8 تیم برای ساخت نسل بعدی اتریوم در حال رقابت هستند

وقتی نسخه 2 اتریوم را می‌‌سازیم به دنبال ابداع دوباره چرخ نیستیم.” رائول جردن (Raul Jordan) در گفتگو درباره تلاش‌‌های تحسین‌‌برانگیز توسعه‌‌دهندگانی که بر دو بروزرسانی جداگانه برای بلاکچین اتریوم کار می‌‌کنند، تاکید کرد که بروزرسانی‌‌هایی که در افق زمانی کوتاه‌‌تر در اتریوم 1x گنجانده می‌‌شوند، منافعی برای تحقیقات مداوم اتریوم 2 دارند. اتریوم 2 برنامه‌‌ بلندپروازانه‌‌تری ارائه می‌‌کند که شامل تغییراتی بنیادین در پلتفرم بلاکچین است. این کار توسط هشت گروه مختلف در سراسر جهان در حال انجام است که در ادامه با هرکدام از آن‌ها آشنا خواهیم شد.

0 103

رائول جردن رهبر یکی از هشت تیم مختلف توسعه‌‌دهندگانی هستند که در حال ساخت کلاینت نرم‌‌افزاری برای اتریوم 2 هستند.

(کلاینت‌‌ها پیاده‌‌سازی‌‌های نرم‌‌افزاری هستند که معمولا به زبان‌‌های مختلف برنامه‌‌نویسی که کاربران از آن برای اتصال و مشارکت در شبکه اتریوم استفاده می‌‌کنند نوشته می‌‌شوند).

جردن در مصاحبه با کوین‌‌دسک اظهار داشت که بهبودهای روبه جلوی ارائه شده در اتریوم 1x بر نقشه راه بلندمدت بلاکچین تاثیری ندارد:

“من فکر می‌‌کنم که هر دو گروه در مسیر درستی قرار دارند، اما باید حداقل مراقب آنچه هرکدام پیاده می‌‌کنند باشیم.”

در حال حاضر راهنماهای فنی که برای ویژگی‌‌های هردو بروزرسانی لازم هستند، در حال فعالیت‌‌اند.

اتریوم 1x که مشتاقانه بین توسعه‌‌دهندگان اتریوم در چند هفته گذشته مورد بحث قرار گرفته است، قرار است یک بروزرسانی واسطه‌‌ای باشد که بر پیشرفت در شبکه کنونی اتریوم متمرکز است.

از سوی دیگر، اتریوم 2 برنامه‌‌ی بلندپروازانه‌‌تری ارائه می‌‌کند که به سال 2014 برمی‌‌گردد و شامل تغییراتی بنیادین در پلتفرم بلاکچین است.

پروژه‌‌ی Serenity اتریوم 2 را می‌‌توان به عنوان ترکیب 3 جزء اصلی آن خلاصه کرد:

  • تغییر روند کار از پروتکل اجماع انرژی‌‌بر اثبات کار (PoW) به اثبات سهام (PoS)
  • اجرای راهکار مقیاس‌‌دهی شبکه به نام شاردینگ
  • اصلاح ماشین مجازی اتریوم (EVM) (موتور مسئول اجرای اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز روی بلاکچین) برای اجرای کد برنامه‌‌نویسی جدید تحت عنوان WebAssembly )WASM).

و در حالی که یکی از این اجزا (WASM) پتانسیل آزمایش شد در نقشه راه پیشین اتریوم 1x را دارد، اکثریت کار ساخت اتریوم 2 در پروژه‌‌ای جداگانه در حال انجام است.

این کار توسط هشت گروه مختلف در سراسر جهان در حال انجام است.

1.گروه ChainSafe Systems

CHAINSAFE

ChainSafe Systems یک استارت‌‌آپ تحقیق و توسعه‌‌ی مستقر در تورنتو است که به شماری از پروژه-های مبتنی بر اتریوم از جمله Shyft، Bunz، Aion و Polymath خدمات مشاوره‌‌ای ارائه می‌‌دهد.

