۱۲ کتاب که از دید مدیران ارشد باید بخوانید

کتاب‌ها نقش مهمی در توسعه‌ شخصی دارند، تا آنجا که بسیاری از کارآفرینان موفق بر اهمیت مطالعه‌ مداوم تأکید کرده‌اند. اگر شما هم به طور مرتب مطالعه می‌کنید و به دنبال پیشنهاداتی برای سال جدید هستید، در ادامه لیستی از کتاب‌های پیشنهادی مدیران ارشد را به شما معرفی خواهیم کرد.

0 279

۱۲ کتاب که از دید مدیران ارشد باید بخوانید : اگر شما یک بنیان‌گذار یا کارآفرین مشتاق هستید یا قصد دارید در چنین مسیری قدم بردارید، احتمالاً به دنبال این می‌گردید که لیست مطالعه خود را با تعدادی کتاب الهام‌بخش پر کنید. برخی از کارآفرینان برجسته، کتاب‌های پیشنهادی خود را معرفی کرده‌اند که در ادامه میخوانید.

« BECOMING » نوشته‌ میشل اوباما (Michelle Obama)

هر کسی، مسیری در جاده‌ی موفقیت دارد که با پیروزی‌ها و ناامیدی‌هایی سنگفرش شده که اغلب از دیده‌ی جهان خارج پنهان است. خواندن داستان قوی و بی‌پرده خانم اوباما یک موهبت است که تجربه‌ی زندگی بسیاری از ما را بازتاب می‌کند.- لیسا اسکیتی تاتوم (Lisa Skeete Tatum)، مدیر ارشد اجرایی در استارتاپ مدیریت حرفه‌ی لَندیت (Landit)

« THINKING, FAST AND SLOW » نوشته‌ دانیل کانمن (Daniel Kahneman)

دانیل کانمن، نویسنده‌ی کتاب، یک برنده‌ی نوبل و روانشناس است که بیشتر حرفه‌ی خود را به فهمیدن مکانیسم‌های تصمیم‌گیری اختصاص داده است. این کتاب جستجوی دو «سیستمی» است که ما برای شکل‌دادن قضاوت‌هایمان استفاده می‌کنیم: سیستم ۱ که کمابیش انگیزه است و شدیداً به سمت احساس متمایل می‌باشد و سیستم ۲ که نشان می‌دهد چگونه ما مسائل ریاضی طولانی را حل می‌کنیم، به عبارتی همان فرآیندهای فکری کندتر و تحلیلی‌تر ما است. آنچه هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد، این است که ما اغلب به خاطر سیستم ۱ به دام « توهمات شناختی » یا « تعصبات شناختی » می‌افتیم. همه‌ی ما تلاش داریم تا تصمیمات بهتر را سریع‌تر بگیریم و این کتاب مشاوره‌هایی واقعاً عملی را درباره‌ی چگونگی رسیدن به این مقصود ارائه داده است؛ در حین اینکه توضیح می‌دهد چرا ما اینطور که هستیم عمل می‌کنیم.-نیکول سِنتِنو (Nicole Centeno)، مدیر ارشد اجرایی استارتاپ غذای Splendid Spoom

« سخت‌ترین نکات در مورد سخت‌ترین چیزها: راه‌اندازی یک کسب و کار زمانی که هیچ پاسخ ساده‌ای وجود ندارد نوشته‌ی بِن هوروویتز (Ben Horowitz)

این کتاب مقدس کارآفرینی من است. درس‌های بسیاری از این کتاب روز به روز به کار می‌آیند. من قسمت‌هایی از کتاب را درون کتاب آموزشی موفقیت کارمندان و مدیرانمان گنجانده‌ام.- فالِن فاطمی (Falon Fatemi)، مدیر ارشد اجرایی استارتاپ هوش مصنوعی نُد (Node)

« NETFLIXED: نبرد حماسی برای چشم‌های آمریکا » نوشته‌ی جینا کیتینگ (Gina Keating)

من در اواسط کتاب نتفلیکس‌شده (Netflixed) هستم و مطمئناً آن را به هر کارآفرینی پیشنهاد می‌کنم. این کتاب درباره‌ی فشار واقعی استارتاپ پشت شرکتی است که صنعت را بازتعریف کرد. نتفلیکس به واسطه‌ی استراتژی فوق‌العاده و تیم قدرتمندش موفق شد، اما تا حدودی شانس هم با آن‌ها یار بود.- شان‌لین ما (Shan-Lyn Ma)، مدیر ارشد اجرایی استارتاپ مراسم عروسی زولا (Zola)

