ویروس کرونا و آینده بدون پول نقد ؛ فرصتی برای مقبولیت بیشتر بیت کوین و رمز ارزها

بسیاری پیش بینی می‌کنند که پول نقد در آینده نزدیک روشی غیر رایج برای پرداخت و خرید خواهد بود. در مقابل، روش‌های خرید دیجیتال همچون بانکداری آنلاین، موبایل و رمز ارزها به سرعت در حال گسترش هستند. حالا که به سمت یک جامعه بدون نیاز به پول نقد پیش می‌رویم، آیا بیت کوین و رمز ارزها گزینه بعدی برای جایگزینی آن خواهند بود؟

0 528

ویروس کرونا و آینده بدون پول نقد : دنیا به سرعت در حال فاصله گرفتن از پرداخت با پول نقد است. این روند می‌تواند فرصتی برای افزایش مقبولیت بیت کوین و رمز ارز بین مردم باشد. مطالعه اخیر انجام شده توسط اکونومیست و Crypto.com نشان می‌دهد که نگرش به پول نقد به سرعت در حال تغییر است.

این مطالعه بین ۳۰۰۰ نفر در کل جهان انجام شده و نتایج آن خیره‌کننده است. مردم به سرعت در حال جایگزینی پول نقد با کارت‌های اعتباری و روش های پرداخت دیجیتال همچون بیت کوین هستند و این قضیه تنها محدود به اروپا یا آمریکا نیست، این روند در کل جهان در حال اتفاق است و کشورهای در حال توسعه در آن پیشرو هستند.

به سمت یک آینده بدون پول نقد

نظرسنجی انجام شده نشان داد که دو سوم افراد از پرداخت دیجیتال برای بیش از نیمی از خریدهایشان استفاده می‌کنند. یک پنجم از افرادی هم که اینکار را انجام نمی‌دانند، گفته‌اند که در سال جاری قصد استفاده از آن را دارند.

توجه به این نکته مهم است که پرداخت های دیجیتالی در اینجا شامل کارت های اعتباری نمی‌شوند، در ادامه بیشتر به تغییری که قرار است رخ دهد، می‌پردازیم. اینگونه پرداخت‌ها شامل بانکداری آنلاین، اپلیکیشن‌های موبایل مثل علی‌پی و گوگل‌پی و انتقلات آنلاین همچون پی‌پال و بیت کوین می‌شوند.

در حال حاضر کارت‌های اعتباری و کارت‌های نقدی به عنوان روش‌های محبوب پرداخت محسوب می‌شوند. پول فیزیکی سوم است و رمز ارزها نیز رتبه آخر هستند.

ویروس کرونا و آینده بدون پول نقد؛ فرصتی برای مقبولیت بیشتر بیت کوین و رمز ارزها
ویروس کرونا و آینده بدون پول نقد؛ فرصتی برای مقبولیت بیشتر بیت کوین و رمز ارزها

محبوبیت کمتر بیت کوین و رمز ارزها در میان روش های پرداخت نباید به عنوان یک نکته منفی تلقی شود. بیت کوین در سال ۲۰۰۹ عرضه شده است و تنها در سال ۲۰۱۵ بود که وارد جریان اصلی جامعه و جذب مخاطب شد، به همین دلیل در این لیست می‌توانیم آن را به عنوان یکی از ابزارهایی در نظر بگیریم که سریع‌ترین رشد را در تصاحب بازار داشته‌اند.

با توجه به رویه نزولی محبوبیت پول نقد، دور از ذهن نخواهد بود که روزی فرا برسد که کریپتو جایگزین پول نقد در پرداخت‌ها شود.

جایگزین‌هایی برای پول نقد

پول نقد در حال از رده خارج شدن است. یکی از هر ده پاسخ‌دهنده کشور خود را به عنوان “کشور بدون پول نقد” توصیف کرده است. بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که آن‌ها بسیار علاقه‌مند هستند تا از پرداخت‌های دیجیتال به عنوان روش اصلی پرداخت‌هایشان استفاده کنند.

در کل، هفت نفر از هر ده پاسخ‌دهنده فکر می‌کنند که پول نقد به روشی منسوخ در تراکنش‌ها تبدیل خواهد شد.

قسمت ناچیزی از شرکت کنندگان (۴ درصد) گفته‌اند که دوست دارند به استفاده از پول نقد ادامه دهند. در دنیای در حال توسعه که به یک درصد سقوط کرده است، پرداخت‌های بدون پول نقد مورد توجه کسانی است که به سیستم بانکی دسترسی ندارند و یا با مشکل کمبود بانک مواجه هستند، که این موضوع محبوبیت رمز ارزها در کشورهای در حال توسعه را توجیه می‌کند.

به طور کلی، نسل قدیمی کشورهای در حال توسعه، بانک‌داری سنتی را بالغ و مورد اطمینان می‌دانند و در مقابل دور شدن از پول نقد مقاومت می‌کنند.

