یک سکه معمولی یا قاتل XRP؟ ما چه چیزی درباره‌ رمز ارز تازه‌ JPMorgan Chase می‌دانیم؟

خبر ورود JPMorgan Chase به دنیای رمز ارزها سر و صدای زیادی به پا کرد؛ به ویژه با توجه به نقطه‌نظرهای مخالف مدیر ارشد اجرایی آن که در چند سال گذشته مورد توجه قرار گرفته بود. حالا پلتفرم‌های گوناگونی در زمینه‌ی انجام پرداخت‌های بین‌المللی به وجود آمدند که روز به روز جایگاه سوئیفت (SWIFT) را بیشتر به خطر می‌اندازند.

0 90

در ۱۴ فوریه، غول بانکداری ایالات متحده، JPMorgan Chase، ارز رمزنگاری‌شده‌ی خود را ارائه کرد. به طرز قابل‌توجهی، این اولین باری است که یک بانک عمده‌ی ایالات متحده به دارایی‌های دیجیتال به منظور استفاده‌ی مستقیم در فعالیت‌های تجاری خود وارد می‌شود.

منصفانه است که بگوییم آن حرکت از سوی JPMorgan Chase که مدیر ارشد اجرایی آن، جیمی دیمون (Jamie Dimon)، با نظرات ضد بیت کوینی (BTC) خود در جامعه‌ کریپتو شناخته شده است، غیرمنتظره بود. این از بخش‌های اصلی اخبار و نظرات درباره‌ی ارز مجازی تازه می‌باشد که نام JPM Coin بر روی آن گذاشته شده است.

JPM Coin قصد دارد بهره‌وری پرداخت را از طریق سه مورد از عملیات‌هایش افزایش دهد

آنطور که عمار فاروق (Umar Farooq)، رئیس پروژه‌های وام‌دهی بلاکچین به CNBC گفته است، سه کاربری اولیه برای JPM Coin وجود دارد.

اولین آن پرداخت‌های برون‌مرزی برای مشتریان شرکتی بزرگ است که در حال حاضر وابسته به انتقال‌های الکترونیکی هستند که توسط شبکه‌هایی چون سوئیفت (SWIFT) صورت می‌پذیرد و ممکن است انجام آن چندین روز کاری به طول بیانجامد. به گفته‌ی فاروق، پرداخت‌هایی که با استفاده از JPM Coin انجام می‌شوند، به صورت لحظه‌ای در هر زمانی از روز اتفاق می‌افتند.

در نتیجه، سوئیفت، که در حال حاضر به بیش از نیمی از تمامی پرداخت‌های برون‌مرزی با ارزش بالا رسیدگی می‌کند، ممکن است برای به‌روزرسانی سیستم حواله‌ی خود بیشتر به چالش کشیده شود. این سیستم پیام‌رسانی درون‌بانکی ۴۶ ساله‌ای که در بلژیک پایه‌گذاری شده، پیش از این در تقابل با « ریپل » (Ripple) یا XRP قرار گرفته بود که مدیر ارشد اجرایی آن، بِرَد گارلینگ‌هاوس (Brad Garlinghouse)، اخیراً اعلام کرده است که « آنچه ما به طور روزانه مشغول انجام آن هستیم، در واقع گرفتن جایگاه سوئیفت است.» ریپل پیشرفت‌های گوناگونی در زمینه‌ی پرداخت‌های بین‌المللی را گزارش کرده است و بنا بر ادعا از طریق پلتفرم xRapid و اضافه‌کردن چندین سازمان بانکداری عمده به شبکه‌ی ریپل‌نت (RippleNet) خود، در هزینه‌های تراکنش بین ۴۰ تا ۷۰ درصد صرفه‌جویی می‌کند.

سوئیفت (SWIFT)، در عوض، پیش از این تحقیق درباره‌ی بلاکچین به عنوان یکی از گزینه‌ها برای دستیابی به پرداخت‌های سریع‌تر را آغاز کرده است. علاوه بر آن، این سازمان در حال تقویت پلتفرم پرداخت‌های « نوآوری پرداخت‌های جهانی » (Global Payments Innovation) یا به اختصار GPI بوده است؛ همین اخیراً، این شبکه‌ی بانکداری یک « اثبات مفهوم » (proof-of-concept یا PoC) را برای یک درگاه راه‌اندازی کرد که می‌تواند به شرکت نرم‌افزاری بلاکچین R3 اجازه‌ی اتصال به GPI را بدهد.

