۱۲ دلیل برای اینکه بیت‌کوین کش، بیت‌کوین واقعی است

شما نام بیت‌کوین کش را شنیده‌اید؛ بیت‌کوین کش در کنار بیت‌کوین و اتریوم یکی از برترین ارز رمزها محسوب می‌شود. اما بیت‌کوین کش برای چه به وجود آمده است؟ آیا کپی ارزانی از بیت‌کوین است؟ یک طرح پامپ و دامپ محسوب می‌شود؟ تلاشی برای دزدیدن برند و حمله به بیت‌کوین می‌باشد؟ اینگونه نیست! حتی متضاد این صحبت‌ها درست است. بیت‌کوین کش دقیقا تمام چیزی است که بیت‌کوین باید آنگونه می‌بود؛ شبیه به وقتی که افرادی تندرو با نام “سازندگان هسته” به آن وارد نشده بودند و پروپاگاندا و سانسور در آن وجود نداشت. در این مطلب ۱۲ دلیل برای اثبات این مدعا آورده می‌شود و گفته می‌شود که چرا بیت‌کوین کش در واقع همان بیت‌کوین واقعی است.‌

0 170

بیت‌کوین کش چرا به وجود آمد؟

بیت‌کوین کش از روی طمع، حیله یا فرصت طلبی ساخته نشد، بلکه ساخت آن از سوی افراد مشتاق اجتماع صورت گرفت که می‌خواستند بیت‌کوین به عنوان پول الکترونیک همتا به همتا باقی بماند. انشعاب اول آگوست یک جدایی عجولانه و از روی احساسات از سوی هر دو طرف بود (و همچنان هست).

دلیل ۱؛ بیت‌کوین قرار بود کارمزدهای پایین داشته باشد

بیت‌کوین از همان روزهای ابتدایی، نوید ارائه راه حل کارمزدهای پایین برای پرداخت‌های جهانی را می‌داد. بیت‌کوین اگر از این نظر برتری نداشت، هرگز نمی‌توانست به محبوبیت برسد. حتی ساتوشی ناکاموتو‌ (سازنده بیت‌کوین) می‌گوید: “ما باید همیشه حداقل چند تراکنش رایگان در اختیار مردم قرار دهیم.”

این موضوع از سوی حامیان هسته بیت‌کوین به طور کلی فراموش شده است. یک مثال خوب در تایید این موضوع را با هم می‌خوانیم: وبسایت بیت‌کوین اخیرا به گونه‌ای آپدیت شده که تراکنش‌های ارزان قیمت را به فراموشی بسپارد:

 

قبل و بعد مزایای تراکنش های شبکه بیت‌کوین
قبل و بعد مزایای تراکنش های شبکه بیت‌کوین

در زمان نوشتن این مطلب، کارمزدهای تراکنش بیت‌کوین چیزی در حدود ۱۰ دلار می‌باشد و طبق وبسایت bitinfocharts.com اخیرا تا ۵۰ دلار هم بالا رفته است.

نمودار کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین
نمودار کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین

کارمزدهای تراکنش فعلی هسته بیت‌کوین از نظر طراحی بالا هستند و سازندگان هسته افزایش معنادار ظرفیت را ممکن نمی‌کنند. این موضوع سبب شده یک بازار شدیدا رقابتی در کارمزدها ایجاد شود.

اگرچه نرخ‌های کارمزد از دسامبر گذشته کاهش یافته است، سازندگان هسته چاره‌ای به جز بالا بردن دوباره آن‌ها ندارند و در غیر این صورت، افراد بیشتری قادر به انجام تراکنش نخواهند بود.

در سوی دیگر، تراکنش‌های بیت‌کوین ­کش از سوی استخراج‌کنندگان با نرخ ۱ sat/byte پذیرفته شده که اغلب تراکنش‌ها را با رقم یک پنی یا کمتر صورت می‌دهد.

دلیل ۲؛ بیت‌کوین باید یک شبکه قابل اطمینان باشد

این موضوع مستقیما با شرایط کارمزد بالا مرتبط است که از تصمیم مهلک نسبت به محدود کردن ظرفیت تراکنش بیت‌کوین نشات می‌گیرد. از آنجایی که ظرفیت تراکنش محدود است، احتمال قرار گرفتن تراکنش شما در بلوک بعدی بیت‌کوین بدون پرداخت کارمزد بالاتر نسبت به تمام افراد در حال انتظار، پایین خواهد بود.

