۵ مورد استفاده برتر از قراردادهای هوشمند اتریوم

در این مقاله با ۵ کاربرد قراردادهای هوشمند اتریوم آشنا خواهید شد. قراردادهای هوشمند اتریوم بیشترین کاربرد را در صنعت بانکداری و بخش‌‌‌مالی دارد و این قراردادها در قسمت رهن و اجاره، ارتباطات کشوری و پرداخت‌‌‌ها و بیمه هستند. همچنین در زمینه‌هایی مانند ICO ها و دایکوها، بازارهای پیش بینی و مدیریت هویت دیجیتالی بسیار کاربرد دارند که در اینجا بررسی شده اند. در ادامه نیز به ۱۲ مورد استفاده این قراردادها در کسب و کار و فراتر از آن پرداخته می‌شود. ‌‌‌

0 190
ethereum usecase
ethereum usecase

اتریوم به نسل دوم بلاکچین معروف است. آیا می‌‌‌دانید نسل اول چیست؟

نسل اول بیت‌‌‌کوین است. اما بیت‌‌‌کوین قابلیت‌‌‌های نوشتاری (اسکریپت) محدودی دارد و برای همین ایجاد قراردادهای هوشمند اتریوم روی بیت‌‌‌کوین غیرممکن است. برای همین ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) موسس اتریوم به فکر بلاکچینی افتاد که دارای این قابلیت باشد و همین یکی از کاربردهای اصلی اتریوم در دنیای امروزی است. اما با این حال نباید از مشکلات پیش‌‌‌روی اتریوم چشم‌‌‌پوشی کرد.

۵ کاربرد بسیار سودمند از قراردادهای هوشمند اتریوم

بانکداری و قراردادهای خدمات مالی

قراردادهای هوشمند اتریوم بیشترین کاربرد را در صنعت بانکداری و بخش‌‌‌مالی دارد و این قراردادها در قسمت رهن و اجاره، ارتباطات کشوری و پرداخت‌‌‌ها و بیمه هستند.

مثلا اگر فردی بتواند x تعداد EMI پرداخت کند، در این حالت یک قرارداد هوشمند نقد می‌‌‌شود و شرایط و ضوابط در آن نوشته می‌‌‌شوند.

این کاربردها بسیار مفید هستند.

ICO و DAICO

قراردادهای هوشمند اتریوم کل فرایند ICO و فروش توکن‌‌‌ها را بهتر، شفاف‌‌‌تر و معقول‌‌‌تر می‌‌‌کنند. به تازگی ویتالیک بوترین موسس اتریوم یک مدل DAICO ارائه‌‌‌داده که یک مدل ترکیبی از ICO و DAO است.

DAO + ICO = DAICO

در DAICO ، تیم سازنده ، یک قرارداد هوشمند در بلاکچین اتریوم بوجود می‌‌‌آورد ‌‌‌که “تپ” (Tap) نام دارد و کمی با ICOهای قدیمی متفاوت است. اما تپ نیز با حالت مشارکت آغاز می‌‌‌شود و سرمایه‌‌‌گذاران می‌‌‌توانند با قوانین ICO در اتر مشارکت کنند.

اما تفاوت‌‌‌هایی نیز وجود دارد که مثلا هر تپ نشان می‌‌‌دهد که سرمایه‌‌‌ گذاران چند اتر در ثانیه می‌‌‌توانند از قرارداد دریافت کنند و محدودیتی برای آن وجود داشته باشد. (این امر توسعه‌‌‌دهندگان را زیر نظر می‌‌‌گیرد تا ناگهان همه میزان مشارکت‌‌‌ را دریافت و با همه پول‌‌‌ها فرار نکنند).

حالا کمی به اهمیت و مزایای ICO و مدل فروش توکنی با قراردادهای هوشمند، پی خواهید برد.

بازار پیش‌‌‌بینی‌‌‌ها

بازار پیش‌‌‌بینی‌‌‌ها یکی دیگر از نقاط قوت قرارداد‌‌‌های هوشمند اتریوم است.