در ثانی، JPM Coin بنا بر گزارش‌ها برای تراکنش‌های اوراق بهادار استفاده خواهد شد. در آوریل، این بانک پلتفرم « Quorum بلاکچین » (Quorum Blockchain) خود را همراه با بانک ملی کانادا و دیگر مشارکت‌کنندگان بخشی وام تست کرد. هدف تسهیل ریشه‌یابی، تسویه و پرداخت نرخ سود در میان دیگر فرآیندهای مالی بود.

به طور خاص، آنطور که رویترز نوشته است، این اقدام آزمایشی « پیشنهاد ۱۵۰ میلیون دلاری بانک کانادایی در روز مشابه یک نرخ شناور یکساله‌ی گواهی سپرده‌ی یانکی (Yankee) را بازتاب می‌کند. »

به همین خاطر، سرمایه‌گذاران سازمانی می‌توانند از JPM Coin برای پرداخت‌های لحظه‌ای استفاده کنند به جای آنکه منتظر باشند تا یک تراکنش الکترونیکی به میان آید.

شرکت JPMorgan Chase، Quorum را در سال ۲۰۱۶ به عنوان بخشی از « اتحاد شرکتی اتریوم » (Ethereum Enterprise Alliance یا به اختصار EEA) ایجاد نمود، که این یکی از شرکای بنیان‌گذاری آن است. این پلتفرم‌ها بر روی بلاکچین اتریوم (ETH) اجرا می‌شوند و براساس کلاینت « اتریوم گو » (Ethereum Go) مدلسازی شده‌اند. این در حال حاضر توسط شرکت‌های داروسازی Pfizer و Genentech علاوه بر Microsoft Azure در میان دیگر شرکت‌ها استفاده می‌شود. در مارس، JPMorgen Chase اعلام کرد که آن‌ها ایجاد Quorum را یک نهاد مستقل به عنوان راهی برای جذب شرکای بیشتر در نظر گرفتند که می‌تواند موجب هراس هم باشد اگر آن‌ها رقبای بانک هستند.

در نهایت، این رمز ارز تازه ممکن است توسط سازمان‌های بزرگ از جمله Honeywell International و فیسبوک، که بنا بر گزارشات از بنگاه خدمات خزانه‌داری (treasury services business) شرکت JPMorgan Chase برای جایگزین نمودن منابع مالی که در اختیار دارد در زیرمجموعه‌های مختلف در سراسر جهان استفاده خواهد کرد، به کار گرفته شود. به گزارش CNBC، آن بنگاه‌ها برای وام‌دهنده ۹ میلیارد دلار درآمد در سال ۲۰۱۸ به ارمغان آوردند. فاروق طی یک دیدگاه توضیح داد:

پول آزادانه در سراسر جهان در شرکت‌های بزرگ اینسو و آنسو می‌رود. آیا راهی وجود دارد تا مطمئن شویم که یک زیرمجموعه می‌تواند پول نقد را بر روی ترازنامه‌ی خود نشان دهد بدون آنکه بخواهد در واقع آن را به واحدش انتقال دهد؟ به این طریق، آن‌ها می‌توانند پولشان را یک‌تکه کنند و احتمالاً نرخ‌های بهتری را ما به ازای آن بگیرند

اقدامات آزمایشی بر روی توکن برای آغاز « در چند ماه آینده » برنامه‌ریزی شده‌اند. با این حال، تنها بخش کوچکی از کل منابع مالی درگیر در سه حوزه‌ گفته‌شده می‌توانند JPM Coin را در ابتدا شامل شوند. به گزارش CNBC، JPMorgan Chase در کل بیش از ۶ تریلیون دلار را به صورت روزانه در سراسر جهان انتقال می‌دهد. این بزرگترین بانک در داخل کشور است. همانطور که فاروق گفت:

 

تا حد زیادی هر شرکت بزرگی مشتری ما است و بسیاری از بانک‌های عمده در جهان هم چنین هستند. حتی اگر این آمار را به مشتریان JPM در سطح سازمانی محدود کنیم، به نظر نمی‌رسد که این ما را عقب نگه دارد.

