یک تصاحب معکوس (RTO) یا IPO معکوس چیست؟

یک تصاحب معکوس (RTO)، یک نوع ادغام است که شرکت‌‌های خصوصی، به منظور سهامی عام شدن بدون متوسل شدن به یک عرضه اولیه عمومی (IPO)، در آن مشارکت می‌‌کنند. ابتدا، شرکت خصوصی به منظور به دست گرفتن کنترل یک شرکت سهامی عام، سهام کافی خریداری می‌‌کند. آنگاه، سهامدار شرکت خصوصی، سهام خود در شرکت خصوصی را با سهام شرکت عمومی، معاوضه می‌‌کند. در این زمان، شرکت خصوصی عملا یک شرکت سهامی عام گشته است. همچنین، یک RTO، با عنوان ادغام معکوس یا IPO معکوس شناخته می‌‌شود.

0 120

معرفی تصاحب معکوس (RTO)

به موجب یک تصاحب معکوس (RTO)، یک شرکت خصوصی، نیازی به پرداخت کارمزدهای گران‌‌ مرتبط با راه‌‌اندازی یک IPO ندارد. با این وجود، شرکت، از طریق ادغام، هیچ وجوه اضافی‌‌ کسب نمی‌‌کند و باید برای انجام معامله بدون کمک دیگران، وجوه کافی داشته باشد.

به عنوان بخشی از فرآیند، غالبا نام شرکت سهامی عام موردبحث تغییر داده می‌‌شود، هرچند این امر لازمه‌‌ یک RTO نیست. علاوه بر این، تجدید ساختار سازمانی یک یا هردو شرکت ادغام شونده، به منظور مطابقت با طرح کسب و کار جدید، تعدیل می‌شود.

برای شرکت سهامی عام، غیر معمول نیست که در صورت داشتن فعالیت اخیر، فعالیت اخیر کمی داشته باشد و بیشتر، به عنوان یک شرکت پوششی وجود داشته باشد. این امر، این امکان را برای شرکت خصوصی فراهم می‌‌کند که ضمن جلوگیری از هزینه‌‌ها، الزامات نظارتی و محدودیت‌‌های زمانی ناشی از یک IPO، فعالیت‌‌های خود را با سهولت نسبی، به پوشش شرکت عمومی انتقال دهد. در حالیکه ممکن است تکمیل یک IPOی معمولی، مستلزم چندین ماه‌‌ یا سال باشد، شاید یک RTO، ظرف چندین هفته تکمیل شود.

استفاده از یک تصاحب معکوس به منظور دستیابی به بازارهای ایالات متحده

ممکن است یک شرکت خارجی، از یک RTO به عنوان سازوکاری برای کسب اجازه‌‌ی ورود به بازار ایالات متحده استفاده کند. اگر یک کسب و کار دارای تشکیلات مستقر در خارج از ایالات متحده، برای داشتن یک حق کنترل در شرکت ایالات متحده، سهام کافی خریداری نماید، می‌‌تواند آغاز به ادغام کسب و کار مستقر در خارج با کسب و کار مستقر در ایالات متحده نماید و بدون هزینه‌‌های معمولا دخیل، دسترسی به یک بازار جدید را به دست آورد.

به منظور تکمیل فرآیند، شرکت حاصله‌‌ نهایی، باید قادر به رعایت تمام مقررات گزارش‌‌دهی کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و سایر استانداردهای نظارتی، شامل تنظیم یک فرم ۸-k SEC برای نشان دادن معامله باشد.

تعریف دیگر

همچنین، یک تصاحب معکوس می‌‌تواند به حالتی اشاره داشته باشد که در آن، یک شرکت کوچکتر از طریق یک معاوضه‌‌ی سهام با سهام، کنترل یک شرکت بزرگتر را به دست می‌‌گیرد. تصاحب معکوس، به این دلیل چنین نامیده می‌‌شود که ترتیب کمتر مورد انتظار تصاحب معمولی یک کسب وکار کوچکتر توسط یک کسب و کار بزرگتر است.

RTOها، عمدتا به علت مطالعات نشان‌‌دهنده‌‌ این امر که شرکت‌‌های سهامی‌‌شونده از طریق یک ادغام معکوس، در مقایسه با شرکت‌‌های سهامی‌‌شونده از طریق یک IPOی معمولی، معمولا نرخ‌‌های ماندگاری و عملکرد پایین‌‌تری دارند، غالبا به صورت IPOی اقتصادی نامیده شده‌‌اند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.