دوج کوین ( Dogecoin ) ‌چیست؟ راهنمای دوج کوین برای مبتدیان

ارزهای رمز‌‌نگاری شده صرفا دارایی‌‌های دیجیتال نیستند و می‌‌توانند انجمن‌‌هایی برای خود داشته باشند. یکی از این ارزها با محبوبیت‌‌ رو به رشد، دوج کوین است. در این راهنما، اطلاعاتی درباره این ارز رمز، کاربرد و دلیل محبوبیت آن توضیح خواهیم داد و به بررسی فناوری، توسعه دهندگان، امنیت و کیف پول‌های دوج کوین می‌پردازیم.

0 1,955
dogecoin
dogecoin

دوج کوین ( Dogecoin ) ‌چیست ؟ اگر مردم یک چیز درباره ارز رمزنگاری ‌‌شده بدانند، آن بیت‌‌ کوین است. اگر بیت‌‌ کوین یک خواننده پاپ بود، در رده الویس، بیتلز، مایکل جکسن و یا تیلور سوییفت قرار می‌گرفت. مردم صحبت‌‌های زیادی درباره بیت‌‌ کوین می‌‌کنند و فراموش می‌‌کنند که بیش از صد نوع رمز ارز دیگر نیز وجود دارد. برخی از آن‌‌ها شاید حتی بهتر از بیت کوین باشند.

ارزهای رمز‌‌نگاری شده صرفا دارایی‌‌های دیجیتال نیستند و می‌‌توانند انجمن‌‌هایی برای خود داشته باشند. یکی از این ارزها با محبوبیت‌‌ رو به رشد، دوج کوین است. در این راهنما، درباره ماهیت این ارز رمز، استفاده و دلیل محبوبیت آن توضیح خواهیم داد که اگر روزی کسی از شما درباره آن سوالی پرسید، بتوانید جواب مناسبی بدهید.

داستان دوج‌‌ کوین از سال ۲۰۱۳ آغاز می‌‌شود…

جدول محتوا

۱-داستان دوج کوین

۲-نحوه استفاده از دوج کوین

۳-ارزش دوج کوین در چیست؟

۴-فناوری دوج کوین

۵-استخراج دوج کوین

۶-کیف‌‌پول‌‌های دوج کوین

۷-صرافی‌‌های دوج کوین

۸-آیا دوج کوین امن است؟

 • دوج‌‌والت (Dogewallet)
 • حمله ۵۱%
 • Moolah

۹-برنامه آینده دوج کوین چیست؟

۱۰-جمع‌‌بندی

داستان دوج کوین

در ماه دسامبر ۲۰۱۳، یک بیت کوین معادل ۱۰۸۳.۱۴ دلار بود و دنیا در حال جدی گرفتن ارز رمزها بود. بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) احساس کردند که دیگر کمی بیش از حد این ارزها جدی گرفته شده‌اند و باید بیشتر جنبه فان و تفریحی داشته و فقط درباره مسائل مالی نباشد. آن‌‌ها اقدام به ساخت ارزی برای خود کردند که نام آن دوج‌‌ کوین است.

دوج‌‌ کوین در ششم دسامبر ۲۰۱۳ راه‌‌اندازی شد. اسم آن بر اساس یک جوک اینترنتی درباره سگ شیبا اینو (Shiba Inu) گذاشته شده است.

وقتی کسی بپرسد “دوج‌‌ کوین چیست؟” جواب ساده این خواهد بود که دوج یک کوین با عکس سگ روی آن است! اما این تمام ماجرا نیست.

یک شوخی ساده تبدیل به یک انجمن بزرگ ارز رمزی شد. دوج‌‌ کوین یک ارز “دوستانه” است و دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. از زمان موفقیت خود، دوج‌‌ کوین به خاطر کمک‌‌های خیریه خود معروف است. طرفداران دوج‌‌ کوین خود را شایب (Shibe) صدا می‌‌کنند و تکیه‌‌کلام‌‌های خاص خود را هم دارند. برخی از آن‌‌ها را ببینیم.

