بررسی تکنیکال هاوینگ ۲۰۲۰ بیت کوین

نرخ تولید بیت کوین در ماه می ۲۰۲۰ نصف شد و نگرانی‌ها و بحث های زیادی را در رابطه با تاثیر این موضوع بر روی شبکه و بازار این رمز ارز در پی داشت. اما در این مطلب می‌خواهیم به بررسی جنبه های تکنیکال این رویداد نگاهی داشته باشیم و ببینیم که شبکه بیت کوین از لحاظ سیستم عرضه و تقاضا و دیگر مکانیزم های مالی، چه تفاوت هایی با دیگر دارایی ها دارد.

0 1,968

بررسی تکنیکال هاوینگ ۲۰۲۰ بیت کوین : برای خوانندگانی که در عرصه بیت کوین جدید هستند یا با مکانیزم‌های زیرساختی سیستم ناآشنا هستند، هاوینگ یک فرآیند رمزآلود و عجیب به نظر می‌رسد.

برای کسانی که بیت کوین را همانند سایر کامودیتی‌ها می‌دانند باید بگوییم که، امکان ندارد نرخ تولید هیچ کامودیتی دیگری نسبت به کامودیتی‌های دیگر نصف شود و این قضیه هیچ تاثیری بر روی قیمت آن نگذارد.

مشابه همین قضیه، برای کسانی که بیت کوین را یک ارز تصور می‌کنند، باید بگوییم که هیچ ارز دیگری دارای سیاست‌های پولی از پیش تعیین شده و مستقل از فاکتورهای اقتصادی نیست. در تمام سیستم‌های پولی بانک‌های مرکزی، کمیته‌هایی قیمت و نرخ تولید پول را تنظیم می‌کنند. در بیت کوین نرخ تولید از پیش تعیین شده و غیرقابل تغییر است و قیمت تنها به واسطه تعاملات بازار تنظیم می‌شود.

این تفاوت‌ها در عمل به چه معنا هستند و چه نتیجه‌ای باید از آنها بگیریم؟

هاوینگ رویدادی از پیش تعیین‌شده است که در طی آن عرضه بیت کوین‌های جدید نصف می‌شود.روزانه به صورت میانگین ۱۸۰۰ بیت کوین توسط استخراج‌کنندگان ایجاد می‌شود. به ازای هر بلاک جدیدی که به صورت میانگین هر ده دقیقه یکبار یافت می‌شود، ۱۲.۵ بیت کوین تولید و پاداش داده می‌شود. هنگامی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ کار خود را آغاز کرد، این میزان ۵۰ بیت کوین به ازای هر بلاک بود. این مقدار در سال ۲۰۱۲ به ۲۵ و دوباره در سال ۲۰۱۶ به ۱۲.۵ بیت کوین نصف شد.

این فرآیند به صورت خودکار هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک یا حدودا هر ۴ سال یکبار رخ می‌دهد. ۲۰۲۰ یک سال هاوینگی است و ما شاهد سومین هاوینگ بیت کوین بودیم که در طی آن پاداش بلاک از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ بیت کوین کاهش یافت.

بررسی تکنیکال هاوینگ 2020 بیت کوین
بررسی تکنیکال هاوینگ ۲۰۲۰ بیت کوین

مکانیزم‌های عرضه/تقاضای بیت کوین با کامودیتی‌های معمولی دیگر متفاوت است

تولید کامودیتی‌های سنتی نسبت به قیمت حساس است، چرا که انعطاف (الاستیسیته) قابل توجهی در ظرفیت‌های تولید وجود دارد. به عنوان مثال اگر قیمت کامودیتی افزایش پیدا کند، عرضه‌هایی که توجیه اقتصادی نداشتند، مقرون به صرفه خواهند شد و با ورود آن‌ها به بازار، تولید نیز افزایش خواهد یافت. افزایش عرضه فشار رو به پایین بر روی قیمت وارد خواهد کرد و این روند تا زمانی برقراری تعادل جدید قیمتی ادامه پیدا خواهد کرد. برعکس این موضوع هنگام سقوط قیمت‌ها رخ می‌دهد.

اما این مسائل در تولید بیت کوین رخ نمی‌دهد. نرخ تولید بیت کوین توسط پروتکل بیت کوین از پیش تعیین‌شده است و در مقابل تغییرات قیمت تقریبا انعطاف‌ناپذیر است. اگر قیمت بیت کوین افزایش یابد، سختی استخراج افزایش خواهد یافت و نرخ تولید بیت کوین تغییر نخواهد کرد. اگر قیمت‌ها سقوط کند، سختی استخراج نیز سقوط خواهد کرد و دوباره همان مقدار کوین تولید خواهد شد که روزهای دیگر تولید می‌شد. این مساله به شدت به کد وابسته است.

