معاون وزیر صنعت: برای اعطای مجوز استخراج بیت کوین منتظر نظر دولت هستیم

سعید زرندی، معاون برنامه ریزی وزارت صنعت معدن و تجارت، گفت: اگر دولت بیت کوین را به رسمیت بشناسد ما حاضر هستیم طبق مدل مشخص و کارشناسی شده با بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و معاونت علمی رئیس جمهوری برای استخراج‌کنندگان رمز ارز ها هویت تولیدی قائل شویم.

0 100

اعطای مجوز استخراج بیت کوین

به گزارش فینمگ، معاون وزیر صنعت معدن و تجارت درباره استخراج بیت کوین در گفتگو با روزنامه ایران اظهار داشت: فعالیت در زمینه بیت کوین فرصت و تهدیدهای متعددی دارد. فرصت به جهت شرایط تحریم است که می‌توان تحریم‌ها را دور زد. تهدید به جهت پولشویی و افزایش مصرف برق بخصوص در شرایطی که تولید به برق نیاز دارد. اگر این امر ممنوع شود، به نظر می‌رسد فعالیت زیرزمینی در استخراج رمز ارز آغاز شود، لذا باید هوشمندانه به سمت بیت کوین رفت.

وی در پاسخ به میزان فعالیت واحدهای صنعتی در عرصه استخراج بیت کوین گفت: خیلی بعید است که این اتفاق در سطح وسیع رخ داده باشد. اگر دولت بیت کوین را به رسمیت بشناسد، ما حاضر هستیم طبق مدل مشخص و کارشناسی شده با بانک مرکزی، وزارت ارتباطات و معاونت علمی رئیس جمهوری برای استخراج‌کنندگان رمز ارز هویت تولیدی قائل شویم. وی تأکید کرد: البته به هر فعالی در این حوزه نمی‌توان مجوز داد، معتقدیم باید از یک سطحی بالاتر و تولید صنعتی به فعالان بیت کوین مجوز داد. باید به‌صورت دقیق مشخص شود که این‌گونه مجموعه‌ها چگونه می‌توانند فعالیت کنند. اگر هم فعالیت آنها ممنوع است باید اطلاع‌رسانی صورت گیرد.

محسن صالحی نیا مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی خبر استخراج رمز ارز از سوی برخی از تولیدکنندگان در شهرک‌های صنعتی را تأیید کرد و گفت:

تعداد کسانی که به سمت استخراج رمز ارز یا همان بیت کوین رفته‌اند بسیار اندک شمار است. در برخی از شهرک‌های صنعتی به‌صورت تک و توک واحدها بدون مجوز به سمت استخراج‌ رمز ارز رفته‌اند. با توجه به بروز چنین اتفاقی، ما از نهادهای ذیربط خواسته‌ایم که نسبت به بیت کوین اظهار نظر کنند.

واحدهای صنعتی مجوز برای بیت کوین ندارند

وی با بیان اینکه واحدهای صنعتی مجوز استخراج‌ رمز ارز ندارند، خاطرنشان کرد:

واحدهای صنعتی نباید سراغ فعالیت‌هایی بروند که در مجوز آنها قید نشده است. اگر دولت بیت کوین را تأیید کرد هر مجموعه‌ای برای ورود به آن باید مجوزهای لازم را بگیرد.

صالحی نیا اظهارداشت:

ما طی اطلاعیه‌ای از تمام واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی خواسته‌ایم که اگر در زمینه بیت کوین فعال هستند، روند کاری خود را متوقف کنند تا در این خصوص دولت نظر خود را اعلام کند. اگر قرار باشد واحد صنعتی در این بخش ورود کند، باید با ضابطه و طبق قوانین باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اذعان داشت:

برای استخراج بیت کوین برق بالایی مصرف می‌شود و این در شرایطی است که در فصل تابستان تولیدکنندگان با کمبود برق روبه‌رو هستند. از این‌رو اگر قرار باشد این امر با مجوز صورت بگیرد باید برای تأمین برق استخراج‌کنندگان رمز ارز رویه جداگانه‌ای لحاظ شود.

به گزارش ایران، روزانه ۱۶ میلیون دلار بیت کوین توسط کاربران ایرانی خرید و فروش می‌شود که از این نظر در رتبه ۲۹ جهانی هستیم.

سخنگوی صنعت برق: مصرف انرژی استخراج بیت کوین به اندازه یک نیروگاه است

مصطفی رجبی مشهدی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: برآوردها حاکی است که استخراج رمز ارز ۵۰۰ مگاوات در ساعت برق مصرف می‌کند.

وی ادامه داد: هنوز برای استخراج رمز ارز و بیت کوین‌ها تعرفه‌ای مشخص نشده است و برخی از دارندگان مراکز استخراج رمز ارزها از انشعاب‌های غیرمجاز استفاده کردند که وزارت نیرو نسبت به قطع آن‌ها اقدام کرده است.

وی ادامه داد: در این راستا وزرات نیرو پیشنهاد خود برای تعرفه رمز ارز را به هیأت دولت ارائه کرده است و هیأت دولت هم این پیشنهاد را در کمیسیون‌های تخصصی بررسی می‌کند. امیدواریم طرح به زودی تصویب شود و استخراج رمز ارز صاحب تعرفه شود. پیشنهاد وزارت نیرو این است که تعرفه‌ها با متوسط نرخ ارز صادراتی برق محاسبه شود. البته این عدد، عدد مشخصی نیست که در حال حاضر بتوان اعلام کرد، زیرا ممکن است بر اساس نرخ سال یا ماه باشد و نرخ آن بسته به فصل و روز و ساعت متفاوت است. بعد از اینکه قطعی شد اعلام می‌شود.

سخنگوی صنعت برق به این سوال که استخراج بیت کوین‌ها در کدام استان کشور بیشتر رواج دارد، پاسخ داد: از آن‌جایی که دمای دستگاه‌ها افزایش یافته و نیاز به وسایل سرمایشی دارند استقرار در مناطق سردسیر کشور برای آنها مقرون به صرفه است.

مشهدی با بیان اینکه مشخص نیست استخراج بیت کوین‌ها چند درصد از برق کشور را مصرف می‌کنند، توضیح داد: از آنجا که انشعابات غیرمجاز هستند، مشخص نیست چند درصد برق کشور را مصرف می‌کنند، اما تخمین زده می‌شود ۵۰۰ مگاوات در یک ساعت مصرف دارند که معادل یک نیروگاه بزرگ است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.