میکرا کوینتین کالینز (Mikerah Quintyne-Collinz) رهبر پروژه که انگیزه‌‌ی او تمایل به کمک به یک چیز بزرگ‌‌‌‌تر بود به کوین‌‌دسک گفت:

“برای من، توسعه‌‌ی اتریوم 2 راهی برای به جا گذاشتن نشانی بر اینترنت در آینده بود.”

کالینز و تیم او که ستاره‌‌ی قطبی نامیده می‌‌شوند، هم‌‌اکنون در حال ساخت یک کلاینت اتریوم 2 به زبان جاوااسکریپت (زبان اصلی برنامه‌‌نویسی برای توسعه‌‌ی وب) هستند.

ستاره‌‌ی قطبی که به صورت خصوصی تامین مالی شده او به دنبال پشتیبانی افزوده از طریق برنامه‌‌ی بنیاد اتریوم است، طبق گفته‌‌ی کالینز قصد دارد میزبان تعداد زیادی از توسعه‌‌دهندگان در اکوسیستم اتریوم باشد.

کالینز می‌‌گوید: «همه‌‌ی این زبان‌‌های برنامه‌‌نویسی جامعه‌‌ی مربوط به خود را دارند. شاید کل این جامعه نخواهد کمک کند اما آنقدر بزرگ هستند که بخشی از آن قصد کمک و ساخت چیزهایی بر اتریوم را داشته باشد».

کالینز اگرچه به کار توسعه‌‌ برای کمک به پیشرفت پلتفرم‌‌های بلاکچین مشکوک است، تاکید می‌‌کند که از دید او هدف اتریوم 2 تضمین آینده‌‌ی اتریوم به عنوان بلاکچین اصلی نیست:

«اصلا مسئله این نیست که چه کسی قرار است به ستاره بعدی تبدیل شود. مسئله بیشتر تلاش برای به کار انداختن این سیستم‌‌هاست. هجوم بردن به سمت آن برای یک قاتل اتریوم دیگر، هدف کار ما را از بین می‌‌برد».

2. PegaSys

PegaSys

فیصل خان (Faisal Khan) مدیر راهبردی و توسعه‌‌ی کسب‌‌وکار گروه مهندسی پروتکل بلاکچین پگاسیس (PegaSys) می‌‌گوید هدف ما آوردن شرکت‌‌ها به میدان اصلی اتریوم است. ما این کار را با ساخت نرم‌‌افزاری انجام می‌‌دهیم که استفاده از آن برای شرکت‌‌ها آسان‌‌تر باشد.

پگاسیس که به طور کامل توسط Consesys پشتیبانی می‌‌شود، در حال ساخت ویژگی‌‌های اتریوم 2 برای یک کلاینت جاوای اتریم موجود به نام پنتئون (Pantheon) است.

پنتئون که به تازگی در گردهمایی توسعه‌‌دهندگان اتریوم در پراگ معرفی شد، از یک لایسنس نرم‌‌افزاری متن‌‌باز به نام Apache 2.0 برای قادر کردن کسب‌‌وکارها به ساخت محصولاتی بر پلتفرم اتریوم استفاده می‌‌کند تا بتوانند مالکیت معنوی خود را به پول تبدیل کنند.

فیصل خان در گفتگو با کوین‌‌دسک افزود که گسترش پشتیبانی برای اتریوم 2 به معنای همکاری نزدیک با محققان بنیاد اتریوم و تیم‌‌های دیگر توسعه‌‌ی کلاینت است.

فیصل خان گفت: نقاط تماس زیادی وجود دارد. این یک فراخوان هفتگی است. یک انجمن تحقیقاتی وجود دارد. یک کانال Gitter هم است. ارتباطات بسیار فراوان‌‌اند. توییتر کریپتو هم وجود دارد. گفتگوی بین تیم‌‌های اتریوم 2 با بنیاد بسیار غنی‌‌ست.

