رمز ارز برتر : سلطه بیت کوین بر آلتکوین ها و بازار کریپتو

با تسلط دوباره بیت کوین بر بیش از دو سوم کل بازار سرمایه رمز ارزها، بحث‌ها درباره سهم آلتکوین‌ها از بازار تا حد زیادی فروکش کرده است. در اینجا با نگاهی متفاوت به این بازار، وضعیت بیت کوین و رمز ارزهای برتر را در این بازار بررسی خواهیم کرد.

0 165

رمز ارز های برتر

از سال ۲۰۱۸ تا کنون سلطه بیت کوین بر بازار در حال افزایش بوده است

میزان سلطه و دامیننس (Dominance) رمز ارزهای برتر در بازار در طول سال گذشته تغییر کرده است. همانطور که در نمودار زیر قابل مشاهده است، از تاریخ ۱۹ آگوست ۲۰۱۸، سه رمز ارز برتر بیش از ۷۱.۹۵٪ از کل بازار را به خود اختصاص داده اند (با درنظر گرفتن اختلاف ۸ درصدی). با این وجود در سال ۲۰۱۹ شاهد افزایش دامیننس ۱۵ رمز ارز برتر نسبت به دامیننس ۲۰ رمز ارز برتر در سال ۲۰۱۸ هستیم.

رمز ارز برتر : سلطه بیت کوین بر آلتکوین ها و بازار کریپتو

بر اساس آنچه در سایت CoinMarketCap آمده است، در سال گذشته ۱۸ رمز ارز برتر، سهمی معادل ۱٪ از کل ۱،۷۷۰ رمز ارزها یعنی در مجموع ۸۹.۸۵٪ از کل سرمایه بازار را در اختیار داشتند. با این حال ۹۹٪ باقی مانده سهمی برابر با ۱۰.۱۵٪ را دارا بودند که در مقایسه سهم ۵.۶۰٪ سال قبل، افزایشی ۸۰ درصدی داشته‌اند. در مقایسه با ۱۲ ماه گذشته ، بازار رمز ارزها تسلط مجدد بیت کوین بر آلتکوین‌ها را تجربه کرد. این درحالی است که ۴ آلتکوین برتر با بزرگترین سقوط در دامیننس خود بر بازار مواجه شدند.

در حال حاضر، چهار آلتکوین برتر در بازار، ۱۵.۷٪ از حجم کل بازار رمز ارزها را در اختیار دارند که نسبت به آگوست سال گذشته با کاهش ۴۲ درصدی از رقم ۲۷.۰۷% روبرو شده است. بعلاوه سهم بازار رمز ارزهای رتبه پنجم تا چهاردهم از ۹.۸۵٪ در سال گذشته به ۸.۰۳٪ در سال جاری کاهش یافته است. این در حالی است که سهم این بازار برای رمز ارزهای پانزدهم تا بیست و چهارم از ۲.۹۷٪ در سال گذشته به ۲.۲۶٪ کاهش یافته است.

بیت کوین، اتریوم و ریپل در مجموع ۸۰ درصد از سهم کل بازار را تشکیل می‌دهند

در حال حاضر سرمایه بازار بیت کوین حدود ۱۷۹.۵۵ میلیارد دلار است که این رقم ۶۸.۴۱٪ از سرمایه کل بازار رمز ارزها ، معادل ۲۶۲.۴۵ میلیارد دلار ، را تشکیل می‌دهد. نسبت به سال گذشته، ارزش بازار بیت کوین، نسبت به رقم ۱۱۲.۰۳ میلیارد دلار در ۱۲ ماه گذشته، افزایش ۶۰ درصدی داشته و این رمز ارز توانسته است دامیننس خود بر بازار را از یک سوم به بیش از ۵۱.۶۴% برساند.

در حالت کلی طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۲۱ میلیارد دلار بیت کوین در سراسر جهان تراکنش شده است که این رقم ۳۳.۰۲٪ از حجم کل معاملات بازار رمز ارزها را به خود اختصاص می‌دهد. این سکه همچنین دومین دارایی رمز ارز از نظر تعداد معاملات است.

دومین رمز ارز از نظر ارزش بازار اتریوم (ETH) است که در حال حاضر ۷.۵۵٪ از کل سهم بازار را با ارزش تقریبی ۱۹.۸۰ میلیارد دلار را به خود اختصاص می‌دهد. این ارقام در مقایسه با سال قبل به ترتیب با کاهش ۴۶ درصدی (۱۴.۰۷%) و ۳۵ درصدی (۳۰.۵۱ میلیارد دلار) روبرو هستند. طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۷.۸۸ میلیارد دلار اتریوم در سراسر جهان تراکنش شده است که آن را تبدیل به سومین رمز ارز از نظر حجم کل معاملات (۱۲.۱۲٪) کرده است.

