۱۰ شرکت بزرگ که رمز ارز ویژه خود را عرضه خواهند کرد

محبوبیت فزاینده کریپتوکارنسی یا همان رمز ارز انقلابی را در صنعت ارز دیجیتال رقم زده است. شرکت‌ها و موسساتی که با رمز ارز سروکار ندارند، اکنون در حال برنامه‌ریزی برای تولید رمز ارز ویژه خود هستند. با گذشت یک دهه از عمر رمز ارزها اکنون تراکنش‌ها از هر زمان دیگری آسان‌تر شده‌اند. این مساله همچنین باعث ورود شفافیت به دنیای بازرگانی دیجیتال شده است. در این نوشته به ۱۰ نمونه از بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا اشاره می‌کنیم که پیش‌زمینه‌ای در کریپتوکارنسی ندارند، ولی در حال توسعه رمز ارز خود هستند.

0 804

۱۰ شرکت بزرگ که رمز ارز ویژه خود را عرضه خواهند کرد :

فیسبوک

به نظر می‌رسد که فیسبوک بیش از هر شرکت دیگری در توسعه یک رمز ارز پیش رفته است. یک تحلیلگر اینترنت به نام راس سندلر (Ross Sandler) که در بارکلیز (Barclays) کار می‌کند، پیش‌بینی کرده که ساخت یک رمز ارز به دست فیسبوک سودی به اندازه‌ ۱۹ میلیارد دلار عاید این غول شبکه اجتماعی خواهد کرد.

رمز ارز  لیبرا (Libra) نام پروژه‌ای است که با همکاری فیسبوک و «انجمن لیبرا» به وجود آمده است. خود این انجمن یکی از پروژه‌های پرشمار فیسبوک است. گروه سازنده‌ی لیبرا انتظار دارد این ارز کریپتو «به دست میلیاردها نفر از مردم برسد». هدف از به کارگیری این ارز کمک به افراد بزرگسالی است که در سراسر جهان به حساب ‌‌بانکی دسترسی ندارند. فیسبوک و انجمن لیبرا امیدوارند بتوانند برای این دسته از مردم ارزی فراهم کنند که بتوان تراکنش‌ها را با آن انجام داد. وایت پیپر لیبرا درباره طرز کار سرویس کیف پول این پروژه که کالیبرا (Calibra) نام دارد توضیح می‌دهد. در این وایت پیپر آمده:

شرکت فیسبوک کالیبرا را به وجود آورده است. این ابزار جانبی دیتای اجتماعی و مالی را از هم جدا کرده و زمینه ساخت و اجرای سرویس‌های گوناگون را روی شبکه لیبرا فراهم می‌آورد

فیسبوک مسئول اصلی پروژه این رمز ارز نخواهد بود و تنها یکی از سهامداران لیبرا است. با این وجود کاربران این شبکه اجتماعی می‌توانند از کوین لیبرا برای تراکنش روی پلتفرم فیسبوک استفاده کنند.

جی‌پی‌مورگان

جی‌پی‌مورگان چِیس (JPMorgan Chase) یک کمپانی چندملیتی است که مرکز آن در امریکا قرار دارد. این شرکت در زمینه‌ی سرمایه‌گذاری بانکی و خدمات مالی کار می‌کند. جی‌پی‌مورگان چیس هم‌اکنون با دارایی ۲.۵۳۵ تریلیون دلاری رتبه‌ی ششم را در رده‌بندی بزرگ‌ترین بانک‌های دنیا دارد. این موسسه بزرگ مالی از چندی پیش صنعت کریپتوکارنسی را مورد توجه قرار داده و اکنون در حال انجام آخرین تلاش‌های خود در فرآیند ساخت یک رمز ارز است. جی‌پی‌مورگان این ارز کریپتو را برای مشتریان خود و افراد دیگر طراحی نموده است. عمر فاروق (Umar Farooq) سرپرست بخش بلاک چین جی‌پی‌مورگان چیس در گفتگو با یاهو فایننس (Yahoo Finance) می‌گوید:

ما همواره به پتانسیل تکنولوژی بلاک چین باور داشته‌ایم و رمز ارز‌ها را تا جایی که در حیطه‌ قانونی و کنترل شده باشند پشتیبانی می‌کنیم. باور ما به عنوان بانکی با گستره جهانی این است که از فرصتی بی‌نظیر برخورداریم تا به شیوه‌ای مسئولانه و در چارچوب قوانین خود این ظرفیت را عملی نماییم