دوج کوین ( Dogecoin ) ‌چیست؟ راهنمای دوج کوین برای مبتدیان
دوج کوین ( Dogecoin ) ‌چیست؟ راهنمای دوج کوین برای مبتدیان

کاربرد دوج کوین

>
حالا به برخی کاربردهای دوج‌‌ کوین نگاهی می‌‌اندازیم. دوج‌‌ کوین معمولا از کارهای خیریه در دنیا پشتیبانی می‌‌کند.

 • در سال ۲۰۱۴، دوج‌‌ کوین مبلغ ۵۰ هزار دلار جمع کرد و به تیم جاماییکا در المپیک زمستانی سوچی کمک کرد.
 • کاربران آن‌‌ها در روز جهانی آب (۲۲ مارس ۲۰۱۴) حدود ۳۰ هزار دلار برای ساخت چاه‌‌های آب سالم در کنیا کمک کردند.
 • شایب‌‌ها همچنین در مسابقات ناسکار (NASCAR) نیز شرکت کرده و اسپانسر راننده‌‌ای به نام جاش وایز (Josh Wise) شدند که در یک ماشین با طرح دوج کوین مسابقه دهد.

دوج‌‌ کوین طرفداران زیادی در فضای مجازی نیز دارد. ردیت میزبان گروه بزرگ و پویایی از شایب‌‌هاست که مطالب خوبی ارسال و همچنین کمک‌‌های خیریه مورد نظر خود را جمع‌آوری می‌‌کنند که SocksForTheHomeless ‌‌و DogePizza نمونه‌‌های خوبی از آن‌‌ها هستند.

حال که از کاربرد دوج کوین گفتیم، به اعداد و ارقام مرتبط با آن نگاهی بیندازیم.

دوج کوین چقدر ارزش دارد؟

جواب ساده است: ارزش زیادی ندارد. تا به این روز ( ۱۷ آگوست ۲۰۱۸) ارزش دوج کوین برابر ۰.۰۰۲۳۸۳ دلار است.

What is Dogecoin Coinmarketcap Price

اما محدودیتی در ذخایر دوج‌‌ کوین وجود ندارد و قیمت آن به شدت سایر ارزها مثل لایت ‌‌کوین و بیت کوین (که ذخایر محدود دارند) بالا نخواهد رفت. بیت کوین هیچ وقت از تعداد ۲۱ میلیون بیشتر نخواهد شد، در حالی که الان نزدیک به ۱۱۴ میلیارد دوج‌‌ کوین در حال گردش است که این باعث عملکرد خوب آن در تراکنش‌‌های کوچک مثل کمک‌‌های مالی یا غیره شده است.

قیمت دوج کوین زیر یک سنت است، اما این به معنی بی ارزش بودن آن نیست. ارزش بازار دوج‌‌ کوین ۳۳۰,۹۰۰,۲۳۲ دلار است و در ژانویه ۲۰۱۸ حتی به بیش از یک میلیارد دلار نیز رسیده بود.

یادداشت: ارزش بازار به ارزش کلی همه کوین‌‌های موجود در بازار گفته می‌‌شود.

حالا قصد داریم تا بررسی کنیم که تراکنش‌‌های دوج‌‌ کوین چگونه کار می‌‌کنند.

فناوری دوج کوین

همه ارزهای رمزنگاری شده تحت فناوری بلاک چین هستند. بلاک چین یک مرکز داده بزرگ است که اطلاعات تراکنش‌‌ها را در خود ذخیره می‌‌کند. هر تراکنشی که با دوج کوین انجام شود، در بلاک‌‌ چین دوج‌‌ کوین ذخیره خواهد شد.

این اطلاعات در یک مکان ذخیره نمی‌‌شوند و در هزاران کامپیوتر به نام نود ‌‌(node) پخش شده‌‌اند و برای همین به بلاک چین، شبکه غیر متمرکز گفته می‌‌شود. بلاک‌‌ چین بر روی یک سرور مرکزی کار نمی‌‌کند.

