5 ویژگی برتر NEO 3.0

در یک کنفرانس در شهر سیاتل (جایی که نئو مکان بعدی NGD را افتتاح خواهد کرد)، گروهی از علاقمندان به فناوری بلاکچین، رسانه‌های بین المللی و توسعه دهندگان گرد هم جمع شدند تا در مورد طرح‌های آتی NEO ، مخصوصا زمان انتشار و اخبار مرتبط با آن اطلاعاتی کسب کنند. در اینجا به بیان 5 ویژگی جدید و مورد انتظار این جامعه از نئو 3.0 می‌پردازیم.

0 104

هدف NEO 3.0

Erik Zhang از بنیان گذاران NEO موفق به شرکت دراین کنفرانس نشد، اما جزییات را از طریق یک ارائه ویدئویی ارسال نمود.

ژانگ، هدف بزرگ نئو 3.0 را فعال سازی برنامه‌های تجاری در مقیاس بزرگ اعلام کرد. وی اعلام کرد باوجود اینکه بلاکچین ده سال است که در حال توسعه است اما:

هیچ کدام از نسخه‌های بلاکچین در حال حاضر قادر به پشتیبانی از برنامه‌های تبلیغاتی در مقیاس بزرگ نیستند.

و هیچکدام از بلاکچین‌ها، آینده قابل پیش بینی ندارند در حالی که بازه زمانی NEO 3.0 قطعا تعیین خواهد شد.

هدف از نئو 3.0 حل مشکلات جاری نئو در مورد مبلغ کارمزد (gas)، پایداری پلتفرم و مقیاس پذیری آن است.

اگر چه ژانگ غافل از بیان این مساله شد که به منظور انجام این کار، باید نئو را دستخوش یک تغییر اساسی و کامل قرار دهند. همانطور که می‌دانیم این یک هارد فورک است و قادر به بازگشت به بلاک جنسیس یا اولیه (genesis) نیست.

5 ویژگی برتر نئو 3.0

در اینجا به بیان 5 ویژگی جدید و مورد انتظار این جامعه از نئو 3.0 می‌پردازیم (تمام این ویژگی‌ها در ماه آینده، سه ماهه آینده یا حتی سال آینده اتفاق نخواهد افتاد). نئو در نظر ندارد تا سال 2020 نئو 3.0 را به مرحله اجرا برساند.

1. قراردادهای مخصوص این پلتفرم

اولین ویژگی جدید نئو 3.0 اضافه کردن یک قرارداد مخصوص است. قراردادهای هوشمند فعلی نئو درماشین های مجازی NEO اجرا می‌شوند و می‌توانند توسط همه کاربران توسعه یابند.

NEO DevCon

آنها با استفاده از قرارداد داخلی خود، قادر به اجرای مستقیم هر نوع کد محلی هستند که بدون گسترش در کد مرکزی جای داده شده‌اند و ارتقا قرارداد منجر به تغییرات هش نمی شود. این ویژگی از چه بابت حائز اهمیت است؟

از این حیث که این ویژگی امکان تایید فوری تراکنش ها را ایجاد کرده و به شدت، سرعت تراکنش TPS را افزایش می‌دهد. اضافه شدن قراردادهای محلی همچنین امکان ذخیره سازی نامحدود اطلاعات را فراهم می‎کند.

2.ایجاد تمام دارایی‌ها در قراردادهای هوشمند

بر اساس گفته ژانگ، برای ایجاد دارایی در نئو روش‌های اندکی وجود دارد، اما آنها به ندرت استفاده می‌شوند و بیشتر برنامه‌ها، دارایی‌های قراردادی (مانند STOs) ایجاد می‌کنند زیرا آنها کاربردی‌تر هستند.

بنابراین، آنها در نئو 3.0 از دارایی‌های جهانی پشتیبانی نخواهند کرد. این امر عملکرد سیستم را ساده و بهتر می‌کند. تمام دارایی‌ها در قراردادهای هوشمند ایجاد خواهند شد.

3. دسترسی به منابع اینترنتی

یک ویژگی دیگر و بسیار مهم دسترسی به منابع اینترنتی است. این ویژگی مانند یک دانشمند درونی در نئو است. این ویژگی کاربران را از طریق URL ها قادر به داشتن دسترسی به منابع اینترنتی در قراردادهای هوشمند می‌کند.

NEO DevCon

وقتی چنین تراکنش های قرارداد هوشمندی پردازش می‌شوند، نودهای اجماع (consensus) باید از انسجام داده ها اطمینان حاصل کنند. اگر نودهای اجماع بتوانند بر روی داده هایی که می‌خوانند به توافق برسند،URL و زوج داده در بلاک هِدِر نوشته می شوند.

پس از این، تمام نودهای دیگر در حین اجرای قرارداد هوشمند برای تراکنش، قادر به خواندن منابع نامتناقض (consistent) اینترنت از هدر بلاک خواهند بود.

4. بهبود مکانیسم اجماع DBFT

این ویژگی، مشکل نواقص موجود در شبکه را با اضافه کردن مراحل اضافی در نحوه کار مکانیسم اجماع از بین می‌برد. این ویژگی هنگامی‌که یک نود آفلاین است، اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

NEO DevCon

زمانی که نود اجماع آنلاین می‌شود، باید با سایر نودها سازگار شود  که زمان‌بر خواهد بود. در dBFT جدید، نئو یک لُگ ریکاوری (Recovery log) و یک پیام ریکاوری را اضافه می‌کند بدین معنا که dBFT می‌تواند تراکنش‌ها را به‌خوبی برگشت‌ناپذیر سازد. ژانگ بیان می‌کند این بهترین مکانیسم اجماع برای بلاکچین است.

5. NEOFS

قراردادهای هوشمند نئو می‌توانند اطلاعات را ذخیره کنند اما این ویژگی کاربردی نیست. هزینه آن بشدت بالاست چراکه هنوز نمی‌تواند یک‌راه حل عملی را برای شرکت‌ها ارائه دهد.

بنابراین، آن‌ها قصد دارند از نئو اف.اس. (NeoFS) برای ایجاد یک شبکه ذخیره‌سازی توزیعی کم‌هزینه استفاده کنند که از شرکت‌های بزرگ پشتیبانی خواهد کرد.

کاربران می‌توانند از این فضا به‌وسیله پرداخت کارمزد (gas) برای ذخیره‌سازی اطلاعات استفاده کنند و همه‌ی افراد شبکه می‌توانند با اشتراک فضای بدون استفاده هارد دیسک، کارمزد کسب کنند.

جمع‌بندی

آنچه در کل، این بلاکچین ارائه می‌کند، امنیت بیشتر، افزایش سرعت تراکنش (TPS)، بازده بالاتر و کاهش مبلغ کارمزد است که نئو را به بهترین بلاکچین تبدیل می‌کند.

طرح‌های بلندپروازانه، بلاکچین را در صف اقتصاد هوشمند آینده قرار خواهد داد اما نه در آینده نزدیک.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.