60% از کاربران کریپتو هنوز از پرداخت با بیت کوین هراس دارند!

یکی از کاربردهای کریپتو، استفاده از خدمات پرداخت آن است. نظرسنجی تازه‌‌ای که توسط FIO انجام شده نشان می‌‌دهد برای بیشتر دارندگان رمز ارز‌‌ این ویژگی بلا استفاده است! نتایج این نظرسنجی یکی از دلایل عدم استقبال مردم از پرداخت‌‌های کریپتو را مشکلات و عدم انعطاف‌‌پذیری آن می‌‌دانند. این مشکلات را چه نهادی باید حل کند؟

0 110

موسسه‌‌ Interwallet Operability بر یک اصل بنا شده است: اگر بیت کوین یا هر رمز ارز‌‌ دیگری نتوانند به آسانی استفاده شوند، موفق نیستند! این پروتکل احتمالات کنجکاوکننده‌‌ای را برای کاربران جدید بررسی کرده است. اخیرا CNN با موسس آن، دیوید گلد (David Gold) مصاحبه کرده و ما به طور مجدد در مورد نظرسنجی جدیدشان در مورد قابلیت استفاده از کریپتو با او صحبت کرده ایم. نتایج این نظرسنجی گلد را به کار بیشتری مجبور کرده است. او وقت زیادی را صرف می‌‌کند تا بتواند در آینده، قابلیت استفاده از کریپتو را افزایش دهد.

بیشتر کاربران کریپتو بعد از انجام تراکنش با آن، احساس راحتی نمی‌‌کنند

apple iphone bitcoin

در واقع، 60% از کاربران علت عدم راحتی خود پس از ارسال رمز ارز‌‌ها را عنوان نکردند. تعداد کاربرانی هم که تجربه‌‌ی خوبی از انجام تراکنش با کریپتو را داشتند خیلی کمتر از تعداد کاربرانی بود که بدبین و محافظه‌‌کارند. تقریبا 79% از کاربران، رمز ارز‌‌ خود را تنها کمتر از 3 سال نگه می‌‌دارند.

FIO داده‌‌ها را به دو دسته تقسیم کرده است: افرادی که کریپتو را بیش از سه سال نگه می‌‌دارند و افرادی که این گونه نیستند. این مطالعه بر افرادی که در سال 2018 مالک رمز ارز‌‌ بودند (زمانی که بیت کوین 10 ساله شد) تمرکز کرده است. تقریبا سه چهارم پاسخ‌‌دهندگان (73%) در سال 2018 تراکنش‌‌های بسیار کمی انجام داده‌اند.

crypto payment research

بیش از دویست نفر در این نظرسنجی حضور داشتند. آن‌‌ها از طریق تبلیغات هدفمند و دیگر تکنیک‌‌های بازاریابی پیدا شده‌اند. این داده‌‌ها حرف زیادی برای گفتن دارند. گلد در آخر هفته به CNN گفت:

مشکلات زیادی در مسیر کاربردپذیری کریپتو وجود دارد که اگر بخواهیم به اهداف خود یعنی جابه‌‌جایی یکپارچه‌‌ی ارزش غیر متمرکز برسیم، باید آن‌‌ها را حل کنیم

 

بیش از نیمی از تراکنش‌‌ها به مشکل برخورده‌اند

bitcoin payment, crypto

تقریبا 1 نفر از هر 5 نفر نتوانسته اند تراکنش موفقی را با رمز ارز‌‌ها ثبت کنند. تقریبا 6% می‌‌گویند در دام تقلب آنلاین یا مرد میانی (man-in-the-middle) افتاده اند.

این روزها حمله‌‌های مرد میانی به راهی آسان برای دزدی کریپتو تبدیل شده است. یک مهاجم به یک ماشین نفوذ می‌‌کند و کلیپ بورد را دستکاری می‌‌کند و به یک آدرس می‌‌فرستد. معمولا آدرس‌‌ها شبیه به هم هستند.

