۲۰ قاعده‌‌ای که از سوی سرمایه گذاران حرفه‌‌ای رعایت می‌‌شود

تجارت و سرمایه گذاری‌‌ امر مخاطره‌‌آمیزی است که نیازمند دانش، تجربه و ریسک پذیری است. این مطلب به شما بیست قاعده مهم را آموزش می‌‌دهد که در زمان معامله و سرمایه گذاری‌‌ باید مدنظر داشته باشید. تجاربی که می‌‌تواند از ضرر و زیان شما جلوگیری کند یا سود قابل‌‌توجهی را نصیب شما سازد.

0 126

برنامه‌‌ریزی برای کسب سود در بازارهای مالی دشوارتر است از آنچه که در نگاه اول به نظر می‌‌رسد. در حقیقت، تخمین زده می‌‌شود که بیش از ۸۰% از تمام مشارکت‌‌‌‌کنندگان در نهایت از فعالیت در این عرصه اجتناب و سرگرمی امن‌‌تری را دنبال می‌‌کنند. اما صنعت کارگزاری به ندرت میزان خسارت مشتریان را منتشر می‌‌کند، زیرا آن‌‌ها نگران هستند که حقایق روی حساب‌‌های جدید و آینده تاثیر بگذارد، بنابراین میزان افرادی که دست از فعالیت در عرصه‌‌های مالی می‌‌کشند ممکن است به مراتب بیش از آمار ارائه شده باشد.

سودآوری بلند مدت به دو دسته از مهارت‌‌های متقابل نیاز دارد. اولا ما نیاز به راهبردهایی داریم که بیشتر از زیان، سود داشته باشد. ثانیا این راهبردها باید خوب عمل کنند، درحالی‌‌که بازار در این بازه زمانی به واسطه علل گوناگون تغییر می‌‌کند. اگرچه بسیاری از تاجران می‌‌دانند که چگونه در شرایط خاص بازار مانند افزایش سریع قیمت عمل کنند، اما آن‌‌ها نمی‌‌توانند راهبردهای خود را با تغییرات اجتناب‌‌ناپذیر تطبیق دهند.

بنابراین شما می‌‌توانید از این قبیل افراد جدا شده و به اقلیت حرفه‌‌ای که اقدامات خود را براساس راهبردهای بلند مدت تعیین می‌‌کنند، ملحق شوید. ابتدا با یک طرح روشن و مختصر شروع کنید.

اکنون این ۲۰ قاعده را در نظر بگیرد که طرفداران بسیاری در محدوده افراد موفق دارد.

زمینه مورد نظر خود را دنبال کنید

زمینه مورد نظر شما چیزی نیست که از طریق یک سمینار یا یک نرم‌‌افزار تجاری گران‌‌قیمت کسب کنید. سرمایه گذاران هزاران دلار را صرف جبران عدم توانایی کنترل خود بر تصمیماتشان می‌‌کنند اما تعداد کمی با هزینه بسیار کم در زمینه‌‌های مختلف می‌‌توانند سود قابل توجهی را کسب کنند.

جدا شدن از جمعیت

سودآوری بلند مدت نیازمند موقعیتی است که جلوتر یا عقب‌‌تر از جمعیت باشد و هرگز همراه جمعیت نخواهد بود، چراکه در فقط در این صورت می‌‌توان راهبرد مورد نظر را اجرا کرد. از تابلوهای سهام و چت روم‌‌ها دوری کنید. باید آگاه باشید که شما در یک کسب ‌و کار جدی و مهم قرار دارید و هرکس در این شرایط می‌‌تواند انگیزه نادرست خود را به شما منتقل کند.

مدام روی برنامه تجاری خود کار کنید

برنامه تجاری خود را به صورت هفتگی با ماهیانه بروزرسانی کنید تا ایده‌‌های جدید اضافه و ایده‌‌های بد را از برنامه خود حذف کنید. هروقت که می‌‌توانید به سراغ برنامه خود بروید، تصور کنید که در گودال گیر افتاده‌‌اید و اکنون باید راهی برای بیرون رفتن پیدا کنید.