چندین پلتفرم تا به حال مثل جنوسیس (Gnosis) و آئوگار (Augur) این ویژگی را پیاده‌‌‌سازی کرده‌‌‌اند.

ایده بازار پیش‌‌‌بینی می‌‌‌تواند در چیزهایی مثل پیش‌‌‌بینی یک بازی فوتبال، انتخابات کشوری، قیمت حراجی و ‌‌‌غیره نیز استفاده شود. در این موارد، برخی پیش‌‌‌بینی‌‌‌های دقیق‌‌‌تری انجام می‌‌‌دهند و بیشتر بهره می‌‌‌برند.

حساب وثیقه

از قراردادهای هوشمند می‌‌‌توان هنگام جایگزین کردن کردن خدمات استفاده کرد. در این صورت، قراردادها باید خیلی هوشمند باشند و همه ویژگی‌‌‌های آن‌‌‌ها به خوبی تست شده باشند تا باعث ضرر نشوند.

مثلا قراردادهای هوشمند اتریوم می‌‌‌توانند نقش یک حساب وثیقه (Escrow) را در یک صرافی همتا به همتای اتریوم به نام لوکال اتریوم(Local Ethereum)  ‌‌‌ایفا کنند.

به طور مشابه، می‌‌‌توان در بخش املاک، وراثت و غیره از آن‌‌‌ها استفاده کرد. مثال دیگری درباره قراردادهای هوشمند در بازارهایی مثل آپ‌‌‌ورک (Upwork) است که آن‌‌‌ها نقش حساب وثیقه را ایفا می‌‌‌کنند.

مدیریت هویت دیجیتالی

 ethereum usecase1

ethereum usecase1هویت‌‌‌های دیجیتالی می‌‌‌توانند توسط قراردادهای هوشمند مدیریت شوند و مشکلات میلیارد دلاری موجود سرقت هویت و داده را حل کنند.

با استفاده از قراردادهای هوشمند، پروژه‌‌‌های هویت دیجیتالی مثل یو‌‌‌پورت (uPort) امکان خود مختاری هویت را به کاربران‌‌‌شان می‌‌‌دهند. مثلا اگر شما به خارج سفر می‌‌‌کنید و پاسپورتتان تحت یوپورت باشد، شما در حال نشان‌‌‌دادن جزئیات انتخابی و لازم خود در فرودگاه خواهید بود. کس دیگری نمی‌‌‌تواند آن را ببیند و یا آن را کپی کند تا وقتی که شما اجازه آن را از طریق اپلیکیشن یو‌‌‌پورت بدهید. این اطلاعات در شبکه بلاکچین اتریوم قرار داد و منبع امنی برای اطلاعات شما خواهد بود.

۱۲ مورد استفاده در کسب ‌‌‌و کار و فراتر

 

ethereum usecase 2

قراردادهای هوشمند می‌‌‌توانند خیلی عملیات‌‌‌های مختلفی را به شکل خودکار انجام دهند و بهترین نمونه‌‌‌اش در پرداخت‌‌‌ها و شرایط پرداخت دیده می‌‌‌شود و این توانایی‌‌‌ها به فعالیت‌های کسب و کار نیز مرتبط خواهند شد.

نیک سزابو (Nick Szabo) در سال ۱۹۹۶ از قراردادهای هوشمند به عنوان “وعده‌‌‌هایی دیجیتالی و پروتکل‌‌‌های عملیاتی‌‌‌شان” یاد کرد. فناوری از آن موقع پیشرفت کرده و انواع بیشتری از این قراردادها بوجود آمده‌‌‌اند.

بزودی این قراردادها کارهایی فراتر از اتوماتیک‌‌‌سازی کارها انجام خواهند داد که تراز کردن دارایی‌‌‌ها و جریان نقدی در بازار از نمونه‌‌‌های آن می‌‌‌تواند باشد.

اما این روش‌‌‌های جدید، چالش‌‌‌هایی هم با خود به همراه دارند.

همه قراردادهای هوشمند دارای کد هستند که بعضی اوقات می‌‌‌توانند دارای مشکلاتی باشند و در کارها و داده‌‌‌ها اختلال ایجاد کنند. برای همین باید این موارد را نیز تحت نظر داشت.

