۶ نکته‌ اصلی از صحبت‌های عضو هیئت رئیسه‌ SEC درباره‌ رمز ارزها

صحبت‌های جی کلیتون (Jay Clayton)، عضو هیئت رئیسه‌ی کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، پیرامون نقشه‌ی راه قانون‌گذاران ایالات متحده در خصوص حوزه‌ رمز ارزها در ماه‌ها و سال‌های آینده سر و صدای زیادی به پا کرده است.

0 87

کلیتون در بخشی از رویداد Consensus: Invest که هفته‌ گذشته توسط CoinDesk در منهتن بزگرار شد، سخنان قابل ملاحظه‌ای به زبان آورد. او گفت علی‌رغم این که در طول سال گذشته مطالعات زیادی درباره‌ رمز ارزها داشته، ولی برای ابزار عقیده درباره‌ی اکوسیستم صرافی‌ها و پاسخ دادن به این سوال که توکن‌ها چه زمانی به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شوند، چیزهای بسیار بیشتری وجود دارد که هنوز باید در خصوص آن‌ها مطالعه کند.

به دنبال این سخنان، سه متخصص حوزه‌ رمز ارزها گرد هم آمدند تا نظرات او را تحلیل و بررسی کنند. این سه نفر کیتلین لانگ (Caitlin Long) از شرکت Wyoming Blockchain Coalition، استفن پالی (Stephen Palley) از شرکت Anderson Kill، و لوئیس کوهن (Lewis Cohen) از شرکت DLx Law هستند.

هرچند در این گفتگو درباره‌ی مسائل بسیاری صحبت شد، ولی آن‌ها به این نتیجه رسیدند که حرف‌های کلیتون حاوی چند نکته‌ی کلیدی بود. صحبت‌های این سه نفر به شرح زیر است:

۱. به این زودی‌ها خبری از صندوق قابل معامله‌ بیت کوین در بورس نخواهد بود

شاید مهم‌ترین نکته‌ی حرف‌های کلیتون این باشد که کمیسیون بورس و اوراق بهادار به این زودی‌ها مجوز صدور صندوق قابل معامله‌ی بیت کوین در بورس را نخواهد داد.

لانگ گفت:

می‌دانم خیلی‌ها دوست دارند صندوق قابل معامله‌ بیت کوین در بورس تایید شود، ولی فکر نمی‌کنم چنین چیزی خیلی محتمل باشد.

او نظارت شخص ثالث بر دارایی‌های رمز ارزی و دخالت در بازار را به عنوان دو عاملی معرفی می‌کند که مانع از تشکیل صندوق قابل معامله‌ی بیت کوینی هستند.

لانگ با انتقاد از قانون نظارت می‌گوید: «فکر می‌کنم سوال اصلی این باشد که وقتی همه‌ی دارایی‌ها عملاً بر روی بلاک‌چین قرار دارند، آیا اصلاً نیازی به این قانون نظارتی وجود دارد؟»

۲. صرافی‌های قانونی لازم‌اند

کلیتون به صراحت اذعان داشت که به صرافی‌های رمز ارزی موجود برای پیش‌گیری از دستکاری در قیمت‌ها اعتماد ندارد.

در این پنل سه نفره به این نکته اشاره شد که از گفته‌های کلیتون این طور بر می‌آید که به زودی باید شاهد صرافی‌های قانونی باشیم.

هرچند کوهن معتقد است که بیت کوین یک «جانور وحشی» است و شاید قانون‌گذاران به درستی ندانند که چطور باید با آن برخورد کنند.

۳. ظهور CorpoCoin

کلیتون اظهار داشت که برای کنترل بیشتر رمز ارزها باید در معاملات این بازار از سازوکارهای ضدپولشویانه استفاده کرد.

