چگونه لایت کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟

در حال حاضر استخراج بیت کوین با CPU و GPU به دلیل وجود دستگاه‌های ASIC پیشرفته غیرممکن شده است، اما هنوز هم سکه‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توان آن‌ها را به وسیله CPU و GPU استخراج نمود، در این مطلب سعی شده است تا نحوه استخراج سکه‌هایی مانند لایت کوین به صورت کامل توضیح داده شود.

0 861

اگرچه اکنون استخراج بیت کوین بدون داشتن پردازنده‌های گران قیمت ASIC خیلی سخت است اما هنوز هم استخراج بسیاری از سکه‌های دیگر با کامیپوترهای خانگی امکان‌پذیر است.در این مقاله هرچه برای شروع استخراج ارزان و بدون تجهیزات گران قیمت برای سکه‌های لایت کوین، فدرکوین (feathercoin) و دوج‌کوین لازم است را برایتان بازگو می‌کنیم.

ارزهای رمزنگاری‌شده برای الگوریتم اثبات کار هش خود اکثرا از SHA-256 یا اسکریپت (scrypt) استفاده می‌کنند اما بسیاری از ارزهای جدیدتر تنها scrypt را به کار برده‌اند.

چگونه لایت‌کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟
چگونه لایت کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟

اسکریپت مموری بیشتری مصرف می‌کند، ولی با این حال کامپیوترهای خانگی که کارت‌های گرافیکی نسبتا قوی دارند می‌توانند بهتر این ارزها را Mine کنند و هیچ ASIC مشخصی در فرآیند استخراج با آن رقابت نمی‌کند. جالب است که هنوز می‌توانید برای استخراج رمز ارزها از CPU کامیپوترتان استفاده کنید و حتی اگر لپتاپی با گرافیک آنبورد داشته باشید هم می‌توانید استخراج کنید که البته پیشنهاد نمی‌شود.

آماده کردن کیف پول

باید پیش از شروع Mine کیف پولی بسازید تا سکه‌هایتان را در آن ذخیره کنید. یکی از گزینه‌هایتان رفتن به سایت ارز مورد نظرتان و جستجوی لینک دانلود کیف پول پیش‌فرض آن است.

اگر به کمک یا مشاوره نیاز دارید می‌توانید به انجمن‌ها و صفحات ارز مورد نظر در سایت subreddit بروید. اکثر کیف پول‌ها بر اساس سیستم اصلی Bitcoin-Qt قرار گرفته‌اند. حواستان باشد پیش از اینکه کیف پول‌ها مورد استفاده قرار بگیرند، احتمال دارد مدت زمان طولانی صرف دانلود بلاکچین ارز مورد نظر شود.

چگونه لایت‌کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟
چگونه لایت کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟

جنون سرعت

چگونه لایت‌کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟
چگونه لایت کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟

اگر سخت‌افزار مخصوص Mine ندارید، دو گزینه پیش رویتان است: یا با CPU و یا با GPU ( یعنی یا پردازنده‌ی کامپیوتر یا گرافیک) عمل استخراج را انجام دهید. GPU عملکرد بهتری در انجام محاسبات رمزنگاری‌شده نشان می‌دهد. با این حال اگر بار اولی‌ست که قصد Mine دارید و صاحب یک کامپیوتر قوی مخصوص بازی نیستید می‌توانید از یک لپ تاپ معمولی استفاده کنید که البته بازدهی کمی دارد.

مسئله‌ی Mine با GPU این است که باید یک پردازنده‌ی گرافیکی مجزا داشته باشید و گرافیک‌های آنبورد اینتل برای این کار مناسب نیستند. اکثر استخراج‌کنندگان سکه‌های غیر از بیت کوین برای افزایش سرعت کار خود از دستگاه‌های مخصوص در مادربورد استفاده می‌کنند که می‌تواند چندین کارت گرافیک را در خود جای می‌دهد.

مراقب باشید که استخراج رمز ارز۸۱ به سیستم فشار زیادی می‌آورد و می‌تواند باعث کاهش طول عمر اجزای الکترونیکی سیستم‌تان بشود، پس سعی کنید دستگاه‌های خنک‌کننده‌‌ی کافی داشته باشید و مراقب دمای آنان باشید.

تنها یا گروهی؟

چگونه لایت‌کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟
۸۱ چگونه لایت کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟

Mine را می‌توان به صورت انفرادی و جمعی در یک استخر انجام داد؛ استخری که شماری از افراد در آن جمع می‌شوند و منابع پردازش خود را با هم ترکیب کرده و پاداش‌هایشان را تقسیم می‌کنند.

