۵ پیش‌بینی در مورد صنعت کریپتوکارنسی در سال ۲۰۱۹

سال ۲۰۱۸ سال ناگواری برای رمز ارزها بود. بازار خرسی (bear market) بیش از ۸۰ درصد تنزل را برای BTC و بیش از ۹۰ درصد تنزل را برای اغلب آلتکوین‌ها به همراه داشته است. با این تفاسیر چه انتظاری برای سال ۲۰۱۹ داریم؟ وضعیتی اسفناک‌تر یا بهبود بازار؟ در اینجا ۵ پیش‌بینی برتر را برای سال جدید ارائه می‌کنیم.

0 100

۱. بازار خرسی بیت کوین به پایان می‌رسد، بدون هیچ روند صعودی و نزولی جدید

من معتقدم بازار خرسی یا به انتها و یا به سطحی نزدیک به آن خواهد رسید. بیت کوین از بالاترین میزان خود در دسامبر ۲۰۱۷ به میزان تقریبی ۸۴ درصد تنزل پیدا کرده است. در مقایسه با بازار خرسی در سال ۲۰۱۳ /۲۰۱۴ ما به همان میزان سرعت کاهش در دوره زمانی معین خیلی نزدیک هستیم.

chart

قیمت نیز از میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای رده شده است. اگر شما بازارهای خرسی پیشین را مقایسه کنید، با مشاهده این تنزل و تعداد روزهای اصلاحات متوجه خواهید شد که به میانگین مورد انتظار روزهای اصلاحات رسیده‌ایم.

bitcoin table

اگر یک خط روند متوسط را بر تعداد روزهای اصلاحات ترسیم کنیم به‌آسانی به این مساله پی می‌بریم.

Number of day in correction

همچون اکثر بازارهای بالغ، دور از انتظار نیست که با افزایش رشد ارزش بازار، قیمت حرکت کندتری خواهد داشت. همان‌گونه که مشاهده می‌کنید کمبود اخیر بیت کوین دقیقا ما را در روند مورد انتظار برای تعداد روزهای اصلاحات قرار می‌دهد.

رویکرد بازار نیز فوق‌العاده خرسی شده است. در جولای زمانی که به سرحد ۶۰۰۰ دلار رسیدیم اغلب معامله گران و سهامداران خواستار افزایش قیمت تا پایان سال و یا حداقل رسیدن به بازار گاوی و رسیدن به ۱۰۰۰۰ دلار بودند.

امروز این تصویر به‌طور کامل وارونه شده است. خرس‌هایی که به مهمانی دیررسیده‌اند، اکنون خواستار قیمت‌های زیر ۱۰۰۰ دلار هستند. در عمل این روانشناسی بازار است و به من می‌گوید ما اکنون به پایان خیلی نزدیک شده‌ایم.

با این تفاسیر من انتظار شروع بازار گاوی برای بیت کوین را ندارم و بیشتر یک حرکت به سمت پایین را برای سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی می‌کنم. ما تا زمانی که به یک سطح بالای جدید بیت کوین نرسیده باشیم، از همان داده‌های بازار خرسی برای پیش‌بینی تعداد روزها استفاده می‌کنیم.

chart

طبق این پیش‌بینی‌ها ما تا اوایل سال ۲۰۲۱ نباید انتظار صعود قیمت‌های جدید و احیای بازار گاوی را داشته باشیم. اگر شما پیش‌بینی دوم من را ملاحظه کنید متوجه خواهید شد که این مساله ضرورتا یک اتفاق بد نیست.

۲. برخی از آلتکوین‌ها به اوج پیشین خود و یا بالاتر از آن رسیده‌اند (در بیت کوین)

سلطه‌ی بازار بیت کوین بدون وجود هیچ سکه‌ی دیگری در روزهای آغازین کریپتوکارنسی حدود ۹۰ درصد بود. با افزایش رشد بازار چندین سکه با اهداف کاربردی خاصی برای نشانه‌گذاری دارایی‌ها امنیت و حریم خصوصی ساخته شدند.

این نشانه‌ به بلوغ رسیدن بازار است. اینکه یک سکه کل بازار را در دست بگیرد بی‌معنی است. درست به بی‌معنایی این مساله که مایکروسافت تنها فناوری در دسترس باشد.

سکه‌های متعددی وجود خواهند داشت که هر بخشی از بازار تحت پوشش قرار می‌دهند که در آن‌یک مورد واقعی کسب‌وکار موجود است.

سال ۲۰۱۷/۲۰۱۸ تعدادی زیادی توکن و اسکم (Scams) ICO به ارمغان خواهد آورد. همان‌طور که دریکی از مقالات قبلی خود تشریح کرده‌ام فکر می‌کنم این سکه‌ها خرید هر چیزی را به‌سختی محقق سازند و بعید به نظر می‌رسد قیمت پوشش‌دهنده برخی گروه‌ها باشد.

بازار اکنون مطابق با قوانین منظم جدید به سمت پروژه‌های واقعی حرکت خواهد کرد. پروژه‌های فاقد ICO در این محیط به‌خوبی عمل خواهند کرد.

با صرف پول‌های ICO در بازاریابی تبلیغات نمایشی (flashy marketing) با محتوای کم‌ارزش در طی سال‌های ۲۰۱۷/۲۰۱۸، یوبیک (Ubiq) سخت مشغول تغییر الگوریتم هشینگ (hashing) آن‌ها از Ethash به Ubqhash بوده تا کاربرانشان را در برابر حمله ۵۱ درصد محافظت کند، زیرساخت‌های اکوسیستم را بهبود بخشیده و ubiq را به یک رقیب اصلی برای اغلب پلتفرم‌های سازمانی پایدار تبدیل کند.

