7 کشور جنوبی اتحادیه‌‌ اروپا می‌‌خواهند در بکارگیری فناوری بلاکچین پیشگام شوند

هفت عضو اتحادیه‌‌ی اروپا می‌‌خواهند استفاده از فناوری بلاکچین را ارتقاء دهند تا خدمات دولتی و رشد اقتصادی را بیش از پیش بهبود ببخشند.

0 85

کشورهای جنوب اروپا – فرانسه، ایتالیا، اسپانیا، مالت، قبرس، پرتغال – در روز سه‌‌شنبه توافقنامه‌‌ای را امضاء کردند که بر اساس آن استفاده از بلاکچین در منطقه پیشرفت چشم‌‌گیری خواهد داشت تا بتوانند اقتصاد خود را متحول کنند. آن‌ها همچنین در نظر دارند با همکاری یکدیگر در امر توسعه‌‌ این فناوری بکوشند تا به “یکی از مناطق پیشرو از این نظر تبدیل شوند.”

این توافقنامه در شهر بروکسل، پایتخت بلژیک در روز 4 دسامبر امضاء شد.

در این سند ذکر شده است که بلاکچین می‌‌تواند در افزایش کارایی و شفافیت خدمات دولتی بسیار حائز اهمیت باشد، از آموزش و بهداشت گرفته تا حمل و نقل و لباس، همه‌‌ آن‌ها دستخوش تغییرات خواهند شد. این کار همچنین می‌‌تواند خدمات موجود برای مشتریان را بهبود بخشد و “پاسخگویی و حریم خصوصی کاربران” را بیش از پیش تامین کنید.

بر طبق این توافقنامه “بلاکچین نه‌‌تنها می‌‌تواند باعث پیشرفت خدمات الکترونیکی دولت‌‌ها شود، بلکه قادر است شفافیت و کاهش سختی‌‌های اداری، کارایی بیشتر و دسترسی بهتر به اطلاعات عمومی را نیز به ارمغان بیاورد”.

این توافقنامه همچنین مقررات آینده‌‌ی بخش اقتصادی را مورد خطاب قرار می‌‌دهد، با بیان اینکه:

ما معتقدیم که هرگونه قانونگذاری در مورد فناوری‌‌های دفاتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) باید ماهیت غیرمتمرکز این فناوری را در نظر گرفته و باید بر اساس اصول اروپائی و بی‌‌سوئی فناورانه باشند. این قانونگذاری همچنین باید شرایط لازم برای نوآوری و آزمایش را فراهم آورد تا بخش‌‌های خصوصی و عمومی بتوانند درک بهتری از فناوری‌‌ دفتر کل توزیع شده و توسعه‌‌ فراگیرتری داشته باشند

سیلویو شمبری، نماینده‌‌ی پارلمان مالت برای اقتصاد دیجیتال، خدمات و نوآوری مالی، روز سه‌‌شنبه این توییت را منتشر کرد که وی بسیار خوشحال است که مالت، کوچکترین کشور اتحادیه اروپا،”نقشی پیشرو” در همکاری بلاکچینی ایفاء می‌‌کند.

مالت تاکنون چندین قدم را در راستای تبدیل شدن به یک “جزیره‌‌ی بلاکچین” برداشته است. در ماه ژوئیه، پارلمان این کشور سه لایحه را در مورد رمز ارزها و فناوری بلاکچین تصویب کرد و از آن زمان تجارت‌‌های کریپتوی شایان توجهی را به سمت خود جذب کرده است.

اگرچه اتحادیه‌‌ی اروپا تاکنون در راستای مقررات بلاکچین در منطقه‌‌ کار خاصی نکرده است، اما نمایندگانی را جهت کاوش و آزمودن این فناوری به کار گرفته است. اخیرا، در اواخر نوامبر، کمیسیون اروپایی راه‌‌اندازی انجمن جدیدی را در مورد بلاکچین اعلام کرد که در میان آن پنج بانک معتبر اروپایی به چشم می‌‌خورند و از میان آن‌ها می‌‌توان به بانک اسپانیایی BBVA اشاره کرد. این اقدام اولیه به منظور توسعه‌‌ی خط‌‌مشی و پروتکل‌‌های صنعت بلاکچین و همچنین ارتقاء استانداردهای بلاکچین اتحادیه‌‌ اروپا به صورت بین‌‌المللی صورت گرفته است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.