نگاهی به ماهیت، مزایا و معایب‌‌ استیبل کوین ها

استیبل کوین‌ها (Stablecoin) یا کوین‌های باثبات از جذاب‌‌ترین گزینه‌‌های موجود در فضای رمز ارزها برای کاربران هستند. این رمز ارزها به دلیل پشتیبانی توسط ارزهای فیات مانند دلار، ثبات زیادی در بازار دارند. در ادامه به بررسی نحوه کارکرد و همچنین مزایا و معایب استیبل کوین ها می‌پردازیم.

0 737

مزایا و معایب‌‌ استیبل کوین ها

حتی افرادی که با رمز ارزها آشنایی دارند ممکن است با استیبل کوین ها (Stablecoins) آشنایی چندانی نداشته باشند. استیبل کوین ها دسته‌‌ای از رمز ارزها هستند که برای کاهش نوسانات قیمت طراحی شده‌‌اند. به عبارت ساده‌‌تر، استیبل کوین ها نوعی از رمز ارزها هستند و ارزش آنها توسط یک دارایی دیگر مانند ارز فیات پشتیبانی می‌‌شود.

تنها ارزهای فیات پشتیبان استیبل کوین ها نیستند

زمانی که بیشتر مردم به استیبل کوین ها می‌‌اندیشند، کوینی را تصور می‌‌کنند که توسط یک ارز فیات مانند دلار آمریکا پشتیبانی می‌‌شود. اگرچه چنین حالتی رایج‌‌ترین مورد است، اما استیبل کوین ها را می‌‌توان توسط هر نوع دارایی پشتیبانی کرد. این یعنی می‌‌توان استیبل کوین ها را توسط فلزهای گران‌‌قیمت، رمز ارزهای دیگر یا ترکیبی از دارایی‌‌های مختلف پشتیبانی کرد.

هدف از ایجاد استیبل کوین‌‌ این است که همیشه قیمتی برابر با دارایی پشتیبان خود داشته باشد. برای مثال، استیبل کوین‌‌ی که توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌‌شود، قیمتی در حدود ۱ دلار دارد.

استیبل کوین ها به شما این امکان را می‌دهند که ارز فیات را مانند یک رمز ارز به کار ببرید

از آنجایی که استیبل کوین ها معمولا توسط ارز فیات پشتیبانی می‌‌شوند، شما در واقع می‌توانید با استفاده از آنها، ارز فیات را مانند یک رمز ارز به کار ببرید. به این شیوه شما به راحتی می‌توانید در صرافی‌‌های رمز ارز با استفاده از دلار آمریکا سرمایه گذاری کنید. در این صورت، افرادی که با ارزش رمز ارزها آشنایی ندارند، با مقایسه کردن ارزش یک رمز ارز با ارزش ارزهای فیات شناخته شده، کار خود را راحت خواهند کرد.

برای مثال، یک صرافی ممکن است از ارز فیات خاصی پشتیبانی نکند، اما این امکان وجود دارد که از تتر (Tether) که توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود یا یک استیبل کوین‌‌ دیگر پشتیبانی کند. بدین صورت می‌‌توانید نرخ و وضعیت تتر را زیر نظر داشته و آن را با رمز ارزهای دیگر مقایسه کنید. به این صورت می‌‌توانید وضعیت دلار آمریکا را هم زیر نظر داشته باشید، چرا که تتر و دلار آمریکا تغییرات مشابهی خواهند داشت.

استیبل کوین ها دارای تراکنش‌‌های سریع و مقرون به صرفه هستند

استیبل کوین ها روشی عالی برای دستیابی به تراکنش‌‌های سریع و مقرون به صرفه با استفاده از دارایی‌‌های مشابه با ارز فیات فراهم می‌‌آورند. با استفاده از آنها می‌‌توانید از سرعت و کارمزد پایین رمز ارزها بهره ببرید. در همان حال می‌‌دانید که ارزش استیبل کوین‌‌ همیشه برابر با ارز فیات پشتیبان آن خواهد بود.

برای مثال، دو نفر را در نظر بگیرید که هردو تتر (USDT) و دلار آمریکا دارند. آنها می‌‌خواهند به یکدیگر پول بفرستند و با استفاده از هر دو روش این کار را انجام می‌‌دهند. ارسال دلار آمریکا در میان حساب‌‌ها حداقل یک روز زمان می‌‌برد و ممکن است کارمزد تراکنش زیادی را به همراه داشته باشد. همچنین اگر بانک‌‌ها در دو کشور متفاوت باشند، زمان تراکنش و هزینه‌‌ها بیشتر خواهد شد. از سوی دیگر، تراکنش‌‌ها در میان دو کیف پول تتر به شکلی باورنکردنی ارزان و همچنین بسیار سریع هستند.