به نظر می‌رسد که استخرهای استخراج یک سندیکای قمار هستند چون مزایا و معایبشان یکسان است. استخراج انفرادی یعنی پاداش تلاش خودتان را بگیرید ولی درصد موفقیتتان کاهش یابد. پیوستن به استخر استخراج یعنی کاربران در کل شانس بیشتری برای حل یک بلوک دارند اما پاداش آن بین همه‌ی اعضای استخر بر اساس سهمی که دارند تقسیم می‌شود.

اگر قصد استخراج انفرادی دارید باید بگویم که تنظیم نرم‌افزاری آن در مقایسه با پیوستن به استخر بسیار پیچیده‌تر است و به نظر می‌رسد باید تازه‌کاران راه دوم را انتخاب کنند، ولی با این حال اگر پرداخت‌ها در مقایسه با پاداش بلوک کامل کم‌تر باشد، سودآوری پایدار و سریع‌تر است.

اینکه کدام سکه را Mine کنید مسئله دیگری است و نیاز به فکر دارد اما برخی از استخرها مانند Multipool این کار را برایتان انجام می‌دهند و می‌توانید بر اساس میزان سودآوری سکه‌ی استخراجی‌تان را عوض کنید.

نصب استخراج‌کننده‌ CPU

یک برنامه‌ی ساده و آسان به نام cpuminer وجود دارد که ساده‌ترین راه استخراج است اما به توانایی استفاده از command line کامپیوتر نیاز دارد. این برنامه را می‌توانید در اینجا برای سیستم‌ عامل‌های ویندوز، OS X و لینوکس دانلود کنید. فرض ما در این آموزش بر این است که شما از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید.

ابتدا فایل مناسب با سیستم‌ عاملتان را دانلود کنید و فایل زیپ را خارج کنید. می‌توانید در دسکتاپتان هم یک پوشه‌ی cpuminer بسازید تا یادتان روند فایل‌هایتان را کجا گذاشته‌اید.

نوشتن اسکریپت شما

خب چگونه cpuminer را با پارامترهای مورد نیاز برای استخر استخراجتان تنظیم می‌کنید؟ ساده‌ترین راه نوشتن یک اسکریپت یک خطی می‌باشد (که در ویندوز با نام batch file شناخته می‌شود) تا ماینر را با دستورالعمل‌های صحیحی اجرا کند.

برای انجام این کار به موارد زیر احتیاج دارید:

 • مسیر کاملی که برنامه‌ی استخراج (exe) در آن ذخیره شده است (مثلا C:\cpu-miner-pooler).
 • URL “Sratum” سرور استخر استخراج‌تان (مثلا stratum+tcp://d2.cc)
 • شماره پورت سرور استخراج (مثلا ۳۳۳۳).
 • یوزرنیم استخر استخراج (مثلا: username).
 • نام یا شماره‌ی کارگر (worker)تان (مثلا ۱).
 • پسورد کارگرتان (مثلا x).

حالا برنامه‌ی Notepad یا text editor را در ویندوز باز کنید. اما از برنامه‌های پردازش کلمه مانند Microsoft Word استفاده نکنید. اسکریپت را با استفاده از فرمول زیر وارد کنید (توجه داشته باشید که در این روش فرض بر این است که شما ارزی استخراج می‌کنید که از الگوریتم اسکریپت استفاده می‌کند.

start “path” minerd.exe – -url URL: PORT -a scrypt – – userpass USERNAME.WORKER: PASSWORD

پس از استفاده از فرمول بالا و وارد کردن جزییات به متنی شبیه این می‌رسید:

start “C:\cpu-miner-pooler” minerd.exe –url stratum+tcp://pool.d2.cc:3333 -a scrypt –userpass username.1:x

این فایل را با فرمت .bat ذخیره کنید؛ مثلا “my-mining-profile.bat”. بعد از ذخیره کردن این فایل بر روی آن دو بار کلیک کنید تا باز شود و برنامه‌‌ی استخراج فعال شود. استخر استخراج شما چیزی شبیه یک رابط ‌کاربری وب دارد و وب‌سایت طی چند دقیقه کارگر شما را فعال خواهد کرد.

حالا که روش استخراج با CPU را فهمیدید بیایید روش استخراج با  GPU یا همان کارت گرافیک را بررسی کنیم.

تنظیم استخراج‌کننده‌ی GPU

برای کسانی که قصد Mine با GPU یا دستگاه‌های استخراج USB دارند، برنامه‌ی cgminer برنامه‌ی خوبی است و می‌توانید نسخه‌ی ویندوز آن را در اینجا دانلود کنید، و اگر هم از سیستم عامل مک استفاده می‌کنید میتوانید نسخه‌های غیررسمی آن را در اینجا بگیرید.

