۷ کارمند فیس‌بوک، آمازون، اپل، نتفلیکس و گوگل در دنیای کریپتوکارنسی

این مقاله در مورد افرادی است که کارمندان غول‌های بزرگ وب، یا همان FAANG (فیس‌بوک، آمازون، اپل، نتفلیکس و گوکل)، بوده و سمت کاری خود را رها کرده تا کاملا وارد دنیای کریپتوکارنسی شوند. در مورد هر یک از این افراد، شغل قبلی آن‌ها در این شرکت‌های مهم و اینکه چرا تصمیم به رها کردن آن گرفتند، به صورت جداگانه و یک‌به‌یک در این مقاله توضیح داده خواهد شد.

0 86

این استعداد را دنبال کنید

آنچه در اینجا گفته شده چیزی است که سرمایه گذاری به نام کریس برنیسک (Chris Burniske) اخیرا در توییتر خود قرار داده تا بر توییت موسس AngleList، ناوال راویکانت (Naval Ravijant)، که آن را در ماه مارس در صفحه‌ خود قرار داد، تاکید کند: “در حال حاضر بلاک چین‌ها استعدادهای حوزه فناوری در Silicon Valley را سریع‌تر از هر دوره دیگری از زمان ظهور اینترنت به خود جذب می‌کنند.”

با این حال، از آن جایی که فصل زمستان در جهان کریپتو به تازگی شروع شده‌ (شرایط سخت کریپتو)، این ماجرا هنوز تمام نشده است.

ما همین موضوع را مجددا در ماه اکتبر وقتی که با سرمایه‌گذار و مدیرعامل Tinder، جف موریس جی‌ آر (Jeff Moriss Jr) صحبت می‌کردیم، از او شنیدیم. این فرد به تازگی سرمایه‌ی Chapter One Ventures را به منظور پشتیبانی از پروژه‌های ارز رمزی(Cryptocurrency) که از نظرش جذاب هستند، تامین کرده است. اما، این شرکت‌های خوب و حرفه‌ای که بتوانند در دنیای رمز ارز شانس خود را امتحان کنند کدام شرکت‌ها هستند؟

سایت خبرگذاری CoinDesk توانسته هفت فرد را بیابد که شغل خود را نه تنها در شرکت‌های فناوری خوب، بلکه در بهترین شرکت‌های فناوری رها کرده‌اند. ما نیز نمونه‌هایی از همین موارد را از بین کارکنان ۵ غول بزرگ وب یا همان FAANG (فیس‌بوک، آمازون، اپل، نتفلیکس و گوگل) یافتیم.

هر یک از افرادی که در این لیست نام آن‌ها ذکر شده، به زندگی امن خود در غول‌های فناوری و بهترین و قدرتمندترین شرکت‌های این روزها پشت کرده تا شانس خود را در بخش مالی جدیدی که وابسته به اینترنت و ساختارهای غیر متمرکز داده است، امتحان کنند.

فیس‌بوک

فیس‌بوک، اجتماعی

کاهینا ون دایک (Kahina Van Dyke) – ریپل

کاهینا ون دایک نایب رئیس ریپل در توسعه‌ تجارت و کسب ‌و ‌کار بوده و بیشتر تجارت کاری او بر پرداخت در شرکت‌های مهم – و نه فقط فیس‌بوک- متمرکز است. او نه تنها به مدت دو سال و نیم بر روی سیستم‌های پرداختی Monelo Park کار کرد، بلکه پیش از آن نیز در MasterCard و Citibank تجربه کسب کرده بود.

ون دایک این تغییر را در ماه ژوئن به انجام رسانده و اعلام کرد. او در وبلاگ ریپل دلایل خود برای ورود به صنعت لجر توزیعی را توضیح داد و گفت:

اینکه امروزه تعداد عوامل مهم انتقال پول بسیار کم هستند، دلیلی دارد. بدون شک، معاملات فرامرزی یکی از پیچیده‌ترین و چندوجهی‌ترین مشکلات در زمینه‌ پرداخت است

Van dyke

به عقیده‌ او ریپل ترکیبی از استراتژی‌های تجاری و فناوری دارد که با استفاده از آن‌ها می‌تواند این مانع را از سر راه افرادی بردارد که در سراسر جهان تلاش می‌کنند تا پول خود را به صورت بین‌المللی جابه‌جا کنند.