از آنجا که تتر توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌‌شود، هردو طرف می‌‌توانند تترهای خود را در ازای دلار و بالعکس داد و ستد کنند. این یعنی اشخاص می‌‌توانند ارز فیات خود را به استیبل کوین‌‌ برگردانند، سرمایه‌‌های خود را به شکل این کوین به فرد گیرنده ارسال کنند تا در نهایت دوباره به شکل ارز فیات بازگردانده شوند. این روند کمی بیشتر طول می‌‌کشد، اما صرفه‌‌جویی زیادی را در کارمزد تراکنش‌‌ها به همراه دارد.

استیبل کوین ها مسئله بی‌‌ثباتی رمز ارزها را حل کرده‌‌اند

بزرگ‌‌ترین مزیت استیبل کوین ها توانایی آنها در غلبه بر بی‌‌ثباتی رمز ارزها است. مسئله بی‌‌ثباتی یکی از بزرگ‌‌ترین انتقادات وارد شده به رمز ارزها است. پشتیبانی رمز ارزها توسط یک دارایی با‌‌ثبات‌‌تر، این بی‌‌ثباتی را به حداقل می‌رساند.

کاهش بی‌‌ثباتی برای بکارگیری گسترده رمز ارزها حائز اهمیت است. به هر حال، هیچکس نمی‌‌خواهد چک حقوقی خود را با استفاده از ارزی دریافت کند که ثبات ندارد یا اینکه از آن برای پرداخت‌‌های مختلف استفاده کند. بدین صورت میزان درآمد شما یا هزینه‌‌ وسایل مختلف هر روز به شدت تغییر می‌‌کند. در چنین شرایطی وام گرفتن نیز کاملا بی‌‌معنی خواهد بود. استیبل کوین ها می‌‌توانند با کنترل بی‌‌ثباتی، بر چنین چالش‌‌هایی غلبه کرده و به گسترش هرچه بیشتر رمز ارز ها کمک کنند.

بی‌‌ثباتی قیمت و نگاه سودجویانه به رمز ارزها

تا زمانی که رمز ارزها هنوز بی‌‌ثبات هستند، مردم نگاه سودجویانه به آنها خواهند داشت. این نگاه باعث می‌شود فعالیت در زمینه رمز ارزها مانند کلوپ های شرط‌‌بندی باشد و مانعی برای بکارگیری رمز ارزها به عنوان ابزار ارزش و قابل استفاده در تراکنش‌‌ها خواهد بود. با استفاده از کاهش بی‌‌ثباتی می‌‌توانیم افراد را تشویق کنیم که از رمز ارزها به عنوان ابزار داد و ستد استفاده کنند. چنین کاری همچنین تعریف قیمت کالاها و خدمات بر اساس رمز ارز را سرعت می‌‌بخشد، چیزی که برای بکارگیری گسترده آنها ضروری است.

استیبل کوین ها دارای وثیقه هستند

به صورت کلی، بیشتر استیبل کوین ها با استفاده از یک وثیقه پشتیبانی می‌‌شوند. این مهم توسط نگه‌‌داری دارایی‌‌ها در یک حساب ذخیره به دست می‌‌آید. برای مثال، اگر یک رمز ارز دارای یک میلیون کوین پشتیبانی شده توسط دلار آمریکا باشد، باید حداقل یک میلیون دلار آمریکا در حساب بانکی خود داشته باشد.

استیبل کوین ها به چه صورت ارزش خود را حفظ می‌‌کنند

گفتن اینکه یک استیبل کوین‌‌ ارزشی برابر با دارایی پشتیبان خود دارد یک چیز است و نحوه دستیابی به چنین امری قضیه دیگری دارد. نگه داشتن ارزش استیبل کوین‌‌ با نسبت ۱:۱ با دارایی پشتیبان ممکن است تا حدودی پیچیده باشد.

استفاده از ارز فیات به عنوان وثیقه

رایج‌‌ترین استیبل کوین ها از ارز فیات به عنوان وثیقه خود استفاده می‌‌کنند. توسعه‌‌دهندگان این استیبل کوین ها برای هر استیبل کوین‌‌ عرضه شده ۱ دلار پس‌‌انداز می‌‌کنند. چنین کاری این اطمینان را به وجود می‌‌آورد که کاربران استیبل کوین‌‌ می‌‌توانند در مواقع نیاز رمز ارزهای خود را به ارز فیات بازگردانند، بدون اینکه با مشکلی روبرو شوند.