این موضوع سبب می‌شود که شبکه غیر قابل اطمینان و در برخی موارد، غیر قابل استفاده شود. حتی اگر شما یک کارمزد گران بپردازید، ممکن است تراکنش شما چند ساعت یا چند روز متوقف شود زیرا افراد دیگری کارمزدهای بالاتری نسبت به شما پرداخت کرده‌اند!

قبلا شرایط به این گونه بود که اگر تراکنش شما به مدت ۷۲ ساعت در یک بلاک قرار نمی‌گرفت، از استخر حافظه (mempool) حذف می‌شد و پول‌ها به کیف شما بازگردانده می‌شدند، ولی الان این مدت انتظار به ۲ هفته افزایش یافته است. بله درست است، شاید سرمایه شما برای ۲ هفته سر در گم بماند و حتی ندانید که تراکنش شما صورت گرفته یا خیر؛ که این دقیقا بر عکس تعریف یک شبکه پرداخت قابل اطمینان است.

در سوی دیگر، بیت‌کوین­ کش فضای زیادی در بلوک‌ها دارد. بیت‌کوین­ کش قابل اطمینان است. این همان بیت‌کوینی است که همه ما می‌شناختیم و دوستش داشتیم.

دلیل ۳؛ بیت‌کوین یک سیستم پول الکترونیک همتا به همتا است

اگر کاغذ معرفی کسب و کار بیت‌کوین را خوانده باشید، فقط عنوان این کاغذ همه چیز را به شما می‌گوید: بیت‌کوین؛ یک سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا است!

وقتی بیت‌کوین وارد عرصه شد، به این خاطر محبوب و هیجان‌انگیز شد که همه می‌توانستند به تمام افراد روی این کره خاکی، سریع، بدون کارمزد بالا و کسب اجازه از شخص دیگری پول ارسال کنند.

همه مزیت این مورد به خاطر ارزان، سریع و ایمن بودن پول الکترونیکی بود و همه چیز به توانایی ایجاد پرداخت‌ها مربوط می‌شد.

از آنجایی که کارمزدهای تراکنش در بیت‌کوین افزایش چشمگیری داشته، هواداران آن کمی‌ناراحت شده‌اند. آن‌ها اکنون به جای واژه بیت‌کوین، واژه “طلای دیجیتالی” را به کار می‌برند و این موضوع به آن معنا است که استفاده اصلی بیت‌کوین، به “ذخیره ارزش” تبدیل شده است.

اکنون نه تنها ارزش‌های اصلی بیت‌کوین منحرف و کمرنگ شده، بلکه این عبارت جدید حتی منطقی هم به نظر نمی‌رسد. اگر این طلای دیجیتالی فقط به خاطر باور مردم ارزشمند بوده و به خودی خود فایده‌ای نداشته باشد، پس تفاوت آن با طرح‌های هرمی‌ چیست؟

ولی در سمت دیگر بیت‌کوین­ کش به استفاده از سیستم پول الکترونیکی P2P که بیت‌کوین باشد ادامه می‌دهد.

دلیل ۴؛ بیت‌کوین قرار بود “روی زنجیره” مقیاس‌گذاری شود

ساتوشی ناکاموتو در اولین ایمیل خود به جهان، از کاغذ معرفی کسب و کار بیت‌کوین پرده برداشت. او در دومین ایمیل خود، توضیح داد که چگونه شبکه به سادگی می‌تواند بدون تغییرات عمده یا اضافه کردن به طراحی شبکه، مقیاس‌گذاری شود.

اندازه یک مگابایتی بلوک فعلی بیت‌کوین را می‌توان یک جوک نامید، زیرا اندازه‌های بلوک ۱۰۰۰ برابر بزرگتر از چیزی هستند که در یک لپتاپ سطح بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

حتی برخی محققین می‌گویند که بلوک‌های ترابایتی از نظر فنی و اقتصادی، عملی و شدنی هستند!