حالا به ۱۲ مورد استفاده آن‌‌‌ها اشاره می‌‌‌کنیم.

ethereum usecase 3

هویت دیجیتالی

قراردادهای هوشمند به شما اجازه کنترل هویت دیجیتالی خود مثل داده‌‌‌ها و سایر موارد را داده و اجازه می‌‌‌دهند تا با به اشتراک‌‌‌گذاری چیزهایی که خودتان می‌‌‌خواهید، به شرکت‌‌‌ها در شناختن مشتریان‌‌‌شان کمک کنید. طرفین قرارداد لازم نیست که اطلاعات حساس را برای تراکنش‌‌‌ها نگه دارند. این کار باعث کاهش مسئولیت و بالارفتن میزان انعطاف و همکاری خواهد شد.

ethereum usecase 4
ethereum usecase 4

سوابق

قراردادهای هوشمند کد تجاری یکنواخت را دیجیتالی می‌کنند و فرآیند تمدید و انتشار آن ‌‌‌را خودکار می‌سازند. همچنین می‌‌‌توانند در ایجاد یک وام مطمئن، سهیم باشند.

آن‌‌‌ها می‌‌‌توانند قوانینی را که در آینده به از بین بردن سوابق نیاز دارند، خودکار سازند و با تمدید و انتشار خودکار، قراردادهای هوشمند می‌‌‌توانند مخارج قانونی را کاهش دهند.

ethereum usecase 5

اوراق بهادار

قراردادهای هوشمند می‌‌‌توانند مدیریت جدول سپرده‌‌‌گذاری را ساده‌‌‌تر کنند. آن‌ها همچنین واسطه‌ها را در زنجیره نگهداری اوراق بهادار نگه می‌‌‌دارند و با کاهش خطرات عملیاتی،تقسیم سهام و مدیریت مسئولیت را آسان‌‌‌تر می‌کنند. اما باید به مواردی نیز توجه داشت.

امضای تایید ایالت Delaware ممکن است نیاز به ایجاد قانونی داشته باشد که اجازه ثبت خود در دفتر توزیعی را بدهد.

در حالی که صادرکنندگان این اوراق از خریداران استقبال می‌‌‌کنند، برخی شرکت‌‌‌ها ممکن است در مورد این اطلاعات محافظ‌‌‌کارانه عمل کنند.

ethereum usecase 6
ethereum usecase 6

تجارت مالی

قراردادهای هوشمند می‌‌‌توانند انتقال‌‌‌های بین‌‌‌المللی را ساده‌‌‌تر سازند و نقدینگی بیشتری برای دارایی‌‌‌ها فراهم کنند و همچنین برای خریداران، تولیدکنندگان و موسسات عملکرد بهتری در زمینه اقتصادی فراهم کند. در این زمینه ملاحظاتی نیز وجود دارد. استانداردهای صنعتی برای پشتیبانی گسترده از قرارداد‌‌‌های هوشمند باید بالا باشند و مفاد قانونی باید تعیین شوند.

ادغام سیستم‌‌‌های توافقی، فناوری‌‌‌های لازم و اکوسیستم‌‌‌های غیرزنجیره‌‌‌ای برای موفقیت لازم و مهم است.

ethereum usecase 7

مشتقات

قراردادهای هوشمند می‌‌‌توانند پردازش‌‌‌های بعد از معامله را ساده‌‌‌تر سازند و کارهای اضافی تایید معامله را از میان بردارند. آن‌‌‌ها یک شرایط استاندارد برای پردازش بهتر کارهای بعد از معامله بوجود می‌‌‌آورند و همچنین به شکل همزمان به دنبال نظارت و حل و کاهش مشکلات احتمالی خواهند بود.

هنگام استفاده از قراردادهای هوشمند، مهم است که تغییرات پروتکل مرتبط با اصلاحات قانونی، توجه داشته باشیم.

ethereum usecase 8

سوابق داده‌‌‌های مالی

سازمان‌‌‌های مالی می‌‌‌توانند از قراردادهای هوشمند برای بدست آوردن اطلاعات دقیق و شفاف مالی استفاده کنند و گزارش‌‌‌های مالی خود را بهبود یابند و مخارج حسابرسی آن‌‌‌ها را کاهش دهند.

