8 پیش‌‌بینی برای صنعت فینتک و کریپتو در سال 2019

سال 2018، سال مهمی برای فناوری مالی یا همان فینتک و رمز ارزها بود و سال 2019، نشان داده که سال هیجان انگیزی برای این دو صنعت خواهد بود. در این مطلب، به برخی از پیش‌‌بینی‌‌های مربوط به وضعیت این صنایع در سال 2019 می‌پردازیم.

0 118

1.نهادینه‌‌سازی اکوسیستم کریپتو: رشد این کودک نوپا

سال 2018، شاهد رشد فضای کریپتو از یک نوزاد تا یک کودک نوپا بودیم. رشد این فضا، به واسطه‌‌ی توسعه‌‌ی الگوها توسط انجمن‌‌های حاضر در این صنعت و به وسیله‌‌ی اعلان‌‌های بازیکنان نهادی‌‌ مانند گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، نمورا (Nomura)، فیدلیتی (Fidelity) و نهادهای دیگر مبنی بر این که در حال راه‌‌اندازی خدمات ارز کریپتو‌‌‌‌شده هستند، تحت‌‌الشعاع قرار گرفت.

در سال 2019، منتظر میزان بیشتری از چنین اعلان‌‌هایی باشید، زیرا سایر بازیکنان نهادی، از صرافی‌‌ها گرفته تا ارائه‌‌دهندگان خدمات، به وسیله‌‌ی ساخت راه‌‌حل‌‌های خاص خود و یا شراکت یا سرمایه‌‌گذاری در شرکت‌‌های کریپتو‌‌، تصمیم به اعلان طرح‌‌های کریپتو‌‌ خود می‌‌گیرند. این امر، برای اکوسیستم کریپتو، گام بسیار مثبتی می‌‌باشد و مقدار بسیار مطلوبی از تجربه و رشد سازمانی را فراهم می‌‌کند. ممکن است شگفتی‌‌هایی، از برخی شرکت‌‌های فناوری بزرگ که گفته می‌‌شود در ماه‌‌های اخیر، در حال ایجاد گروه‌‌های بلاکچین و رمز ارز خود بوده‌‌اند، حاصل شوند.

2. مقررات‌‌ بیشتر لطفا!

بسیاری از قانونگذاران سراسر جهان، درباره‌‌ی کریپتو‌‌، کاملا آگاه هستند و اغلب، برای سیاست‌‌های آینده‌‌نگر خود، اعتبار درخوری را دریافت نمی‌‌کنند. سال گذشته، شاهد این امر بود که بسیاری از قانونگذاران، از هنگ کنگ و سوئیس گرفته تا مالت و جبل‌‌الطارق، قوانین و چارچوب‌‌های تأثیرگذاری را برای دارایی‌‌های کریپتو‌‌‌‌شده، صادر نمودند.

در سال 2019 می‌‌توانید انتظار داشته باشید که قانونگذاران و دولت‌‌های بسیار بیشتری، ارائه‌‌ی شفافیت نظارتی‌‌ مورد درخواست و موردنیاز صنعت کریپتو‌‌ را بررسی نمایند. در اینجا ممکن است شگفتی‌‌ها از حوزه‌‌های قضایی کریپتو‌‌‌‌گرای موجود نشات نگیرند، بلکه از سوی برخی حوزه‌‌های قضایی بزرگتر رقم بخورند. برای مثال، درحالیکه در ایالات متحده، به منظور رقابتی‌‌تر نمودن آن به عنوان یک حوزه‌‌ی قضایی کریپتو‌‌، یک طرح مورد حمایت دو حزب، در دست انجام است، فرانسه، در حال به تصویب رساندن قانون برای ICOها می‌‌باشد.

