۷۵% از تراکنش‌‌های صورت گرفته در اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز توسط بات‌‌ها انجام می‌‌شوند

داده‌‌های جدید AnChain ، آماری نگران‌‌کننده را از اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز نشان می‌‌دهند. بر اساس گزارش این پلتفرم تحقیقی، حدود ۷۵% از حساب‌‌های موجود در بسیاری از اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز در بلاک چین‌‌‌‌هایی مانند EOS به بات‌‌های مختلف تعلق دارند که گاها به دنبال افزایش بی‌‌دلیل حجم تراکنش‌‌ها و گاهی اوقات نیز در حال حمله به اپلیکیشن‌‌های رقیب هستند.

0 81

بر اساس CBInsights، گروه هکر بلاک چینی AnChain.AI که در زمینه فراهم آوردن امنیت بسترهای بلاک چینی با استفاده از هوش مصنوعی فعالیت می‌‌کند، گزارشی منتشر کرده است که طبق آن حدود ۶ میلیون دلار از حجم تراکنش‌‌های صورت گرفته در اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز (Dapps) در سه‌‌ماهه اول ۲۰۱۹ توسط بات‌‌ها انجام شده است.

این گزارش – بزرگ‌‌ترین مطالعه در مورد بات‌‌های بدکار در اکوسیستم EOS – همچنین به این نتیجه رسیده است که ۵۱ درصد از حساب‌‌های منحصربه‌‌فرد و ۷۵ درصد از تمامی تراکنش‌‌ها توسط حساب‌‌های غیر انسانی هدایت شده‌‌اند. بر اساس گفته‌‌های ویکتور فنگ (Victor Fang)، مدیرعامل AnChain، فعالیت بات‌‌ها می‌‌تواند یکپارچگی صنعت بلاک چین‌‌ را تهدید کند، چرا که فعالیت کاربران، حجم تراکنش‌‌ها و حجم روزانه در میان بارزترین معیارهایی قرار دارند که در امر اعتبار و ارزشمندی یکی فناوری مورد توجه قرار می‌‌گیرند.

مطالعه مذکور میلیون‌‌ها تراکنش را از ۱۰ پلتفرم برتر شرط بندی در بلاک چین‌‌ EOS – که ۶۵% از حجم تراکنش‌‌های EOS را دربر می‌‌گیرند – مورد بررسی قرار داد تا فعالیت‌‌های مشکوک را ردیابی کند. AnChain با استفاده از هوش مصنوعی قادر بود حساب‌‌های تکراری و بسیار فعال را پیدا کند و در نهایت به این نتیجه رسید که آنها بات‌‌های بدکار هستند.

فنگ اذعان داشت که این بازیگران مستقل به گونه‌‌ای برنامه‌‌ریزی شده‌‌اند که رده‌‌بندی اپلیکیشن‌‌ غیرمتمرکز را ارتقاء دهند، نقدینگی توکن‌‌های کاربردی را افزایش دهند، سودهای حاصل از اپلیکیشن را به دست آورند، رقبا را از سر راه بردارند یا حمله‌‌های برنامه‌‌ریزی شده‌‌ای را بر روی اپلیکیشن‌‌های ضعیف انجام دهند.

پلتفرم AnChain در طی این مطالعه پنج آدرس اتریوم را شناسایی کرد که حمله‌‌ای بسیار پیچیده را با استفاده از ۵۰,۰۰۰ بات صورت داده بودند. بات‌‌های مذکور در این حمله از رخنه امنیتی موجود در بازی‌‌های شرط‌‌بندی محبوب استفاده کرده و در طی دو هفته حدود ۴ میلیون دلار به سرقت بردند.

این مطالعه همچنین بیان می‌‌دارد که فعالیت بات‌‌ها در بلاک چین‌‌‌‌های غیرمتمرکز را باید به عنوان ویژگی و نه به عنوان یک باگ در نظر گرفت. تراکنش‌‌های دارای نام مستعار، در مقایسه با حساب‌‌های اینترنتی مبتنی بر آدرس IP که توسط نهادهای مرکزی مانند ICANN یا SEC مدیریت می‌‌شوند، “راه را برای ناشناس ماندن بات‌‌ها در دوره‌‌های زمانی طولانی باز می‌‌گذارند”. بر اساس گفته‌‌های فنگ، “ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین‌‌‌‌ها باعث شده است که محافظت از آنها حتی از سیستم‌‌های ابری نیز سخت‌‌تر باشد.”

این مطالعه دریافت که فعال‌‌ترین اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز، EOS، که دارای ۴۸۰ میلیون دلار از حجم هفتگی تراکنش‌‌ها است، تنها درصدی کوچک از فعالیت بات‌‌ها را به خود اختصاص داده است. اپلیکیشن‌‌های دیگر بیشترین مقدار این فعالیت‌‌های مشکوک را به خود اختصاص داده‌‌اند. در واقع، دومین اپلیکیشن پرکاربرد بیشترین تعداد بات را با ۱,۹۰۰ عدد از مجموع کلی ۴,۵۰۰ کاربر به خود اختصاص داده است. نویسندگان گزارش مذکور بر این باورند که، “این روند به ماهیت رقابتی اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز اشاره دارد، چرا که افراد مختلف از بات‌‌ها استفاده می‌‌کنند تا معیارهای استفاده را به سمت خود بازگردانند.”

نویسندگان مقاله همچنین خاطرنشان می‌‌سازند که دومین اپلیکیشن‌‌ غیرمتمرکز محبوب تقریبا دارای چهار برابر تراکنش در پلتفرم خود است. چنین اعداد اشتباهی باعث تحریف داده‌‌ها، فریب دادن سرمایه‌‌گذاران، قانون‌‌گذاران، سازندگان، گردانندگان و طرفداران این حوزه می‌‌شوند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.