برای بررسی بلاک‌‌ چین دوج‌‌ کوین، موسسان بین‌‌المللی دوج‌‌ کوین را مثال خواهیم زد.

جکسون در استرالیا و بیلی در آمریکا زندگی می‌‌کنند. جکسون می‌خواهد بدون استفاده از بانک و پرداخت کارمزدها به بیلی پولی ارسال کند و تصمیم می‌‌گیرد تا از دوج کوین استفاده کند:

 1. جکسون ۱۰ دوج به بیلی می‌‌فرستد
 2. کامیپوتر‌‌ها (نودها)ی موجود در بلاک چین دوج‌‌ کوین، ارسال این مقدار را بررسی می‌‌کنند. اگر بیش از نصف نودها با آن موافقت کنند، این تراکنش می‌‌تواند انجام شود و به بلاک‌‌ چین افزوده شود.
 3. بیلی ۱۰ دوج دریافت می‌‌کند.

نودها با بررسی تراکنش‌‌ها، مقداری دوج کوین به عنوان پاداش دریافت می‌‌کنند. به این فرآیند استخراج یا ماینینگ می‌‌گویند. حالا استخراج دوج‌‌ کوین چیست؟

استخراج دوج‌‌ کوین

وقتی یک نود اقدام به بررسی یک تراکنش می‌‌کند، وارد یک نوع رقابت می‌‌شود که محتوای آن حدس یک رمز برای جدیدترین بلوکی است که با تراکنش به بلاک‌‌ چین اضافه شده است. پاداشِ رمز درست حدس زده شده، ۱۰ هزار دوج خواهد بود.

این قرعه‌‌کشی هر دقیقه یک‌‌بار صورت می‌‌گیرد و تراکنش‌‌های جدیدی تایید می‌‌شوند. زمان تراکنش‌‌های دوج‌کوین بسیار سریع‌‌تر از بیت‌‌ کوین و لایت ‌‌کوین است که دلیل دیگری برای محبوبیت آن برای پرداخت‌‌های آنلاین است. در مثال قبلی، جکسون و بیلی به چیزی فراتر از بلاک‌‌ چین دوج کوین نیاز دارند که آن کیف ‌‌پول دوج‌‌کوین خواهد بود.

کیف‌‌پول‌‌های دوج کوین

کیف ‌‌پول رمزنگاری شده مثل یک کیف‌‌ پول واقعی سکه و اسکناس نیست. ارزهای رمزنگاری ‌‌شده هستند و فقط در کامپیوترها قرار دارند.

این کیف ‌‌پول‌‌ها اطلاعات مورد نیاز برای استفاده شما از ارزهایتان را در اختیار دارد که شامل کلیدهای عمومی و خصوصی می‌‌شود.

یادداشت: کلید عمومی مثل یک آدرس ایمیل است که رمز ارزها به آن ارسال می‌‌شوند و قابل رویت توسط همه افراد شبکه است و کلید خصوصی مثل یک پسورد برای آدرس ایمیل است که باید امن نگه ‌‌داشته شود!

چهارنوع کیف ‌‌پول دوج‌‌ کوین برای انتخاب وجود دارد:

 • کیف‌‌ پول‌‌های نرم ‌‌افزاری: دو نرم ‌‌افزار مختلف برای این ‌‌کار ارائه شده به نام:
 • Dogecoin Core: شامل کل بلاک چین دوج‌کوین شده. زمان دانلود آن می‌‌تواند طولانی باشد چون کامپیوتر شما را تبدیل به یک نود دوج‌‌ کوین می‌‌کند.
 • MultiDoge: برنامه سبک‌‌تری که به اطلاعات مورد نیاز دسترسی دارد، اما کامپیوتر شما را تبدیل به یک نود نمی‌‌کند.
 • کیف ‌‌پول‌‌های آنلاین: بدون این‌‌که به کامپیوتری نیاز داشته باشند، به شما امکان دسترسی به بلاک چین دوج‌‌کوین را می‌‌دهند.
 • پیپر‌‌والت‌‌ها یا کیف پول کاغذی: کیف ‌‌پول‌‌هایی امن و چاپ‌‌شدنی که می‌‌توانید آن‌‌ها را در دست بگیرید و در آن دوج کوین خود را ذخیره کنید. نمونه خوبی از آن را می‌‌توانید در سایت net پیدا کنید.
 • کیف ‌‌پول‌‌های سخت ‌‌افزاری: ابزارهای جداشونده‌‌ای مثل فلش USB که ممکن است گران باشند. یک keepkey حدود ۶۸ دلار و یک Ladger Nano حدود ۹۶ دلار است، اما آن‌‌ها امنیت بسیار بالایی خواهند داشت.

