یک پروتکل کریپتویی تلاش می‌کند تا دفتر سفارش‌های تمامی صرافی‌ها را یکی کند

نقدینگی تمامی صرافی‌های رمز ارز‌‌ را در یک استخر بسیار بزرگ در نظر بگیرید، یک دفتر سفارش که همه آن را می‌بینند و در آن تمامی پرداخت‌ها و برداشت‌های تمام دارایی‌های فهرست شده برای همه قابل مشاهده است. این وعده یک استارتاپ جدید است که توسط Polychain Capital و با مشارکت Dragonfly Capital Partners، Chapter One و بنیاد Paradigm۱ میلیون دلار برای ساخت یک دفتر سفارش جمع‌آوری کرده است. دفتر کلی که برای هرکس که می‌خواهد رمز ارز‌‌ مبادله کند باز است.

0 101

همه این‌ها بخشی از برنامه هستند. به گفته لیام کوواچ (Liam Kovatch) مدیر عامل Paradigm ماموریت شرکت « ایجاد بازارهای جهانی باز، بدون مرز و با بهره‌وری بالا است. »

این پرو‌ژه به طور مشترک به همراه هنری هاردر ( Henry Harder ) در دانشگاه کلمبیا پایه‌گذاری شده است. بنیان‌گذاران از سوی دانشگاه در مرخصی به سر می‌برند تا محصول خود را بسازند، این محصول باید تا پایان سال به مرحله بتا رسیده باشد.

بنیان‌گذاران می‌گویند مشارکت زیادی در مرحله قبلی صورت گرفته است. کوواچ گفت: «تصمیم برای در نظر گرفتن سقف ۱ میلیون دلار تصمیمی استراتژیک بود. در سطوح بالا، 0x مبلغ ۷۷۵٬۰۰۰ دلار برای ایده خود جمع‌آوری کرد و ما تمایل داشتیم تا از مسیری مشابه حرکت کنیم تا به اندازه کافی سرمایه در اختیار داشته باشیم و در عین حال بیش از حد بزرگ نشویم. »

صرافی‌های غیر متمرکز به آرامی خود را دربازار تثبیت کرده‌اند، اما نقدینگی آن‌ها به نقدینگی صرافی‌های متمرکز حتی نزدیک هم نیست. یعنی اگر کسی بخواهد سفارش کوچک فروش ایجاد کند، احتمالا خریداری برای آن وجود نخواهد داشت. آن‌ها از چیزی که به آن «عمق دفتر سفارش» گفته می‌شود برخوردار نیستند.

نیراج پانت (Niraj Pant) از Polychain گفته است: «تا به امروز، بازپخش‌کنندگان مالی ( مانند پروتکل‌های 0x یا Dharma ) نه تنها مجبور بوده‌اند تا مجموعه قوانین جدیدی راه‌اندازی کنند، بلکه سیستم نقدینگی خود را نیز راه‌اندازی کرده‌اند.»

برای معامله گران، دفتر سفارشی که تمام همتایان را در کره زمین نمایش می‌دهد پیشنهادی اغوا کننده است. تفاوت مورد بحث مثل تفاوت دنیای پیش از اینترنت با دنیای حاضر است. سابقا شما برای خرید بلیط هواپیما از طریق آژانس‌های مسافرتی اقدام می‌کردید، اما امروزه می‌توانید از سرویسی مانند Kayak استفاده کنید که پیشنهاد همه را نمایش می‌دهد.

البته همانطوری که کوواچ اشاره می‌کند، Paradigm کمی از یک سایت وب ۲٫۰ مانند Kayak فراتر می‌رود، چرا که بر مبنای یک شبکه غیرمتمرکز ساخته شده است و به جای جمع‌آوری تمامی پیشنهادها، Paradigm در حقیقت همه آن‌ها را در یک بستر فهرست می‌کند.

او همچنین گفت:

Paradigm به سادگی «مکانی» ایجاد می‌‌کند که در آن فروشندگان و مشتریان یکدیگر را پیدا کنند

یک ابزار مقایسه‌ای

Paradigm به نوعی تلاش برای از میان برداشتن دیوار بین صرافی‌های بزرگ ارزهای رمزنگاری شده است.

این چیزی است که Dragonfly Capital به آن اعتقاد دارد. این شرکت اخیر آغاز به کار اولین صندوق رمز ارزی‌‌ ۱۰۰ میلیون دلاری خود را اعلام کرد که از سوی وام‌دهندگان خطرپذیری مانند کریس دیکسون (Chris Dixon) (a16z)، اولاف کارلسون ویی (Polychain) و سلیل دشپانده (Bain Capital Ventures) حمایت می‌شود.