3. خداحافظ ICOها، سلام توکن‌‌های سهامی و باثبات

سال 2018، با توجه به بیش از 20 میلیارد دلار سرمایه‌‌ای که به روایت برخی منابع جذب شد (با وجود آن که بازار، در نیمه‌‌ی دوم سال، به طور قابل ملاحظه‌‌ای کم‌‌تحرک شد)، برای ICOها ، یک سال بی‌‌سابقه بود. و سال 2019، احتمالا سال توکن‌‌های سهامی خواهد بود. این توکن‌‌ها، بیشتر به اوراق بهادار سنتی شباهت دارند و توسط دارایی‌‌های سخت پشتیبانی می‌‌شوند. به عنوان مثال، توکن‌‌های سهامی می‌‌توانند به وسیله‌‌ی توکنیزه نمودن دارایی‌‌های املاک بزرگ و ساده‌‌سازی اقدامات شرکتی، برای پروژه‌‌های املاک، نقدینگی فراهم نمایند.

همچنین، استیبل کوین‌‌ها که توسط ارزهای فیات، به صورت یک به یک پشتیبانی می‌‌شوند، در سال 2019، نقش مهم‌‌تری را ایفا خواهند نمود. این کوین‌‌ها، برای تجار ارز کریپتو‌‌‌‌شده‌‌ا‌‌ی که به دنبال ثبات بدون نیاز به ترک اکوسیستم کریپتو‌‌ می‌‌باشند، به عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته می‌‌شوند و همچنین، برای کاربران غالبی که به دنبال یک روش پرداخت یا یک ذخیره‌‌ی ارزش باثبات برای انجام معاملات روزمره می‌‌باشند، جذاب هستند.

4. بانک‌‌های مجازی برای هدایت نوآوری در سال 2019؟

ممکن است امسال، سال بانک‌‌های چلنجر یا مجازی باشد. این خدمات صرفا دیجیتال، در حال پیشرفت در انگلیس و اروپا هستند و اکنون گفته می‌‌شود که بازیکنانی مانند Revolut، بیش از 2 میلیون مشتری دارند، اما آسیا، مکانی است که احتمالا بزرگترین تأثیر این بانک‌‌ها را در آن شاهد هستیم.

به عنوان مثال، قانونگذاران هنگ کنگ، آماده‌‌ی تصویب بانک‌‌های مجازی جدید برای اولین بار هستند. این بانک‌‌ها می‌‌توانند شامل خدمات صرفا دیجیتالی‌‌ای باشند که نه تنها توسط بانک‌‌های قدیمی، بلکه همچنین توسط شرکت‌‌های فناوری بزرگ و یونیکورن‌‌های فینتک عرضه می‌‌شوند. این امر می‌‌تواند چشم‌‌انداز بانکداری خرد و SME (بنگاه‌‌های کوچک و متوسط) را در سراسر آسیا تغییر دهد، زیرا این خدمات دیجیتال جدید می‌‌توانند مشکلات دنیای واقعی، از جمله تجربه‌‌ی کاربری نسبتا ضعیف برای مشتریان بانکداری خرد یا عدم یکپارچگی با حسابداری و سایر نرم‌‌افزار‌‌های خاص SME برای مشتریان تجاری را حل نمایند.

5. سلامت مالی: مراقبه برای مغز من، باشگاه برای بدن من و فینتک برای کیف پول من!

ما برای سلامت جسمی خود ورزش می‌‌کنیم و برای سلامت روانی خود مراقبه می‌‌نماییم، اما درحالیکه فینتک، شدیدا برای سلامت مالی ما موردنیاز است، هنوز به طور فعال، از آن استفاده نمی‌‌کنیم. براساس برخی گزارشات، حدود 57 درصد از آمریکایی‌‌ها، حتی 400 دلار پس‌‌انداز برای پوشش یک هزینه‌‌ی اضطراری ندارند و 43 درصد از آمریکایی‌‌ها، برای بیش از دو سال، در حال متحمل شدن بدهی کارت اعتباری بوده‌‌اند.

خوشبختانه، این امر می‌‌تواند در سال 2019 تغییر کند، زیرا سلامت مالی بااهمیت می‌‌گردد و مشتریان، برای کمک به بهبود سبک زندگی مالی خود، استفاده از راه‌‌حل‌‌های فینتک، از وام‌‌دهی P2P گرفته تا روبات‌‌های مشاور مالی را آغاز می‌‌نمایند. ممکن است بانک‌‌های مجازی، شتاب‌‌دهنده باشند، زیرا این بانک‌‌ها، به منظور تلاش در جهت متمایزسازی خدمات خود و کمک به جذب مشتری، سعی می‌‌کنند که چنین راه‌‌حل‌‌هایی را یکپارچه نمایند.