سومین رمز ارز از نظر ارزش بازار ریپل (XRP) است که در حال حاضر ۴.۲۶٪ از ارزش کل بازار را با ارزش تقریبی ۱۱.۱۸ میلیارد دلار به خود اختصاص داده است. طی چند سال گذشته ارزش بازار ریپل با افت ۱۷ درصدی ( ۱۳.۵۴ میلیارد دلار در سال گذشته) و تسلط آن بر بازار با ۳۲ درصد کاهش (۶.۲۴% در سال گذشته) روبرو بوده است.

طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۷.۱.۱۱ میلیارد دلار ریپل در سراسر جهان تراکنش شده است که آن را تبدیل به هفتمین رمز ارز از نظر حجم کل معاملات (۱.۷۲٪) کرده است.در حال حاضر ریپل با قیمت تقریبی ۰.۲۶ دلار معامله می‌شود.

پنج آلتکوین بزرگ حدود ۱۷٪ از کل ارزش بازار رمز ارزها به خود اختصاص می‌دهند

بیت کوین کش (BCH) با ۲.۱۰٪ از کل ارزش بازار چهارمین رمز ارز بزرگ است که ارزشی معادل ۵.۲۵ میلیارد دلار دارد. در طول یک سال بیت کوین کش حدود ۴۴ درصد از ارزش و ۵۴ درصد از تسلط خود بر بازار را از دست داده است. این ارقام در سال پیش به ترتیب ۹،۸۶ میلیارد دلار و ۴.۵۴٪ بوده است.

طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱.۸۱ میلیارد دلار بیت کوین کش در سراسر جهان تراکنش شده است که آن را تبدیل به پنجمین رمز ارز از نظر تعداد کل معاملات (۲.۷۴٪) کرده است.

جایگاه پنجم متعلق به لایت کوین (LTC) است که ارزش بازاری معادل ۴.۷۰ میلیارد دلار داشته که این رقم ۱.۶۲ درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است. طی ۱۲ ماه گذشته لایت کوین حدود ۴۰ درصد به ارزش و ۴.۵ درصد به تسلط خود بر بازار افزوده است، این ارقام در سال پیش به ترتیب ۳.۳۶ میلیارد دلار و ۱.۴۴٪ بوده است. طی ۲۴ ساعت گذشته حدود ۳.۱۸ میلیارد دلار لایت کوین در سراسر جهان تراکنش شده است، جفت‌های معاملاتی لایت کوین سهمی بالغ بر ۴.۹۲ درصد از حجم کل معاملات را در اختیار دارد.

ششمین رمز ارز از نظر ارزش بازار سکه بایننس (BNB) است که در حال حاضر ۱.۶۲٪ از کل سهم بازار را با ارزش تقریبی ۴.۲۵ میلیارد دلار را به خود اختصاص داده است.

در طول سال گذشته BNB موفق ترین سکه در میان ۱۵ رمز ارز برتر بوده است و توانسته ۱۱ پله صعود داشته باشد و ارزش بازار پیشین خود (۹۷۰ میلیون دلار) را تا ۳۳۸٪ افزایش دهد. سهم BNB از دامیننس در بازار نیز با افزایش ۲۶۰ درصدی (۰.۴۵٪) روبرو بوده است.

سکه بایننس با حجم معاملاتی ۲۹۴ میلیون دلار (۰.۴۵% از کل مبادلات رمز ارز) در عرض ۲۴ ساعت، سیزدهمین رمز ارز برتر است.

جفت معاملاتی بیت کوین-تتر (BTC-USDT) شصت و هفت درصد از حجم معاملات را در اختیار دارد

رمز ارز تتر (USDT) حدود ۱.۵۵٪ از کل ارزش بازار را با مبلغی معادل ۴.۰۷ میلیارد دلار به خود اختصاص داده است. بدلیل افزایش ۴۹ درصدی ارزش بازار از ۲.۷۳ میلیارد دلار و همچنین افزایش ۱.۲۵ درصدی تسلط، رتبه تتر یک پله در مقایسه با سال پیش بالا آمده است (از هشتم به هفتم). از لحاظ حجم معاملات، تتر با رقمی معادل ۲۱.۶ میلیارد دلار در هر ۲۴ ساعت، جایگاه نخست را در اختیار دارد. در نتیجه جفت‌های معاملاتی تتر با دیگر رمز ارزها در مجموع ۳۳.۷۱٪ از کل معاملات را شکل می‌دهند.

رمز ارز EOS با ۱.۲۵٪ از حجم معاملات و ارزش بازاری معادل با ۳.۲۹ میلیارد دلار جایگاه هشتم را در اختیار دارد. طی بازه یکساله جایگاه این رمز ارز با افت ۳۱ درصدی ارزش بازار (۴.۸۱ میلیارد دلار در سال قبل) و کاهش ۴۴ درصدی تسلطش بر بازار (۲.۲۲% در سال قبل) سه پله سقوط کرده است.