متاسفانه در بیت‌کوین، سازندگان هسته هرگز شانسی برای مقیاس‌گذاری روی زنجیره نداده‌اند و در مخالفت با این مورد، موضعی افراطی اتخاذ کرده اند. یکی از بزرگترین دروغ ها این بوده که اغلب کاربران باید نودهای شخصی کامل خود را به کار بگیرند. این موضوع از نظر تئوری و عملی کاملا غلط است. آن‌ها ادعا می‌کنند که بلوک‌های بزرگتر، اجرای نودهای معتبر را سخت‌تر هم می‌کنند اما این موضوع سبب امن‌تر شدن و غیرمتمرکز شدن بیت‌کوین نشده است.

فقط نودهای استخراجی، شبکه آن را امن می‌کنند. اغلب کاربران می‌توانند یک کیف SPV همانند اتریوم را اجرا کنند و مشکلی با آن نداشته باشند.

بنابراین به جای مقیاس‌گذاری بر روی خود بلاکچین، تیم هسته می‌خواهد راه حل‌های لایه دوم خود همانند شبکه لایتنینگ را اضافه کند، هرچند این تغییر شدیدی در طراحی بیت‌کوین خواهد بود اما این لایه‌ها نه تنها درجه‌های از پیچیدگی اضافه می‌کنند، بلکه مدل امنیت و اقتصاد بیت‌کوین را هم تغییر می‌دهند.

از طرف دیگر بیت‌کوین­ کش نسبت به طراحی اصلی خود وفادار می‌ماند و بهبودهای ظرفیتی را با بهینه سازی‌های موثر اضافه می‌کند.

دلیل ۵؛ بیت‌کوین باید تراکنش‌های فوری را ممکن سازد

یک تراکنش زمانی تایید می‌شود که یک استخراج‌کننده آن را در یک بلوک قرار دهد. تراکنش‌هایی که هنوز در یک بلوک قرار نگرفته‌اند، تایید نشده هستند اما انتظار این است که به زودی در بلوکی قرار بگیرند. وظیفه استخراج‌کنندگان تایید تراکنش‌ها است، حتی قبل از اینکه آن‌ها تایید شوند، با نام ۰-conf شناخته می‌شوند.

از نظر تاریخی، این موضوع برای تراکنش‌های کوچک تا متوسط نسبتا ایمن بوده است. هرچند با وجود یک شبکه شلوغ و تردید نسبت به زمان تایید تراکنش شما، امنیت و اعتبار ۰-conf از بین رفته است.

نکته بدتر این است که هسته آن یک ویژگی با نام جایگزین با کارمزد ((replace-by-fee (RBF) معرفی کرده است. این ویژگی قرار بود برخی مشکلات کارمزد بالا را از طریق جایگزین شدن تراکنش‌هایشان با کارمزد بالاتر حل کند ولی این موضوع مشکل دو بار خرج کردن یک ارز را بسیار آسان می‌کند و تراکنش‌های ۰-conf را از بین می‌برد.

اگرچه RBF یک تنظیم اختیاری است، استخراج‌کنندگان برای جلوگیری از RBF و به منظور پذیرش ۰-conf باید نرم‌افزار خود را به روز کنند و حتی با وجود این کار هم، مشکلاتی پیرامون ازدحام و شلوغی وجود خواهد داشت.

برای اجرای بیت‌کوین­ کش از RBF استفاده نمی‌شود و شبکه شلوغ نیست؛ با این وضعیت، ۰-conf بار دیگر ممکن خواهد بود. 

دلیل ۶؛ بیت‌کوین­ کش در حال جذب بازرگانان است اما هسته بیت‌کوین آن‌ها را از دست می‌دهد

بیت‌کوین یک طرح و برنامه با بازده سریع نیست. اگرچه برخی افراد در سرمایه گذاری ارزهای رمزنگاری‌ شده به خوبی عمل کرده‌اند، این نهاد در حال ساخت شکل بهتری از پول است.

همه چیز به رشد اقتصاد بیت‌کوین باز می‌گردد و این موضوع به آن معنا است که بازرگانان بیشتری سیستم جدید پرداخت را بپذیرند.