فیصل خان با افزودن اینکه اتریوم 2 چرخه‌‌ای از تاثیر شبکه‌‌ای، توسعه‌‌ی اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز و رشد کاربران در پلتفرم را آغاز خواهد کرد، گفت که بزرگ‌‌ترین نیاز پروژه در حال حاضر این است که افراد بیشتری در آن دخیل شوند.

3. هارمونی (Harmony)

ETHEREUM

هارمونی (Harmony) که اکتبر گذشته به اجرا در آمد، کلایت اصلی جاوای اتریوم است که پیشتر توسط گروهی از توسعه‌‌دهندگان مستقل به نام Ether Camp انجام شده بود.

حالا این گروه از توسعه‌‌‌‌دهندگان که هارمونی نامیده می‌‌شود، به تازگی جایزه‌‌ای 90 هزار دلاری از طرف برنامه‌‌ی پاداش بنیاد اتریوم برای ساخت ویژگی‌‌های اتریوم 2 دریافت کرده‌‌اند.

هارمونی که توسط بنیاد اتریوم یارانه دریافت می‌‌کند انتظار می‌‌رود به عنوان یک کلاینت جاوای جایگزین پنتئون به کار خود ادامه دهد.

هارمونی جدا از لایسنس نرم‌‌افزاری Apache 2.0، تحت لیسانس General Public License )GPL) فعالیت می‌‌کند که طیق راهنمای رسمی GPL برای تضمین رایگان باقی‌‌ماندن پیاده‌‌سازی کدها طراحی شده است.

میخائیل کالینین با تشبیه این پروژه به “ساخت یک اینترنت جدید” به کوین‌‌دسک گفت:

«بزرگ‌‌ترین چالش‌‌ها قرار گرفتن در همه‌‌ی تغییرات در حوزه تحقیقات و پیروی از پیشرفت از هر بخش از کار است. میدان دید آن بسیار وسیع است».

4. Parity Technologies

Parity ethereum

Parity Technologies که توسط جوتا اشتاینتر (Jutta Stener) مدیر ارشد امنیتی پیشین بنیاد اتریوم تاسیس شده است، یک شرکت زیرساختی بلاکچینی است که مسئول حفظ دومین کلاینت محبوب اتریوم در پلتفرم است.

نام این کلاینت که Parity Ethereum است با شعار “سریع‌‌تری پیشرفته‌‌ترین کلاینت اتریوم” که ادعای خودشان است پیوند خورده است.

Parity Ethereum همانطور که در صفحه‌‌ی رسمی ویکی‌‌پدیای آن هم آمده است به زبان Rust برنامه‌‌نویسی شده و برای “استفاده‌‌ی عملیاتی” ساخته شد است، یعنی سرعت همگام‌‌سازی سریع و بیشترین زمان بیداری عملیاتی.

پیتر ماوریک (Peter Mauric) رییس روابط عمومی Parity درباره‌‌ی تلاش‌‌های جدید برای ساخت کلاینت اتریوم 2 با این سازمان توضیح داد که اتریوم 2 در واقع نسخه‌‌ی “آماده تولید” بلاکچین اتریوم بوده است.

او به کوین‌‌دسک گفت: «من معتقدم که اتریوم به همین شکلی که اکنون وجود دارد حالتی آزمایشی دارد. اتریوم 2 قرار است از این پروژه‌‌ی آزمایشی که ویتالیک بوترین چند سال پیش پیاده کرد به سمت یک پروتکل بلاکچین حرکت کند».

5. Prysmatic Labs

prysmatic labs

Prysmatic Labs که اولین پیاده‌‌سازی اتریوم 2 به زبان برنامه‌‌نویسی Go را می‌‌سازد، در ژانویه سال جاری با هدف کمک به رسیدن بلاکچین اتریوم به مقیاس پذیری لازم آغاز به کار کرد.

رائول جردن درباره‌‌ی تیم به کوین‌‌دسک گفت:

«اتریوم 2 سیستمی است که با نیازهای یک کامپیوتر جهانی قابلیت مقیاس پذیری دارد. منظور این است که می‌‌تواند حجمی از نیازهای و ضروریات جهانی را مدیریت کند. هرچه از یک چیز ساده گرفته تا بزرگ‌‌ترین سیستم‌‌های مالی که روی آن ساخته شده‌‌اند».

