۲۰۱۹؛ سالی که عرضه‌‌ اوراق دیجیتالی تبدیل به ICOهای جدید می‌‌شوند

۲۰۱۸ یک سال پر تلاطم برای ارزهای رمزنگاری شده بود، اما برای کسانی که در اوراق دیجیتالی یا توکن‌‌های امنیتی فعالیت دارند، اشتیاق ما برای بلاکچین و فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT)، هرگز بیشتر از امروز نبوده ‌‌است. اوراق دیجیتالی دیگر جزو مقوله‌‌های فرضی محسوب نمی‌‌شوند، بلکه اساسی برای نرم‌‌افزارهای واقعی بر روی بلاکچین‌‌ هستند. یک صنعت در حال تولدِ آغشته به بازارهای سرمایه جهانی، به تازگی کار خود را آغاز کرده ‌‌است.

0 101

سیر تکاملی دیجیتالی اوراق قدیمی و منسوخ (legacy securities)

فکر کردن به این موضوع که چند دهه قبل، صرافی سهام نیویورک (New York Stock Exchange) هر چهارشنبه برای پردازش خرید و فروش‌‌ها و انجام توافق‌‌ها از طریق پیک‌‌های دوچرخه‌‌ای بین ساختمان‌‌های وال استریت، کار خود را تعطیل می‌‌کرده، بسیار جذاب است.

این مسئله سبب بحران کار کاغذی دهه ۱۹۶۰ میلادی در سال ۱۹۶۸ شد و حجم سهام خرید و فروش‌‌شده به ۱۵ میلیون سهم در روز رسید. متعاقب این بحران، ایجاد شرکت مرجع سپرده گذاری (Depository Trust Company) در سال ۱۹۷۳ و اتاق ملی پایاپای برای کار با اوراق بهادار (National Securities Clearing Corporation (NSCC)) در سال ۱۹۷۶بود که بعدا در سال ۱۹۹۹ ادغام شد تا شرکت سپرده‌‌گذاری و تسویه وجوه Depository Trust and Clearing Company (DTCC) را ایجاد کند.

این مسئله باعث ظهور دوره دیجیتالی در وال‌‌استریت شد.

امروز DTCC تریلیون‌‌ها دلار سهام در اختیار دارد و بیش از ۱ کوادریلیون دلار ارزش خرید و فروشی را انجام می‌‌دهد. هرچند این بخش نتوانسته فرایندهای انتها به انتها را کاملا دیجیتالی کند. مسیریابی سفارش پیش‌‌تجاری و خرید و فروش الکترونیکی اوراق، هزینه بسیار پایینی داشته و بدون هزینه معاملاتی بوده اما بهبودهای مشابه در بخش‌‌های تسویه، واریز و امانت هم ایجاده نشده است.

اوراق دیجیتالی مبتنی بر بلاکچین‌‌ به منظور حل این مشکلات و امکان مدیریت با ریسک پایین، آرای صاحبان سهم، نقدینگی و توزیع‌‌های بی‌‌نقص سودها و البته دیگر ویژگی‌‌ها، ظهور کرده‌‌است. در ابتدا آن‌‌ها مالکیت فردی سهام دیجیتالی از طریق توکن‌‌ها را ممکن می‌‌کنند. سپس واریزهای فوری را ممکن می‌‌کنند تا دیگر هیچ خطر طرف مقابلی وجود نداشته باشد و میلیاردها دلار هزینه واسطه هم حذف شود. شما هر چه را که بخواهید خرید و فروش می‌‌کنید، چیزی که شباهت چندانی به امروز ندارد.

این اوراق همچنین به تقویت ابزارهای شفافیت کمک می‌‌کنند و این عمل را با ارائه قابلیت دید میز واقعی سود (real-time cap table) به توزیع‌‌کنندگان صورت می‌‌گیرد. و نهایتا، اوراق دیجیتالی می‌‌توانند فرایندهای دولتی را از طریق رای‌‌گیری یا توزیع بازگشت سرمایه تسهیل کنند که این مسئله هم می‌‌تواند با استفاده از قراردادهای هوشمند و استیبل کوین‌‌ها به منظور بهبود اثربخشی و کاهش کارمزدهای پردازش صورت بگیرد.

