استخراج رمز ارزها از دریچه بودجه سال ۹۹ ؛ پیشنهاد تعرفه برق ۳۰۰ تومانی برای ماینینگ

در شرایطی که با اعلام تعرفه متوسط صادراتی برای استخراج رمز ارز، بسیاری از فعالان صنعت استخراج رمز ارزها فعالیت خود را به حالت تعلیق درآورده و برخی نیز به فکر مهاجرت از کشور هستند، اخیراً گزارش جدیدی از مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر شده که به بررسی جایگاه فناوری در لایحه بودجه ۹۹ و همچنین وضعیت قانون گذاری صنعت ماینینگ و سو مدیریت دولت در رابطه با این صنعت پرداخته و راهکارهایی برای اصلاح قوانین در این زمینه ارائه کرده است که در ادامه بخش هایی از آن را بررسی خواهیم کرد.

0 496

طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی از جایگاه فناوری در لایحه بودجه سال ۹۹ ، پیشبینی دولت از رشد درآمدهای حاصل از خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات در مقایسه با قانون بودجه سال ۱۳۹۸ ، نشان می‌دهد جایگاه این بخش در ایجاد درآمد برای دولت با وجود تأکیدات فراوان بر توسعه دولت الکترونیک چندان قوی نیست. به طور کلی سهم این بخش نسبت به کل بودجه عمومی کشور طی سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ با روندی رو به کاهش همراه بوده و در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ مشابه با سال ۱۳۹۸حدود ۲.۴ درصد باقی خواهد ماند.

در میان فناوری های جدید که پتانسیل زیادی برای ایجاد تحول و اصلاح ساختارها، فرایندها و خدمات دارند، میتوان به فناوری بلاک چین و رمز ارزها و صنعت ماینینگ اشاره کرد. رئیس جمهور روحانی و دیگر مقامات کشور تاکنون بارها به اهمیت فناوری بلاک چین و رمز ارزها و صنعت ماینینگ در شرایط کنونی و مبارزه با تحریم های آمریکا تاکید کرده‌اند، اما قانون گذاری و سیاست های اتخاذ شده در این بخش در عمل نشان میدهد که دولت در برابر این فناوری و صنعت ایستاده است. در پی این سیاست ها، فعالیت بسیاری از ماینرها به حالت تعلیق درآمده و تعداد زیادی از دستگاه های ماینینگ مصادره شده و بلا استفاده و بلاتکلیف مانده‌اند.

این در حالی است که طبق آنچه در این گزارش درمورد پتانسیل این صنعت آمده است، استخراج رمز ارز بازاری پویا با درآمد سالانه پنج میلیارد و دویست و بیست میلیون یورو است.

ظرفیت تولید برق بلااستفاده ایران در ۹ ماه از سال به ۲۰ هزار مگاوات میرسد و استفاده درست از ظرفیت شبکه برق ایران میتواند درآمدی یک میلیارد یورویی را به ایران وارد کند.

از سوی دیگر:

پیشرفت سریع فناوری استخراج، سودآوری تجهیزات قدیمی را روز به روز کاهش می‌دهد و رقابت در کسب سهم بیشتر از بازار میتواند موجب کاهش سود بازیگران شود. در مصوبه ۱۳ / ۵ / ۱۳۹۸ هیئت وزیران علاوه بر اینکه قیمت برق بدون ملاحظات فصلی تعیین شده است و به حدی این تعرفه بالا تعیین شده است که مخاطره استفاده غیرقانونی از ظرفیت برق را افزایش خواهد داد و از سوی دیگر به دلیل عدم تعیین یک مقدار مشخص، محاسبه سود و زیان برای مشارکت در این بازار را دشوار کرده است. از سوی دیگر مصوبه هیئت دولت معافیت مالیاتی برای صادر کردن رمز ارز قائل شده است. در صورتی که ماهیت رمز ارزها این است که در لحظه تولید و استخراج حکم ارز خارجی را دارند. لذا لازم است تغییراتی در مصوبه هیئت دولت صورت گیرد و در معافیت مالیاتی رمز ارزها تجدید نظر شود تا درآمد دولت از محل استخراج رمز ارز افزایش پیدا کند.

در این گزارش دستورالعملی برای اصلاح این قوانین و استفاده درست و کاربردی از این صنعت در بودجه سال جدید ارائه شده است. طبق این پژوهش، وزارت نیرو مکلف است برای دارندگان پروانه استخراج رمز ارز از وزارت صنعت و معدن و تجارت که شاخص کارآمدی انرژی تجهیزات آنها در ۶ ماهه اول سال کمتر از ۱۰۰ ژول بر تراهش و در ۶ ماهه دوم سال کمتر از ۷۰ ژول بر تراهش باشد، خدمات برق مطمئن فراهم کند.

استخراج رمز ارزها از دریچه بودجه سال 99؛ پیشنهاد تعرفه برق 300 تومانی برای ماینینگ
استخراج رمز ارزها از دریچه بودجه سال ۹۹؛ پیشنهاد تعرفه برق ۳۰۰ تومانی برای ماینینگ

قیمت برق مصرفی برای استخراج رمز ارز در ماه های غیر اوج مصرف و برای تجهیزات با شاخص کارآمدی تعیین شده در سقف سه هزار ریال بر کیلووات ساعت تعیین می‌شود. وزارت نیرو می‌تواند در ماه های اوج مصرف برق و حداکثر به مدت سه ماه از سال از تأمین برق برای واحدهای صنعتی استخراج رمز ارز خودداری کند. همچنین شرکت گاز مکلف است گاز مورد نیاز جهت خودتولید برق واحدهای صنعتی استخراج رمز ارز که تجهیزات مورد استفاده آنها با شاخص کارآمدی تعیین شده منطبق است را با تعرفه گاز صنعتی تأمین کند.

در انتهای این بخش از این گزارش آمده است که با توجه به ماهیت کالای تولیدی، به رمز ارز حاصل از استخراج معافیت مالیاتی تعلق نمی‌گیرد. در نهایت درآمد حاصله از مالیات در این حوزه را می‌توان به موضوع آبرسانی به تک روستاها و تکمیل مجتمع های آبرسانی اولویت دار روستایی تخصیص داد.

حالا باید منتظر واکنش دولت به این گزارش باشیم و ببینیم که دولت چه تصمیماتی در این زمینه اتخاذ خواهد کرد. آیا در نهایت شعارهایی که درمورد پتانسیل بلاک چین و رمز ارزهایی مانند بیت کوین برای اقتصاد ایران در شرایط تحریم و گذار به اقتصاد دیجیتال مطرح شده، عملی خواهند شد یا همچنان شاهد به حاشیه رانده شدن این صنعت و در پی آن مهاجرت برخی از فعالان در این حوزه از یک سو و زیر زمینی شدن فعالیت ها در ایران از سوی دیگر خواهیم بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.