تنها انعطاف‌پذیری تولید چیزی است که باعث افزایش یا کاهش نرخ هش می‌شود و در این بین تنظیمات سختی رخ خواهد داد. این تنظیمات هر ۲۰۱۶ بلاک یا حدود هر دو هفته یکبار رخ می‌دهد و بنابراین تاثیرات کوتاه مدت تغییر در نرخ هش، موقتی هستند.

در مقیاس‌های زمانی طولانی‌تر، تنها مکانیزم در دسترس برای کاهش نرخ تولید بیت کوین هاوینگ است و زمانبندی این هاوینگ‌ها نیز از پیش تعیین‌شده می‌باشد. هنگامی که هاوینگ رخ می‌دهد، تولید جاری بیت کوین نصف می‌شود و هیچ راهی برای افزایش مجدد آن وجود ندارد.

از نقطه نظر عرضه/تقاضا، آثار این قضیه تقریبا واضح است. روزانه مقدار معینی از بیت کوین‌های جدید به بازار اضافه می‌شوند. استخراج بسیار رقابتی است و استخراج‌کنندگان روزانه به صورت میانگین سهمی معادل ۱۸۰۰ بیت کوین ( یا به صورت میانگین روزانه ۱۳.۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۹) از این تولیدات را به منظور پوشش هزینه‌ها به فروش می‌رسانند و این فرآیند موجب ایجاد یک فشار فروش ثابت در بازار می‌شود.

تقاضا تنها چیزی است که می‌تواند وارد عمل شود و به وسیله تطابق یافتن یا پیشی‌گرفتن از جریان کوین‌های تازه استخراج‌شده موجب ثابت نگه‌داشتن قیمت‌ها شود. به منظور اینکه قیمت‌ها ثابت نگه داشته شود، باید تقاضای فعلی برای کوین‌ها کافی باشد؛ یک کاهش ۵۰ درصدی در ورود کوین‌های جدید به بازار، می‌تواند یک فشار رو به بالا برای قیمت بیت کوین ایجاد کند.

چیزی که در این فضا باید در نظر گرفته شود، جریان‌هایی است که تابع سرمایه‌گذاری بر تولیدات بیت کوین هستند. در سه ماه چهارم سال قبل، جریان‌های وابسته به تولید همچون Grayscale’s Bitcoin Investment Trust و ETP های کوین‌شرز به صورت میانگین ۵۰۰ بیت کوین در روز داشتند. در صدر این‌ها، جریان‌هایی مربوط به سرویس‌هایی همچون Square’s CashApp بود.

با صدور روزانه میانگین ۱۸۰۰ کوین، این جریان‌ها کمی بیشتر از ۴۰ درصد کوین‌های جدید را می‌بلعیدند. پس از هاوینگ اگر جریان ثابت باقی بماند، جریان‌های داخلی تقریبا ۸۵ درصد از کوین‌های جدید را مصرف خواهند کرد.

بررسی تکنیکال هاوینگ 2020 بیت کوین
بررسی تکنیکال هاوینگ ۲۰۲۰ بیت کوین

در زمان نوشتن این مطلب، جریان سه ماه اول ۲۰۲۰ ، CashApp هنوز مشخص نشده است و در نتیجه همان میزان سه ماه چهارم ۲۰۱۹ برای آن در نظر گرفته شده است

از منظر تکنیکی، درک هاوینگ ساده است

تمام افراد مجرب این صنعت، به شما خواهند گفت که هیچ چیز جادویی و عجیبی حول هاوینگ وجود ندارد، آن‌ها به صورت خودکار و بدون نیاز به دخالت هیچکس اتفاق می‌افتند. همچنین به یاد داشته باشید که این فقط سومین هاوینگ بود و هنوز چندین هاوینگ دیگر در راه است. هر دو هاوینگ قبلی بدون هیچگونه مشکل تکنیکی پیش رفته‌اند و برای هاوینگ جدید نیز مشکل خاصی مورد انتظار نیست.

درک خود مساله هاوینگ ساده است. اگر در پیش از هاوینگ حدود ۱۸۰۰ بیت کوین در روز تولید می‌شد، اکنون ۹۰۰ بیت کوین تولید می‌شود و بعد از هاوینگ بعدی (انتظار می‌رود در حدود ۲۰۲۴ باشد) این مقدار به ۴۵۰ بیت کوین خواهد رسید و این رویدادها همینگونه تا حدود سال ۲۱۴۰ ادامه خواهند یافت و در این زمان با استخراج آخرین بیت کوین، عرضه کلی آن به ۲۱ میلیون تعیین شده خواهد رسید.

هاوینگ توسط خود پروتکل تشریح شده‌ و در حال حاضر غیر قابل تغییر هستند. هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک، شاهد هاوینگ دیگری خواهیم بود تا زمانی که سرانجام صدور کوین‌های جدید به ازای هر بلاک به صفر برسد.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.