5 نکته مالی که شما را به عنوان یک آزادکار (فریلنسر) از خطرات مصون می‌‌دارد

این مقاله به بررسی موضوع خود اشتغالی و فریلنسرها می‌پردازد و وضعیت آن‌ها را از نظر تامین مالی و امنیت شغلی تحلیل می‌کند. در این مطلب 5 نکته مهمی مطرح شده است که افراد خوداشتغال باید در زمینه برنامه‌ریزی بودجه برای مالیات، بازنشستگی، سلامت و موارد دیگر به آن‌ها توجه کنند.

0 111

انتظار می‌‌رود که تا سال 2020، 50 درصد از نیروی کار را فریلنسرها تشکیل دهند.

اقتصاد گیگ همچنان به پیشی گرفتن از رشد شغلی شرکت‌‌های سنتی ادامه می‌‌دهد. اگرچه خودمختاری و کار مستقلی که این نوع اقتصاد به همراه دارد جذاب است، اما از امنیت مالی، کمک هزینه‌‌های سلامت، مرخصی با حقوق و یک روش سیستماتیک برای تأمین بازنشستگی شما در آینده بی‌‌بهره است.

فریلنسرها، گروه وسیعی که شامل وکلا، نویسندگان، کارکنان فناوری اطلاعات، طراحان و تقریبا هر کسی باشد که براساس دستمزد روزانه یا قرارداد کار می‌‌کند، ممکن است آزادی نشات گرفته از جورکردن یک سری کارها و تنظیم ساعات کاری و سرعت کار خود را دوست داشته باشند، اما به عنوان یک گروه به خوبی از عهده کنترل خرج ومخارج خود برنمی‌‌آیند. در واقع، بر اساس نظرسنجی انجام شده برای کوئیک‌‌بوکز (QuickBooks) توسط پولفیش (Pollfish) در مارس 2018، در سال گذشته 36 درصد از فریلنسرها مالیات پرداخت نکردند. برخی به خاطر اینکه به اندازه کافی درآمد نداشتند که مالیات بدهند و برخی دیگر به دلیل اینکه نمی‌‌دانستند درآمدشان چقدر بوده است. خب، در هر دو مورد این خبر خوبی نیست.

اجازه دهید درهمین حال که در مورد مدیریت امور مالی به عنوان یک فریلنسر صحبت می‌‌کنیم، صحبتی در مورد کارگران قراردادی نیز داشته باشیم. طبق نظرسنجی ماریست/ان‌‌پی‌‌آر (Marist / NPR) که در اوایل سال جاری انجام شد، یک پنجم مشاغل آمریکایی در اختیار کارگران قراردادی است. پیمانکاران جزو کارکنان نیستند و عموما هیچ سودی دریافت نمی‌‌کنند. بنابراین در اینجا چندین ایده برای همه کسانی که برای خودشان کار می‌‌کنند و برای پرداخت به موقع صورتحساب‌‌های خود و شاید مقداری پس‌‌انداز برای روز مبادا به کمی کمک نیاز داشته باشند، آورده شده است:

خود را با اپلیکیشنی که برای فریلنسرها ساخته شده است، سازماندهی کنید.

به عنوان یک فریلنسر، نه تنها کاری را انجام می دهید که مردم برای انجام آن به شما پول می‌‌دهند، بلکه یک کسب‌‌وکار را نیز اداره می‌‌کنید. بنابراین باید یک زیرساخت کسب‌‌وکار داشته باشید. شما برای پیگیری قراردادها، ارائه فاکتور به مشتریان برای کارتان و حصول اطمینان از دریافت و ثبت پرداخت‌‌ها، به یک روش سازمان‌‌یافته نیاز دارید.

همچنین باید بدانید که هزینه‌‌های کسب‌‌وکارتان، اعم از احتمال نیاز به هرگونه مجوز خاص، بیمه، لوازم، مکان، تجهیزات و غیره، چقدر است. البته که شما باید همه مواردی مانند زمان پرداخت صورتحساب، پرداخت‌‌های انجام شده در انجام کسب و کار و غیره را پیگیری کنید.

خوشبختانه، اپلیکیشن‌‌های بسیار زیادی برای کمک به شما وجود دارد. اپلیکیشن اینوویسلی (Invoicely) این امکان را برای شما فراهم می‌‌سازد تا همه حساب‌‌های خود را از طریق یک داشبورد تکمیل، مدیریت و پیگیری کنید. می‌‌خواهید یک قرارداد ارسال کنید یا قراردادی را امضا کنید؟ Shake را امتحان کنید.

