ترون (TRX) چیست؟ راهنمای مقدماتی

ترونیکس پلتفرمی است که قرار است به یک بستر غیرمتمرکز برای اشتراک‌گذاری محتوا تبدیل شود. ترونیکس همچنین قصد دارد تا در آینده قابلیت ایجاد ICO اختصاصی با توانایی انتشار دارایی‌های دیجیتال و همچنین زیرساختی که امکان تبدیل دارایی‌های دیجیتال و پیش‌بینی بازار را فراهم می‌کند، به پلتفرم خود اضافه کند و هدف نهایی پروژه این است که به ابزار پرداخت درون بازی‌های کامپیوتری تبدیل شود و ارزش را در دنیای واقعی و مجازی با یکدیگر ترکیب کند، به طوری که دارایی‌های درون بازی‌ها در دنیای واقعی نیز قابلیت خرج کردن داشته باشند.

2 570

ترونیکس (TRX) چیست؟

ترونیکس (Tronix) ارز رسمی ترون است که قرار است به یک پلتفرم غیرمتمر‌کز برای اشتراک‌گذاری محتوا تبدیل شود و در نهایت از تکنولوژی شبکه‌ی همتا به همتا استفاده کند. بنیاد ترون که توسط یک بنیاد غیرانتفاعی در سنگاپور تاسیس شد، به دنبال رقابت در صنعت بلاک چین است و اکنون بالغ بر 1 تریلیون دلار ارزش دارد.

طبق آنچه در کاغذ معرفی کسب و کار آن آمده است، تیم ترون از پیروان سر تام برنرزلی (Sir Tim Berners-Lee) هستند و اعتقاد دارند یک پروتکل از لحظه ابداع و ایجاد، باید به جای آنکه فقط ابزار سودآوری برای گروه‌های کوچک باشد، یک دارایی و ثروت برای کل انسان‌ها باشد. گفتنی است که تیم برنرزلی موسس شرکت World Wide Web می‌باشد.

پلتفرم باز و غیرمتمرکز و تکنولوژی ذخیره‌سازی توزیع‌شده، به تولیدکنندگان محتوای دیجیتال اجازمی‌دهد تا واسطه‌هایی مانند اپل استور و پلی استور گوگل را حذف کنند و به این شکل تولیدکنندگان محتوا خواهند توانست سرمایه خود را به طور مستقیم از مشتری دریافت کنند.

هم‌اکنون داده‌های فراوانی در اختیار شرکت‌هایی مانند گوگل، فیسبوک، آمازون و اسنپ‌چت هستند که ترون سعی دارد توسط بازگرداندن تملک داده‌ها به تولیدکننده‌ی آنان این کنترل را از میان بردارد.

ویژگی‌های کلیدی ترون

 • آزادی داده: داده‌ها آزاد و کنترل نشده هستند.
 • فعال‌سازی سیستم محتوا که در آن کاربران می‌توانند توسط انتشار محتوا دارایی دیجیتال کسب کنند.
 • قابلیت ایجاد ICO اختصاصی با توانایی انتشار دارایی‌های دیجیتال.
 • زیرساختی که امکان تبدیل دارایی‌های دیجیتال و پیش‌بینی بازار را فراهم می‌کند.

سود اقتصادی: توکن ترون 20 و پاور ترون (TP)

توکن ترون 20 (TRON 20) ارزشمند است و به تولیدکنندگان مستقل محتوا اجازه می‌دهد تا توکن‌های شخصی خودشان را در پلتفرم بسازند. لازم به ذکر است که توکن‌های ترون 20 با ترونیکس که ابزار تبادل در پلتفرم است تفاوت دارند.

از آنجایی که شرکت به دنبال سرمایه‌گذاری بلندمدت و دفع سرمایه‌گذارانی است که قصد به دست آوردن سود سریع را دارند، توکن TRX برای به دست آوردن TP قفل خواهد شد. کاربران با این کار می‌توانند با حرکت‌هایی همچون حق رای‌گیری و موقعیت‌های بالاتر پویایی مضاعف ببخشند. هر چه بیشتر توکن‌هایتان را قفل کنید ترون TP بیشتری به شما تعلق خواهد گرفت.

TRX چگونه کار می‌کند؟

این یک پروژه‌ی بلندمدت است و مراحلی دارد که از Exodus در سال 2017 شروع شد و با Eternity در سل 2023 پایان می‌یابد. ویژگی‌های کلیدی هر مرحله را در پایین آورده‌ایم:

 • اکسودوس: پلتفرمی رایگان با توزیع، ذخیره‌سازی و محتوای همتا به همتا است.
 • اودیسه (Odyssey): انگیزش اقتصادی برای تشویق به ایجاد و بهبود محتوا است.
 • سفر بزرگ (Great Voyage) : قابلیت‌ ایجاد ICO اختصاصی را ایجاد می‌کند.
 • آپولو (Apollo): توانایی تولیدکنندگان محتوا برای صدور توکن‌‌های شخصی (توکن ترون 20) را ایجاد می‌کند.