اوگنی کوزیاکوو Evgeny Kuzyakov) – Near Protocol)

اوگنی کوزیاکوو کسی است که با او به چیزی دو برابر FAANG می‌رسیم. این فرد پیش از شغل فعلی خود، در فیس‌بوک و پیش از آن نیز، در گوگل کار می‌کرد. او هم‌اکنون یکی از مهندسین نرم‌افزار در Near Protocol است. هدف Near Protocol این است که بلاک چین را با استفاده از شاردینگ (Sharding) به سطح ارزان‌ترین دستگاه‌ها برساند.

زمانی که او فیس‌بوک را رها کرد، در حال کار کردن بر روی فشرده‌سازی ویدیو برای ویدیوهای ۳۶۰ درجه و واقعیت مجازی بود. او می‌گوید که کار کردن در دو شرکت مهم و مختلف در زمینه‌ فناوری می‌تواند به Near Protocol کمک کند تا آنچه به نظرش پروتکل مهمی خواهد بود را امن سازد.

او به ما گفت:

من بر روی زیربنای بک‌اند در گوگل کار کرده‌ام و بنابراین، می‌دانم که چگونه سیستم‌های توزیعی بسازم. من امنیت و حریم پروژه‌های بزرگ‌مقیاس را بررسی می‌کنم تا بتوانم اطمینان حاصل کنم که کل سیستم برای کاربران دارای نفع و مزیت است

Evgeny kuzyakov

اتریوم هنوز هم بسیار پیچیده و گیج‌کننده است. EOS اعتماد مردم را کسب نکرده و باقی چیزها نیز هنوز ناتمام و ناکامل هستند.

او گفت:

تجربه‌ من در صنعت به من کمک می‌کند تا این مسائل را درک کرده و در هنگام طراحی سیستم‌های خود از آن‌ها دوری کنم.

آمازون

لئو شن – Harmony

شن سرویس کلود غول سیاتل، سرویس‌های وب آمازون (AWS) را رها کرد تا کار خود در Harmony را آغاز کند. Harmony یک پلتفرم یکپارچه‌ در حال توسعه است که برای عملکردهای بسیار بزرگ طراحی شده است.

شن پس از چهار سال کار کردن در این شرکت به سایت CoinDesk گفت که او باید زودتر این تغییر را انجام می‌داد، اما برنامه‌ی فیس‌بوک را از موبایلش حذف کرده بود. اگر به خاطر آن نبود، او هیچ‌وقت پیشنهاد موسس Harmony، استفان تس (Stephan Tse)، (که خود سابقه‌ی کار در گوگل و اپل را داشت) رد نمی‌کرد.

در سال ۲۰۱۲، شن تعدادی بیت کوین خرید و از آن‌ها سود خوبی به دست آورد، اما برای مدتی درگیر خانواده شده و از مسیر کریپتو خارج شد. سپس، جذب اتریوم شده و وقتی که در نهایت با تس وارد کار شد، نتیجه‌ خوبی برایش داشت.

او به CoinDesk گفت:

من خودم به زیربنا و سیستم‌های توزیعی بسیار علاقه‌مند هستم. احساس کردم که بلاک چین همان فناوری‌ است که به آن علاقه دارم و می‌توانم در آن حضور داشته باشم.

لئو شن

اساسا همه‌ افرادی که از اینترنت استفاده می‌کنند به صورت غیرمستقیم از AWS استفاده می‌کنند. او نوشت:

ما سرویس‌های خود را به صدها هزار مشتری در صدها هزار دستگاه ارائه می‌کنیم. آن معماری‌ای که من آموختم و تجربه‌ای که کسب کردم می‌تواند به ما کمک کند تا بلاک چین امن و با عملکرد خوبی بسازیم.

