۵ راه برای تغییر روش انجام کسب ‌‌و کار توسط فناوری بلاکچین

بلاکچین یک دفتر کل دیجیتالی غیرمتمرکز است که اطلاعات روی آن غیرقابل تغییر و هک شدن هستند. بلاکچین یکی از تکنولوژی‌های مهم قرن جدید است که می‌تواند صنایع زیادی را متحول کند. در این مقاله به نحوه تاثیر این تکنولوژی در عرصه‌‌هایی مانند حسابداری، بازاریابی، مدیریت و امنیت سایبری پرداخته می‌‌شود.

0 213

بیشتر خبرهای رسانه‌‌ای در مورد فناوری بلاکچین، حول محور عملکرد سرمایه گذاری‌‌‌‌های غیرمتعارف و نوسانات شدید ارز رمزنگار‌‌ی‌‌ شده می چرخند. این مسیر تقریبا تغییر شدیدی را تجربه کرده است، زیرا بیت‌‌کوین در سال ۲۰۱۷، ۳۹۰/۱ درصد رشد داشت (زمانی که در اواسط ماه دسامبر به رکورد بالای برابر با ۱۹۶۶۶ دلار دست پیدا کرد و تا ۹۳۵/۱ درصد بالا رفت) و سپس در ژانویه ۲۰۱۸، تا ۵۹۵۰ دلار پایین آمد. اواسط ماه فوریه، بیت‌‌کوین در حدود ۸۴۰۰ دلار ثابت ماند.

مدیران کسب ‌‌و کار و کارآفرینان در یک موضع اتفاق نظر دارند: آینده فناوری blockchain چیزی بیشتر از بیت‌‌کوین خواهد بود. فناوری بلاکچین بر همه بخش‌‌های عمده کسب‌‌وکار، از حسابداری گرفته تا عملکردها، تاثیر می‌‌گذارد و شواهدی وجود دارد که نشان می‌‌دهد این انقلاب آغاز شده است.

blockchain چیست و چرا برای آینده کسب‌‌و‌‌کار بسیار مهم است؟ بلاکچین یک دفترکل توزیع‌‌شده (distributed ledger) الکترونیکی یا فهرست ورودی‌‌ها – بسیار شبیه به یک دفتر سهام – است که شرکت‌‌کنندگان مختلف آن را بوسیله شبکه‌‌ای از رایانه‌‌ها نگه می‌‌دارند. بلاکچین‌‌ها از رمزنگاری برای پردازش و تأیید تراکنش‌‌ها در دفتر‌‌کل (ledger) استفاده می‌‌کند و رمزگذاری و کدنویسی، شفافیت، کارایی و اعتمادسازی در به اشتراک‌‌گذاری اطلاعات را بهبود می‌‌بخشد.

همه این موارد باعث می‌‌شود که شرکت‌‌های نوآور و مبتکر، راهبردهای خود را برای عصر دیجیتال بازنگری کنند. در اینجا پنج روشی آورده شده است که فناوری بلاکچین از طریق آن‌‌ها کسب‌‌وکار ما را متحول و گاهی تغییرات زیادی نیز در آن ایجاد خواهد کرد:

۱. حسابداری

حسابداری مورد مطالعه در این کتاب، مربوط به کسب‌‌وکاری است که از فناوری بلاکچینblockchain بهره می‌‌برد. کد مالیاتی بسیار پیچیده است، مدیریت عملکردهای کسب‌‌وکار در مناطق دور افتاده چالش‌‌های زیادی دارد و توجه به صحت و دقت از اهمیت زیادی برخوردار است. فناوری بلاکچین می‌‌تواند تمام موارد فوق را به طور موثر مدیریت کند.

کن تیسیاک (Ken Tysiac) در نسخه اخیر مجله حسابداری (Journal of Accountancy) نوشت: “شفافیت بلاکچین این امکان را فراهم می‌‌کند تا همه تراکنش‌‌ها برای کاربرانِ مورد تایید قابل مشاهده باشد و این ممکن است کار حسابرسان‌‌ها را در زمینه نمونه‌‌گیری و تایید تراکنش‌‌ها کاهش دهد. این کار زمان بیشتری را در اختیار حسابرسان قرار می‌‌دهد تا بر کنترل و بررسی ناهنجاری‌‌ها تمرکز کنند. در عین حال، فرصت‌‌هایی برای CPAها فراهم می‌‌شود تا در حالیکه خدمات تضمین خود را به حوزه‌‌هایی مانند امنیت سایبری و پایداری گسترش می‌‌دهند، از فناوری بلاکچین استفاده کنند.”