بر اساس یافته‌های شرکت آنالیز Statcounter:

” کشورهای در حال توسعه همچون هند، اندونزی، ترکیه و چین” در استفاده از اینترنت موبایل برای انجام پرداخت‌های دیجیتالی پیشرو و در حال تبدیل آن به یک هنجار هستند. در همین حال، سایر جوامع در حال توسعه همچون ونزوئلا و آرژانتین مقبولیت سریعی در استفاده از بیت کوین برای مقابله با ابرتورم دارند.

استفاده از بیت کوین و رمز ارزها در پرداخت‌ها

اگرچه رمز ارزها در حال حاضر پشت سایر روش‌های پرداخت قرار دارند، اما آشنا شدن با بیت کوین و سایر کوین‌ها در حال تبدیل شدن به یک امر همه گیر شده است. در این نظرسنجی یک آمار خیره‌کننده ۸۵ درصدی وجود دارد که همگی درباره رمز ارزها چیزی شنیده‌اند و با آن آشنایی دارند.

این مطالعه نشان می‌دهد که این آگاهی در کشورهای در حال توسعه بیشتر نیز هست. جوامع در حال توسعه دوبرابر بیشتر از جوامع توسعه یافته، تمایل به خرید و استفاده از رمز ارزها دارند.

این ارقام حاکی از این قضیه هستند که رمز ارزها می توانند به افراد با سیستم بانکی ضعیف کمک کنند.

ویروس کرونا و آینده بدون پول نقد؛ فرصتی برای مقبولیت بیشتر بیت کوین و رمز ارزها
ویروس کرونا و آینده بدون پول نقد ؛ فرصتی برای مقبولیت بیشتر بیت کوین و رمز ارزها

آشنایی با رمز ارزها

بر اساس این نظرسنجی، بیشترین موارد استفاده از بیت کوین در پرداخت‌ها و خریدهای آنلاین است. با این حال در میان سرمایه‌گذاران بلند مدت و کوتاه مدت، تقریبا نیمی از افراد بیت کوین را به عنوان یک دارایی سرمایه‌ای در نظر دارند.

ویروس کرونا و آینده بدون پول نقد ؛ فرصتی برای مقبولیت بیشتر بیت کوین و رمز ارزها
ویروس کرونا و آینده بدون پول نقد ؛ فرصتی برای مقبولیت بیشتر بیت کوین و رمز ارزها

نوع استفاده درک شده از رمز ارزها

مزایای شکل‌های دیجیتالی پرداخت، شامل بهره‌وری بیشتر، هزینه‌های کمتر، راحتی بیشتر و دسترسی بیشتر برای کسانی است که با مشکل کمبود بانک مواجه هستند.

این در حالی است، که دولت‌ها بیشتر به نقش بیت کوین در کمک به حذف معاملات بازار سیاه علاقه‌مند هستند، چرا که بیت کوین دفتر کل بلاک چینی شفاف، قابل رهگیری و غیرقابل تغییری دارد که باعث شفافیت بالای معاملات و تراکنش‌ها می‌شود.

با این حال موانع مقبولیت این سیستم مالی در میان مردم همچنان باقی است. حریم خصوصی یک عامل تصمیم‌گیری مهم برای کاربران است. دو سوم پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که مساله حریم خصوصی، فاکتور بسیار مهمی در پرداخت‌های الکترونیکی است.

تعداد زیادی از پاسخ‌دهندگان نیز، نگرانی‌های در مورد امنیت داشته‌اند و از مشکل جرایم سایبری ترس داشتند. این مشکلات در مقبولیت تجاری این ابزار نیز وجود دارد.

آنتونی لویس، نویسنده کتاب ” اصول بیت کوین و بلاک چین” می‌گوید فهم ساده از چگونگی کار رمز ارزها، هنوز هم یک گام مهم در مقبولیت عام است.

یک عامل دیگر که در ایجاد علاقه به رمز ارزها موثر عمل کرده است، پان‌اپیدمی اخیر ویروس کروناست. یک اقتصاددان می‌نویسد:

موزه لوور به دلیل احتمال آلوده بودن پول به COVID-19 از پذیرفتن پول نقد برای فروختن بلیط خودداری می‌کند. چنین احتیاط‌هایی به صورت جهانی اجرا شده و کشورهایی همچون چین، کره جنوبی و انگلیس تمام این اقدامات را برای قرنطینه یا حذف پول نقد از چرخه پرداخت انجام داده‌اند... COVID-19 به صورت غیر منتظره‌ای انگیزه ای کاملاً جدید برای دیجیتالی کردن پول فراهم کرده است.

پرداخت‌های دیجیتالی دروازه‌‌ای را برای کریپتو باز کرده‌اند. در حال حاضر پان‌اپیدمی COVID-19 محرک خوبی برای آغاز یک آینده بدون پول نقد است. در نسل بعدی بسیار محتمل است که پرداخت‌های آنلاین، موبایل و رمز ارزی تبدیل به یک هنجار شوند.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.