این کلاینت اتریوم 2 که Prysm نام دارد به عنوان همتای کلاینت کنونی محبوبی که به زبان Go نوشته شده است و Geth نام دارد عمل می‌‌کند.

جوردن که توسعه‌‌ کلاینت را به عنوان یک فرایند رقابتی نمی‌‌بیند، به بیان این نکته پرداخت که پیاده‌‌سازی‌‌های مختلف کلاینت برای بلاکچین اتریوم ضروری است.

جردن گفت: «دلیلش این است وقتی بر بلاکچینی شبیه به این کار می‌‌کنید، می‌‌خواهید تا حد ممکن پیاده‌‌سازی‌‌ها را غیرمتمرکز کنید. بنابراین برای مثال اگر بلاکچین اتریوم روی Prysm کار کند و باگی در آن وجود داشته باشد، همه می‌‌توانند به کلاینت دیگری بروند. شما گزینه‌‌ دارید».

با این حال جردن با تشبیه تلاش خود به اقدامی برای بهتر کردن جامعه، به تاکید بر پشتیبانی برای کار توسعه توسط کمک‌‌های بنیاد اتریوم و دیگر اهداکنندگان پرداخت.

جوردن با دریافت حدود 1 میلیون دلار حمایت تا به امروز، به کوی‌‌دسک گفت ک یکی از بزرگ‌‌ترین چالش‌‌های ساخت کلاینت اتریوم 2 تضمین هماهنگی کار با تحقیقات بود.

او در ادامه گفت:

«ایده‌‌های جدیدی هستند که هر هفته بیرون می‌‌آیند و مال در حال ساخت ویژگی‌‌های متغیر آن هستیم. پس فکر می‌‌کنم یکی از بزرگ‌‌ترین چالش‌‌ها، چندوظیفگی بین توسعه و تضمین درستی تحقیق است و با حرکت به جلو گزینه‌‌ها را هم ارزشیابی می‌‌کنیم».

6. زیگما پرایم (Sigma Prime)

sigma prime

زیگما پریم که در سال 2016 تاسیس شد، یک شرکت مشاوره امنیت اطلاعات و تکنولوژی بلاکچین است.

این شرکت که به تازگی از بنیاد اتریوم 150 هزار دلار پاداش گرفته است، در حال ساخت یک کلاینت اتریوم 2 به نام Lighthouse به زبان برنامه‌‌نویسی Rust است.

پاول هانر (Paul Hauner) موسس زیگما پریم که در کنار Parity دومین پیاده‌‌سازی به زبان Rust است، در گفتگو با کوین‌‌دسک گفت که انتظار نداشته این دو محصول تفاوت‌‌های بنیادینی با هم داشته باشند.

هانر با تایید بر اینکه دوباره‌‌کاری در بلاکچین مطلوب است گفت:

«نرم‌‌افزار باگ‌‌هایی دارد. پس اگر همه یک کلاینت را اجرا کنند و باگی وجود داشته باشند همه متوقف می‌‌شوند. اگر در کلاینت‌‌های تنوع باشد، باگ‌‌های مختلفی وجود خواهند داشت. یک کلاینت متوقف می‌‌شود و مابقی شبکه به کار خود ادامه می‌‌دهد و این خوب است».

هانر در صحبت درمورد اهمیت بروزرسانی اتریوم 2 افزود که کاربران نه تنها به افزایش شدید در تعداد تراکنش‌‌های قابل‌‌پردازش در ثانیه توجه می‌‌کنند بلکه منافع محیطی پروتکل اجماع اثبات سهام را هم در نظر می‌‌گیرند.

او گفت: «من به شخصه احساس می‌‌کنم که مردم از آن استفاده خواهند کرد و به خوبی کار می‌‌کند. از نظر تکنولوژی هیچ‌‌ نگرانی‌‌ درباره کار آن ندارم. آیا در حال حاضر بی عیب و نقص است؟ قطعا نه. تا حال ساخته نشده است».