او همچنین اضافه کرد که در آینده، توکن‌های وام‌دهنده می‌توانند برای پرداخت‌ها بر روی ابزارهای متصل به اینترنت استفاده شوند در صورتی که آن‌ها از مهاجران به بلاکچین باشند. در مجموع، نماینده‌ JPM درباره‌ی چشم‌اندازهای این تکنولوژی در بانک‌ها مشتاق به نظر می‌رسید.

« بنابراین هر آن چیزی که در حال حاضر در جهان وجود دارد، در همین حال که بر روی بلاکچین می‌رود، می‌تواند پای پرداخت برای آن تراکنش باشد. اپلیکیشن‌ها به واقع تقریباً بی‌پایان هستند؛ هر چیزی که در آن شما یک دفتر کل توزیع‌شده دارید که شامل شرکت‌ها یا سازمان‌ها می‌شود، می‌تواند از این استفاده کند.»

JPM Coin مانند stablecoin است که همراستا با یک روند عمومی قرار می‌گیرد

براساس گزارش CNBC، کوین‌های JPM با دلارهای آمریکا جفت شده‌اند تا در نتیجه ارزش آن‌ها پایدار باقی بماند؛ از نظر تکنیکی، این موضوع توکن تازه را حداقل در شکل اولیه‌ی آن به یک توکن پایدار تبدیل می‌کند.

براساس گزارش‌ها بعد از سپرده‌گذاری دلاری در JPMorgan Chase، سکه‌ها برای مشتریان صادر می‌گردند. پس از اینکه توکن‌ها برای یک پرداخت یا خرید ورق بهادار بر روی بلاکچین استفاده شدند، وام‌دهنده بنابر ادعا آن‌ها را از بین برده و در عوض به مشتریان مقدار معادل فیات را خواهد داد.

در مجموع، سکه‌های پایدار سال فوق‌العاده‌ای در ۲۰۱۸ داشتند و به یک روند در حال رشد در میان قانون‌مدارترین بازیگران بازار تبدیل شدند. برای نمونه، استارتاپ سِرکِل (Circle) که از سوی گولدمن ساکس (Goldman Sachs) پشتیبانی می‌شود، سکه‌ی USD خود (USDC) را در همکاری با بورس کریپتوی عمده‌ی ایالات متحده، کوین‌بیس (Coinbase)، راه‌اندازی کرد و دوقلوهای وینکلواس (Winklevoss) بعد از دریافت چراغ سبز قانونی از سوی دپارتمان خدمات مالی نیویورک (New York Department of Financial Services یا به اختصار NYDFS)، سکه‌ی پایدار خود را تحت عنوان « جمینی دلار » (Gemini dollar) عرضه کردند.

JPM Coin بر روی Quorum، بلاکچین اتریوم خصوصی این بانک، اجرا خواهد شد

براساس لیست سوالات رایج (FAQ) منتشرشده از سوی JPM در همان روزی که CNBC این اخبار فوری را اعلام کرد، توکن این شرکت در ابتدا قدرت خود را از بلاکچین Quorum پیش‌تر ذکرشده خواهد گرفت (که دارای مجوز، یا به عبارتی، خصوصی است) اما در عین حال قابل‌استفاده‌ی « تمامی شبکه‌های بلاکچین استاندارد » در آینده خواهد بود.

