۸ دلیل برای خرید بیت کوین بدون توجه به قیمت آن

اغلب افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال فعال هستند، در زمان خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ، تنها بر قیمت فعلی آن تمرکز کرده و از توجه به سایر موارد مهم غافل می‌مانند. در این مطلب قصد داریم به ۸ مورد از نکاتی که به ما درک بهتری از بازار ارزهای دیجیتال می‌دهند، پرداخته تا بتوانیم تصمیمات خود را هوشمندانه‌تر سازیم.

0 154

زمانی که صحبت از خرید بیت کوین به میان می‌آید، نباید فقط به قیمت توجه داشت. در اینجا هشت دلیل مهم دیگر برای خرید بیت کوین عنوان می‌کنیم که به قیمت فعلی آن وابسته نیستند.

یکی از اولین مواردی که افراد در زمان خرید بیت کوین به آن توجه می‌کنند قیمت فعلی آن است. این موضوع قابل درک است؛ چرا که افراد زیادی از بیت کوین برای ترید (trade) استفاده می‌کنند. با این حال بسیاری از آنان با تمرکز بر وضعیت دچار اشتباهی متداول می‌شوند. احتمالاً چنین حرفهایی برایتان آشنا است:

«فرصت خرید را قبل از بالا رفتن قیمت از دست دادم. حالا برای خرید باید صبر کنم تا قیمت‌ها دوباره پایین بیاید».

یا مثلا، «فقط وقتی خرید می‌کنم که قیمت‌ها به … برسند». چنین رویکردی که مبتنی بر قیمت است بسیاری از بیت کوین بازهای تازه کار را از میدان به در می‌کند. گاهی اوقات افراد باتجربه هم در خرید و فروش بیت کوین دچار ترس می‌شوند.

از این روی می‌خواهیم در زمان خرید بیت کوین، هشت عامل دیگر را نیز مدنظر داشته باشید. امیدواریم شما را قانع کنیم که بیت کوین صرفا کالایی برای داد و ستد نیست. می‌خواهیم کمکتان کنیم که از نگرانی بیش از حد برای قیمت دست بردارید. (جایزه شما: در ادامه استرس کمتری خواهید داشت).

بار دیگر که قصد خرید بیت کوین داشتید، آن را همچون موارد زیر در نظر بگیرید:

پوشش ریسک تورمی

به زبان ساده پوشش ریسک تورمی، سرمایه گذاری است که به عنوان طرح جایگزین یا پلن بی (بی مثل بیت کوین!) خود در نظر می‌گیرید تا مبادا دارایی دوم شما (برای مثال پول نقد)، به دلیل تورم یا شرایط دیگر به سرعت ارزش خود را از دست بدهد. به دلیل افزایش کمک‌های مالی گوناگون دولتی در سطح جهان (به دلیل همه گیری کووید۱۹)، انتظار می‌رود افزایش ذخیره پول جهانی موجب تورم بیشتر شود. در نتیجه، ۱۰۰ دلاری که الان در اختیار دارید ممکن است فردا قدرت خرید کمتری داشته باشد. (البته عوامل دیگری همچون اثر کانتیلون نیز در این جا نقش دارند که در حوصله این بحث نیست).

این موضوع خیلی در مورد بیت کوین صادق نیست چرا که مقدار تمام بیت کوین‌های موجود در دنیا زیر سقف ۲۱ میلیون خواهد ماند (البته اندکی کمتر از آن، به هر حال آن را نادیده می‌گیریم). زمانی در آینده تقاضای بیت کوین از عرضه آن پیشی می‌گیرد چرا که افراد بیشتری از آن استفاده خواهند کرد بویژه اکنون که پرداخت‌های دیجیتال بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارند. این موضوع بیت کوین را به گزینه مناسبی برای پوشش ریسک تورمی تبدیل کرده است.

اما تنها به حرف ما بسنده نکنید. رسانه‌های بزرگی مانند رویتر و فوربز هم نظر مشابه‌ای دارند.

۲. موارد استفاده و کاربرد

پول نقد آلوده است. استفاده از اسکناس‌های کاغذی نه تنها متعلق به قرن گذشته است، بلکه بالقوه می‌تواند ناقل کرونا و دیگر باکتری‌ها هم باشد و حالا که این بیماری در جهان همه‌گیر شده است (این مقاله در زمان همه گیری ویروس کرونا نوشته شده است اما هر زمانی که آن را مطالعه ‌کنید، باز هم ریسک احتمالی چنین پدیده‌ای وجود خواهد داشت)، پرداخت‌های دیجیتال یکه تازی می‌کنند. با افزایش تعداد اپ ها و روش‌های پرداخت جدید مبتنی بر رمز ارز، کم کم تعداد بیشتری از ما بیت کوین را برای پرداخت صورتحساب صبحانه اول روزمان یا فرستادن پول برای دوستان و عزیزانمان بکار می‌بریم.

با آشنایی بیشتر مردم با فناوری (که پرداخت بیت کوینی را میسر می سازد) احتمال زیادی وجود دارد که تعداد بیشتری از ما آن را در موارد متنوع‌تری به کار ببریم. زمانی که‌ می‌بینیم فست فود زنجیره‌ای مانند ‌برگرکینگ (Burger King) با پذیرش بیت کوین کنار آمده است، متوجه می‌شویم که پیشرفت‌های بیشتری در راه است.

۳. جایگزینی برای سرمایه‌گذاری جهانی

اگر برای سرمایه‌گذاری به دنبال دارایی‌‌هایی هستید که آینده پرسودی دارند، تعداد اندکی از آن‌ها را خواهید یافت که مانند بیت کوین در دسترس و جهانی باشند. بیت کوین در کلاس معدود دارایی‌های است که مردم از قشرهای مختلف اجتماع تنها با برخورداری از اینترنت می‌توانند به آن دسترسی یابند (گاهی اوقات حتی به اینترنت هم نیازی ندارید).