نسخه‌‌های ۳.۷۲ به بعد cgminer از استخراج اسکریپت پشتیبانی نمی‌کنند و در نسخه‌ی ۳.۸۲ آن پشتیبانی از GPU را برداشت. بنابراین نیاز نیست نسخه‌های آخر آن را دانلود کنید و به دنبال نسخه‌ای باشید که به کارتان می‌آید.

در این مثال هم فرض ما بر این است که شما از سیستم‌ عامل ویندوز استفاده می‌کنید. با این حال اگر از سیستم عامل‌های لینوکس یا OS X استفاده میکند، پارامترهای command line همان‌ها هستند. دستورالعمل‌های زیر هم با این فرض نوشته شده‌اند که شما یک ارز اسکریپت را استخراج می‌کنید.

 • نرم‌افزار را در پوشه‌ای extract کنید (مثلا c:\cgminer\)
 • پیش از ادامه مطمئن شوید که درایور کارت گرفیکتان آپدیت است یا نه.
 • سپس کلیدهای window+R را با هم بزنید و در صفحه‌ی که پیش رویتان باز می‌شود کلمه‌ی cmd را تایپ کنید و enter را بزنید. پنجره‌ی command line برایتان باز می‌شود. از دستور “cd” تغییر مسیر فایل زیپ “cgminer” استفاده کنید.
 • سپس عبارت “exe –n” را تایپ کنید. حالا لیستی از دستگاه‌های موجود در کامپیوتران را شناسایی میکند و اگر کارت گرافیکتان را شناسایی کرد پس درست رفته‌اید. اگر گرافیکتان را شناسایی نکرد باید مراحل را از نو به درستی انجام دهید تا آن را شناسایی کند.

حالا باید جزییات استخر استخراجتان را همانند سری قبل که برای CPU وارد کردید وارد کنید:

 • مسیر کاملی که برنامه‌ی استخراج (exe) در آن ذخیره شده است (مثلا C:\cpu-miner-pooler).
 • URL “Sratum” سرور استخر استخراج‌تان (مثلا stratum+tcp://d2.cc)
 • شماره پورت سرور استخراج (مثلا ۳۳۳۳).
 • یوزرنیم استخر استخراج (مثلا: username).
 • نام یا شماره‌ی کارگر (worker)تان (مثلا ۱).
 • پسورد کارگرتان (مثلا x).

حالا براب شروع کار cgminer یک batch file بسازید و از ساختار زیر استفاده کنید:

Start “path” cgminer — scrypt -o URL: PORT -u USERNAME.WORKER -p PASSWORD

چیزی شبیه این در می‌آید:

Start “C:\cgminer\” — scrypt -o stratum+tcp://pool.d2.cc:3333 –userpass username.1:x

نظارت بر استخراج‌کننده

چگونه لایت‌کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟
چگونه لایت کوین و سایر سکه‌ها را استخراج کنیم؟

حالا که نرم‌افزار استخراجتان تنظیم و راه‌اندازی شده است، آمار و ارقام زیادی را در command line مشاهده می‌کنید. اگر از cgminer استفاده می‌کنید اطلاعات بیشتری نسبت به cpuminer مشاهده خواهید کرد. در cgminer اطلاعاتی در مورد ارز و استخر استخراج و سخت‌افزار استخراجتان مشاهده خواهید کرد. اگر هم از cpuminer استفاده می‌کنید تنها ارجاع به بلوکی که کامپیوترتان حل کرده است را می‌بینید و گاهی هم سرعت هش را نمایش می‌دهد.

حداکثر کردن قدرت

خبر خوب برای کسانی که توسط کارت گرافیک کامیپوترشان استخراج می‌کنند این است که می‌توانند همزمان هردو برنامه‌ی cpuminer و cgminer را اجرا کنند. برای انجام این کار باید دستور “—threads n” را در command line وارد کنید. “n” در اینجا یعنی تعداد هسته‌های CPU که به استخراج اختصاص می‌دهید.

یادتان باشید که یک یا دو هسته را برای کنترل GPUتان باقی بگذارید چون اختصاص دادن همه‌ی هسته‌های CPU برای این کار باعث می‌شود که CPU بسیار پرکار شود و نتواند داده‌های برای پردازش GPU ارسال کند. مثلا اگر یک CPU چهارهسته‌ای دارید سعی کنید “—threads” را روی ۲ یا ۳ قرار دهید.

Mine با GPU و CPU نشان می‌دهد که GPU چقدر از CPU در استخراج قوی‌تر است. می‌توانید میزان هش این دو را در زمان استخراج مقایسه کنید و خواهید دید که پردازش هش GPU تا ۵ برابر بیشتر است.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.