بیت کوین اس وی (BSV) با ارزش بازاری بالغ بر ۲.۴۱ میلیارد دلار نهمین رمز ارز برتر بازار است که حدود ۰.۹۲% از کل معاملات را شکل می‌دهد. بیت کوین اس‌وی در طی ۲۴ ساعت با حجم معاملاتی ۳۳۰ میلیون دلار که ۰.۵۱٪ از تمام معاملات را شامل می‌شود، توانسته است جایگاه دوازدهم را از آن خود کند.

جایگاه دهم در اختیار مونرو (XMR) است که با ارزش بازار ۱.۳۷ میلیارد دلار توانسته است سهمی معادل ۰.۵۲ درصد از کل بازار را به خود اختصاص دهد. با وجود اینکه این رمز ارز با افت ۱۵ درصدی ارزش بازار (۱.۱۶ میلیارد دلار) و ۳۰ درصدی تسلط بر بازار نسبت به سال پیش مواجه بوده است، مونرو توانسته جایگاه خود را در این رتبه بندی حفظ کند.

از سال ۲۰۱۸ تا کنون برخی از آلتکوین‌ها سهم خود از بازار را از دست داده اند

استلار (XLM) با ارزش بازاری معادل ۱.۳۵ میلیارد دلار و داشتن حدود ۰.۵۱ درصد از سهم کل بازار در جایگاه یازدهم قرار داد. در طول یکسال استلار پنج پله در این رتبه بندی سقوط کرده که این امر با کاهش ۶۸ درصدی ارزش بازار (۴.۱۸ میلیارد دلار) و ۷۳ درصدی تسلط بر سهم کلی معاملات (۱.۹۲%) همراه دانست.

توکن لیو (LEO) توانسته است با ارزش بازاری معادل ۱.۲۱ میلیارد دلار در جایگاه دوازدهم قرار بگیرد. این توکن به تازگی در ماه می سال ۲۰۱۹ عرضه شده و سهمی برابر با ۰.۴۶٪ از کل معاملات را دارا است.

رمز ارز کاردانو (Cardano) نیز با ارزش بازاری برابر با ۱.۱۸ میلیارد دلار و ۰.۴۵ درصد از سهم کل بازار در رتبه سیزدهم قرار بگیرد. رتبه این رمز ارز طی سال گذشته چهار پله سقوط کرده که این افت همراه با کاهش ۵۶ درصدی ارزش بازار ( ۲.۶۶ میلیارد دلار) و ۶۳ درصدی سهم کل معاملات (۱.۲۲%) بوده است.

در جایگاه چهاردهم ترون TRX با ارزش بازاری معادل ۱.۱۳ میلیارد دلار قرار دارد که این مبلغ حدود ۰.۴۳٪ از سهم کل بازار را دارا است. رتبه این رمز ارز طی سال گذشته دو پله سقوط کرده که این افت همراه با کاهش ۲۳ درصدی ارزش بازار ( ۱.۴۶ میلیارد دلار) و ۳۶ درصدی سهم کل معملات (۰.۶۷%) بوده است. ترون دهمین رمز ارز از نظر حجم معاملات است که حجم معاملاتی جفت‌های آن در طی ۲۴ ساعت بالغ بر ۴۸۱.۶۳ میلیون دلار بوده است.

رمز ارز بعدی دش (DASH) است که با ارزش بازاری معادل ۸۴۲.۳۶ میلیون دلار و ۰.۳۲ درصد از سهم کل بازار توانسته در رتبه پانزدهم قرار بگیرد. رتبه این رمز ارز طی سال گذشته یک پله سقوط کرده که این افت همراه با کاهش ۳۴ درصدی ارزش بازار ( ۱.۲۸ میلیارد دلار) و ۴۶ درصدی سهم کل معملات (۰.۵۹%) بوده است. جفت‌های معاملاتی دش در طی ۲۴ ساعت حجم معاملاتی بالغ بر ۱۷۰.۲۸ میلیون دلار را دارا بوده و ۰.۲۶ درصد از کل معاملات را شامل می‌شوند.

طی ۱۲ ماه گذشته رمز ارز BNB و LINK بهترین عملکرد را در میان بازار رمز ارزها داشته اند

چین‌لینک (LINK) با ارزش بازاری معادل ۸۰۹.۰۲ میلیون دلار و سهم ۰.۳۱ درصدی از کل بازار، رتبه شانزدهم رمز ارزها ار از آن خود کرده است. در بین ۲۵ رمز ارز برتر، چین‌لینک بهترین عملکرد را از آگوست ۲۰۱۸ داشته است. LINK تقریباً ۶۶۵ درصد (۱۰۵.۷۹ میلیون دلار) به ارزش بازار و ۵۳۲ درصد (۰.۰۵٪) به سهم کلی خود افزوده است.