هموار کردن مسیر برای اوراق دیجیتالی

فناوری بلاکچین‌‌ راه را برای حذف سیستم‌‌های مالی قدیمی و منسوخ هموار کرده ‌‌است.

با تمام مشکلاتی که ممکن است بر سر راه ICOها قرار بگیرد و شاید سرمایه‌‌گذاران، توزیع‌‌کنندگان و قانون‌‌گذاران هم با آن مواجه شوند، یک حقیقت همچنان باقی می‌‌ماند؛ آن‌‌ها اثبات کردند که بلاکچین‌‌‌‌‌‌ها، سکه‌‌ها و توکن‌‌ها یک سیستم خارق‌‌العاده برای افزایش موفق سرمایه محسوب می‌‌شدند.

تمامی افرادی که کمی صبر و یک کامپیوتر داشتند، می‌‌توانستند ایده‌‌های خود برای سرمایه گذاری را فهرست کنند و تمامی سرمایه‌‌گذاران می‌‌توانستند سود یک شرکت یا اجتماع را بخرند و سپس این سود را با یک پرداخت فوری در ارز فیات یا دیگر سکه‌‌های فضای بلاکچین‌‌، معاوضه کنند. ناگهان راهی برای سرمایه‌‌گذاران پیدا شد تا در شرکت‌‌های خصوصی و استارت‌‌آپ‌‌ها سرمایه گذاری کنند و نقدینگی فوری در بازارهای جهانی به دست آورند. و بازار هم توجه بسیار بالایی از خود نشان داد.

فناوری بلاکچین‌‌ آنقدر در کسب پول خوب است که بازارهای کریپتو به دیوانگی رسیدند! یک مطالعه (که بیش از ۴۰۰۰ ICO را بررسی کرد) نشان داد که در عرض چهار ماه از توزیع یک توکن، بیش از نصف پروژه‌‌های آغاز شده با شکست مواجه شده‌‌بودند.

ICOها ممکن است اعتبار ارزهای رمزنگاری شده را خدشه‌‌دار کنند، اما اوراق دیجیتالی می‌‌توانند بحث را منحرف کنند تا تاثیر عمومی و گسترده‌‌تر فناوری بلاکچین‌‌ در کمک به نیروهای دیگر را نشان دهند.

ساخت موسسات

در اواسط سال ۲۰۱۷، ما پتانسیل دیجیتالی‌‌شدن فناوری در اوراق را مشاهده کردیم. این فناوری می‌‌تواند برای خودکار کردن و ایجاد شفافیت در فرایند خرید، مالکیت و انتقال اوراق بین سرمایه‌‌گذاران مورد استفاده قرار بگیرد.

در پایان سال ۲۰۱۷، سه صندوق به طور موفقیت‌‌آمیز سرمایه کسب کرده و توکن‌‌های خود را به نمایندگی از اوراق قرضه در بلاکچین‌‌ اتریوم توزیع کردند. صندوق اول، سرمایه بلاکچین‌‌ (Blockchain Capital)، صندوق دوم علم بلاکچین‌‌ (Science Blockchain) و سپس پروتوس (Protos) بودند. آن‌‌ها بیانگر تلاش‌‌های اولیه در ساخت اوراق دیجیتالی بودند که از قوانین و مقررات مرتبط با اوراق پیروی می‌‌کردند.

به دنبال حرکت آن‌‌ها، من هم در مارس سال ۲۰۱۷ کار بر روی SPiCE VC، یک شرکت سرمایه‌‌گذاری در فناوری بلاکچین‌‌ را آغاز کردم که در نهایت به چهارمین اوراق دیجیتالی توزیع‌‌شده تبدیل شد. در آن زمان، بازار همچنان به طرز شدیدی بر روی ICOها متمرکز بود و هیچ پلتفرمی وجود نداشت که بتواند سطح سازگاری به توکن‌‌های امنیتی (اوراق) مورد نظر ما برای توزیع و چرخه مدیریت SPiCE VC فراهم کند، بنابراین ما یک نسخه ساختیم و آن را در سپتامبر ۲۰۱۷ منتشر کردیم.