به واسطه کارمزدهای بالا و تجربه ضعیف کاربری، شبکه بیت‌کوین پسرفت داشته و شرکایی را از دست داده است. دل، مایکروسافت و استیم فقط سه مثال مهم از کسب و کارهایی هستند که زمانی بیت‌کوین را پذیرفته بودند اما به خاطر این که پرداخت‌های خرده فروشی و کوچک، توجیه اقتصادی ندارد دیگر از بیت‌کوین حمایت نمی‌کنند.

در همین حال، بیت‌کوین­ کش به سرعت در حال پیشرفت است و هر روز کسب و کارهای بیشتری را جذب می‌کند.

دلیل ۷؛ بیت‌کوین قرار بود یک سیستم بانکداری بدون بانک ایجاد کند

بیت‌کوین یک پروژه انسان دوستانه است. این پروژه احتمال کمک به میلیاردها انسان که به بانکداری مدرن دسترسی ندارند را در خود دارد. این پتانسیل باعث شد مبلغین مذهبی همانند آندریاس آنتونوپولوس هم به پروژه علاقه‌مند شوند و البته این موضوع فقط تا زمانی ادامه داشت که کارمزدهای بالای بیت‌کوین شرایط را غیرممکن کرد.

افرادی که در کشورهای جهان سوم حضور دارند، فقط با درآمد روزانه چند دلار زندگی می‌کنند و قطعا نمی‌توانند کارمزد روزانه ۱۰ دلاری را پرداخت کنند. هرچند بیت‌کوین­ کش بار دیگر “دسترسی بانک‌ها برای افراد محروم” را ممکن کرده است.

دلیل ۸؛ توسعه هسته بیت‌کوین متمرکز است

غیرمتمرکزسازی یکی از مهم‌ترین اصول بیت‌کوین است. این موضوع به غیرمتمرکز کردن کسب و کارها، کاربران و استخراج‌کنندگان محدود نمی‌شود و این نکته بسیار مهمی‌ است که توسعه هم باید غیرمتمرکز شود و نباید گروهی از افراد وجود داشته باشند که عقاید خود را به شبکه دیکته کنند.

با این وجود دقیقا همین اتفاق منفی برای بیت‌کوین رخ داده است. گروه کوچکی از افراد با نام سازندگان هسته، با کنترل خود بر روی مخزن کدهای منبع، تاثیر شدیدی روی اجتماع دارند و اگرچه صدها نفر در پروژه شرکت داشته‌اند، فقط بخش کوچکی از مردم (تقریبا ۵ نفر) اجازه تغییرات کدها را دارند.

این نکته که همه می‌توانند مشارکت داشته باشند فقط زمانی درست است که تغییرات مد نظر شما با برنامه و مسیر اصلی هم سو باشد و در غیر اینصورت مورد پذیرش واقع نخواهد شد.

این موضوع به آن دلیل اجتناب ناپذیر است که برای هر پروژه نیاز به یک تصمیم گیرنده وجود دارد و ۴۰۰ مشارکت‌کننده نمی‌توانند روی یک کد کار کنند و برای غیرمتمرکزسازی باید رقابت‌های بالایی با یکدیگر داشته باشند.

این روشی است که بیت‌کوین­ کش با آن کار می‌کند؛ اگرچه بیت‌کوین ABC اولین به کارگیری بیت‌کوین­ کش بود و شاید موثرترین آن ها هم بوده باشد؛ بیت‌کوین نامحدود، بیت‌کوین XT، Parity و بیت پریم (Bitprim) هم وجود دارند. تمام این گروه‌ها ارزش قابل توجه و استخراج‌کنندگان تصمیم گیرنده در اجتماع بیت‌کوین کش دارند.

دلیل ۹؛ بیت‌کوین­ کش اجازه ترکیب و جدایی مقادیر را می‌دهد

کاغذ معرفی کسب و کار اصلی ساتوشی ناکاموتو در گذر زمان ثابت مانده و مهم‌ترین جنبه‌های بیت‌کوین را حفظ کرده است.