رمز ارز تزوس (XTZ) نیز با ارزش بازاری معادل ۷۸۰.۹۰ میلیون دلار و سهم کلی ۰.۳۰ درصدی از بازار توانسته است جایگاه هفدهم را بدست آورد. با وجود اینکه این رمز ارز نسبت به سال پیش با افت ۶ درصدی در ارزش بازار (۸۳۳.۰۲ میلیون دلار) و ۲۱ درصدی در تسلط بر بازار (۰.۳۸%) مواجه بوده است، تزوس توانسته است یک رتبه پیشرفت داشته باشد.

جایگاه هجدهم به رمز ارز نئو (NEO) تعلق دارد که ارزش بازاری معادل ۶۸۲.۵۲ میلیون دلار و سهم ۰.۲۶ درصدی از کل حجم معاملات دارد. در طول سال گذشته نئو با افت ۳ رتبه از جایگاه پانزدهم سقوط کرده و ارزش بازار و سهم کلی آن از معاملات به ترتیب ۴۶ ( ۱.۲۷ میلیارد دلار) و ۵۵ درصد (۰.۵۸%) کاهش داشته است. این رمز ارز از نظر حجم معاملات رتبه چهاردهم را به خود اختصاص داده، زیرا طی ۲۴ ساعت حجم معاملاتی آن ۲۹۴.۸۰ میلیون دلار و برابر با ۰.۴۴٪ از کل بازار است.

آیوتا (Iota) با ارزش بازاری معادل ۶۶۳.۸۳ میلیون دلار و سهم ۰.۲۵ درصدی از کل بازار رتبه نوزدهم را از آن خود کرده است. از آگوست سال ۲۰۱۸، این رمز ارز با هشت رتبه افت از جایگاه یازدهم سقوط کرده و ۵۶ درصد ارزش بازار (۱.۵۰ میلیارد دلار) و ۶۴ درصد از سهم کلی بازار (۰.۶۹%) را از دست داده است. آیوتا با حجم معاملاتی ۶.۱۳ میلیون دلار طی ۲۴ ساعت، هفتاد و هفتمین رمز ارز از این نظر است.

رمز ارز اتریوم کلاسیک (ETC) نیز با ارزش بازاری معادل ۶۲۲.۱۲ میلیون دلار و سهم کلی ۰.۲۴ درصدی از بازار توانسته است جایگاه بیستم را بدست آورد. . رتبه ی اتریوم کلاسیک طی سال گذشته هفت پله سقوط کرده که این افت همراه با کاهش ۵۵۴ درصدی ارزش بازار ( ۱.۳۹ میلیارد دلار) و ۶۲.۵ درصدی سهم کل معملات (۰.۶۴%) بوده است. جفت‌های معاملاتی اتریوم کلاسیک در طی ۲۴ ساعت حجم معامله ای بالغ بر ۴۷۹.۵۱ میلیون دلار را دارا بوده و ۰.۷۵ درصد از کل معاملات را شامل می‌شوند و از این نظر در جایگاه نهم قرار دارد.

رمز ارزهای دیگری که در جایگاه‌های ۲۰ تا ۲۵ ام قرار دارند (شامل: ATOM ، XEM ، MKR ، USDC و CRO) در مجموع ۰.۹ درصد از کل سهم بازار را با ارزش بازاری بیش از ۲.۳۳۹ میلیون دلار در اختیار داشته و حجم معاملاتی ۲۴ ساعته آنها تقریبا ۳۲۰ میلیون دلار است.

بیش از ۲۴۲۵ نوع رمز ارز تنها ۶ درصد از ارزش کل بازار را تشکیل می‌دهند

در بین ۲۴۵۰ رمز ارزی که در سایت برتر CoinMarketCap ثبت شده است، بیست و پنج رمز ارز برتر تنها ۱٪ از کل این دارایی‌ها را شکل داده، ولی با این حال این مقدار اندک بالغ بر ۹۴.۴۰٪ از کل ارزش بازار را به خود اختصاص داده‌اند. در نتیجه ۹۹٪ از کل دارایی‌های باقیمانده تنها ۵.۶۰٪ از کل ارزش بازار را در اختیار دارند.

در سال گذشته ۹۹٪ از آلتکوین‌ها بیش از ۱۰٪ از کل ارزش بازار رمز ارزها را شکل می‌دادند. این رقم نشان می‌دهد که بسیاری از آلتکوین ها پس از بازار خرسی سال ۲۰۱۸ تضعیف شده‌اند. همچنین ده آلتکوین‌ برتر این لیست با از دست دادن یک سوم ارزش بازار خود به بیت کوین، از ارزش ۳۴ درصدی به ۲۲ درصد سقوط کرده‌اند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.