در آن زمان، SEC گزارش DAO را توزیع کرد که می‌‌گفت ICO بدنام بدون رهبر که حدود ۵۰ میلیون دلار در جذب سرمایه مردمی کسب کرده بود، یک عرضه اوراق بوده ‌‌است.

دوم آن که بسیاری از افراد برجسته در صنعت، بحث بر روی نحوه توکنی‌‌کردن اوراق در بلاکچین‌‌ را به عنوان روشی برای بهبود اوراق خصوصی آغاز کردند و این مسئله چیزی فراتر از فقط قانونی کردن ICOها بود، زیرا که بازار بزرگتری را شامل می‌‌شد. ۱.۷ تریلیون دلار در بخش خصوصی جذب سرمایه در ایالات متحده به تنهایی در سال ۲۰۱۷ وجود داشت که این رفم در سال ۲۰۱۸ طبق گزارش SEC به چند میلیارد دلار ICO در سطح جهانی رسیده بود.

ما شانس ارائه پلتفرم توزیع سازگار اوراق برای دیگر افراد و تقویت آن به عنوان شرکتی با نام Securitize را مشاهده و این شرکت را در ژانویه ۲۰۱۸ آغاز کردیم.

همراه با دیگر شرکت‌‌کنندگان فضاهایی مثل Polymath و Templum، ما می‌‌دانستیم که نهایتا قانونگذاران با ICO کنار خواهند آمد. عرضه اوراق دیجیتالی (DSO) در حال حاضر به عنوان ترجیح اکثریت و راهی برای جذب سرمایه و توزیع وام در بلاکچین‌‌ محسوب می‌‌شود و فقط برای شرکت‌‌های بلاکچین‌‌ نبوده و دیگر انواع کسب و کاری یا حتی املاک و هنر را هم در بر می‌‌گیرد.

تغییر دورنمای اوراق

سال ۲۰۱۹ باید سال افزایش نقدینگی اوراق دیجیتالی باشد. این مسئله را می‌‌توان از طریق پلتفرم‌‌های خرید و فروش قانونی برای اوراق توکنی‌‌شده‌‌ای مثل Open Finance که در سال جاری تاسیس شده، انجام داد.

در حال حاضر شرکت‌‌های زیادی هستند که می‌‌خواهند داده‌‌ها را توکنی کنند، اما فقط افراد کمی علاقه به سرمایه‌‌گذاری در توکن‌‌ها را دارند. با شروع قوانین و راهنماهای نحوه انجام تراکنش‌‌ها از سوی دیگر قانونگذاران، اعتماد سرمایه‌‌گذاران افزایش خواهد یافت.

درک عمومی از اوراق دیجیتالی هم با بلوغ بیشتر اکوسیستم، در حال پیشرفت است. افت بازار رمزنگاری شده به تقویت صنعت و حذف پروژه‌‌های غیرضروری در این فضا، کمک کرده ‌‌است. انتشارات رسانه اصلی مالی هم در حال پوشش بیشتر صنعت اوراق دیجیتالی است که نشانه خوبی از فهم بیشتر افراد نسبت به مزایای رمزنگاری محسوب می‌‌شود.

تلاش‌‌های ساخت اجتماع صنعت اوراق دیجیتالی هم در سال ۲۰۱۹ بیشتر می‌‌شوند. اولین کنفرانس‌‌ها و اجتماعات مثل Security Token Academy برای ایجاد پیشرفت و کمک به تحریک بحث معنادار در صنعت شروع می‌‌شوند.

نقطه کلیدی فعالیت برای سال ۲۰۱۹ و برای صنعت، آغاز بیان مزایای اوراق دیجیتالی به بازارهای مالی سنتی و سرمایه‌‌گذاران و تشویق آن‌‌ها مبنی بر ورود به بازار است. وقتی که این اتفاق افتاد، می‌‌توانیم به مشاهده موج گسترده‌‌ای از پذیرش DSO، امیدوار باشیم.

منبع: CoinDesk.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.