بدین طریق، این قراردادها به بهبود یافتن ثبات بازار کمک می‌‌‌کنند و مخارج حسابرسی را از طریق اشتراک مخارج بین سازمان‌ها، کاهش می‌‌‌دهد. قابلیت همکاری در میان شبکه‌های لجستیک توزیع شده و سیستم‌‌‌های موروثی (legacy systems) در گزارش‌‌‌های مالی بسیار مهم است.

ethereum usecase 9
ethereum usecase 9

وام‌‌‌های مسکن

قراردادهای هوشمند می‌‌‌توانند قراردادهای وام و رهن مسکن را از طریق اتصال خودکار بخش‌‌‌های مختلف، ساده‌‌‌تر سازند و یک پروسه بدون مشکل و آسوده‌‌‌ای را فراهم کنند. آن‌‌‌ها می‌‌‌توانند به شکل خودکار پرداخت‌‌‌ها را پردازش کنند و در هنگام واریز مبلغ وام، اتفاقات را یادداشت کنند.

آن‌‌‌ها همچنین امکان ملاحظه سوابق و پیگیری و تایید پرداخت‌‌‌ها را ساده‌‌‌تر می‌‌‌کنند و مشکلات و هزینه‌‌‌های بین راه را کم‌‌‌تر می‌‌‌کنند.

داشتن هویت دیجیتالی برای این پروسه لازم است.

ethereum usecase 10

ثبت قرارداد‌‌‌های املاک

قراردادهای هوشمندی که قراردادهای انتقال املاک را کنترل می‌‌‌کنند، می‌‌‌توانند موارد جعلی را شناسایی کنند و این‌‌‌گونه به شفافیت و بهینه بودن تراکنش‌‌‌ها کمک کنند و اطمینان لازم را به ما بدهند. آن‌‌‌ها همچنین می‌‌‌توانند هزینه‌‌‌های حسابرسی را کاهش دهند.

پروتکل‌های متداول باید برای ثبت موارد الکترونیکی ایجاد شوند.

زنجیره تامین

قراردادهای هوشمند می‌‌‌توانند در زمینه شفافیت بیشتر مراحل زنجیره تامین به ما کمک کنند. دستگاه‌‌‌های اینترنت اشیا می‌‌‌توانند همه مراحل را از هنگام ساخت در کارخانه تا ورود آن به قفسه‌‌‌های فروشگاه‌‌‌ها را ذخیره کنند.

آن‌‌‌ها از یک روش ردیابی دانه‌‌‌ای استفاده می‌‌‌کنند که خطرات موجود در زمینه مالی، بیمه و غیره را کاهش می‌‌‌دهند و همچنین احتمال دزدی یا کلاه‌‌‌برداری را نیز کاهش می‌‌‌دهند.

هویت افراد مرتبط با زنجیره تامین (مثل شرکت‌‌‌ها، موسسات، افراد، کارخانه‌‌‌ها، سنسور‌‌‌ها و محصولات) باید در طول زمان تایید شود.

ethereum usecase 13
ethereum usecase 13

بیمه اتومبیل

قراردادهای هوشمند می‌‌‌توانند فرایند بیمه اتومبیل‌‌‌ها را بهتر کنند. آن‌‌‌ها می‌‌‌توانند قرارداد، سوابق رانندگی و گزارشات راننده را ذخیره کنند و به ماشین‌‌‌های متصل به اینترنت اشیا اجازه دهند تا بلافاصله بعد از یک تصادف، عملیات‌‌‌های بیمه‌‌‌ای را انجام دهند.

این عملیات‌‌‌ به شکل خودکار انجام شده، تایید شده و پرداخت انجام خواهد شد. صندوق هر فرد بیمه‌‌‌کننده شامل سوابق رانندگی، حافظه گزارش تصادفات را به همراه دارد که از وجود گزارشات تکراری جلوگیری می‌‌‌کند.