برای بیت کوین فرقی نمی‌کند که شما در قایق تفریحی خود در باهاما هستید یا سوار بر قطاری در دهلی و مانیل به سر کار می‌روید. حتی در آن موقعیت‌ها هم می‌توانید بیت کوین خرید و فروش کنید. برخلاف کلاس‌ دارایی‌هایی که لازمه آن‌ها شرط و شروط فراوان یا تعیین محدودیت‌های گوناگون است، بیت کوین مقید به هیچکدام از این موارد نیست.

۴. عملکرد خوب دارایی

ممکن است زمان اندکی صرف کنید تا نگاهی به سقوط قیمت ۱۰۰ یا ۲۰۰ دلاری امروز و یا صعود ۳۰۰ دلاری فردای بیت کوین (امیدواریم این طور باشد) بیندازید؛ در حالی که برخی کل روز کارشان زل زدن به قیمت‌هاست و معمولاً تصویر بزرگتر را در آن می‌بینند. تعدادی از باتجربه‌های بازار، بیت کوین را در ژانویه به قیمت ۷۰۰۰ دلار خریدند، سقوط آن به ۴۰۰۰ دلار را پشت سر گذاشتند و به آوریل رسیدند؛ درحالی که می‌گفتند بیت کوین امسال بهترین کارایی را در میان همه دارایی‌های دیگر خواهد داشت و این تنها در مورد ۲۰۲۰ است.

اجازه دهید از منظر سالیانه به آن نگاهی بیندازیم. در پنج سال گذشته (از ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹)، بیت کوین چهارسال از آن را با قیمت بالاتری نسبت به شروع سال به پایان رساند. حق با شما است در ابتدای این مقاله قول دادیم صحبتی از قیمت نکنیم؛ اما نکته‌ای که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم عملکرد بلند مدت آن است. ذهنیت خود را برای ترجیحات زمانی پایین و هودل کردن (HODL) تنظیم کنید.

۵. مشارکت سازمانی سرمایه‌گذاران

چشم انداز بازار بیت کوین امسال هیچ شباهتی به سه سال قبل ندارد. با پیشنهاداتی آگاهانه‌تر از سراسر دنیا این بازار کامل‌تر شده و هنوز به طور بالقوه جای رشد بسیاری دارد.

فیدلتی اینوستمنتز (Fidelity Investments) اخیراً گفته است که از ۸۰۰ سرمایه‌گذار آمریکایی و اروپایی که امسال بررسی شده‌اند بیش از ۲۸۰ نفر از آن‌ها در حال حاضر سرمایه‌‌گذار بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال هستند. این موضوع دلیل دیگری برای شماست تا ایمان بیاورید که بیت کوین آمده است تا بماند.

۶. مشارکت مالی

به هر صورت با ورود شرکت‌های بزرگ به بازار بیت کوین به هیچ وجه خود را نبازید. دلیل این موضوع سیستم مالی مشارکتی بیت کوین است؛ هم از لحاظ ورود به آن و هم ماندن در آن. در مقایسه با سیستم سنتی و معمول بانکداری زمانی که بیت کوین می‌خرید، استفاده می‌کنید یا ارسال می‌کنید، هزینه‌های ثابت شما به طور چشمگیری پایین‌تر است.

برای افرادی که به هر دلیل درهای سیستم بانکداری به رویشان بسته است، بیت کوین دروازه‌های تازه‌ای را به سوی سیستم مالی جدید و بهتر باز می‌کند؛ اکوسیستمی کامل‌تر برای ارزهای دیجیتال که سرویس‌های مالی آن همچون پس انداز، وام دهی و سهام گذاری کم کم از راه رسیده و به شما برای ماندن انگیزه می‌دهند.

۷. مناسب‌ترین دارایی برای تریدرها

جدای از مشارکتی بودن بیت کوین، مورد دیگر در دسترس بودن همیشگی آن است. در حالی که بازارهای سنتی ساعت کار اداری‌شان احتمالاً مانند شما است، در بیت کوین بازار ۲۴ ساعته باز است. هر زمان که برایتان مناسب است می‌توانید وارد یا از آن خارج شوید.

موردی که آن را جذاب‌تر می‌سازد این است که با توسعه سریع قابلیت‌ها در پلتفرم‌های حرفه‌ای ترید ارزهای دیجیتال مانند بایننس، برای داد و ستد بیت کوین با دارایی‌های دیگر از جمله پول فیات و ارزهای دیجیتال دیگر حق انتخاب‌های گوناگونی دارید.

۸. غیرمتمرکز بودن

سرانجام این که جدای از تمامی موارد ذکر شده، خرید بیت کوین بهترین کاریست که به دستیابی به یک سیستم مالی جهانی برای آینده‌ای بهتر کمک می‌کند. راهی را به سوی آینده نشان می‌دهد که در آن مشارکت بهتری در استفاده از پول در دنیا خواهیم داشت. قدرت فناوری را نشان می‌دهد تا شیوه نگاهمان به پول را مورد بازنگری قرار دهیم و با حذف موسسه‌ها و واسطه‌هایی که دلیل پیچیدگی سیستم‌ها هستند، به آن آزادی عمل بیشتری بدهیم.

کلام آخر، زمانی که بیت کوین می‌خرید نه تنها دارایی، بلکه آینده را هم با آن خریداری می‌کنید.

برای آگاهی از چگونگی خرید بیت کوین، به این مقاله مراجعه کنید:

همچنین برای مطالعه بیشتر درباره روش‌های نگهداری امن بیت کوین ، این مقاله را ببینید.

منبع: binance.com

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.