یک انتقال بین‌المللی پول چگونه انجام می‌شود

زمانی که پولی از حسابی به حساب دیگر منتقل می‌شود، در واقع مبلغی حقیقتا جابجا نمی‌شود. اگر دو حساب در یک بانک باشند، بانک یک حساب را بدهکار و دیگری را بستانکار می‌کند. زمانی که حساب‌ها در بانک‌های متفاوت باشند، علاوه بر این دو حساب، حساب بانک فرستنده نزد بانک مرکزی بدهکار، و حساب بانک گیرنده بستانکار می‌گردد.

0 343

توانایی انتقال بلافاصله پول از حساب Revolut به دوستتان در آن سوی جهان یک امکان عالی است، اما آیا تاکنون فکر کرده‌اید چه چیزی آن را ممکن می‌کند؟

در پشت صحنه، پول شما به نحوی متفاوت از آنچه انتظار دارید جابجا می‌شود و در بعضی موارد حتی اصلا جابجا نمی‌شود. این مقاله را بخوانید تا دلیل آن را متوجه شوید.

چگونه یک بانک پول من را ذخیره می‌کند؟

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که حساب بانکی مانند داشتن یک صندوق کوچک در داخل یک گاوصندوق است و وجوه مشتریان در صندوق‌های انفرادی در بانک ذخیره می‌شوند.

در حقیقت، بانک تمام پول‌ها را در یک مکان نگه می‌دارد، اما بانک سوابق مجزایی را برای هر مشتری نگهداری می‌کند. بانک با به روزرسانی این پرونده‌ها، بدون دست زدن پول (مگر اینکه به آن نیاز داشته باشد) از حساب‌ها برداشت و به آن‌ها واریز می‌کند، در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

پشت صحنه انتقال پول چگونه است؟

به طور کلی، بانک‎ها ۲ نوع انتقال پول را ارائه می‌دهند:

  • نقل و انتقال بین دو حساب در یک بانک که به عنوان انتقال درون بانکی شناخته می‌شود؛
  • نقل و انتقال بین دو حساب در بانک‌های مختلف، که به آن انتقال بین بانکی گفته می‌شود.

نقل و انتقال درون بانکی

هنگامی که پول را از حساب بانکی خود به حساب دوستتان در همان بانک منتقل می‌کنید، اتفاق جالبی رخ می‌دهد، این پول هرگز این بانک را ترک نمی‌کند.

بانک به سادگی سوابق را به روز می‌کند، مبلغی را از حساب شما کسر (به عبارت دیگر حساب شما را بدهکار می‌کند) و همان مبلغ را به حساب دوست شما اضافه می‌کند (به عبارت دیگر حساب او را بستانکار می‌کند).

نقل و انتقالات بین بانکی

نقل و انتقالات بین بانکی نیازمند جابجایی وجوه بین دو بانک است و اینجا است که موضوع پیچیده می‌شود.

دو روش اصلی برای انجام یک انتقال بین بانکی وجود دارد. اولین روش این است که بانک‌ها در یکدیگر حساب داشته باشند. دومین روش این است که هر دو بانک در یک «بانک مرکزی» حساب داشته باشند. بهترین راه برای توضیح دادن این موضوع از طریق یک مثال است:

فرض کنید جان می‌خواهد برای آلیس ۲۰ پوند ارسال کند. جان در بارکلیز (Barclays) حساب دارد، در حالیکه آلیس بانک لویدز (Lloyds) را انتخاب کرده است. برای انجام انتقال، هر دو بانک باید رابطه‌ای را برقرار کنند. ساده‌ترین راه برای انجام این کار این است که بارکلیز یک حساب تجاری در لویدز، و لویدز یک حساب تجاری در بارکلیز داشته باشد. هنگامی که این رابطه برقرار شود، نحوه انتقال به این شکل خواهد بود:

  • بارکلیز (بانک جان) حساب شخصی جان را ۲۰ پوند بدهکار می‌کند.
  • بانک جان به تجاری لویدز در بارکلیز زا ۲۰ پوند بستانکار می‌کند.
  • لویدز (بانک آلیس) حساب شخصی او را ۲۰ پوند بستانکار می‌کند.

انتقال-بانکی-۱

توجه داشته باشید که در این سناریو، بانک‌ها قادر بودند تا بدون جابجایی پول، دارایی را منتقل کنند!

اگر بار اول موضوع را درک نکردید نگران نباشید! فقط خواندن را ادامه دهید و همه چیز برایتان معنی پیدا خواهد کرد.

اما اگر بانک‌های جان و آلیس در یکدیگر حساب نداشته باشند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در این حالت، هر دو بانک باید موسسه دیگری (معمولا یک بانک) را پیدا کنند که هر دو در آن حساب دارند. این سومین بانک به عنوان واسطه بین بانک‌های جان و آلیس عمل می‌کند و اجازه می‌دهد که معامله صورت گیرد. در پشت صحنه چنین انتقالی به این شکل خواهد بود:

  • بیایید جان را «بانک ۱» و بانک آلیس را «بانک ۲» بنامیم.
  • بانک ۱ حساب شخصی جان را ۲۰ پوند بدهکار می‌کند.
  • بانک ۱ از بانک واسطه می‌خواهد تا حسابش (بانک ۱) را ۲۰ پوند بدهکار، و حساب بانک ۲ را ۲۰ پوند بستانکار کند.
  • بانک ۲ حساب شخصی آلیس را ۲۰ پوند بستانکار می‌کند.

انتقال-بانکی-۲

هر کشور یک بانک واسطه اختصاصی دارد که سایر بانک‌های داخلی باید در آن حساب داشته باشند. این بانک، بانک مرکزی نام دارد (به عبارت دیگر بانک انگلستان) و یکی از وظایف آن فراهم آوردن رابطه‌ای است تا بانک‌های مختلف بتوانند با یکدیگر معامله کنند، تا شما بتوانید به راحتی بین بانک‌ها پول انتقال دهید.

اما چرا همه به بانک مرکزی اعتماد می‌کنند؟ به طور نظری، پول بانک مرکزی هرگز نباید تمام شود (چون می‌تواند آن را چاپ کند) و بنابراین باید همیشه بتواند بدهی‌های خود را برآورده کند.

انتقال‌های بین‌المللی

تاکنون توضیح دادیم که چگونه انتقال پول بین دو حساب در یک بانک یا در بانک های مختلف انجام می‌شود، که همگی در یک کشور قرار دارند. اما چه اتفاقی می‌افتد وقتی که پول را به آن‌سوی مرزها انتقال می‌دهید؟

مفهوم سطح بالایی که در بالا شرح دادیم در این حالت نیز برقرار است، اما یک بانک مرکزی واقعی جهانی وجود ندارد، پس باید راهکاری یافت. در کنار آن، ارزهای متفاوت کار را کمی دشوارتر می‌کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.