اما سوالی که برای پالی پیش آمده این است که اعمال این سازوکارها چه تاثیراتی بر معامله‌گران موجود در بازار خواهد داشت؟

او می‌گوید:

سوال من این است: پول‌های حقوقی زیادی در این حوزه وجود دارد. اگر آن‌ها را قانون‌مند کنیم و بازار را تحت نظارت قرار دهیم، آیا باز هم اشتیاقی برای معامله باقی می‌ماند؟

لانگ نیز با قرض گرفتن اصطلاحی که آن را منتسب به آندریاس آنتونوپولوس (Andreas Antonopoulos) می‌داند، می‌گوید آینده به صورت CorpoCoin خواهد بود، یعنی نسخه‌ شرکتی بیت کوین به وجود می‌آید. وی این طور اضافه می‌کند:

«اگر این حوزه زیادی شرکتی شود، جامعه‌ رمز ارزها مسیر خود را جدا خواهد کرد.»

۴. استارت آپ‌هایی که از طریق ICO سرمایه جذب کرده‌اند فوراً باید به SEC مراجعه کنند

کوهن با اشاره به سخنان کلیتون می‌گوید شاید لازم باشد همه‌ی شرکت‌هایی که در سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ جذب سرمایه داشته‌اند سری به این نهاد قانون‌گذاری بزنند.

اوایل ماه جاری، کمیسیون بورس و اوراق بهادار نخستین جریمه‌ی مدنی را برای دو استارت‌آپی که عرضه‌ی اوراق بهادار خود را به درستی ثبت نکرده بودند صادر کرد. پالی با اشاره به این نمونه‌ها معتقد است که احتمالاً SEC دارد آماده می‌شود تا خیلی زودتر به وضعیت عرضه‌های اولیه‌ی کوین رسیدگی کند.

۵. بی‌تحرکی در زمینه‌ یادداشت‌های «بدون-کنش»

یکی از پیام‌هایی که کلیتون در صحبت‌های خود آن را ابراز کرد این بود که درهای SEC برای استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه باز است، خصوصاً آن‌هایی که به عرضه‌ی توکن‌های خود می‌پردازند. در همین راستا، این کمیسیون به تازگی با هدف برقراری ارتباط با استارت‌آپ‌هایی که از ICO استفاده می‌کنند بخش جدیدی با تمرکز بر فین‌تک (Fintech) راه‌اندازی کرده است.

این سه نفر متفق‌القول عقیده دارند که آن‌چه استارت آپ‌های این حوزه می‌خواهند چیزی موسوم به یادداشت‌های «بدون-کنش» است (یادداشت‌هایی که در آن SEC تایید کند که علیه شرکت‌های دارای این مدل تجاری اقدام نخواهد کرد).

به گفته‌ی لانگ فعالان بازار مدت‌هاست که انتظار چنین یادداشت‌هایی را می‌کشند، ولی هیچ شرکتی هنوز آن‌ها را دریافت نکرده است.

او گفت: «اگر کلیتون واقعاً خواهان این است که مردم یادداشت بدون-کنش بگیرند، دولت آمریکا باید بداند که همین الان هم از بقیه عقب افتاده و اگر زودتر کاری نکنید بیش از پیش از غافله عقب خواهد ماند.»

۶. دادگاه‌ها شاید دیدگاه متفاوتی درباره‌ ICO داشته باشند

اگرچه قانون‌گذاران مشغول کار روی این مقوله هستند، ولی نهاد دیگری وجود دارد که به تعیین اعتبار این مکانیزم‌های جذب سرمایه توسط استارت آپ‌های بلاک چینی می‌پردازد.

همان‌طور که پالی می‌پرسد: «دادگاه‌ها به‌هنگام بررسی فروش توکن‌ها چگونه عمل می‌کنند؟» مدتی است که نمونه‌های این اتفاق را می‌بینیم، ولی رویکرد مشخصی در این زمینه وجود ندارد.

پالی می‌گوید شاید ۱۰ سال دیگر – یا حتی کمتر – دیوان عالی ایالات متحده نگاهی به این مسئله بیندازد.

در نگاه کلی، کلیتون گفت SEC خوشحال می‌شود بتواند به استارت آپ‌های رمز ارزی آمریکا کمک کند تا راهی برای کنار آمدن با قانون پیدا کنند، ولی اعضای این پنل سه نفره باور دارند که انجام این کار در عمل بسیار دشوارتر (و هزینه‌برتر) از چیزی است که کلیتون به آن اشاره کرده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.