کمپانی جی‌پی‌مورگان گزارش داده که گروهی از مهندسان آن کوینی به نام JPMCoin ساخته‌اند. این توکن دیجیتالی برای واریز در تراکنش‌‌های عمده‌ی مشتریان بانک استفاده می‌شود. جِیمی دایمِن (Jamie Dimon) مدیرعامل جی‌پی‌مورگان به همراه دیگر مدیران اجرایی این بانک با وجود نگرش منفی نسبت به بیت کوین، از رمز ارز JPMCoin پشتیبانی کرده‌اند. باور آن‌ها این است که بلاک چین و رمز ارزها آینده روشنی دارند و باید در آن سهم داشت. این دیدگاه در راستای اهداف بانک جی‌پی‌مورگان برای ایجاد یک رمز ارز ویژه کاربران خود است.

این موسسه مالی بزرگ برای رمز ارز خود سه کاربرد اصلی برشمرده است:

  • پرداخت‌های بین‌المللی، ویژه کلاینت های شرکت‌های بزرگ
  • به کارگیری برای انجام تراکنش‌های اوراق بهادار.
  • ارائه به سازمان‌های بزرگی که از خدمات ویژه‌ی موسسه جی‌پی‌مورگان استفاده می‌کنند. هدف از این کار جایگزین کردن کوین جدید به جای دلار است.

والمارت

دیگر کمپانی بزرگ دیگری که در پی ایده‌ی رمز ارز رفته والمارت (Walmart) است. این فروشگاه زنجیره‌ای به تازگی برای گرفتن حق امتیاز تولید یک رمز ارز درخواست داده است. شرکت والمارت احتمالا به دنبال یک روش پرداخت جایگزین برای مشتریان و پرسنل خود می‌رود.

کمپانی والمارت در این باره توضیح داده که امیدوار است بتواند یک «سیستم مشترک پرداخت فروشگاهی» ایجاد کند. این سیستم هرگونه پرداختی را که در ازای خرید کالا یا دریافت خدمات از شعبه‌های این کمپانی انجام شود پردازش خواهد نمود. رمز ارز والمارت یک استیبل کوین است که با پول فیات پشتیبانی می‌شود. این پول به احتمال فراوان دلار امریکا خواهد بود. هدف اصلی از این اقدام سرعت دادن به تراکنش‌ها و همچنین به کارگیری یک ابزار سودمند برای دادن هزینه‌های مواد غذایی است. ابزاری که بتواند جایگزین خوبی برای کارت‌های اعتباری و کارت‌های بدهی باشد. با وجود این رمز ارز، مشتریان والمارت می‌توانند از یک مزیت دیگر نیز بهره‌مند گردند زیرا اگر هوش مصنوعی (AI) وارد این ارز شود، خرید مشتریان هوشمند شده و خواسته‌ها و بودجه‌ی آن‌ها در خرید لحاظ خواهد شد. کمپانی والمارت هنوز نامی برای کوین جدید خود اعلام نکرده، ولی شایعات می‌گویند احتمالا نام آن والمارت کوین (WalmartCoin) خواهد بود.

AirAsia

AirAsia یک ایرلاین شرقی با بودجه‌ نسبتا پایین است. این ایرلاین تایید کرده که می‌خواهد یک بخش تکنولوژی تاسیس کند و هدف از آن ساختن یک رمز ارز برای AirAsia است. رمز ارزی به نام بیگ‌کوین (BigCoin). تونی فرناندز (Tony Fernandes) بنیان‌گذار و مدیرعامل AirAsia می‌گوید این کمپانی علاقه دارد برای خود یک کریپتوکارنسی داشته باشد. این مدیر اجرایی توضیح می‌دهد که شرکتش قرار است وارد بازار‌های جدید شود. استارت این کار با راه‌اندازی یک رمز ارز زده خواهد شد و خود این رمز ارز با یک عرضه اولیه کوین (ICO) آغاز به کار می‌کند.

فرناندز همچنین درباره چگونگی استفاده‌ی این کوین به وسیله‌ی کمپانی AirAsia توضیحاتی داده است. به گفته او AirAsia می‌خواهد برنامه وفاداری «امتیازات بزرگ» خود را وارد بلاک چین نماید. مدیرعامل AirAsia می‌گوید:

ما محصولی داریم که می‌تواند در ارتباط با برنامه Big Loyalty نقش ارز را بازی کند. ما در حال ساخت یک پلتفرم پرداخت هستیم و می‌خواهیم این دو را مکمل یکدیگر قرار دهیم. هدف ما برخورداری از اکوسیستمی است که امکان استفاده از این ارز را فراهم کند. نمی‌شود یک ارز ساخت ولی راهی برای استفاده از آن ایجاد نکرد

این رویکرد بخشی از تلاش‌های بنیان‌گذار AirAsia برای حذف پول نقد از این شرکت است و در این امر ریشه دارد که بیشتر ساکنان جنوب شرقی آسیا در کشور خود کار نمی‌کنند. به همین خاطر آن‌ها مجبورند در مجموع حجم بسیار زیادی پول را به بیرون از مرزها حواله کنند.