مراحل 5 و 6 هم در پی غیرمتمرکزتر کردن صنعت بازی هستند. آنان به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهند تا آزادانه پلتفرم‌های بازی بسازند و پس از استقرار بازی‌ها مشوق مالی دریافت کنند.

ترون (TRX) چیست؟ راهنمای مقدماتی
ترون (TRX) چیست؟ راهنمای مقدماتی

بررسی عمیق‌تر مراحل

ترون بسیار بلندپرواز است. دامنه‌ی آن از اجرای تکنولوژی‌های متعدد بلا چین که امروزه هنوز هم در مرحله آزمون و خطاست و شامل چیزی مشابه پلتفرم اتریوم است را در بر می‌گیرد. تیم پروژه سعی در رسیدن به اهداف خود در مدت 6 تا 10 سال دارد.

اکسودوس

هم‌اکنون در مرحله‌ی اول یعنی اکسودوس (Exodus) قرار داریم. اکسودوس قصد دارد سیستم انتشار محتوای توزیع‌شده‌ای مانند IPFS را به وجود بیاورد. بنابرین ترون عملا از فناوری بلاک چین در پلتفرم کنونی خود استفاده نمی‌کند. با این حال این وضعیت در آغاز مرحله‌ی دوم تغییر خواهد کرد.

اودیسه

مرحله‌ی بعدی یعنی اودیسه قصد دارد جامعه‌ای از تولیدکنندگان محتوا و مشتریان را با مدلی شبیه به مدل اثبات سهام به وجود بیاورد.

ابعاد بازگشت سرمایه در ایجاد این مدل به معیاری مرتبط با طرح انعام‌دهی در مقابل کلیک وابسته است. بازدید و کلیک در اینجا مطلوب نیستند چون می‌توانند توسط ربات‌های کلیک‌کننده جعل شوند.

کاربران معمولا (از طریق کانال‌های پرداخت یک‌طرفه مانند µRaiden) با TRX معامله خواهند کرد. این کار تبدیل ارزش خدمات را سریع‌تر می‌کند اما اگر کاربر TRX نداشته باشد، برای انجام دریافت و ارسال پول باید ابتدا یک حساب باز کند.

سفر بزرگ و آپولو

مرحله سوم (سفر بزرگ) و مرحله چهارم (آپولو) به دنبال توانمند کردن تولیدکنندگان محتوا برای ارائه سهام با برند شخصی از طریق پیش‌فروش انفرادی یا توکن‌های برند‌سازی شده می‌باشد.

ترون به این منظور باید پلتفرم اپلیکیشن بلاک چین خود را همانند اتریوم، با زبان کمال تورینگ برای قراردادهای هوشمند توسعه بدهد. با این حال ترون رویارویی با مشکلات احتمالی همچون مانند تراکم شبکه در نتیجه‌ی اجرای پیش‌فروش سکه را می‌پذیرد.

یکی از عوارض این کار می‌تواند این باشد که شبکه نخواهد توانست درستی تعداد توکن‌های منحصر به فرد را تایید کند. کاغذ معرفی کسب و کار ترون جزییاتی در مورد حملات Sybil یا هک حساب صرافی در شبکه ارائه نداده است و تنها به نیاز اجرای برنامه‌ریزی‌شده‌ی یک صرافی غیرمتمرکز برای این توکن‌ها به عنوان تلاشی برای کاهش برخی از تهدیدات بالقوه اشاره کرده است.

سفر ستاره‌ای

سفر ستاره‌ای (Star Trek) پنجمین مرحله‌ی ترون است و به دنبال ایجاد چیزی شبیه آگر (Augur) با پلتفرم پیش‌بینی و بازی غیرمتمرکز می‌باشد.

ابدیت

ابدیت (Eternity) که مرحله‌ی آخر است، توانایی افزایش سرمایه و تامین مالی بر اساس رشد خانواده‌ی پروژه را در نظر دارد. تکنولوژی مرکزی ترون در نهایت بر اساس اتخاذ سیستم IPFS و پلتفرم اتریوم قرار خواهد گرفت. بیشتر آنچه ترون در پی آن است از طریق پروژه‌های مختلف و واحدهای خاص و مشترک به واقعیت خواهد پیوست.