« برندگان همه چیز را تصاحب می‌کنند: نمایش پانتومیم نخبگان از تغییردادن جهان » نوشته‌ی آناند گیریدهاراداس (Anand Giridharadas)

سه کتابی که واقعاً امسال به من کمک کردند تا فرضیات قبلی که ما اغلب براساس آن‌ها پیش می‌رویم را به پرسش بگیرم و احساسات من را تعریف کردند، استراتژی نوظهور نوشته‌ی آدرین ماری براون (Adrienne Maree Brown)، برندگان همه را تصاحب می‌کنند نوشته‌ی آناند گیریدهاراداس (Anand Giridharadas) و نهایتاً خوب و دیوانه نوشته ربکا ترِیستر (Rebecca Traister) هستند. من بسیار سپاسگزار آن نویسندگان و نقش آن‌ها در کمک به آوردن چنین زمینه‌هایی به لحظات ما به شیوه‌هایی متفاوت اما مهم، هستم.» – کارلا مونتروسو (Karla Monteroso)، مدیر ارشد اجرایی

« جسارت فوق‌العاده: چگونه اشتیاق به آسیب‌پذیری، روشی را که ما زندگی، عشق‌ورزی، فرزندداری و رهبری می‌کنیم، متحول می‌کند » نوشته برین براون (Breene Brown)

من همواره پیشنهاداتی برای کتاب‌های کسب و کار دریافت می‌کنم که به طرز فوق‌العاده‌ای جذاب هستند، اما گاهی اوقات متوجه می‌شوم کتاب‌هایی که واقعاً بر کسب و کار من تأثیر گذاشته‌اند، همان‌هایی هستند که هیچ ارتباطی با تجارت ندارند. من یکی از طرفداران پروپاقرص برین براون (Brene Brown) و کار او درباره‌ی آسیب‌پذیری و همدلی هستم. کتاب او با عنوان « جسارت فوق‌العاده » یک کار رویایی است که کمک کرد تا به این آگاهی برسم که چگونه شرکت « مِیدِن هوم » (Maiden Home) با اکوسیستمی که ما در حال ساختن آن میان صنعتگران شریکمان در کارولینای شمالی، تیم Maiden Home در نیویورک و مشتریانمان در سراسر ایالات متحده هستیم، تعامل می‌کند. – نیدهی کاپور (Nidhi Kapur)، مدیر ارشد اجرایی استارتاپ مبلمان مِیدِن هوم (Maiden Home)

« کتابچه‌ راهنمای رشد بالا » نوشته‌ی ایلاد گیل (Elad Gil)

اگر شما در موقعیتی قرار دارید که وضعیت مناسب محصول-بازار را برقرار کردید و حالا به قدم‌های بعدی و چگونگی سنجیدن آن‌ها می‌اندیشید، این کتاب به شما حسی می‌دهد که گویی در حال مشورت‌کردن و راهنمایی‌گرفتن از کارآفرینان موفق گذشته‌ای هستید که جای پای ثابتی در دره‌ی سیلیکون (Silicon Valley) پیدا کردند. کتاب کد فرهنگی نوشته دانیل کویل (Daniel Coyle) هم بسیار فوق‌العاده است. زمانی که به مقیاس‌کردن فکر می‌کنید، بایستی فرهنگی را که در حال ایجاد آن هستید و اینکه به چه شیوه‌ای افرادی که به سازمان خود می‌آورید به شما کمک می‌کنند را در نظر بگیرید و بر پایه‌ی آن فرهنگ، سازمان خود را بنا کنید.- جسیکا متیوس (Jessica Matthews)، مدیر ارشد اجرایی استارتاپ انرژی Uncharted Power

« چگونه زنان هوشمند در اقتصاد جدید پیروز می‌شوند » نوشته ماگدالنا یسیل (Magdalena Yesil)

ماگدالنا یک کارآفرین تبدیل‌شده به سرمایه‌گذار است که برای ۲۵ سال در دره‌ی سیلیکون کار می‌کرد و همه او را به عنوان اولین سرمایه‌گذار در سیلزفورس (Salesforce) می‌شناسند. کتاب او درباره‌ی تجربه‌ی کاری او در دره‌ی سیلیکون است و دیدن اینکه چه تعداد از تجربیات او با ۲۵ سال دیگر خودم مرتبط و هماهنگ می‌شود، می‌تواند شگفت‌آور باشد.- هایدی زَک (Heidi Zak)، مدیر ارشد اجرایی استارتاپ لباس زنانه ThirdLove