توصیه: بهتر است از ترکیبی از چند نوع مختلف کیف‌‌ پول استفاده کنید که از امکان هک ‌‌شدن حساب‌‌تان جلوگیری شود.

صرافی ‌‌های دوج‌‌ کوین

صرافی‌‌های دوج‌‌ کوین سایت‌‌هایی هستند که شما می‌‌توانید ارز دیجیتال در آن‌‌ها خرید و فروش کنید که اکثرا از دوج‌‌کوین پشتیبانی می‌‌کنند. بیشترین میزان روزانه معامله دوج کوین را سایت‌‌های Bit-Z و بیت‌‌ رکس (bittrex) دارند که می‌‌توانند بهترین گزینه برای معامله دوج‌‌ کوین باشند.

وقتی شما از یک صرافی‌‌ استفاده می‌‌کنید، باید کارمزد آن را بپردازید. اگه به دنبال گرفتن دوج‌‌ کوین رایگان هستید می‌‌توانید به یک فاست (faucet) دوج کوین سر بزنید. یک faucet دوج کوین به وبسایتی گفته می‌‌شود که شما با انجام کارهایی، صاحب دوج کوین رایگان می‌‌شوید. این کارها عبارتند از: دیدن تبلیغات، پر کردن نظرسنجی‌‌ها و بازی‌‌های قرعه کشی.

ممکن است بگویید که این‌‌ گونه این دوج‌‌ کوین‌‌ها واقعا رایگان نیستند و درست فکر می‌‌کنید. فاست ‌‌ها بدون دلیل دوج‌‌ کوین به کسی پرداخت نمی‌‌کنند.

توجه: شما باید در هنگام استفاده از یک کیف ‌‌پول، صرافی یا faucet دوج‌‌کوین بسیار مراقب باشید و در معامله حواس خود را جمع کنید.

حالا به امنیت دوج‌‌ کوین می‌‌پردازیم.

آیا دوج‌‌ کوین امن است؟

دوج‌‌ کوین تا به حال با چند مشکل امنیتی روبرو شده است.

دوج ‌‌والت

در ۲۵ دسامبر ۲۰۱۴ سایت دوج ‌‌والت (Dogewallet) که یک صرافی آنلاین است، هک شد و ۲۱ میلیون دوج‌‌ کوین به سرقت رفت که ارزشی به مبلغ ۱۲ هزار دلار داشت. واقعا چه کسی روز کریسمس دزدی می‌‌کند؟ اما خوشبختانه انجمن دوج کوین ۱۳ هزار دلار جمع کرد و خسارت مال‌‌باختگان را پرداخت کرده است.

What is Dogecoin Meme

حملات ۵۱%

فناوری بلاک چین بسیار امن است و بلاک چین دوج‌‌کوین تا به حال هم نشده است. اما همه بلاک‌‌ چین‌‌ها از حمله دوج کوین تحت خطر حملات ۵۱% هستند.

یک حمله ۵۱% وقتی صورت می‌‌گیرد که بیش از نصف یک بلاک‌‌ چین در اختیار یک کاربر یا گروه قرار گیرد. اگر این اتفاق بیفتد، آن‌‌ها می‌‌توانند تراکنش‌‌های تقلبی وارد شبکه کرده و کلاهبرداری کنند.