لئو شن

اپل

آلوک کوتاریAlok Kothari) – Harmony)

Harmony دراین لیست دوبار آورده شده و کاتوری نیز یکی از مهندسان آن و همچنین یکی از موسسان است. افراد تیم این پلتفرم سابقه‌ی کار در FAANG را دارند که عموما درست هم به نظر می‌رسد: تیمی که یک کارآزموده در FAANG داشته باشد، بیشتر هم دارد.

کاتوری یکی از موسسان Harmony است. او در ماه ژوئن پس از سه سال کار کردن در شرکت اپل این شرکت را رها کرد. او یک متخصص فراگیر ماشین بوده و بر روی Siri که دستیار صوتی اپل است کار کرده، اما مدت‌ها نیز این را در نظر داشته که کاری جدید که متعلق به خودش باشد را آغاز کند.

او برای Coindesk نوشت:

من مدت‌ها بود که منتظر بودم سفر کارآفرینی خود را آغاز کنم.

Alok Kothari

او افزود:

من قانع شده‌ام که بلاک چین جهان را متحول می‌کند. به منظور آشکار شدن تاثیر داده‌هایی که در جهان ایجاد می‌شوند، دسترسی به این داده‌ها باید به صورت غیر متمرکز و دموکراسی درآید.

او گفت: “اگر چنین اتفاقی رخ دهد، همه سود می‌برند و همه برنده می‌شوند.”

نتفلیکس

رایان لشنرRyan Lechner) – Consensys Labs)

رایان لشنر که اکنون در Consensys Labs مشغول به کار است و نزدیک به ۵۰ سرمایه گذاری انجام‌شده توسط فروشگاه‌های اتریوم واقع در بروکلین را مدیریت می‌کند، پیش از این در نتفلیکس نیز همین کار را در ارتباط با تلویزیون انجام می‌داد. کار او گسترش استراتژی محتوای حقیقی نتفلیکس بود.

او به CoinDesk گفت: “نتفلیکس همیشه از نظر من “FAANG” معصوم بوده است. ما پول مردم را گرفته و شادی ایجاد کردیم.”

او همچنان نسبت به تجارت‌های بزرگ‌تر مدل دره‌ی سیلیکون دچار شک بوده و moatهایی با داده‌های محافظت‌شده ایجاد کرد. او گفت:

هیچ‌چیزی وجود ندارد که در مورد دیوارهای مجازی اطراف داده قابل‌تحمل باشد.

Ryan Lechner

او لحظه‌ای را که مشخص شد بلاک‌چین‌ها می‌توانند بر روی moatهای دره‌های سیلیکون پل بسازند، به یاد می‌آورد. او نوشت: “من در شهر اوکلند در کنار رودخانه‌ی مریت (Merritt) در حال راه رفتن بودم و به پادکستی از نیک زابو (Nick Szabo) و ناوال راویکانت (Naval Ravikant) گوش می‌دادم که در مورد قدرت انتقالی بلاک چین‌ها و ارز رمزها صحبت می‌کردند.”

او در اواخر سال ۲۰۱۷ به Consensys پیوست و به بروکلین نقل مکان کرد. او نوشت: “من امیدوارم که نقشم در Consensys بتواند تغییر عظیمی در مدل‌های تجاری و شبکه‌های غیر متمرکز ایجاد کند.”

گوگل

الکس فین‌برگ (Alex Feinberg) – OKCoin (OKCoin)

با اینکه فین‌برگ در ابتدا گوگل را رها کرد تا به یک استارت آپ امنیتی که هدف آن یکی از استارت آپ‌های بلاک چین به نام Petram Security بود بپیوندد، اما اکنون در صرافی OKCoin به عنوان مدیر توسعه تجارت کار می‌کند. بنابراین، OKCoin پس از گوگل نقش دوم او در کریپتو به حساب می‌آید.

فین‌برگ کار در گوگل را در سال ۲۰۱۱ آغاز کرده و پیش از آنکه آن جا را در ماه مارس ترک کند، در سمت‌های مختلفی در این تجارت به فعالیت پرداخت و در عین حال نیز در Google Search و Google Assistant به کار مشغول بود. او با برندهای برتر (مثل NBA، Bloomberg و NPR) کار کرد تا محتوای آن‌ها را با پلتفرم‌های مهم دستیار و تحقیقی یکپارچه کند.