هاب‌‌استاف (Hubstaff) لیستی از 29 اپلیکیشن برتر برای فریلنسرها را ارائه داده و هدف تعدادی از آن‌ها حفظ تمرکز شما است.

مالیات‌‌ها را فراموش نکنید

اگر شما یک فریلنسر هستید، یک خوداشتغال محسوب می‌‌شوید و بدین ترتیب باید گزارش مالیات بر درآمد سالانه خود را ارائه دهید و هر سه ماه یکبار مالیات برآورد شده خود را بپردازید.

اما علاوه بر این، جهت تامین مالیات تامین اجتماعی (Social Security) و خدمات درمانی (Medicare) که عموما از پرداخت حقوق‌‌بگیران دریغ می‌‌شود، فریلنسرها نیز باید مالیات خوداشتغالی پرداخت کنند.

اگر درآمد خالص شما، کارکرد منهای هزینه‌‌هایتان، حداقل 400 دلار باشد، برای این مبلغ، 3/15 درصد مالیات خوداشتغالی در نظر گرفته می‌‌شود. این مالیات “اضافی” شامل 4/12 درصد مالیات تامین اجتماعی است که به تمام درآمد خالص شما تا سقف 128.400 دلار در سال 2018 بعلاوه‌‌ی یک مالیات 9/2 درصدی برای خدمات درمانی، اعمال می‌‌شود. یک تفاوت بزرگ در کار آزاد این است که کارفرمایان در پرداخت سهم تامین اجتماعی و خدمات درمانی حقوق بگیرانشان به آن‌ها کمک می‌‌کنند، نصف این مالیات را کارفرمایان پرداخت می‌‌کنند! مالیات خدمات درمانی برای خوداشتغالی هیچ محدودیت درآمدی ندارد، اما وقتی درآمد از 200،000 دلار بیشتر شود، 9/0٪ دیگر به مالیات افزوده می‌‌شود.

فکر نکنید فقط به خاطر اینکه که بازنشسته شده‌‌اید و در حال حاضر در حال وصول تامین اجتماعی و تحت خدمات درمانی هستید، مالیاتی برای شما در نظر گرفته نمی‌‌شود. قوانین مالیاتی خوداشتغالی بدون توجه به سن شما و حتی اینکه آیا شما در حال حاضر خدمات تامین اجتماعی و خدمات درمانی دریافت می‌‌کنید یا نه، اعمال می‌‌شوند. مرکز مالیاتی خوداشتغالی IRS می‌‌تواند به شما در درک وظایفتان کمک کند.

اینتوئیت کوئیک‌‌بوکز (Intuit QuickBooks)، مایل‌‌آی‌‌کیو (MileIQ) برای پیگیری مسافت پیموده شده و تکس‌‌بات (TaxBot) از برنامه‌‌هایی هستند که برای کنترل مالیاتتان به عنوان یک فریلنسر به شما کمک می‌‌کنند. اپلیکیشن اچ‌‌اند‌‌آر بلاک (H & R Block) که برای آزادکاران طراحی شده را از دست ندهید.

به همه کسانی که معتقدند که ثبت و بایگانی فقط برای کسب‌‌وکارهای بزرگ است و IRS هرگز وقت خود را برای کسب‌‌وکارهای کوچکی مثل شما هدر نخواهد داد، می‌‌گویم که کسب‌‌و‌‌کارهای کوچک نیز سهم عادلانه خود را از ممیزی‌‌ها دارند. شما مصونیت ندارید. اگر نامه‌‌ای از IRS دریافت کردید، این راهنما می‌‌تواند مفید باشد.

برنامه ریزی برای فراز و فرودهای درآمد

چه به عنوان یک دستیار تهیه کننده در مجموعه یک فیلم‌‌ کار کنید و چه یک حسابدار مالی فصلی باشید، باید برای روز مبادا برنامه‌‌ریزی کنید. درآمدِ تقریبا 50 درصد از کارکنان قراردادی، به صورت ماهانه یا فصلی تغییر می‌‌کند.

برای حفظ تعادل در وضعیتتان باید مقدار هزینه‌‌های سالانه خود را تعیین کنید و سپس این مقدار را به 12 تقسیم کنید. باید کسب این مقدار درآمد در هر ماه را هدف خود قرار دهید. در یک ماه “خوب” می‌‌توانید بیشتر از این مقدار مشخص شده درآمد داشته باشید، اما باید حواستان باشد که ماه “نه چندان خوب” هم در راه است بنابراین از ماه “خوب” پولی را به عنوان پس‌‌انداز کنار بگذارید.