درباره‌ی TRX

تاریخ ICO توکن TRX از 3 آگوست 2017 تا 24 آگوست 2017 بود. جاستین سان (Justin Sun) موسس و مدیر ارشد ترون به جک ما (Jack Ma)، موسس علی‌بابا، مشهور است و رزومه‌ی تحسین‌برانگیزی دارد:

 • فارغ‌التحصیل دانشگاه پنسیلوانیا
 • جزو سی نفر برتر کشور چین در سال 2015 از نگاه مجله فوربز
 • جزو سی نفر برتر آسیا در سال 2017 از نگاه مجله فوربز
 • موسس Peiwo PP (اسنپ‌چت چین)
 • عضو دانشگاه هوپان که توسط جک ما تاسیس شده است
 • رییس پیشین ریپل چین

در کنار سان افراد کلیدی دیگری حضور دارند. لوسین چن (Lucien Chen) مدیر ارشد فناوری که پیش‌تر در شرکت علی‌بابا کار کرده‌است و تجربه‌ فراوانی در همکاری با شرکت‌ها کامپیوتری مانند نت‌ایز (Netease)، کیهو 360 (Qihoo 360) و تنسنت (Tencent) دارد.

ترون از حمایت توسعه‌دهندگان برتر چین برخوردار است و تیم آن هم در حال توسعه است و در حال جذب اعضای متخصصی مانند هیترز ژو (موسس نبیولاس)، تانگ بینسن (موسس بازی کامپیوتری کلش‌ آف کلنز)، ژو منزی (سرمایه‌گذار فرشته چینی)، چائویونگ وانگ (موسس گروه اتحاد چینی با ارزش 2 میلیارد دلار)، دای وی (موسس OFO)، Houbi.com و … در آن حضور دارند.

ترون علاوه بر این هم اکنون در فرایند انتقال TRX به Peiwo APP قرار دارد. با این کار 10 میلیون کاربر آن می‌توانند این ارز را به راحتی تبدیل کنند.

در حالی که ترون از انواع ارزهای مجازی پشتیبانی می‌کند، TRX ارز رسمی آن است و همه‌ی ارزهای دیگر هم باید از طریق TRX تبدیل شوند.

عرضه‌ و پایداری سکه‌ی TRX

TRX قابل استخراج نیست. هم‌اکنون از 100.000.000.000 TRXی که وجود دارد 65.748.192.475 TRX در گردش هستند.

ترون

ترون (TRX) چیست؟ راهنمای مقدماتی

 • رده‌بندی: 10
 • ظرفیت بازار: 10 میلیارد دلار
 • حجم: 373 میلیون

سان در 18 دسامبر 2017 اعلام کرد که بنیاد ترون 34.2 میلیارد توکن را تا ژانویه 2020 قفل کرده است. ناظران بازار اغلب بر این باورند که قفل کردن این تعداد سکه ارزش سکه‌های در گردش را بالا می‌برد.

سابقه‌ی معامله‌ی TRX

TRX از زمان انشار آن در اواخر سپتامبر 2017 افزایش شدید قیمت را شاهد بوده است. این سکه که در قیمت 0.002 سنت شروع به کار کرد و در 19 دسامبر 2017 با افزایش 22.5 برابری و 2150 درصدی به قیمت 0.045 رسید.

کجا TRX بخریم؟

می‌توانید در صرافی‌هایی مانند لیکوی و باینانس (Liqui & Binance) ترون را در عوض بیت کوین و اتریوم خریداری کنید. کاربران جدید می‌توانند سکه‌های بیت کوین و اتریوم خود را در سایت‌های بیت‌استمپ و کوین‌بیس خریداری کنید و آن را به حساب خود در سایت باینانس انتقال دهید. باینانس به دلیل کارمزدهای پایینی که دارد به عنوان یک صرافی تراز اول می‌تواند گزینه خوبی باشد.

کجا TRX نگه داریم؟

TRX یک توکن ERC20 است، بنابرین می‌توانید آن را در کیف پول‌های سخت‌افزای مانند Ledger Nano S و Trezor که از بلاک چین اتریوم پشتیبانی می‌کنند نگه دارید. می‌توانید توکن‌های خود را در سایت MyEtherWallet هم ذخیره کنید.

نتیجه

مشاهده‌ی تکامل این پروژه جالب خواهد بود، به ویژه اگر نمونه استفاده از آن را در صنعت سرگرمی شاهد باشیم. اعضای تاثیرگذار زیادی در جامعه‌ی تجاری چین وجود دارند که از تیم ترون پشتیبانی کنند. ترون تیم توسعه‌ی بسیار قوی دارد.

با پیش‌بینی روشن و درازمدتی که برای TRX و پلتفرم ترون وجود دارد، و با سرمایه‌گذاری نامحدودی که از جانب سرمایه‌گذاران شده است، بدبین بودن درباره‌ این پروژه منطقی نخواهد بود. البته این تنها یک توصیه مالی است.

لطفا در صورتی که قصد سرمایه‌گذاری داشتید حتما کامل تحقیق کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. علی

  ترون در کیف پول مای اتر والت دیگر امکان ذخیره کردن ندارد

  1. مدیر سایت

   درود
   بله درست است. این مطلب قبل از راه اندازی Main net ترون منتشر شده است. با تشکر از توجه شما. مطلب ویرایش شد.