اگر AirAsia بتواند رمز ارز مورد نظر خود را اجرایی کند به نخستین ایرلاین تاریخ تبدیل می‌شود که چنین امکانی به دست آورده است. از آن پس مشتریان AirAsia می‌توانند به آسانی برای رزور پرواز، ارتقای صندلی، غذای پرواز و دیگر خدمات مورد نیاز خود از کوین ویژه‌ی ایرلاین استفاده کنند. هدف AirAsia ایجاد امکان دسترسی به این ارز جدید در بازه‌ی زمانی سه تا شش ماهه است.

گروه مالی میتسوبیشی MUFG) UFJ)

خبرها از بزرگ‌ترین بانک ژاپن حاکی از آن است که «گروه مالی میتسوبیشی UFJ» با بازوی بانکداری خود یعنی بانک توکیو – میتسوبیشی UFJ (Tokyo-Mitsubishi) به دنبال ساخت یک رمز ارز است. گروه مالی میتسوبیشی که به اختصار MUFG نام دارد چندین سال روی این پروژه کار کرده و در سال ۲۰۱۹ کوین MUFG را روی ۱۰۰,۰۰۰ حساب آزمایش می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف ژاپن، کانه سوگو مایک (Kanetsugu Mike) رئیس گروه مالی میتسوبیشی UFJ از تمایل این بانک برای انتشار یک رمز ارزی جدید تا پایان سال خبر داده است. انتظار می‌رود مشتریان بانک اپلیکیشن آن را دانلود کند. سپس مانده حساب آن‌ها خود به خود تبدیل به رمز ارز می‌شود.

کاربران می‌توانند با استفاده از این ارز هزینه‌های خود را در جاهایی مانند سوپرمارکت‌ها، فروشگاه‌ها و رستوران‌ها بپردازند. آن‌ها همچنین می‌توانند این ارز را به حساب دیگر افراد مشارکت کننده انتقال دهند

اگر این خواسته رنگ حقیقت بگیرد، MUFG به بزرگ‌ترین کمپانی مالی جهان تبدیل خواهد شد که یک رمز ارز انحصاری برای موسسه خود دارد. MUFG هم‌اکنون پنجمین بانک بزرگ جهان و بزرگ‌ترین بانک ژاپن است.

آریاس اینتل

شرکت آریاس اینتل (Arias Intel Corp) یک کمپانی تکنولوژی است که بیشتر با بازی‌های موبایل و رسانه‌های آن سروکار دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که سرگرم ساخت یک رمز ارز اختصاصی به نام iNEO است. هدف آریاس اینتل به وجود آوردن یک رمز ارز است که به عنوان یک واسطه استاندارد برای مبادله استفاده شود. به این ترتیب کاربران می‌توانند به وسیله‌ی این رمز ارز مبلغ تراکنش‌های قرارداد هوشمند را بپردازند. آن‌ها همچنین امکان خرید کالا و خدمات را با استفاده از iNEO پیدا می‌کنند.

گویا قرار است ابتدا این کوین به اپلیکیشن‌ها و بازی‌های موبایلی کمپانی آریاس اینتل افزوده شود. یک «رابط برنامه‌نویسی کاربردی» (API) نیز به همراه چند رابط منبع باز برای این کوین ساخته می‌شود. آریاس اینتل می‌خواهد یک پلتفرم در اختیار برنامه‌سازان دیگر قرار داد تا آنان فرصت‌های سودآوری روی این پلتفرم ایجاد کنند و کمپانی از این سود بهره ببرد. این غول فناوری اعلام کرده دوست دارد از نیروی تکنولوژی بلاک چین برای حل مسائل موجود در زمینه‌ی امنیت و پرداخت بهره‌برداری کند. دو مساله‌ی اساسی که تمامی شرکت‌ها با چالش‌های آن‌ها دست به گریبان هستند.