بخش معمولا نادیده گرفته شده از این کاغذ، بخش ۹ یعنی ترکیب و جدایی مقادیر (Combining and Splitting Value)  است؛. وقتی شما بیت‌کوین خرج می‌کنید، معمولا بخش خرج نشده از محصول را جدا کرده و بار دیگر به خود می‌فرستید. وقتی که یک بیت‌کوین دریافت می‌شود، اگر بیش از یک محصول وجود داشته باشد، این بیت‌کوین ترکیب می‌شود.

این موضوع همیشه رخ می‌دهد، حتی اگر شما به آن فکر نکنید. با این حال، کارمزدهای بالای بیت‌کوین، محصولات ارسال نشده ترکیبی را بسیار گران می‌کند. یک کارمزد ۱۰ دلاری می‌تواند به رقمی‌در حد ۱۰۰ دلار یا حتی بیشتر تبدیل شود.

بنابراین عملکرد آن کمی‌مشکل دارد. حریم خصوصی و قابلیت تعویض سکه هم در معرض خطر قرار دارد زیرا کاربران این مشکل را با کم کردن تراکنش‌های خود کمرنگ کرده‌اند.

بیت‌کوین­ کش این مشکلات را ندارد و به کاربران اجازه می‌دهد تا به صورت آزادانه سکه‌های خود را جدا و ترکیب کنند.

دلیل ۱۰؛ بیت‌کوین­ کش نسبت به سانسور مقاوم است

یکی از نکات مهم از نگاه هواداران هسته بیت‌کوین این است که کارمزدهای بالا ارزش خود را دارند؛ آن‌ها این ارزش را به خاطر مقاومت بلاکچین بیت‌کوین به سانسور می‌دانند.

این موضوع زمانی ارزش خواهد داشت که شما مقدار زیادی سرمایه منتقل کنید و بتوانید کارمزدهای بالا را بپردازید. اما برای باقی دنیا، گران بودن بلاکچین، نکته اصلی در سانسور اقتصادی است.

راه حل لایه دوم با نام شبکه لایتنینگ هم کمک خاصی به این مورد نمی‌کند. این مورد ذاتا به سانسور اقتصادی حساس است زیرا ساختار شبکه با هاب‌های شدیدا متصل، با قدرت بسیار زیادی با هم تلفیق می‌شوند و این هاب‌ها با رشد بیشتر خود و با انتقال پول به تجارت، تحت فشار تنظیمی‌روز افزون قرار خواهند گرفت. این هاب‌ها به همان دلیلی که آغاز شده اند، نمی‌توانند به طور موثر مسیریابی شوند.

از بین این دو سیستم، فقط سیستم بیت‌کوین با بلاکچین اصلی و همراه با کارمزدهای پایین نسبت به سانسور واقعا مقاوم است. این سیستم همان بیت‌کوین ­کش است.

دلیل ۱۱؛ یک بیت‌کوین به عنوان زنجیره‌ای از امضاهای دیجیتالی تعریف می‌شود

این فنی‌ترین دلیل در این مقاله است و اگر به طور کامل آن را نفهمیدید، نگران نباشید.

هسته بیت‌کوین یک طرح پیشنهادی با نام شاهد جدا شده یا SegWit را پذیرفته است. SegWit امضاهای دیجیتالی که بخشی از هر تراکنش بودند، حذف می‌کند و آن‌ها را به یک بخش مجزا یا جدا شده بلاکچین منتقل کرده است.

ساتوشی در کاغذ معرفی کسب و کار بیت‌کوین می‌نویسد: “ما یک سکه الکترونیکی را به عنوان زنجیره‌ای از امضاهای دیجیتالی معرفی می‌کنیم.” SegWit این موضوع را تغییر می‌دهد.

نمودار زیر تفاوت را آشکار می‌کند. این نمودار از سخنرانی سال ۲۰۱۷ دکتر پیتر ریزان با نام “سکه SegWit یک بیت‌کوین نیست”، آورده شده است.