6. بانک‌‌ها و گروه‌‌های نوآوری آنها را فراموش کنید، امسال، بانک‌‌های مجازی و شرکت‌‌های کریپتو‌‌ از راه می‌‌رسند

در سال 2018، برخی از شرکت‌‌های فینتک و رگ‌‌تک (B2B (RegTech (بنگاه به بنگاه)، همکاری با گروه‌‌های نوآوری بانکی را متوقف نمودند. این گروه‌‌ها، غالبا به علت پیشرفت کند و کسری بودجه، مورد انتقاد قرار می‌‌گیرند. یک دیدگاه همیشگی وجود دارد که برخی از بانک‌‌های فعلی، بیشتر به عنوان یک ابزار بازاریابی، خواهان مشارکت با شرکت‌‌های فینتک یا انجام اثبات مفهوم هستند تا به عنوان یک عامل تغییر مفید در سازمان‌‌های خود.

در سال 2019، ممکن است بسیاری از آن بازیکنان فینتک و رگ‌‌تک B2B، به سمت تمرکز صرف بر شرکت‌‌های کریپتو‌‌ یا بانک‌‌های مجازی، تغییر رویه دهند. در این صورت، تصمیم‌‌ها می‌‌توانند به سرعت اتخاذ شوند و پیروی از مقررات، به جای آن که به عنوان یک مرکز هزینه در نظر گرفته شود، به عنوان یک مزیت رقابتی، مورد توجه قرار می‌‌گیرد.

7. قانونگذاران، شتاب‌‌دهنده‌‌ نوآوری

هر ساله، همکاری قانونی جهانی، در حال افزایش و بهبود است و سازمان‌‌هایی مانند IOSCO (سازمان جهانی کمیسیون اوراق بهادار)، تبدیل به نهادهای مؤثری برای هماهنگی و به‌‌اشتراک‌‌گذاری گشته‌‌اند. در حال حاضر، قانونگذاران، به وسیله‌‌ی الگو پیش می‌‌روند که این امر، در بسیاری از موارد، نوآوری را شتاب می‌‌بخشد.

به عنوان مثال، یک طرح هدایت‌‌شده توسط قانونگذار که در سال 2019، آماده شد، GFIN) Global Financial Innovation Network) است. این طرح، در نظر دارد که شامل قانون‌‌گذاران کل جهان، از کانادا تا بحرین و سنگاپور تا استرالیا باشد. GFIN، نه تنها ویژگی‌‌هایی که انتظار خواهید داشت، مانند همکاری قانونی و تعهد برون‌‌مرزی را فراهم می‌‌کند، بلکه همچنین شامل نوآوری‌‌هایی مانند آزمایش‌‌های برون‌‌مرزی می‌شود. این نوآوری، امکان آزمایش محصول فناوری جدید در سراسر حوزه‌‌های قضایی متعدد را برای شرکت‌‌ها فراهم می‌‌کند.

8. محرمانه بودن داده‌‌ها: قدرت مشتری!

در سال 2018، بررسی رسانه‌‌ای و عمومی پلتفرم‌‌هایی مانند فیس‌‌بوک یا گوگل که در آنها، کاربران، برای استفاده از خدمات یا موتورهای جستجو، اطلاعات خود را به صورت رایگان اعلام می‌‌کنند، به طور چشمگیری افزایش یافت.

ممکن است این امر، روند طولانی‌‌مدت مربوط به ارائه‌‌ی کنترل اطلاعات کاربران به آنها و فراهم نمودن امکان پولی نمودن آن به روش‌‌های مختلف، از جمله استفاده از ریزپرداخت‌‌های کریپتو‌‌‌‌شده را شتاب بخشیده باشد. علاوه بر این، احتمالا بسته به منحصر‌‌به‌‌فرد بودن و تخصص، شاهد تغییرات قیمتی در ارزش اطلاعات خواهیم بود؛ برای مثال، یک کوهنورد حرفه‌‌ای یا ورزشکار سه‌‌گانه، می‌‌تواند نسبت به یک فرد دارای یک کار اداری معمول، از قیمت بالاتری برای اطلاعات خود برخوردار باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.