گفتنی است که این روش استیبل کوین ها به صورت مستقیم است، اما در همان حال به متولی نیاز دارد. این متولی باید ضمانت کند که استیبل کوین ها به شیوه‌‌ای صحیح و قابل دریافت عرضه می‌‌شوند. همچنین حسابرسی‌‌های منظم در این فرآیند مورد نیاز هستند.

استفاده از رمز ارز به عنوان وثیقه

ایده استفاده از رمز ارز به عنوان پشتیبان استیبل کوین ها ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد. در هر صورت، این روش به همان شیوه قبلی مشکل بی‌‌ثباتی را برطرف نمی‌‌کند. به منظور انجام چنین کاری ارائه‌‌دهندگان استیبل کوین‌‌ می‌‌توانند از گزینه “وثیقه‌‌‌‌گذاری اضافی” استفاده کنند. به عبارت دیگر، می‌‌توان برای ۱ دلار استیبل کوین‌‌ حدود ۲ دلار رمز ارز پس‌‌انداز کنند.

استفاده از رمز ارز به عنوان وثیقه برای استیبل کوین ها برای افرادی جذاب است که قصد دارند رمز ارزها را به صورت غیرمتمرکز نگه دارند. در این صورت، ارزش استیبل کوین‌‌ به ارز فیات یک دولت مرکزی وابسته نخواهد بود. مشکل چنین روشی این است که “وثیقه‌‌گذاری اضافی” به سرمایه‌‌های بسیاری زیادی برای شروع کار نیاز دارد.

استفاده از این روش همیشه خطراتی را به همراه دارد. در چنین وضعیتی، دارایی بنیادین بی‌‌ارزش خواهد شد. چنین کاری باعث می‌‌شود که استیبل کوین‌‌ نیز از آن پیروی کرده و بی‌‌ارزش شود، حتی اگر از وثیقه‌‌گذاری اضافی استفاده کنیم.

استیبل کوین های بدون وثیقه

تعدادی از استیبل کوین ها در واقع هیچ وثیقه‌‌ای ندارند. این دارایی‌‌ها از قراردادهای هوشمند و روشی مشابه با بانک‌‌های مرکزی استفاده می‌‌کنند. قراردادهای هوشمند بر فرآیند عرضه و تقاضای کوین نظارت دارند. زمانی که قیمت‌‌ها کاهش می‌‌یابند، قراردادهای هوشمند کوین‌‌های در گردش را خریداری می‌‌کنند تا عرضه کاهش یابد. همچنین زمانی که قیمت‌‌ها بیش از حد افزایش می‌‌یابند، قراردادهای هوشمند کوین‌‌های جدید عرضه می‌‌کنند.

استیبل کوین های چندگانه

همچنین می‌‌توان به استیبل کوین های چندگانه اشاره کرد که حداقل دو مورد از روش‌‌های ذکر شده را با یکدیگر ترکیب می‌‌کنند. این استیبل کوین ها بر اساس الگوریتم‌‌ و همچنین دارایی‌‌های مختلف مدل‌‌سازی شده‌‌اند. استیبل کوین های چندگانه دارای مزیت‌‌های هر دسته‌‌بندی هستند و بیشترین سود را در اختیار کاربران قرار می‌‌دهند. آنها همچنین به اندازه‌‌ای متنوع هستند که نیازهای مختلف کاربران را برآورده کنند.

مشکل اینجاست که استیبل کوین های چندگانه بسیار پیچیده‌‌تر بوده و فهم آنها نیز به همان اندازه سخت‌‌تر شده است. آنها همچنین ممکن است بر اساس قوانین و مقرراتی محدود شوند که شامل استیبل کوین های دیگر نمی‌شود.

استیبل کوین ها بی‌‌اعتمادی را کاهش می‌‌دهند

بزرگ‌‌ترین جاذبه استیبل کوین ها توانایی آنها در کاهش بی‌‌اعتمادی کاربران است. استیبل کوین ها اساسا به شما اجازه می‌‌دهند از مزایای رمز ارزها استفاده کنید، بدون اینکه نگران بی‌‌ثباتی آنها باشید.