راهنما می‌گوید: « JPM Coin بر روی بلاکچین Quorum صادر شده و به دنبال آن به سایر پلتفرم‌ها گسترده خواهد شد. JPM Coin بر روی تمامی شبکه‌های استاندارد بلاکچین قابل اجرا خواهد بود. »

بر اساس آن، جری بریتو (Jerry Brito)، مدیر اجرایی در کوین سنتر (Coin Center)، یک مرکز غیرانتفاعی تحقیقاتی و حمایتی که بر روی رمز ارزها و بلاکچین تمرکز کرده است، به مارکت‌واچ (MarketWatch) گفت که JPM صرفاً یک سیستم پرداخت داخلی را به جای یک رمز ارز واقعی راه‌اندازی کرده است:

سردرگمی زیادی وجود دارد.... من کسانی را می‌بینم که به آن به عنوان یک رمز ارز اشاره می‌کنند. این یک رمز ارز نیست. یک رمز ارز چیزی است که آزاد و بدون مجوز است. اگر شما می‌خواهد آن را دانلود کنید، نیازی به مجوز ندارید، تنها به برخی نرم‌افزارها نیاز پیدا می‌کنید

علاوه بر این، JPM Coin در نهایت نقش خود را به فراتر از یک سکه‌ی پایداربودن گسترش خواهد داد، آنطور که در FAQ عنوان شده:

به مرور زمان، JPM Coin به دیگر ارزهای عمده گسترش خواهد یافت. محصول و ظرفیت‌های تکنولوژی وابسته به ارز نیستند.

 

تا به حال، این توکن تنها برای استفاده از سوی مشتریان سازمانی JPM طراحی شده است.

مدیر ارشد اجرایی بانک، جَمی دیمون (Jamie Dimon)، ممکن است ضد بیت کوین باشد اما او در عین حال طرفدار بلاکچین هم هست

JPMorgan Chase در میان مشارکت‌کنندگان رمز ارز در سال ۲۰۱۷ بدنام شد، زمانی که مدیر ارشد اجرایی آن، جمی دیمون (Jamie Dimon)، به وضوح بیت کوین را یک « کلاهبرداری » خطاب کرد. در سال ۲۰۱۸،

دیمون موقعیت خود را با گفتن اینکه « واقعاً هیچ اهمیتی به بیت کوین نمی‌دهد » بدتر کرد.

با این حال، در مجمع جهانی اقتصاد ۲۰۱۹ در داوس، زمانی که از مدیر ارشد اجرایی JPMorgan Chase پرسیده شد که آیا او هیچ احساس رضایتی از سقوط رمز ارز در سال گذشته می‌کند یا خیر، او پاسخ منفی داد و به دنبال آن دیدگاه‌های مثبتی درباره‌ی تکنولوژی‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند، ارائه کرد.

به طور خاص، دیمون اشاره کرد که علی‌رغم تب بیش از اندازه‌ی پیرامون تکنولوژی، او طرفدار بلاکچین است. از دید او، بلاکچین جایگزین بهتری برای پایگاه‌های داده‌ی مشخصی است:

 

بلاکچین یک تکنولوژی واقعی است؛ این صرفاً پایگاه داده‌ای است که به روز نگه داشته می‌شود و تمام ما می‌توانیم به آن دسترسی داشته باشیم

 

البته، این غول بانکداری مشغول تحقیق بر روی بلاکچین از سال ۲۰۱۶ بوده است، زمانی که مقاله‌ی سفید Quorum برای اولین بار منتشر شد.

ارائه این کوین واکنش‌های ضد و نقیضی از جامعه دریافت کرد

چانگپنگ ژائو (Changpeng Zhao)، مدیر ارشد اجرایی بایننس (Binance)، به اولین رمز ارز بانکداری ایالات متحده خوش‌آمد گفت، با اشاره به این نقل‌قول:« آن‌ها در ابتدا شما را نادیده می‌گیرند، سپس به شما می‌خندند، بعد با شما مبارزه می‌کنند و بعد شما پیروز می‌شوید.» که به ماهاتما گاندی نسبت داده می‌شود.