در حالی که دوقلوهای وینکل‌‌واس (Winklevoss) و کار‌‌آفرینان دیگر از طریق ارز رمزنگاری‌‌شده به ثروت می‌‌رسند، برای بقیه ما یک ارث بزرگ و یا بردنِ بلیط بخت‌‌‌‌آزمایی، تنها فرصت‌‌هایی هستند که ما را به یک میلیونر تبدیل می‌‌کنند. در اینجا نیز فناوری بلوچین نقش مهمی خواهد داشت. (هرگز شک نکنید که شانس اینکه برنده‌‌ی تمام پول‌‌های پاوربال (Powerball) شوید، حدود ۱ در ۲/۱۷۵ میلیون است.)

فناوری blockchain این قابلیت را دارد که با ارائه امکان ناشناس بودن و محرمانه بودن برای شرکت‌‌کنندگان و ارائه‌‌دهندگان به طور همزمان و در عین حال کاهش امکان تقلب و دستکاری، در بازار جهانی بخت‌‌آزمایی ۲۶۰ میلیارد دلاری اختلال ایجاد کند. پرایم بال (Prime Ball)، که توسط قراردادهای هوشمند اتریوم (Ethereum) اداره می‌‌شود، جزو اولین پلتفرم‌‌های بخت‌‌آزمایی متمرکز و شفاف است که از بلاکچین استفاده می‌‌کند. تمام نتایج مربوط به برندگان، بدون دخالت هیچ واسطه‌‌ای، به طور عمومی ضبط و پخش خواهد شد. این مدل جدید، تغییری عمده در صنعتی است که در آن بلیط‌‌های خراشی و برگه‌‌های سرگرمی که با مداد پر می‌‌شوند، معمولی و پیش پا افتاده باقی می‌‌مانند.

۲. تبلیغات و بازاریابی

تحقیقات ژونیپر (Juniper Research) پیش‌‌بینی می‌‌کند که تبلیغ‌‌کنندگان در سال آینده، حدود ۱۹ میلیارد دلار به خاطر فعالیت‌‌های کلاهبرداری از دست خواهند داد. این مبلغ معادل ۵۱ میلیون دلار در روز است. این رقم، که نشان‌‌دهنده تبلیغات در دستگاه‌‌های آنلاین و تلفن همراه است، تا سال ۲۰۲۲ به ۴۴ میلیارد دلار می‌‌رسد. فناوری بیت‌‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری‌‌شده می‌‌تواند به طور چشمگیری به کاهش “کلاهبرداری کلیکی” کمک کرده و تضمین کند که مدیران بازاریابی و تبلیغات به بازارهای هدف خود می‌‌رسند.

امیر جان مالک (Amir Jan Malik)، کارشناس ارشد بازاریابی دیجیتال در اکسنچر اینتراکتیو (Accenture Interactive)، توضیح می‌‌دهد: “ما شاهدیم که اصول بلاکچین را که از لحاظ تاریخی برای جلوگیری از کلاهبرداری در بانکداری توسعه یافته‌‌اند، می‌‌توان برای خرید برنامه‌‌ریزی‌‌شده رسانه‌‌ای اعمال کرد. تبلیغ‌‌کنندگان می‌‌توانند با استفاده از سیستم برای نظارت و مدیریت مصارف بودجه، سرمایه گذاری‌‌ را از اولین انتقال بودجه رسانه تا انتشار نهایی خلاق با صاحب رسانه، پیگیری کنند و خطر هزینه‌‌های اضافی و عدم کارایی را کاهش دهند.”

۳. منابع انسانی

متخصصان منابع انسانی، جذب نیروی تازه، مصاحبه و استخدام کارمندان جدید را برنامه‌‌ریزی و مدیریت می‌‌کنند. آن‌‌ها با مدیران ارشد در مورد برنامه‌‌ریزی استراتژیک مشورت می‌‌کنند و اغلب مسئولیت‌‌های مربوط به روابط کارکنان و همچنین کسانی را که با جبران خسارت، مزایا و آموزش مرتبط هستند، مدیریت می‌‌کنند. اجازه ندهید که واژه “انسان” در اصطلاح  منابع انسانی شما را فریب دهد: در فرآیند استخدام، نگهداری، ارزیابی، جبران و حتی اتمام قرارداد کارکنان، فناوری‌‌های زیادی دخالت دارند.