FIO جلوی این حمله‌‌ها را می‌‌گیرد: کاربران می‌‌توانند به جای اینکه در بلاک چین تراکنش کنند، بر مبنای نرم‌‌افزار کیف پولشان، درخواست پرداخت بسازند در نتیجه فرستنده مطمئن می‌‌شود که دارایی‌‌اش به مقصد می‌‌رسد. مهاجمان هنوز هم می‌‌توانند از موقعیت سوء استفاده کنند ولی الان کارشان سخت‌‌تر است.

تقریبا دو برابر تعداد افرادی که مورد حمله قرار گرفتند، نگرانند که این اتفاق برایشان بیفتد. آن‌‌ها می‌‌گویند هر موقع که نوتیفیکیشن کیف پولشان با کمی تاخیر بر صفحه ظاهر می‌‌شود، می‌‌ترسند که دچار یکی از این حملات شده باشند.

در حال حاضر یک راه حل دستی برای این معضل این است که ابتدا، وسط و انتهای هر آدرس مشخص را تایید کنیم. در این صورت، با طولانی شدن آدرس‌‌ها، حمله کردن سخت می‌‌شود. پروتکل‌‌های مونرو و کریپتونوت از این روش استفاده کرده‌اند.

کار برای رقبای بیت کوین آسان‌‌تر است

crypto usage

بدترین نتیجه‌‌ای که این نظرسنجی داشت این بود که تنها 11% از افرادی که در سال 2018 از کریپتو استفاده کرده‌اند، بیش از یک هفته با آن کار کرده‌اند. اکثر مردم اصلا از آن استفاده نکرده‌اند.

هر سیستم پرداخت دیگری به راحتی می‌‌تواند جای بیت کوین را بگیرد. هم چنین ارسال یک تراکنش با پی پال خیلی راحت‌‌تر از بانک است و فقط به یک آدرس ایمیل نیاز دارد. آیا اگر پی پال هم مثل بانک اطلاعات اضافی می‌‌خواست موفق می‌‌شد؟

“اگر این مشکلات رفع نشود، کسی دیگر با کریپتو خرید نمی‌‌کند. خرید با کریپتو واقعا آسان‌‌تر، امن‌‌تر و راحت‌‌تر از خرید با پول نقد است. مگر این تراکنش‌‌ها غیر قابل تغییر نیستند؟ شما نمی‌‌توانید به بانک زنگ بزنید و بگویید پرداخت مرا برگردانید، یا من دیگر نمی‌‌خواهم پرداخت کنم.”

FIO: آیا پروتکلی برای کمک به این مشکلات وجود دارد؟

خوشبختانه، گلد می‌‌گوید ایجاد راه‌‌های کاربردپذیری، بر عهده‌‌ی توسعه‌‌دهندگان بلاکچین نیست. تنها یک کمال‌‌گرا می‌‌تواند این راه حل را ارائه دهد. به طور مثال، اگر استفاده از بیت کوین و اتریوم راحت باشد، افراد بیشتری از آن استفاده نمی‌‌کنند. حتی نوآوری‌‌هایی مثل الگوریتم‌‌های پرداخت پیچیده‌‌ی شبکه‌‌ی لایتنینگ هم فایده‌‌ای ندارد. FIO به دنبال English addressing است.

“FIO بر روی هر بلاک چینی کار می‌‌کند. من با اعضای شبکه‌‌ لایتنینگ حرف زده‌ام و آن‌‌ها نیز از FIO استفاده می‌‌کنند، زیرا این شبکه مشکلات پیچیده‌‌ی آدرس را حل نمی‌‌کند.”

اینجاست که پروتکل‌‌های FIO خود را نشان می‌‌دهند و فرقی نمی‌‌کند چه بلاکچینی داشته باشید. FIO مشکلات موجود در کیف پول را حل می‌‌کند. FIO می‌‌خواهد تراکنش‌‌هایی امن و ساده بسازد.

موسسه‌‌ی Interwallet Operability از چند کیف پول مشهور مانند Binance’s Trust Wallet, Coinomi, Edge Wallet و ShapeShiftپشتیبانی می‌‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.