7. Status

status

استاتوس (Status) که یک پلتفرم پیام‌‌رسان و مرورگر موبایل طراحی شده برای درگیر کردن کاربران در بلاکچین اتریوم است، توسعه‌‌ی فعالی در ماه آگوست برای کلاینت اتریوم 2 به نام Nimbus معرفی کرد که به زبان برنامه‌‌نوسی Nim نوشته شده است.

هدف این پروژه که با کمک 500 هزار دلاری از جانب بنیاد اتریوم آغاز به کار کرد “استفاده‌‌ انبوه از اتریوم” توسط بهینه کردن نیمبوس برای عملکرد در دستگاه‌‌های دارای منابع محدود است.

Nimbus با استفاده از قابلیت‌‌های کد زبان Nim، قرار است اولین کلاینت اتریوم باشد که به دستگاه‌‌های موبایل و دیگر وسایل الکترونیکی پلتفرم بلاکچین متصل می‌‌شود.

این پروژه با هشت حامی اصلی، ماه گذشته در مطلبی در وبلاگ خود گفت که باز هم به دنبال حمایت بیشتر خواهد بود.

جیسک سیکا (Jacek Sieka) ریس بخش توسعه تحقیقات استاتوس گفت که “درهای ما به روی همه باز است و سرمایه‌‌گذاران را به ورود و دخیل شدن در این کار تشویق می‌‌کنیم».

سیکا در گفتگو با کوین‌‌دسک افزود که پیش‌‌بینی می‌‌کند کار توسعه‌‌ی اتریوم 2 در مراحل مختلفی انجام شود و شبکه‌‌ای آزمایشی هم برای یکی از اولین اجزای آن به نام بیکن‌‌چین در سال آینده در نظر گرفته شده است.

«با این حال تحقیقات همچنان ادامه دارد و جدول زمانی هم در حال جلو رفتن است اما از دیدگاه مصرف‌‌کننده نهایی، یک یا دو سال انتظار کشیدن برای اتریوم 2 منطقی است.

8. ترینیتی (Trinity)

Trinity

ترینیتی (Trinity) هم یک کلاینت اتریوم است که به زبان برنامه‌‌نویسی پایتون نوشته شده است.

ترینیتی که به استاندارد جدید پیتون برای اتریوم تبدیل شده است، کد بروزرسانی‌‌شده‌‌ای برای PyEthApp دارد که در اصل توسط موسس اتریوم یعنی ویتالیک بوترین نوشته شده است.

ترینیتی که امسال به طور آزمایشی اجرا شد، از شش توسعه‌‌دهنده از جمله پایپر مریام (Piper Merriam) تشکیل شده است که همه آنان به جز یکی توسط بنیاد اتریوم ساخت شده‌‌اند.

مریام معمار اصلی ترینیتی که قرار بود پشتیبانی ویژگی‌‌های اتریوم 2 را بسازد گفت که کار توسعه در مرز بین تحقیقات و اجرا قرار دارد و او نهایت تلاش خود را کرده است.

مریام گفت: «من اجرای این نظریه را بیشتر از خود نظریه دوست دارم. تحقیقات پروتکل خیلی تمیز انجام شده است اما اجرای پروتکل با مهارت‌‌های خودم همخوانی بیشتری دارد.

او با اضافه کردن اینکه کار تازه شروع شده است، گفت که فرایند توسعه کلاینت اتریوم 2 مانند چیدن قطعات پازل است.

یک پازل به دست‌‌های زیادی نیاز دارد، کار جمعی هر هشت تیم باید کار یکدیگر را استحکام ببخشد و به آینده‌‌ی بلاکچین اتریوم امنیت بدهد.

مریام به کوین‌‌دسک گفت:

«ما با دارا بودن تعداد زیادی از این پروتکل می‌‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که تعریف نوشته شده از پروتکل دقیق است و کلاینت‌‌ها کاملا صحیح هستند».

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.