به گفته انجمن مدیریت منابع انسانی، فناوری بلاکچین به زودی استخدام را نوسازی خواهد کرد و به متخصصان HR اجازه می‌‌دهد تا اعتبار کاندیداها و کارکنان موجود را به سرعت تایید کنند. این انجمن پیش بینی می‌‌کند که بلاکچین می‌‌تواند “شانس شرکت‌‌های واسطه را که داده‌‌های تاریخی نادرستی درباره یک کاندیدا یا کارمند فعلی ارائه می‌‌کنند، کاهش دهد، زیرا آن افراد ورودی و کنترل بیشتری بر داده‌‌ها دارند که قبلا توسط چندین واسطه تایید شده‌‌اند.”

فناوری بلاکچین، با بیشترین تاثیر بر موسسات حقوقی چند ملیتی و یا کسب‌‌وکارهایی با کارکنان خارجی، بر حقوق و دستمزد نیز تاثیر می‌‌گذارد. این تکنولوژی به راحتی می‌‌تواند کار پشت صحنه را برای ساده‌‌سازی و استاندارد کردن پرداخت‌‌ها در چندین ارز مدیریت کند.

تراویس پارکر (Travis Parker)، مدیر ارشد عملیاتی IRA Bitcoin LLC می‌‌گوید: “تکنولوژی بلاکچین نه تنها چگونگی پرداخت غرامت کارکنان توسط شرکت‌‌ها، بلکه نحوه پس‌‌انداز کارکنان برای بازنشستگی را تغییر می‌‌دهد، دارایی سرمایه گذاری‌‌‌‌شان را از یک وابستگی کامل به محصولات مالی مرتبط با دلار آمریکا خارج کرده و به آن‌‌ها تنوع می‌‌بخشد و میزان کنترل بیشتری بر دارایی‌‌های شخصی‌‌شان اعمال می‌‌کند. این شرکت به سرمایه‌‌گذاران کمک می‌‌کند تا خرید اوراق قرضه مانند بیت‌‌کوین (Bitcoin)، لایت‌‌کوین (Litecoin)،  اتریوم (Ethereum) و ریپل (Ripple) را در حساب‌‌های بازنشستگی فردی یا طرح‌‌های ۴۰۱k انجام دهند.

۴.فناوری اطلاعات و امنیت سایبری

نفوذ به داده‌‌های عمومی‌‌شده در یاهو، اکوئی‌‌فکس (Equifax) و تارگت (Target)، منجر به انتشار و افشای صدها میلیون نام، آدرس، تاریخ تولد و سایر اطلاعات شده است. امروزه شرکت‌‌ها با هر اندازه‌‌ای به طور فزاینده‌‌ای روی حفاظت از شبکه‌‌ها، رایانه‌‌ها، برنامه‌‌ها و داده‌‌ها در برابر حملات، آسیب‌‌ها و دسترسی‌‌های غیر مجاز تمرکز می‌‌کنند.

دیوید شاتسکی (David Schatsky)، مدیرعامل Deloitte U.S.، در فناوری بلاکچین این پتانسیل را می‌‌بیند که در بازار امنیت سایبری جهانیِ ۱۲۲ میلیارد دلاری، انقلابی ایجاد کند. وی عنوان می‌‌کند: “این تکنولوژی روشی برای ثبت تراکنش‌‌ها و یا انجام هرگونه تعامل دیجیتالی به شیو‌‌ه‌‌ای امن، شفاف، مقاوم در برابر قطع برق، قابل حسابرسی و کارا فراهم می‌‌کند.” این ویژگی‌‌ها پایه‌‌ریزی یک سیستم امنیتی سایبری محسوب می‌‌شوند و این توانایی‌‌ها توجه لاک‌‌هید مارتین (Lockheed Martin)  و حتی وزارت دفاع ایالات متحده را به خود جلب کرده است. هر دو سازمان در حال مطالعه‌‌ی مزایای بلاکچین از لحاظ حفاظت از دارایی‌‌های اطلاعاتی حیاتی هستند که می‌‌تواند از لحاظ امنیت ملی حائز اهمیت باشد.