همکاری‌‌‌های میان-صنعتی زیادی برای این چالش‌‌‌های فناوری، قانونی و مالی نیاز خواهد بود.

ethereum usecase 14

آزمایشات بالینی

قراردادهای هوشمند می‌‌‌توانند باعث بهبود آزمایشات بالینی از طریق شفافیت بین سازمانی بشوند. محاسبات حریم شخصی محور انجام شده می‌‌‌توانند داده‌‌‌های اشتراکی موسسات را اتوماتیک کرده و بهبود سازند.

آن‌‌‌ها می‌‌‌توانند فرایندهای آزمایشی و دسترسی بین موسساتی را ساده‌‌‌تر کنند و اطمینان مشتریان را بیشتر کنند.

تایید اعتبار، اجازه و هویت هنوز مشکلاتی است که در زمینه قراردادهای هوشمند بلاکچین کاملا رفع نشده و نیاز به بررسی خواهند داشت.

ethereum usecase 15
ethereum usecase 15

تحقیقات مرتبط با سرطان

قراردادهای هوشمند در زمینه اشتراک داده‌‌‌های مرتبط با سرطان می‌‌‌توانند مفید باشند. آن‌‌‌ها می توانند پروسه مدیریت رضایت بیمار و به اشتراک گذاری داده‌ها را در حین محافظت از حریم خصوصی بیماران، ساده‌‌‌تر کنند.

البته ممکن است برای ارائه دسترسی آنی به اطلاعات سری، فرم‌‌‌های جدیدی از فناوری بلاکچین نیاز باشد.

ملاحظات مرتبط با قراردادهای هوشمند

“برگه معرفی کسب و کار” بررسی کرد که کدنویسی قراردادهای هوشمند تا چه اندازه می‌‌‌توانند بر بررسی‌‌‌های قانونی تاثیر بگذارند و یک فرم قرارداد جدا بوجود آورند. این اتفاق می‌‌‌تواند تا حدی پیچیده شود.

قراردادهای هوشمند نمی‌‌‌توانند جایگزین نمونه‌‌‌های فعلی بشوند که مدت‌هاست در قانون بوده‌‌‌اند. اما در مقابل قراردادهایی که کاملا با کد طراحی شده باشند، دادگاه‌‌‌ها با چالش‌‌‌هایی برای اعمال قانون درمورد این‌‌‌که آیا واقعا یک قرارداد نقد شده یا خیر، آیا چیزی نقض شده یا خیر و غیره روبرو خواهند شد.

در ده سال اخیر، دادگاه‌‌‌ها قراردادهای الکترونیکی در خدمات مالی را پذیرفته‌‌‌اند و آن‌‌‌ها را به عنوان حالتی از قراردادبندی می‌‌‌شناسند.

قراردادهای ساده مثل بیمه، سپرده و توزیع حق مجدد است و سایر قراردادها با چالش‌‌‌های بیشتری روبرو خواهند بود.

شاید توسعه این قراردادها هنگامی که اوضاع حال، خواستار برگشت پذیری معاملات، تجزیه و تحلیل درونی و برنامه‌‌‌نویسی پیچیده است، کمی سخت باشد.

طرفین قرارداد نیز باید سر اطلاعاتی که وارد بلاکچین می‌‌‌شود، به توافق برسند و ‌‌‌در برخی موارد به یک فرد خارج از قرارداد اعتماد کنند.

در زمینه اختلافات، مفاهیم رقابتی میزان دخالت دادگاه و وکلا را تعیین می‌‌‌کنند. بر خلاف کوچکی قرارداد، قوانین قرارداد از سطح بالایی از انعطاف درباره این مشکلات بهره‌‌‌مند خواهد بود.

برنامه‌‌‌نویسان برای ساختن (کد) یک قرارداد هوشمند خوب به چالش کشیده می‌‌‌شوند.

در حالی که قراردادهای هوشمند نیاز به نیروی انسانی را کم‌‌‌تر می‌‌‌کنند، قوانین نظارتی همیشه باید وجود داشته باشد و تفسیر کد یک قرارداد کوچک نیاز به مهارت‌‌‌های نظارتی جدیدی خواهد داشت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.