Dragonfly به طور ویژه قصد دارد تا رشد کریپتو در آسیا را به سرمایه تبدیل کند و اعتقاد دارد که Paradigm در حال ساخت ابزارهایی است که جلوتر از رویه‌های موجود در قرار دارد.

الکس پک (Alex Pack) مدیر عامل Dragonfly گفت: «چیزی که در مورد ارزهای رمزنگاری شده و شرکت‌های رمز ارز‌‌ جالب است تمایل آن‌ها به تحول خود است.

Dragonfly هم‌اکنون نیز رابطه‌هایی با صرافی‌های بزرگ دارد. پک گفت: « بسیاری از آن‌ها روی یک DEX (صرافی غیرمتمرکز) داخلی کار می‌کنند. آن‌ها دائما در حال انجام آزمایش‌های غیر معمولی بر روی هسته فعالیت خود هستند.

آن‌ها به زودی به بسترهایی مانند Paradigm خواهند پیوست.» پک با نام بردن از مثال‌هایی مانند تطبیق سفارش، بازارسازی، موتورهای خودکار معامله و غیره گفت: « فضای زیادی برای نهادهای متمرکز در دنیای Paradigm وجود دارد.»

کوواچ یادآور شد: «Binance گفته است که تمایل دارد تا به طور کامل غیر متمرکز شود.» البته او در مورد پیش‌بینی انقلابی که به سرعت رخ خواهد داد محتاط است. او گفت: «شبکه نقدینگی که ما در حال ایجاد آن هستیم باید به اندازه ‌کافی بزرگ باشد که برای این نوع حرکت انگیزه ایجاد کند».

اما Paradigm از این مزیت برخوردار است که نیازی ندارد این شبکه را خود به طور کامل بسازد. همانطور که شرکت‌های جدید بسترهایی مانند 0x می‌سازند، آن‌ها دلیلی برای اتصال به Paradigm خواهند داشت و کاربران نیازی ندارند تا سازمان باشند.

کوواچ گفت: «ما به همه اجازه می‌دهیم تا وارد شوند، نیازی نیست تا صرافی معتبری باشید تا بتوانید نقدینگی را تبلیغ کنید.» افراد عادی می‌‌توانند پیشنهادهای خود را در همان دفتری قرار دهند که غول‌ها در آن حضور دارند، البته این کار به مقداری کدنویسی نیاز دارد.

همه تمایلی به این کار ندارند، بنابراین شرکت‌ها خواهند توانست تا در ویژگی‌ها و تجربه کاربر با یکدیگر رقابت کنند.

چیزی که نمی‌توانند در آن رقابت کنند کارمزدها است. پس از انتقال به دفتر مشترک، کارمزدهای انتقال باید به سرعت ناپدید شوند. « من اعتقاد دارم که کارمزدهای معامله چند دلاری در آینده وجود نخواهند داشت. »

یک تغییر متفاوت

در حال حاضر،‌ صرافی‌های غیرمتمرکز بسیار کند هستند.

بدون اعتماد بودن معایبی هم دارد. کاربران به صرافی‌های عادی اعتماد می‌کنند که در آن‌ها تسویه به سرعت انجام می‌شود. در هر صورت در این دنیا مالکیت به طور کلی مجازی است. در صرافی‌های متمرکز، کسی کلید خصوصی حساب کاربری خود را ندارد. آن‌ها فقط در یک اسپردشیت موجودی خود را می‌بینند.

این به صرافی‌های متمرکز اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را بسیار سریع‌تر از صرافی‌های غیر متمرکز انجام دهند، ولی صرافی‌های غیرمتمرکز باید متنظر بمانند تا بلاک بعدی کامل شود.

در Binance، دفتر سفارش در هر ثانیه هزاران بار تغییر می‌کند. این سطحی دیگر از نقدینگی است.

برای رسیدن به Binance، Paradigm سعی می‌کند تا مشکل سرعت را حل کند. می‌توان پروتکل آن‌ها را مانند یک زنجیره جانبی در نظر گرفت. زنجیره ای که سبک بوده به طور مشخص برای کاربردی خاص ساخته شده است و کاملا از اتریوم مستقل است.»

تبدیل Paradigm به بستری که بتواند در بهره‌وری رقابت کند چیزی است که ما امروزه بر روی آن کار می‌کنیم و مدتی نیز به کار بر روی آن مشغول خواهیم بود.»

او به سخنان خود اینگونه پایان داد:

«جامعه امور مالی غیر متمرکز یکی از مهم‌ترین موارد استفاده اتریوم است.»

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.