۵. مدیریت و عملکردها

ایستمن کداک (Eastman Kodak) که ۱۲۹ سال پیش تاسیس شده است، تلاش کرده تا در برابر ریشه‌‌کن شدن خود توسط گوشی‌‌های هوشمند عصر دیجیتال ایستادگی کند. این شرکت در حال پیدا کردن راهی است که بتواند با فعالیت اقتصادی بلاکچین جدیدش مجددا خود را بازسازی کند. پلتفرم مدیریت KODAKOne یک دفتر دیجیتالی رمزگذاری‌‌شده را برای مالکیت حقوقی ایجاد خواهد کرد. عکاسان می‌‌توانند هم کار جدید و هم کار بایگانی‌‌شده را وارد کنند و سپس در داخل پلتفرم به آن مجوز دهند. این سیستم، حرفه‌‌ای‌‌ها را قادر می‌‌سازد تا در یک اقتصاد جدید برای عکاسی شرکت کنند، پرداختی امن‌‌ برای صدور مجوز کارشان بلافاصله پس از فروش انجام دهند و کار خود را بر روی پلتفرم امن بلاکچین ارائه دهند.

فناوری بلاکچین در حال ایجاد تغییر در نحوه انجام کسب‌‌وکار شرکت‌‌ها در سایر صنایع ثابت است. این فناوری باعث ایجاد کارآیی عملیاتی و فرصت‌‌های جدید، حتی در بازارهای در حال توسعه می‌‌شود که فشارهای ناگوار، بی‌‌ثباتی سیاسی و فساد در آن‌‌ها کار‌‌آفرینان را ترسانده است.

ناگری‌‌تک (NagriTech) یک شرکت جهانی کشاورزی ارگانیک است که هدف آن بهبود بازده محصول زراعی در بازارهای در حال توسعه است. این شرکت یک توکن ارز رمزنگاری‌‌شده را راه‌‌اندازی می‌‌کند تا تراکنش‌‌های مالی را در کشورهایی را تسهیل کند که شاخص‌‌های بالای تورم و کاهش ارزش پول‌‌شان موجب دشواری حفظ اعتبار برای کشاورزان و تولیدکنندگان می‌‌شود. بازارهای اصلی ناگری‌‌تک، مانند برزیل، هند، مکزیک و پرو، همگی با تأثیرات تورم مبارزه‌‌ می‌‌کنند. در این کشورها، کشاورزان از اثرات نامطلوب وابسته به دلار آمریکا یا یورو رنج می‌‌برند. مقررات و محدودیت‌‌های اعمال‌‌شده توسط بانک‌‌های مرکزی و یا واسطه‌‌های آن‌‌ها مبادله ارز خارجی را مشکل و در برخی موارد غیر ممکن می‌‌کند.

آینده

این اوضاع، اوایل دهه ۹۰ میلادی در سیلیکون ولی (Silicon valley) را برای پذیرندگان پیشگام تکنولوژی بلاکچین و مبلغین آن تداعی می‌‌کند: ترکیبی قدرتمند از ایده‌‌های عالی، تلفیق پول‌‌های هوشمند (پولی که افراد متخصص سرمایه گذاری‌‌ می‌‌کنند) و پول‌‌ احمق‌‌ها (پولی که افراد آماتور، معمولا از روی احساس و در پیروی از دیگران سرمایه گذاری‌‌ می‌‌کنند)، شخصیت‌‌های انقلابی که ذکاوت و احساسات را ترکیب می‌‌کنند و اطمینان از اینکه اینترنت می‌‌تواند همه چیز را تغییر دهد.

فناوری بلاکچین دارای همان پتانسیل است. کاربردهای عملی آن با وجود تخیل و تلاش کار‌‌آفرینان و رویاپردازانی که از فناوری بلاکچین برای دگرگونی شرکت‌‌هایشان استفاده می‌‌کنند، نامحدود شده است. مدیرانی که حرکت‌‌های استراتژیک دارند، به شدت از تغییرات فاحش و اختلال در مدل‌‌های کسب‌‌وکار سنتی سود خواهند برد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.