سکه SegWit یک بیت‌کوین نیست
سکه SegWit یک بیت‌کوین نیست

دکتر ریزان (Rizun) توضیح می‌دهد:

در یک بیت‌کوین، امضاها به عنوان بخش یکپارچه زنجیره شناخته می‌شوند. کرول فقط می‌تواند زنجیره کامل مالکیت را هنگامی‌که تمام امضاها موجود باشند تایید کند. زیرا حتی اگر یک امضا موجود نباشد، زنجیره می‌شکند. هیچ راهی برای ادامه آن وجود ندارد. یک سکه SegWit متفاوت است زیرا امضاها بیرون زنجیره حضور دارند. اگر هیچکدام از امضاها وجود نداشت یا هیچکدام از امضاها برای شروع حتی واقعی نبودند، کرول همچنان می‌تواند زنجیره امانت را تایید کند. من از کلمه امانت به جای مالکیت زنجیره استفاده می‌کنم زیرا SegWit واقعا امانت را نشان می‌دهد.

هواداران هسته بیت‌کوین این موضوع را با این ادعا که ساختار نامربوط است رد می‌کنند، همانطور که استخراج‌کنندگان بلوک‌های بدون امضای معتبر را قبول نخواهند کرد.

اما این تمام ماجرا نیست. این موضوع به یک بحث بسیار عمیق‌تر ختم می‌شود. این حقیقت که استخراج‌کنندگان دیگر به دانلود امضاها نیاز ندارند (زیرا آن ها اکنون از تراکنش ها جدا هستند) و استخراج کنندگان را نسبت به تایید آن‌ها بی میل می‌کند، شامل این بحث عمیق‌تر می‌شود.

بنابراین، انگیزه‌های امنیتی به طرز خطرناکی انتقال یافته‌اند. روی کاغذ، SegWit می‌تواند نهایتا به یک جدایی غیرمنتظره، یک حمله اتحادیه استخراج‌کنندگان، اختلالات از دست رفتن امضاها، سرمایه‌های از بین رفته یا تراکنش‌های سانسور شده ختم شود. این پیچیده‌ترین تغییر ارائه شده در بیت‌کوین است که شامل ده‌ها فایل و هزاران خط کد می‌شود.

حتی اگر فکر می‌کنید SegWit ایده خوبی بوده، واضح است که این ایده یک تغییر بزرگ از کد اصلی بیت‌کوین و طراحی آن محسوب می‌شود. بیت‌کوین­ کش SegWit را قبول ندارد و عمدا پیش از فعال شدن SegWit انشعاب پیدا کرده تا یکپارچگی بلاکچین را حفظ کند.

دلیل ۱۲؛ بیت‌کوین­ کش قراردادهای هوشمند را ممکن می‌سازد

“پول تنها اولین نرم‌افزار این فناوری جدید است.” این جمله را یک کاربلد در عرصه بیت‌کوین در اولین سال‌های اختراع آن بر زبان آورده بود. اما بسیاری از کدهای عملیات بیت‌کوین اسکریپت (آپ کدها) که توسعه قرارداد هوشمند را ممکن کرده‌اند، غیر فعال شده‌اند.

به همین خاطر است که ویتالیک بوترین بیت‌کوین را به خاطر ساخت اتریوم رها کرد. سازندگان هسته به او گفتند که ایده‌ها و برنامه‌هایش در بیت‌کوین با پذیرش مواجه نمی‌شوند. و امروز، اتریوم به عنوان یک پلتفرم قرارداد هوشمند یکه تازی می‌کند.

بیت‌کوین­ کش برنامه‌ریزی شده تا برخی از عملکردهای از دست رفته را به بیت‌کوین باز گرداند و تمام پروژه‌های هیجان انگیز را بار دیگر ممکن کند.

تغییرات زمان می‌برند

بسیاری از مردم حتی برخی از کار کشته‌های این صنعت، واقعا بیت‌کوین­ کش را نمی‌فهمند. آن‌ها متوجه نمی‌شوند بیت‌کوینی که سال‌ها قبل ایجاد شده اکنون تفاوت‌های اساسی پیدا کرده است.

بیت‌کوین هم نام برند، مزیت اولین محرک و تاثیر بالای شبکه خود را حفظ کرده است و برای غلبه سکه‌ای دیگر به این موارد، زمان زیادی نیاز است.

آیا شما هم موافق هستید که بیت‌کوین ­کش، بیت‌کوین واقعی است و اگر قبول ندارید، چرا؟ در بخش کامنت‌ها ما را مطلع کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.