وقتی دوج کوین راه ‌‌اندازی شد، تحت خطر حمله ۵۱% قرار داشت. برای جلوگیری از آن، توسعه ‌‌دهندگان یک عملیات استخراج ترکیبی با لایت‌‌ کوین در سال ۲۰۱۴ بوجود آوردند و حالا این دو ارز می‌‌توانند با هم استخراج شوند و هردوی آن‌‌ها ایمن‌‌تر از قبل شوند.

Moolah

در سپتامبر ۲۰۱۷ یکی از اعضای انجمن دوج‌‌ کوین به خاطر کلاهبرداری در بریتانیا دستگیر شد. رایان کندی (Ryan Kennedy) یک صرافی به نام Moolah با نام الکس گرین (Alex Green) ساخته بود و Moolah ورشکسته شده بود و طبق گمانه زنی‌‌ها آقای کندی پول مردم را دزدیده بود. او به اعتماد انجمن خیانت کرده و به آن‌‌ها دروغ گفته بود و این‌‌گونه اولین دادگاه کلاهبرداری ارز رمزنگاری ‌‌شده صورت گرفت. جکسون پالمر در آپریل ۲۰۱۵ از ریاست دوج‌‌ کوین کنار رفت و دلیل آن‌‌ها داستان Moolah و کندی عنوان کرد. این مشکلات دو چیز را نشان می‌‌دهند:

 1. فناوری بلاک‌‌ چین امن است اما همه‌‌ چیزهای مرتبط با آن این گونه نیستند.
 2. انجمن دوج‌‌ کوین قوی است و با وجود مشکلات در گذشته هنوز در حال پیشروی است.

حالا کمی به آینده دوج وین بپردازیم.

هدف بعدی دوج‌‌ کوین چیست؟

توسعه دهندگان دوج‌‌ کوین از سال ۲۰۱۵ تغییرات بزرگی در آن نداده‌‌اند. این بدان معناست که امکان دارد بزودی از رقابت جا بماند و طرفدارانش جذب گزینه‌‌های پیشرفته‌‌تری مثل اتریوم شوند.

حالا چرا بروزرسانی خاصی رخ نداده است؟ متاسفانه دوج‌‌ کوین فقط ۳ توسعه دهنده دارد و آن‌‌ها هم پاره‌‌وقت هستند. از نقاط قوت دوج کوین انجمن بسیار خوب آن است اما کمبود افراد حرفه‌ای از نقاط ضعف آن محسوب می‌‌شود. حتی خود جکسون پالمر گفته بود که ارز رمزنگاری شده یک حباب است و فناوری‌‌ که در ۳ سال به روز نشده است، ارزش سرمایه ‌‌گذاری‌‌های صد میلیون دلاری را ندارد.

نکته: حباب به محصولی گفته می‌‌شود که با ارزشی بسیار بالاتر از ارزش واقعی آن معامله شود که وقتی حباب بترکد، قیمت‌‌ها به سرعت فروکش می‌‌کنند.

اما اوضاع کاملا هم بد نیست. راس نیکل (Ross Nicoll) می‌‌گوید که در حال کار روی یک بروزرسانی است که دوج‌‌کوین ۱.۱۴ نام دارد و در چند ماه آینده آماده خواهد شد. این آپدیت قرار است این پلتفرم را امن‌‌تر و با ثبات‌‌تر کند و شاید ارزش دوج‌‌ کوین را بالا ببرد.

جمع بندی

دوج‌‌ کوین چیست؟ جواب ساده است: یکی از صد ارز رمزنگاری شده که به دنبال بیت کوین بوجود آمدند. سوال اصلی باید این باشد که دوج کوین چه کار متفاوتی انجام می‌‌دهد؟ این سوال، جواب مهم‌‌تری هم دارد. دوج‌‌کوین در حال ساختن یک انجمن سرگرم‌‌کننده، انسان‌‌دوستانه و آموزنده است.

بلاک‌‌ چین مهم‌‌ترین فناوری قرن بیست ‌‌و ‌‌یکم است و قدرت بهتر کردن دنیا را دارد. اما این اتفاق فقط با دانستن قیمت روزانه بیت‌‌ کوین اتفاق نخواهد افتاد!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.