استیبل کوین ها همچنین مکانی امن و باثبات را برای ذخیره دارایی‌‌های افراد فراهم می‌‌آورند. کاربران دارای استیبل کوین‌‌‌‌ می‌‌دانند که در صورت وجود بی‌‌اعتمادی، تبدیل کردن دارایی‌‌های رمز ارز دیگر به استیبل کوین‌‌ بسیار سریع و آسان است. بدین صورت، آنها می‌‌توانند سرمایه‌‌های خود را به صورت رمز ارز نگه‌‌داری کنند، بدون اینکه نگران کاهشی ناگهانی در ارزش آنها باشند. به علاوه، معاوضه میان رمز ارزها بسیار ارزان‌‌تر از فرآیند بازگردانی کریپتو و ارز فیات به یکدیگر است. چنین چیزی به کاربران اجازه می‌‌دهد سرمایه‌‌های خود را بیشتر حفظ کنند.

استیبل کوین ها قادرند به کسب و کارهای بدون بانک کمک کنند

استیبل کوین ها همچنین می‌‌توانند قابلیت‌‌هایی برای کسب و کارها و مردمی داشته باشند که به بانک دسترسی ندارند. در این مورد، مردم و شرکت‌‌ها تنها می‌‌توانند با ارز محلی خود دست به تراکنش بزنند. اما اگر ارز محلی آنها بی‌‌ثبات بوده یا اینکه خارج از آن منطقه استفاده‌‌ای نداشته باشد چه کاری می‌‌توان انجام داد؟ کسب و کارها و افراد می‌‌توانند با استفاده از استیبل کوین ها به آسانی از یک ارز باثبات استفاده کنند و همچنین پرداخت‌‌های بین‌‌المللی را به انجام برسانند.

فهم استیبل کوین ها برای عموم مردم آسان‌‌تر است

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که فهم استیبل کوین ها نسبت به رمز ارزهای دیگر برای مردم آسان‌‌تر است. افراد نیازی به بررسی ارزش بیت کوین به صورت لحظه‌‌ای یا آشنایی با نوسانات بازار ندارند. در عوض، آنها می‌‌توانند از رمز ارز مبتنی بر ارز فیات استفاده کنند.

مثال‌‌هایی از استیبل کوین ها

محبوبیت استیبل کوین ها رو به افزایش است و هم‌‌اکنون نیز می‌‌توان به نمونه های زیادی اشاره کرد.

تتر (USDT)

تتر احتمالا نام‌‌آشناترین استیبل کوین‌‌ است که توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌‌شود. این استیبل کوین‌‌ مفهومی ساده دارد، اما تاکنون با شک و انتقاداتی روبرو شده و به صورت متمرکز است.

بیس‌‌کوین (Basecoin)

بیس‌‌کوین یکی از استیبل کوین های بدون وثیقه است. پروتکل این رمز ارز کوین‌‌ها را از طریق فرآیند اجماع گسترش می‌‌دهد. این رمز ارز به وثیقه نیازی ندارد اما در پروتکل خود به اعتماد کاربران احتیاج دارد.

MakerDAO

این استیبل کوین‌‌ پیچیده است، اما به هیچ ارز فیاتی وابسته نیست. کوین‌‌های Dai هر کدام ۱ دلار آمریکا قیمت دارند و قراردادهای هوشمند آن از سیستمی پیچیده تبعیت می‌‌کنند تا ثبات شبکه حفظ شود.

TUSD) TrueUSD)

سیستم TrueUSD مبتنی بر حریم خصوصی اما به صورت متمرکز است. این کوین به صورت کامل توسط وثیقه پشتیبانی می‌‌شود، اما برخلاف تتر دارای حسابرسی‌‌های شفاف و حفاظت قانونی شامل یک چارچوب مقرراتی واضح می‌‌باشد.

استیبل کوین های دیگر

به منظور فراهم آوردن دیدگاهی کلی در مورد تعداد استیبل کوین های کنونی و در دست توسعه، می‌‌توان به پروژه‌‌های زیر اشاره کرد:

 • Arccy
 • Augmint
 • BitShares
 • Carbon
 • Facebook Libra
 • Fragments
 • Gemini Dollar
 • Globcoin
 • Havven
 • Kowala
 • Stably
 • Sweetbridge
 • USD Coin شرکت‌‌های Circle و کوین‌‌بیس (Coinbase)
 • X8X

مشکلات استیبل کوین ها

درست مانند هر دارایی دیگر، استیبل کوین ها نیز عاری از اختلاف نظر و مشکل نیستند. تتر به تنهایی با چندین چالش بزرگ روبرو شده است. متخصصین این حوزه اذعان داشته‌‌اند که در طی بازار گاوی سال ۲۰۱۷، تتر قیمت رمز ارزها را دستکاری کرده است. در واقع، محققین حتی به این نکته اشاره کرده‌‌اند که نیمی از قیمت بالای بیت کوین در ماه دسامبر آن سال به لطف تتر بوده است.