‌‌از کلیه روش‌‌ها و قواعد پیروی نکنید

رقابتی که در آن حضور دارید نیازمند راهبردی کامل و بی‌‌نقص است، اگر انتظار دارید که سود خوبی کسب کنید باید برای آن بسیار تلاش کنید. لازم است که در دیگر جنبه‌‌های زندگی خود عادت بد را کنار بگذارید و روش‌‌های بهتری را در پیش بگیرید.

از فرصت‌‌های واضح خودداری کنید

سود به ندرت عاید اکثریت می‌‌شود. زمانی که یک فرصت خیلی خوب را مشاهده می‌‌کنید، بدانید که دیگران نیز قادر به مشاهده این فرصت هستند، این شرایط باعث می‌‌شود که شما در کنار جمعیت قرار بگیرد و در نهایت با آن‌‌ها شکست بخورید.

قواعد خود را نشکنید

شما قواعد تجاری را ایجاد می‌‌کنید تا زمانی که در شرایط بدی قرار می‌‌گیرد، به کمک آنها از آن شرایط خارج شود. اگر اجازه ندهید که این قواعد کار خود را بکنند، نظم خود را از دست داده و بیشتر ضرر خواهید کرد.

از کارشناسان بازار پیروی نکنید

این پول شما است که در معرض خطر است نه پول آنها. به یاد داشته باشید که احتمالا آن‌‌ها از موضع خود صحبت می‌‌کنند و با سخنان هیجان‌‌انگیز سود خود را افزایش خواهند داد.

به ندای درونتان گوش کنید

تجارت از جوانب ریاضی و هنری ذهن شما استفاده می‌‌کند، بنابراین برای موفقیت به پرورش هر دو جنبه نیاز خواهید داشت. زمانی که با اعداد و ارقام احساس راحتی می‌‌کنید، می‌‌توانید تفکر و اندیشه‌‌ورزی خود را با انجام حرکات یوگا یا پیاده‌‌روی در پارک افزایش دهید.

به شرکت یا محصول خاصی اعتقاد نداشته باشید

اگر به ابزارهای تجاری خود زیادی علاقه‌‌مند هستید، تصمیمات احساسی و اشتباهی خواهید گرفت. کار شما این است که از ناکارآمدی، سرمایه کسب کنید. زمانی که دیگران کارهای اشتباه انجام می‌‌دهند، شما با تصمیمات درست پول کسب کنید.

زندگی شخصی خود را سامان بدهید

هر نکته منفی در زندگی شما، در عملکرد تجاری شما تاثیر خواهد گذاشت. اگر نتوانید میان پول، ثروت یا رفاه بسیار و کامیابی صلح برقرار کنید، بسیار خطرناک خواهد بود.

سعی نکنید که تلافی کنید

کاهش ارزش و قیمت سرمایه بخش طبیعی از چرخه زندگی معامله‌گران است. به راهبردهای امتحان شده خود که در نهایت موجب افزایش سرمایه خواهد شد، ایمان داشته باشید و مسیر را دنبال کنید.

به علائم هشدار دهنده اولیه توجه کنید

ضررهای بزرگ به ندرت بدون هشدارهای فنی متعدد پیش از آن رخ می‌‌دهند. معامله‌‌گران این سیگنال‌‌ها را نادیده می‌‌گیرند و اجازه می‌دهند که امید جای نظم فکری را بگیرد و خود را در معرض شکست قرار می‌دهند.

‌‌با از دست دادن فرصت‌‌ها سردر گم نشوید

معامله‌‌گران برای مهارت‌‌های ناکافی، هزینه‌‌های زیادی را صرف نرم‌‌افزارهای گران قیمت می‌‌کنند، انواع گوناگونی از اموال می‌‌خرند و می فروشند. این ابزار به گونه‌‌ای هستند که نشان‌‌ می‌‌دهند از تجربه باارزش شما بهتر عمل می‌‌کنند، چراکه شما فکر می‌‌کنید آنها از شما دقیق‌‌تر هستند.