به نظر می‌رسد اکنون نمودار UBQ/BTCبه جایگاه پایینی برسد و محدوده‌ای از سطح قیمت ساتوشی ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ را شکل دهد.

chart

این کاهش قیمت‌ها در مقابل شاخص MACD تعیین‌شده و قعرهای بالاتر (higher lows) را در زمان‌بندی روزانه ایجاد می‌سازند. این معمولاً شاخص دیگری از قیمت است که برای ایجاد یک حرکت بالاتر آماده شده است.

اولین مانع برای غلبه بر آن میانگین متحرک ۲۰۰ روزه در نرخ ۹۵۰۰ و سپس چندین خط مقاومت resistance lines)) پس ‌از آن است. آخرین قیمت هدف من حدود ۹۷۰۰۰ است که انتظار دارم ubiq بازار را در سال ۲۰۱۹ بهبود ببخشد.

۳. رگولاتورها، برخی از نام‌های بزرگ در سرمایه گذاری ICO را مورد هدف قرار می‌دهند

همان‌طور که در مقاله‌ی آخرالزمان ICO شرح دادم، تنظیم‌کنندگان در دوران اخیر با دسته متعددی از پروژه‌های ICO روبرو هستند. کمیسیون SEC در مورد سهامداران اجرایی ICO ها درگذشته هشدار داده بود و اکنون بسیاری از آن‌ها را تهدید به پایان دادن به فعالیت‌هایشان می‌کند. البته بعید است که این فعالیت متوقف شود.

اخیراً کمیسیون SEC، سلبریتی‌هایی همچون DJ Khalid و Floyd Mayweather Jr. را برای تبلیغ غیرقانونی توکن‌های ICO جریمه کرد.

سلبریتی‌های برجسته هدف آسانی برای برخی ICO های بزرگ هستند که به‌منظور بازپس‌گیری سرمایه‌ی سرمایه‌گذاران طراحی ‌شده‌اند.

طبق استدلالاتی که در مقاله پیشین ارائه دادم، بهترین انتخاب‌ها برای بقای آخرالزمان ICO عبارت‌اند از: Bitcoin, Ravencoin, Ethereum Classic و Ubiq. سرمنشأ هیچ‌کدام از آن‌ها ICO نیست و همه با روش اثبات انجام کار (Proof-of-Work) راه اندازی شده‌اند.

۴. تغییر روش Ethereum به شیوه اثبات سهام (Proof-of-Stake)

برهمگان پوشیده نیست که Vitalik Buterin طرفدار پروتکل اثبات کار نیست.

ضمن اینکه من با مدل مطلق اثبات سهام موافق نیستم، اما واضح است که اتریوم به‌زودی آن را پیاده‌سازی خواهد کرد. آن‌ها وقوع هارد فورک کنستانتینوپول (Constantinople hard fork) را برای تاریخ ۱۶ ژانویه برنامه‌ریزی کرده‌اند که کاهش پاداش بلوک را برای ماینرهایی معرفی خواهد کرد که در حال حاضر از طرف بازار خرسی احساس فشار می‌کنند. (یادداشت ویراستار: به‌روزرسانی کنستانتینوپول به تأخیر افتاده است. هیچ تاریخ جدیدی در زمان نوشتن این مقاله تنظیم‌نشده است.)

شرط می‌بندم این آخرین هارد فورک برای اتریوم در سال جاری نخواهد بود و اینکه اثبات سهام به سال ۲۰۱۹ موکول خواهد شد.

هنوز باید منتظر بمانیم و ببینیم برای اتریوم چه‌کاری انجام خواهد شد- بااین‌وجود من در مورد دیگر سکه‌های اتریوم چشم‌انداز صعودی‌تری می‌بینم.

هش در شبکه‌ی اتریوم مقدار زیادی از قدرت خود را از دست خواهد داد و ناچارا به دنبال مکان جدیدی برای استخراج خواهد بود.

آن‌ها با وجود هارد فورک اخیر که بر روی شبکه یوبیک قرار دارد، به نظر می‌رسد با الگوریتم جدید هشینگ به نام Ubqhash در موقعیت خوبی برای بهره بری از آن قرار دارند. هدف Ubqhash کاهش ریسک حمله ۵۱ درصد درزمانی است که خودشان را از دیگر سکه‌های Ethash جداسازی می‌کنند.

یوبیک مکانی منطقی برای بهره‌مندی از این سوییچ خواهد بود.

این مساله به‌خوبی مرا به سمت آخرین پیش‌بینی هدایت می‌کند.

۵. حملات ۵۱ درصد بر روی سکه‌های مبتنی بر الگوریتم ” Shared Hashing” افزایش می‌یابد.

زمانی که اتریوم به روش اثبات سهام تغییر پیدا کند، مقدار زیادی قدرت هشینگ از سرویس‌های اجاره‌ای همچون nicehashآزاد خواهد شد که باعث می‌شود هزینه حمله به سکه‌ها با الگوریتم‌های مشترک آسان‌تر و ارزان‌تر شود.

من با در نظر گرفتن این مساله فکر می‌کنم احتمال افزایش حمله ۵۱ درصد وجود دارد. سکه‌هایی با دفاع فعال در برابر این حملات به ‌احتمال مکان‌های امن‌تری برای سرمایه‌گذاری بوده و بازار را برای سال ۲۰۱۹ بهبود خواهند بخشید.

سکه‌هایی با الگوریتم هشینگ مستقل مانند ubiq نیز به‌خوبی این کار را انجام خواهند داد، چراکه یک‌لایه امنیتی اضافی را برای مقابله با این حملات فراهم می‌سازند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.