فراموش نکنید که برای موارد اورژانسی و خریدهای آینده نیز مقداری به پس‌‌اندازتان اضافه کنید. آیا به زودی یک به ماشین جدید نیاز پیدا خواهید کرد؟ امیدوارید در آینده یک خانه بخرید؟ آیا می‌خواهید پاییز به عروسی پسر عموی خود در لندن بروید؟ پیشنهاد برنامه‌‌ریزان مالی این است که درآمد یک ماه به عنوان پشتوانه‌‌ای مالی برای موارد اورژانسی کنار گذاشته شود، به علاوه، درآمد متوسط سه تا چهار ماه دیگر نیز برای مدیریت رکودی که با کار آزاد همراه است ذخیره شود​​.

مدیریت دخل و خرج با درآمدی که نوسان دارد، سخت‌‌تر از آن است که فکر می‌‌کنید. توصیه کارشناسان مالی این است که کارآفرینان زندگی با 50% از درآمدشان را هدف خود قرار دهند.

کار آزاد نیاز به نظم و انضباط دارد. نباید تمام درآمد یک ماهه خود را فورا خرج کنید.

در نظر گرفتن بودجه برای مراقبت‌‌های سلامتی را فراموش نکنید.

حکم انحصاری مبنی بر اینکه هرکس باید بیمه سلامت درمان و مراقبت مقرون به صرفه (اوباماکر، ACA) داشته باشد یا جریمه نقدی بپردازد، لغو شد، اما تاثیر آن در سال 2019 هنوز وجود دارد.

کار آزاد، به خودی خود دسترسی به بیمه درمانی را فراهم نمی‌‌کند. در حال حاضر راه دریافت مراقبت‌‌های بهداشتی برای افراد خوداشتغال، خرید بیمه از طریق بورس سلامت دولت، ازدواج یا زندگی با کسی است که برنامه‌‌ سلامتش این موارد را پوشش می‌‌دهد.

به عنوان یک آزادکار می‌‌توانید سیاست‌‌های گروهی چتری مختلف را مشاهده کنید. آیا انجمن کالجی که در آن تحصیل کردید برنامه‌‌ای دارد که بتوانید به آن بپیوندید؟ در مورد اتحادیه فریلنسرها چطور؟

فراموش نکنید که حتی فریلنسرها هم باید بازنشسته شوند.

بسیاری از فریلنسرها وقتی نتوانستند برای هیچ شرکتی کارکنند، برای خودشان شغل ایجاد کردند. برای آن‌ها، کار آزاد راهی برای کمک به پرداخت صورتحساب‌‌ها و شاید گشودن درهای جدید است. به عبارت دیگر، هر فریلنسر یک هنرمند گرسنه (starving artist، یک اصطلاح است و به هنرمندانی اطلاق می‌‌شود که در راستای تمرکز بر هنرشان از رفاه و خوشی دست می‌‌کشند) است؛ برخی کار آزاد را یک جایگزین موقت در نظر می‌‌گیرند.

اما حتی این افراد هم قبل از اینکه دیر بشود باید در مورد بازنشستگی خود فکر کنند. افتتاح یک IRA را در نظر بگیرید. مانند یک 401(k) (برنامه بیمه بازنشستگی)، یک IRA رشد مشمول مالیات معوق بر سرمایه‌‌های شما را فراهم می‌‌آورد، یعنی پول در یک IRA تا زمانی که از حساب خارج نشود، مالیات نخواهد شد. یک IRA سنتی نیز ممکن است برای افرادی که در یک طرح حمایت شده از سوی کارفرما شرکت نمی‌‌کنند، کمک‌‌های مالیاتی ارائه دهد.

براساس مطالعه‌‌ای که در هاروارد انجام شده، درصد افرادی که در “مقررات کار جایگزین” (آزادکاران، پیمانکاران، کارگران در حال کار و کارگران آژانس امداد) مشغول به کار هستند، از 1/10 درصد در سال 2005 به 8/15 درصد در سال 2015 افزایش یافته است. اقتصاددانان، آلن کروگر و لارنس کتز دریافتند که 94 درصد از مشاغل خالص که از سال 2005 تا 2015 ایجاد شده بودند به این دسته از مشاغل ناپایدار تعلق داشتند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.