او به گوگل پیوست زیرا نظرش این بود که تا وقتی بانک‌های مرکزی به چاپ پول ادامه می‌دهند، منافع بسیاری در بخش‌های فرضی اقتصاد، مثل فناوری، وجود دارد. او گفت: “انتقال به فضای کریپتو تنها توسعه‌ای منطقی از این تصمیم اولیه است.”

او اوایل امسال تصمیم خود را نسبت به جابه‌جایی گرفت. او در ماه ژانویه با یکی از دوستان خود شام می‌خورد. دوستش به او گفت که شرط‌‌بندی‌هایی کرده و بسیار هم موفق بوده است. فین‌برگ گفت:

“من با خود فکر کردم، “افرادی که خارج از گوگل هستند و با آن‌ها دیدگاه مشترکی دارم نسبت به افرادی که در گوگل هستند با آن‌ها دیدگاه مشترکی ندارم، عملکرد مالی خیلی بهتری دارند.”

 

شاندان لودا Chandan Lodha) – CoinTracker)

لودا یکی از بنیان‌گذاران CoinTracker است. Cointracker برنامه‌ای است که می‌تواند تعهدات مالیاتی سبدهای سرمایه گذاری کریپتو را محاسبه کند.

او در نیمه‌ی سال ۲۰۱۷ گوگل را ترک کرد؛ شغل او در این شرکت این بود که به عنوان مدیر محصول پروژه‌ی لون (Loon) فعالیت می‌کرد. هدف این پروژه اتصال مناطق دوردست به اینترنت از طریق بالون بوده است.

او با وجود اینکه در سال ۲۰۱۲ در یک استارت آپ بیت کوین کار می‌کرد و سال‌ها نیز دارنده‌ی ارز رمزنگاری شده بود، گفت: صادقانه بگویم، در ابتدا بسیار در مورد ارز رمزها شک داشتم”. هر چه اهمیت این سرمایه‌ها بیشتر شد، بیشتر از حالت سرگرمی خارج شدند.

او در آن زمان در حال کار کردن بر روی ایده‌ای با یک googler دیگر بود که بعدها تبدیل به دیگر بنیان‌گذار همراه او شد. اگرچه آن‌ها کار را با بررسی فینتک‌های سنتی آغاز کردند، اما تجربه‌ی خود او در کریپتو تجارت آن‌ها را در همان مسیر نشان می‌داد.

او اعلام می‌کند که برنامه‌ی آن‌ها اولین برنامه‌ای نیست که درگیر تعهدات مالیات می‌شود، اما معتقد است که این فضا هنوز هم از نظر تجربه‌ی کاربر راه طولانی‌ای پیش رو دارد. او گفت: “یکی از درس‌هایی که ما از گوگل گرفته‌ایم و در ایجاد CoinTracker نیز بسیار مفید بوده است، تمرکز بر کاربران به منظور ایجاد محصولات حسی و بسیار ساده است.”

سخت است بگوییم که روندهایی مثل آنچه در بالا اشاره شد تداوم می‌یابند یا نه؛ زیرا کارکنان ممکن است مثل مواردی که ذکر شد بین شرکت‌ها جابه‌جا شوند. برای مثال، مطابق گفته‌های LinkedIn، رئیس محصولات اینستاگرام اخیرا به سمتی مشابه در بلاک چین فیس‌بوک انتقال یافته است.

دیوید مارکوس (David Markus) که یکی از اعضای سابق هیئت مدیره‌ی کوین بیس و رئیس کنونی محصولات پیام‌رسان فیس‌بوک است، نیز همواره در Menlo Park درمورد بلاک چین فعالیت می‌کند.

موریس (Morris) در مصاحبه‌‌ای با CoinDesk گفت:

شما بهترین افراد خود را گرفته و آن‌ها را به ابتکارات مربوط به بلاک چین در شرکت خود انتقال می‌دهید.

Morrise

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.