صاحبان آریاس اینتل امیدوارند بتوانند به کمک ویژگی‌های تکنولوژی بلاک چین مشکلات قانونی و بانکی موجود در صنعت کانابیس (cannabis) را حل کنند. مزیت دیگر این دستاورد آسان شدن تایید در زنجیره عرضه است. کمپانی آریاس اینتل برای دستیابی به این اهداف یک پروتکل iNEO و یک سیستم بلاک چین می‌سازد که به بازرگانان امکان مدیریت تراکنش می‌دهد. سیستم نقطه فروش و اپلیکیشن iNEO در راستای این مهم به کار گرفته می‌شود. اپ iNEO به کاربران اجازه می‌دهد در هر زمان به آسانی رمز ارز خود را پرداخت کنند. همه تراکنش‌ها و مبالغ از کدهای کامپیوتری تشکیل می‌شوند. به همین خاطر امکان مانیتور کردن، دستکاری یا مدیریت آن‌ها از بیرون وجود ندارد.

آمازون

شایعه شده که شرکت آمازون (Amazon) این غول فروش آنلاین در حال ساخت یک رمز ارز مناسب برای خود است. آنچه که این شایعه را تقویت می‌کند اقدامات اخیر آمازون در زمینه ثبت امتیاز و همچنین ثبت دامنه‌های مربوط به کریپتو است. از جمله این دامین‌ها می‌توان به AmazonCryptocurrency.com ، AmazonEthereum.com و AmazonCryptocurrencies.com اشاره نمود.

از سوی دیگر، شرکت آمازون همین حالا هم از یک رمز ارز به نام «آمازون کوین» (Amazon Coin) استفاده می‌کند. این کوین البته یک رمز ارز نیست و بیشتر نقش کارت هدیه را دارد ولی می‌توان آن را یک محصول آزمایشی برای به کارگیری راهکار مبتنی‌بر بلاک چین در آینده محسوب کرد. شانگ پنگ ژائو (Changpeng Zhao) ملقب به CZ مدیرعامل صرافی کریپتو بایننس (Binance) بر این باور است که آمازون ناگزیر به ایجاد یک رمز ارز برای خود خواهد بود.

رمز ارز ویژه آمازون می‌تواند با مدیریت فروش بیش از ۱۲ میلیون محصول که در وب‌سایت جهانی آمازون قرار دارد کمک بزرگی به این شرکت نماید. این باور وجود دارد که چنین ارزی می‌تواند راه را برای پردازش بیش از ۶۰۰ تراکنش در ثانیه هموار نماید. این همان میزان تراکنشی است که آمازون در اوج ساعات حراج خود انجام می‌دهد.

امید می‌رود دیگر سرویس‌های آمازون مانند توییچ (Twitch)؛ آمازون پرایم (Amazon Prime) و اودیبِل (Audible) نیز با این کریپتوکارنسی آشنا شوند. باور رایج بر این است که پس از فراگیر شدن کوین آمازون در پلتفرم‌های گوناگون، این شرکت دیگر به نگه داشتن وب‌سایت‌های خود که براساس مناطق و پول‌های فیات مختلف کار می‌کنند نیازی نخواهد داشت.

Tencent

دیگر شرکت‌ آسیایی که به کریپتوکارنسی گرایش پیدا کرده Tencent نام دارد. این هلدینگ عظیم چینی که در آسیا یک نام شناخته شده است چندی پیش رمز ارز کیوکیو کوین (QQ Coin) را راه‌اندازی کرد. از جمله محصولات Tencent می‌توان به وی‌چت (WeChat) اشاره کرد. یک پلتفرم چت که هر روز نزدیک به ۱ میلیارد کاربر از آن استفاده می‌کنند. Tencent پروژه‌ی دیگری به نام کیوکیو (QQ) دارد که آن‌ هم یک سرویس پیام‌رسان آنی است. کیوکیو هر ماه نزدیک به ۸۰۰ میلیون کاربر دارد.

Tencent در سال ۲۰۰۵ رمز ارز کیوکیو کوین را راه‌اندازی کرد. این کوین ابتدا برای انجام پرداخت‌های آنلاین ساخته شده بود تا انجام بازی‌ها را برای کاربران آسان‌تر نماید. در ماه آوریل ۲۰۱۴ نزدیک به ۲۰۰ میلیون نفر از این کوین استفاده کردند.

گوگل

گوگل پس از سال‌ها بدبینی و تردید بالاخره به لیست در حال رشد شرکت‌های سرمایه‌گذار در کریپتوکارنسی پیوست. به این ترتیب گوگل هم ممکن است در آینده همانند دیگر شرکت‌ها رمز ارز خود را داشته باشد. گزارش شده که این کمپانی گوگل می‌خواست برای کمک گرفتن در پروژه بلاک چین خود به ویتالیک بوترین بنیان‌گذار اتریوم نزدیک شود ولی بوترین پیشنهاد گوگل را رد کرد و سپس از آن گوگل به سراغ چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) و دانکن کوتز (Duncan Coutts) رفت. افرادی که به ترتیب مدیرعامل و سرپرست مهندسی IOHK هستند.