تتر همچنین از لحاظ میزان دارایی‌‌های ذخیره شده با شبهاتی روبرو شده است. اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد، مطمئنا اعتماد مردم در مورد این استیبل کوین‌‌ و توانایی آن در تبدیل USDT به ارز فیات با شک زیادی همراه خواهد شد. شرکت تتر به همین منظور دست به یک حسابرسی غیررسمی سازمانی زد تا نگرانی‌‌های موجود را برطرف سازد.

استیبل کوین ها ممکن است به رمز ارزها آسیب برسانند

تعدادی از منتقدین استیبل کوین ها، نگرانی خود را در مورد آسیب رساندن آنها به رمز ارزهای دیگر ابراز داشته‌‌اند. بر اساس این تفکر، رمز ارزها تاکنون راهی سخت را برای ایجاد یک اقتصاد جدید و توسعه ارزش خود طی کرده‌‌اند. از سوی دیگر، استیبل کوین ها به راحتی وارد این فضا می‌‌شوند و به دلیل پشتیبانی شدن توسط ارز فیات یا دارایی‌‌های دیگر به صورت خودکار ارزش پیدا می‌‌کنند.

متمرکزسازی

این منتقدین همچنین گاهی اوقات شبهاتی را در مورد میزان غیرمتمرکز بودن استیبل کوین ها مطرح می‌‌کنند، با توجه به اینکه آنها توسط ارزهای فیات متمرکز پشتیبانی می‌‌شوند. برای مثال، تتر تا حدودی به سیستم بانکداری ایالات متحده وابسته است، چرا که توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌‌شود. بدین ترتیب، تتر به زیرساخت بانکداری متمرکز این کشور وابسته است. چندین استیبل کوین‌‌ خاص مانند Equilibrium با استفاده از وثیقه‌‌گذاری اضافی توانسته‌‌اند این انتقادات را پشت سر بگذارند.

ارز فیات نیز ممکن است نوسان داشته باشد

همچنین این انتقاد وجود دارد که پشتیبانی رمز ارزها توسط ارز فیات ضرورتا باعث ثبات نخواهد شد، از آنجایی که ارز فیات نیز همیشه باثبات نیست. هرچه باشد، دلار آمریکا نیز گاها دچار تورم و نوسانات قیمتی می‌‌شود.

قانون پول ملی

تعدادی از متخصصین این حوزه نگرانی‌‌هایی در مورد پشتیبانی کامل رمز ارزها توسط ارزهای فیات مانند دلار آمریکا دارند. به طور ویژه، قانون‌‌گذاران ممکن است این نوع از استیبل کوین ها را به عنوان یکی از مشتقات دلار آمریکا به حساب آورند. در این صورت، رمز ارز مورد نظر باید از قانون پول ملی پیروی کند.

عده‌‌ای به دنبال استانداردهای استیبل کوین‌‌‌‌ هستند

عده‌‌ای از طرفداران استیبل کوین ها باور دارند که باید استانداردهای مشخصی برای این رمز ارزها وضع شوند و شرکت‌‌ها نیز باید از آنها استفاده کنند. چنین چیزی فرآیند خودمدیریتی را بهبود بخشیده و آرامش ذهنی بیشتری را به کاربران خواهد داد. این کار همچنین به توکنی کردن اقتصاد جهان کمک خواهد کرد و جذابیت صنعت کریپتو را افزایش می‌‌دهد.

عدم بازده مالی

با این حال، عده‌‌ای دیگر هنوز هم احساس می‌‌کنند که نبود بی‌‌ثباتی در استیبل کوین ها مشکلی بزرگ است. آنها مخصوصا بر این باور هستند که ماهیت استیبل کوین ها فرصت‌‌های زیادی را برای بازده اقتصادی فراهم نمی‌‌آورد.

نتیجه‌‌گیری

استیبل کوین ها بسیاری از مزایای رمز ارزها را با ثبات ارزهای فیات ترکیب می‌‌کنند. در حال حاضر استیبل کوین های زیادی وجود دارند و در آینده‌‌ای نزدیک شاهد تعداد بیشتری از آنها خواهیم بود. تنها گذر زمان به ما خواهد گفت که آیا استیبل کوین ها می‌‌توانند کلید بکارگیری گسترده رمز ارزها در اقتصاد جهانی باشند یا خیر.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.