با هوش خود سرمایه گذاری‌‌ کنید

به طور طبیعی معامله‌‌گران از قهرمانان خود تقلید می‌‌کنند که البته این امر موجب از دست دادن سرمایه آنها خواهد شد. از آنها مسائل مهم و حساس را یاد بگیرید، سپس براساس مهارت‌‌های منحصر به فرد خود و تحمل خطر در بازار هویت خود را بسازید.

داستان‌های مربوط به ترفند جادویی برای موفقیت را فراموش کنید

معامله‌‌گران بازنده معمولا در مورد فرمول مخفی جادویی که نتایج را تغییر می‌‌دهد، خیالبافی می‌‌کنند. یقین داشته باشید که هیچ اسراری وجود ندارد، تنها راه موفقیت انتخاب دقیق، مدیریت ریسک و کسب سود است.

تفکر کارمندی را کنار بگذارید

ما یاد گرفته‌‌ایم که یک ماه تمام کار کنیم و سپس در انتهای ماه با دریافت حقوق هزینه‌‌ها و نیازهای زندگی خود را پرداخت کنیم. این طرز تفکر دقیقا در تضاد با روند طبیعی در تجارت و کسب و کار در طول سال است. آمارها نشان می‌‌دهند که بیشترین سود سالانه تنها در چند روز که بازار برای معامله و تجارت باز هستند، بدست می‌‌آید.

به موقع سود خود را برداشت کنید

زمانی که در یک زمینه سرمایه گذاری‌‌ کرده‌‌اید و به طور مداوم سود خوبی نصیب شما می‌‌شود، تا زمانیکه سود خود را برداشت نکنید، به شما تعلق نخواهد داشت. پس سعی کنید از روش‌های مختلف مانند فروش بخشی از سهام خود که قیمت آن بالا رفته است، سود خود را برداشت کنید، پیش از آنکه دست‌های پنهان در آخرین لحظات آن را از شما بدزدند.

سادگی را در آغوش بکشید

روی عملکرد قیمت‌‌ها تمرکز کنید و بدانید که هرچه غیر از آن در اولویت دوم قرار دارد. اینگونه پیش بروید و شاخص‌‌های فنی پیچیده خود را بسازید. اما به یاد داشته باشید که مهم ترین کارکرد این شاخص‌ها، تایید یا نفی چیزی است که شما قبلا با ذهن اقتصادی آموزش دیده خود آن را شناسایی کرده‌اید.

با ضرر و زیان کنار بیایید

تجارت یکی از موقعیت‌‌هایی است که هر روز در آن سرمایه‌‌های بسیاری از دست می‌‌رود، این مسیر طبیعی موفقیت است. اگر شما هم به تجارت مشغول هستید، احتمال دارد که زیان کنید و از آن زیان درس مهمی بگیرید.

مراقب نیروی ثانویه باشید

تجارت فعال موجب انتشار آدرنالین و اندروفین می‌‌شود. این مواد شمیایی حتی اگر پول زیادی را از دست بدهید، احساس خوشایندی را در شما به وجود می‌‌آورد. به نوبه خود این امر موجب ایجاد اعتیاد به موقعیت‌‌های بد خواهد شد، بنابراین مراقب باشید.

سخن پایانی

اکثریت قریب به اتفاق معامله‌‌گران قادر به بهره‌‌برداری کامل از پتانسیل خود نیستند، در نهایت سرمایه و سود خود را برداشته و از آن عرصه خارج می شوند و راه‌‌های سنتی‌تری برای کسب پول پیدا می‌‌کنند. با پیروی از قوانین کلاسیک و تمرکز بر سودآوری، یک عضو برجسته و مفتخر اقلیت حرفه‌‌ای باشید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.