امکان دارد این غول فناوری به تدریج در حال آماده کردن زمینه برای رمز ارز خود باشد. گوگل پیش‌تر به کاردانو علاقه نشان داده؛ رمز ارزی که به مقیاس پذیری، پایداری و نیرومندی شهرت دارد.

کَمرون (Cameron) و تایلر وینکل ووس (Tyler Winklevoss) بنیان‌گذاران پلتفرم صرافی کریپتوکارنسی جِمِنای (Gemini) چندی پیش از خوشبینی خود برای پیوستن گوگل به جمع FANG (فیسبوک، آمازون، نتفلیکس و گوگل) و ایجاد یک رمز ارز برای خود گفتند. آن‌ها در مصاحبه‌ای که ماه جولای با CNBC  انجام دادند گفتند: «پیش‌بینی ما این است که همه کمپانی‌های لیست FANG در دو سال آینده یک یا چند پروژه‌ی رمز ارز برای خود خواهند داشت».

راکوتن (Rakuten)

راکوتن (Rakuten) نیز از جمله شرکت‌های بزرگی است که به شرکت در مسابقه رمز ارزها تمایل نشان داده است. راکوتن را می‌توان آمازون کشور ژاپن نامید. این شرکت در کنگره جهانی موبایل سال ۲۰۱۸ که در شهر بارسلونا برگزار شد، عرضه رمز ارز خود به نام راکوتن کوین (Rakuten Coin) را رسما اعلام کرد. به گفته هیروشی میکیتانی، مدیرعامل راکوتن، این شرکت همچنین در راستای به کارگیری یک ارز «بدون مرز» اقدام کرده است. البته این شرکت هنوز تاریخی برای انتشار آن مشخص نکرده است. برخی از سرویس‌ها و بیزنس‌های کمپانی راکوتن عبارت‌اند از:

  • خرید آنلاین
  • ورزش‌های حرفه‌ای
  • بانکداری
  • رسانه
  • کارت اعتباری و پرداخت
  • بازاریابی و آنالیز دیتا

پس از انتشار راکوتن کوین، مشتریان این سرویس‌ها می‌توانند با رمز ارز این شرکت تراکنش انجام دهند. میکیتانی می‌افزاید:

در حقیقت اساس کار ما بازآفرینی شبکه‌‌ی تشکیل شده از مراکز خرده‌فروشی و بازرگانان است. ما نمی‌خواهیم ارتباط آن‌ها (با مشتریانشان) را قطع کنیم بلکه می‌خواهیم نقش یک کاتالیزور را بازی کنیم

شرکت‌های بیشتری به استفاده از بلاک چین علاقمند هستند

در حالی که برخی شرکت‌ها موضع بی‌طرف خود را نسبت به استفاده از بلاک چین حفظ کرده‌اند، حرکت تازه‌ی بازیگران بزرگ به سمت بلاک چین احتمالا برای دیگران انگیزه ایجاد می‌کند تا دیدگاه خود را تغییر دهند و وارد این حوزه شوند.

برای نمونه برخی کارشناسان باور دارند که در آینده نزدیک شرایط دچار تغییر شده و دگرگونی‌های مثبتی از راه می‌رسد. یکی از کسانی که با این دیدگاه موافق است، پاول ریچارد برودی (Paul Richard Brody) سرپرست بخش بلاک چین در موسسه ارنست اند یانگ (Ernst & Young) است. او به کوین تلگراف می‌گوید:

در حقیقت در اینجا دو مسیر وجود دارد. یکی اینکه شرکت به طور کلی بلاک چین‌ها را بپذیرد و دیگری مسیری است که از سرویس‌های متمرکز و مجوزدار به بلاک چین‌های عمومی و حقیقتا نامتمرکز می‌رسد. سال گذشته در هر دو بخش تحول بزرگی رخ داد و جالب‌تر اینکه شمار کاربرانی که باور دارند آینده متعلق به بلاک چین‌های عمومی است به شدت تغییر پیدا کرد. من هیچ جنبشی در زمینه استفاده شرکت‌ها از کریپتوکارنسی نمی‌بینم ولی کاربران شرکت‌‌ها به شدت به توکن‌های ارز فیات علاقه دارند تا با استفاده از آن‌ها بدون نیاز به رمز ارز، در بلاک چین ها تراکنش انجام دهند

 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.