نشریه‌ی کوین‌تلگراف (Cointelegraph) برای دیدگاهی دیگر در رابطه با این موضوع به ریپل (Ripple) سر زد. تیم ریپل در پاسخ لینک توئیت مدیر ارشد اجرایی خود، بِرَد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse) را فرستاد که به نوبه‌ی خود مفهوم سکه‌های دیجیتال صادره از بانک (که او «سکه‌های بانک» می‌نامد) و به طور خاص JPM Coin را با اشاره به ساختار متمرکز آن نقد کرده بود:

همانطور که پیش‌بینی‌شده، بانک‌ها در حال تغییر لحن خود نسبت به کریپتو هستند. اما این پروژه‌ی JPM مقصود را گم کرده است؛ معرفی یک شبکه‌ی بسته امروز مشابه راه‌اندازی AOL بعد از IPO نت‌اسکیپ (Netscape) است. ۲ سال گذشته و سکه‌های بانکی همچنان راه‌حل نیستند. https://t.co/39EAiSJwAz Https://t.co/e7t7iz7h21 — برد گارلینگهاوس  ۱۴ فوریه ۲۰۱۹  (bgarlinghouse@)

به طور خاص، دو سال پیش، گارلینگهاوس مقاله‌ای را نوشت که در آن او استدلال می‌کند که چنین پروژه‌هایی ( که در آن انتقالات بانکی از طریق توکن‌های دیجیتال منحصر به فرد انجام می‌شوند) گمراه‌کننده هستند و ممکن است به طرز اجتناب‌ناپذیری موجب « یک چشم‌انداز ارزی حتی متلاشی‌تر از آنچه امروز داریم » شوند:

اگر بانک‌های گروه‌های دارایی دیجیتال مختلف بخواهند معاملات خود را با یکدیگر انجام دهند، آن‌ها بایستی بازارهایی را میان دارایی‌های دیجیتال منحصر به فرد خود ایجاد کنند یا بین دارایی‌های دیجیتال خود و یک ارز فیات رایج مبادله انجام دهند. چه افتضاحی!

با این حال، برخی از اعضای مجمع درباره‌ی JPM Coin مطمئن‌تر به نظر می‌رسند و اشاره می‌کنند که این توکن تازه ظرفیت به‌کارگیری گسترده را داشته و در نتیجه می‌تواند در آینده از ریپل (Ripple) پیشی بگیرد. توشار جِین (Tushar Jain)، شریک مالتی‌کوین کاپیتال (Multicoin Capital)، نوشت:

بانک‌ها مشخصاً هیچگاه به سمت استفاده از XRP برای پرداخت‌ها و بهبود شرکت ریپل (که بیش از نیمی از تمام XRP را در اختیار دارد) نمی‌روند. آن‌ها احتمالاً به جای آن گلیم خودشان را از آب بیرون می‌کشند!

آفرین به JPM برای اولین بودن. آن‌ها به سمت پاک‌کردن زمین با ریپل می‌روند. https://t.co/Jkfkvr7BnE — توشار جِین (@TusharJain) _ 14 فوریه ۲۰۱۹

ویراستار کسب و کار بلومبرگ، جو وایزِنثال (Joe Weisenthal) نقطه‌نظر نسبتاً مشابهی را بیان کرد:

اگر مشخص شد که چهارچوب بلاکچین/سکه مورد مناسبی برای بانک‌ها به منظور انتقال پول به اطراف است، پس JPM Coin باید قطعاً ریپل را محو کند. – جو وایزنثال ۱۴ فوریه ۲۰۱۹   ( TheStalwart@)

اگر چه ممکن است بسیار زود باشد که بگوییم آیا JPM Coin به بلاکچین‌های عمومی منتقل خواهد شد و در میان مشارکت‌کنندگان بازار کریپتو به طرز گسترده‌تری شناخته می‌شود یا خیر اما عده‌ای از ظرفیت‌های فعلی آن حیرت‌زده هستند. بنابراین، ناتانیل پاپر (Nathaniel Popper)، نویسنده‌ی کتاب « طلای دیجیتال، تاریخچه‌ای از بیت کوین» توئیت کرد:

JPM Coin انتقال دلارها بین حساب‌های بانکی JPMorgan را به صورت لحظه‌ای ممکن کرده است. این موضوع چنین سوالی را به ذهن می‌آورد که: چرا پیش از این انتقال دلارها میان دو حساب بانکی JPMorgan به صورت لحظه‌ای ممکن نبود؟ — ناتانیل پاپر   ۱۴ فوریه ۲۰۱۹   ( nathanielpopper@)

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.