« پروژه‌ ناتمام: یک دوستی که ذهن‌های ما را تغییر داد » نوشته مایکل لوئیس (Michael Lewis)

این کتاب درباره‌ی درهم آمیختن حیطه‌های مطالعه (در اینجا روانشناسی و اقتصاد) است. من باور دارم که این موضوع بسیار بااهمیت است، زیرا زمان آن برای صنایع رسیده تا همکاری در راستای یک هدف مشترک را آغاز کنند. این دوستانی که کنار هم قرارگرفتن آن‌ها بعید به نظر می‌رسید، قادر بودند تا چیزهایی را کشف کنند که اگر در سیلوهای خود باقی می‌ماندند، به هیچ عنوان نمی‌توانستند. – آلیسیا توماس (Alicia Thomas)، مدیر ارشد اجرایی استارتاپ تناسب اندام دیبز (Dibs)

« واقعیت: ده دلیل آنکه ما درباره‌ جهان اشتباه می‌کنیم و اینکه چرا همه چیز بهتر از آن است که فکر می‌کنید » نوشته هانس راسلینگ (Hans Rosling)

من به شدت کتاب واقعیت را توصیه می‌کنم، زیرا همه‌ی ما نیاز داریم تا به ما یادآوری شود که تغییرات زیادی در جهان وجود دارند تا نسبت به آن‌ها امیدوار بود و براساس آن‌ها پیش رفت. پیشینه‌ی زندگی هانس راسلینگ در کمک‌کردن به ما برای دیدن واضح‌تر جهان به شکلی استادانه در کتاب آخر او خلاصه شده است.- میشل نان (Michelle Nunn)، مدیر ارشد اجرایی سازمان کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی Care

« از خوب به فوق‌العاده: چرا برخی از شرکت‌ها جهش می‌کنند و برخی نه » نوشته جیم کالینز (Jim Collins)

یکی از کتاب‌های محبوب من در تمام زمان‌ها، از خوب به فوق‌العاده است که به واقع درباره دلایل اینکه چرا برخی شرکت‌ها گذار به فوق‌العاده‌بودن را تجربه می‌کنند و چگونه می‌توان یک سازمان با دوام را راه‌اندازی کرد، توضیح داده است. من به طور مرتب در همین حال که مشغول ساختن Flow Kana هستیم، ایده‌هایی را از آن بیرون می‌کشم تا در آن دسته‌بندی فوق‌العاده قرار بگیریم. علاوه بر این، کتاب « معمای نوآوران » هم یک راهنمای فوق‌العاده برای من بوده است و شیوه‌ای فوق‌العاده برای آنکه کسب و کار خود را در حین اینکه سریع رشد می‌کنیم و بزرگ می‌شویم، به زمین بنشانیم.-مایکل استاینمتس (Michael Steinmetz)، مدیر ارشد اجرایی استارتاپ شاهدانه‌ی Flow Kana

« چگونه یک درآمد پایه‌ی جهانی می‌تواند اقتصاد ما را تازه کند و رویای آمریکایی را دوباره بسازد » نوشته اَندی اِسترن (Andy Stern)

رئیس سابق اتحادیه‌ی بین‌المللی کارمندان خدمات (که حالا به یک دوست تبدیل شده است) در رابطه با درآمد پایه‌ی جهانی (UBI) می‌نویسد. اندی استرن پیش‌بینی می‌کند که ماشین‌ها جای نیمی از تمامی شغل‌های آمریکایی را در ۲۰ سال بعدی می‌گیرند و نابرابری اقتصادی را حتی از این هم شدیدتر می‌کنند. با رشد اتوماسیون، اگر شما قصد پایان‌دادن به فقر یا حل بحران‌های کوتاه‌مدت (مشابه رقم رو به رشد فجایع دست‌ساخته‌ی بشر یا طبیعی) را دارید، دادن پول به افراد و اجازه‌دادن به آن‌ها برای اینکه تصمیم‌های خود را بگیرند، شأن بالاتری به آن‌ها داده، بهره‌وری را افزایش داده و نتایج اقتصادی بهتری را به ارمغان می‌آورد. -دانیلا پردومو (Daniela Perdomo)، مدیر ارشد اجرایی استارتاپ سخت‌افزاری GoTenna

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.