2 پروژه اتریوم که‌‌ می‌‌توانند جایگزین فرآیندهای تایید انسانی شوند

ویتالیک بوترین، بنیان‌‌گذار مشترک اتریوم، در آخرین سخنرانی خود در رویداد نیویورک به دو پروژه غیرمتمرکز Augur و Kleros اشاره کرده و اذعان داشته است که این پلتفرم‌‌ها می‌‌توانند انقلابی منحصربه‌‌فرد را در حوزه بازارهای پیش‌‌بینی و سیستم حل اختلاف به وجود آورند. شایان ذکر است که هردوی این پروژه‌‌ها به منظور اجتناب از هر گونه مشکلی از قراردادهای هوشمند و سیستم تامین داده جمعی بهره می‌‌برند.

0 90

اکنون همه می‌‌دانیم که اتریوم با بیت کوین‌‌ تفاوت‌‌های زیادی دارد. بیت کوین‌‌ یک دارایی دیجیتالی با قابلیت ضد سانسور است و اتریوم گزینه‌‌های بسیار بیشتری را ارائه می‌‌دهد. اتریوم قصد دارد قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز (DApps) را برای مواردی فراهم آورد که پیش از این در دسترس نبودند. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، بنیان‌‌گذار مشترک اتریوم، دو پروژه انقلابی این سیستم را در رویداد هفته بلاک چین در نیویورک معرفی کرد که می‌‌توانند موارد کاربردی بسیار نوآورانه‌‌ای داشته باشند.

بازار پیش‌‌بینی غیرمتمرکز REP) Augur) و پلتفرم بلاک چینی غیرمتمرکز PNK) Kleros) پروژه‌‌هایی بودند که ویتالیک بوترین به آنها اشاره کرد.

هردوی این پروژه‌‌های نوآورانه می‌‌توانند جایگزین فرآیندهای تایید انسانی شوند و تعدادی از صنایع و بخش‌‌ها را از طریق پروتکل‌‌های غیرمتمرکز و منحصربه‌‌فرد خود متحول سازند.

2 پروژه اتریوم که‌‌ می‌‌توانند جایگزین فرآیندهای تایید انسانی شوند

سخنرانی ویتالیک در مورد یکی از پروژه‌‌های مذکور در نشست اتریوم در نیویورک

متحول ساختن بازارهای پیش‌‌بینی با استفاده از Augur

پلتفرم Augur بازار پیش‌‌بینی غیرمتمرکزی را فراهم می‌‌آورد که به کاربران اجازه می‌‌دهد بازارهای خاص خود را به وجود آورند، شرط‌‌بندی کنند و سهام مختلف را بر اساس پیامد رویدادهای مهم جهانی به فروش برسانند. این پلتفرم با استفاده از داده‌‌های جمعی و تمرکز زدایی اجماع کار می‌‌کند تا پیش‌‌بینی‌‌های دقیق‌‌تری به دست آیند.

پلتفرم Augur مانند بازارهای پیش‌‌بینی متمرکز قابل دستکاری نیست، چرا که منابع داده‌‌ها دقیق می‌‌باشند و از طریق مکانیزم اجماع غیرمتمرکز Augur تایید می‌‌شوند که از رمز ارز REP برای گزارش‌‌دهی دقیق اطلاعات استفاده می‌‌کند.

Augur به کاربران خود اجازه می‌‌دهد از بازارهای مختلف استفاده کنند که غیر از این دسترسی چندانی را فراهم نمی‌‌آوردند. در میان اینها می‌‌توان به موانع مالی بزرگ و همچنین بازارهایی اشاره کرد که به دلیل قانون‌‌گذاری، نوع شهروندی یا منطقه جغرافیایی قابل دسترس نیستند.

راه‌‌حل‌‌های نوآورانه با Kleros

یکی از پروژه‌‌های کمتر شناخته شده با نام Kleros توجه زیادی را از جانب بوترین دریافت کرد، چرا که می‌‌تواند فرآیندهای حل مشکلات با افراد غیرمعتمد را متحول کند.

Kleros یک پلتفرم بلاک چینی حل مشکلات است که می‌‌تواند دواری سریع، ایمن و به صرفه را در تقریبا هر سناریویی فراهم آورد.

برای مثال، سرویس اسکرو (Escrow) یکی از نویدبخش‌‌ترین موارد استفاده این پلتفرم است. این سرویس بخشی اساسی از بسیاری از صنایع است که در میان آنها می‌‌توان به دنیای کار مستقل، تجارت اینترنتی، املاک، بانکداری، شرط‌‌بندی، تصاحب کسب و کارهای مختلف، دارایی‌‌های فکری و غیره اشاره کرد.

پلتفرم Kleros حتی می‌‌تواند سودآوری زیادی برای این صنایع داشته باشد، از آنجا که سرویس‌‌های اسکروی سنتی بسیار هزینه‌‌بر بوده و به دلیل ماهیت متمرکز خود دچار مشکلاتی امنیتی هستند.

این پلتفرم اپلیکیشنی غیرمتمرکز را ارائه می‌‌دهد که با استفاده از قراردادهای هوشمند و داوران عمومی جایگزین سرویس‌‌های اسکرو شخص ثالث می‌‌شود تا هر گونه مشکل پیش آمده را برطرف سازد.

همانطور که Augur از دادهای جمعی استفاده می‌‌کند، Kleros نیز از داوران جمعی بهره می‌‌برد که برای تصمیمات درست و به جا، کارمزدهایی را از طریق توکن Kleros با نام PNK) Pinakoins) دریافت می‌‌کنند.

نتیجه‌‌گیری

به صورت کلی، دو پروژه‌‌ مذکور که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده‌‌اند، قابلیت این را دارند که بسیاری از صنایع و بخش‌‌ها را متحول سازند. Augur و Kleros دو مثال بسیار عالی از ماموریت اصلی اتریوم هستند: ایجاد سیستم‌‌های جدید با استفاده از اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند.

بوترین همچنین در یکی از توییت‌‌های خود در مورد اتریوم به این دو پروژه اشاره و خاطرنشان کرد که به این دو پروژه اتریوم بسیار علاقه‌‌مند است.

2 پروژه اتریوم که‌‌ می‌‌توانند جایگزین فرآیندهای تایید انسانی شوند

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.