتر می‌‌کند این است که این غول اینترنتی سابقه انتشار کدهایی را دارد که پر از خطا و ارور بوده‌‌اند. بله فیسبوک با بسیاری از شرکت‌‌های بزرگ شراکت دارد و آن‌‌ها نیز سابقه انتشار نرم‌‌افزارهای متعدد پر از ارور را در کارنامه دارند.

فیسبوک از مسئله ناتوانی خود در تولید نرم‌‌افزاری که کاربردی باشد و کاربران را راضی نگه‌‌ دارد، چشم پوشیده است و در نتیجه به دنبال راه حلی برای آن نیز نمیگردد.

غول‌‌های فناوری معمولا باگ‌‌هایشان را پنهان می‌‌کنند

نوابغ نرم‌‌افزاری مورد تحسین در فیسبوک، توییتر، گوگل و غیره متقاعد شده‌‌اند که در بالاترین سطحی که یک برنامه‌‌نویس می‌تواند به آن برسد قرار دارند. اما در کارنامه آنها ردپایی از شکست دیده می‌شود. آنچه از خود شکست مهم‌‌تر است این است که اپلیکیشن‌‌های آنان اپلیکیشن‌‌هایی است که در آنان قابلیت پنهان کردن ارورها در خود اپلیکیشن تعبیه شده است! وقتی شما چیزی را جستجو می‌‌کنید چطور می‌‌دانید که نتایج دقیق هستند، جز اینکه لیستی از نتایج نبستا مرتبط دریافت می‌‌کنید؟ وقتی وارد فیسبوک می‌‌شوید و بخش تازه‌‌ها را می‌‌بینید، آیا همیشه ورودی‌‌ها ورودی درستی هستند؟ آیا همه ورودی‌‌هایی که باید آنجا باشند، حتما همانجا هستند؟ وقتی آنجا نیستند چطور می‌‌توانید بفهمید؟

این مسئله را با کارت اعتباری‌‌تان مقایسه کنید. شما صورت حسابی دریافت می‌‌کنید و می‌‌توانید مطمئن باشید که بانک همه تراکنش‌‌هایی که انجام داده‌‌اید را در آن گنجانده است، پس می‌‌توانند شما را ملزم به پرداخت هزینه آنان کنند. بیشتر افراد حداقل تراکنش را بررسی می‌‌کنند تا ببینند آیا تراکنشی هست که متعلق به آنان نباشد. درنتیجه می‌‌توانند با شرکت صادرکننده کارت تماس گرفته و آن را حذف کنند و نیازی نیست بابت چیزی که یک دزد از کارت آنها خریداری کرده است چیزی بپردازند. پنهان کردن ارورها در اینترنت در اینجا شدنی نیست و فیسبوک نیز اصلا این موضوع را نمی‌‌پذیرد و راهکاری برای حل آن نیز ندارد.

نتیجه

فیسبوک مانند هر غول اینترنتی دیگری نمی‌‌تواند حتی با وجود آزمایش‌‌های زیاد و استفاده از آن توسط میلیون‌‌ها نفر، کدی بسازد که کار کند. شرکت‌‌های بزرگ دیگر و دولت‌‌ها نیز بهتر از فیسبوک نیستند. روش معمول فیسبوک برای گول زدن مردم برای ندیدن ارورها در اینجا دیگر به درد نمی‌‌خورد. البته آنان درباره ارائه خدمات خیرخواهانه به افرادی که از سیستم بانکی استفاده نمی‌کنند و اهداف والای دیگر صحبت می‌‌کنند، اما به ثروتمندتر کردن خودشان ادامه می‌‌دهند، طوری که تاجران پول پرست قدیم نیز به آنان حسودی می‌‌کنند. آن‌‌ها احتمالا در این عملیات شکست خواهند خورد چون نمی‌‌توانند نرم‌‌افزاری بنویسند که موثر باشد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.