یک استارتاپ مورد پشتیبانی Binance Labs می‌‌خواهد همه‌‌چیز را ناشناس کند

Nym Technologies، که یک استارتاپ ناشناس و مبتنی بر یک سیستم ناشناس تقریبا فراموش‌‌شده به نام شبکه‌‌های ترکیبی (mix networks) است، پس از یک برنامه‌‌ ۱۰ هفته‌‌ای به همراه Binance Labs، اکنون در حال ورود به مرحله‌‌ اثبات مفهوم است. بنا به گفته‌‌ هری هالپین (Harry Halpin)، مشاور Nym پیش‌‌درآمد پانورامیکس (Panoramix)، هدف این پروژه “ناشناس‌‌سازی جهان” است.

0 87

“ما برای ۳۹ سال در حال خراب کردن این ایده‌‌ی میکس‌‌نت بوده‌‌ایم.”

توسعه‌‌دهنده‌‌ی ارشد، دیوید استینتون (David Stainton)، فناوری ترکیبی‌‌ را که به Nym Technologies نیرو می‌‌بخشد، این گونه معرفی کرد. Nym Technologies، یک استارتاپ ناشناس نهان است که از فهرستی از فعالان حریم خصوصی و رده بالاهای کریپتو‌‌ از سراسر جهان تشکیل شده است.

Nym که یک زیرساخت آزاد مبتنی بر یک سیستم ناشناس تقریبا فراموش‌‌شده به نام شبکه‌‌های ترکیبی (mix networks) است، پس از یک برنامه‌‌ی نهفتگی ۱۰ هفته‌‌ای به همراه Binance Labs، اکنون در حال ورود به مرحله‌‌ اثبات مفهوم است.

هدف پروژه چیست؟ بنا به گفته‌‌ی هری هالپین (Harry Halpin)، مشاور Nym پیش‌‌درآمد پانورامیکس (Panoramix)، هدف، “ناشناس‌‌سازی جهان” است.

نمود فناوری جدید، یک کیف‌‌پول رمز ارز اثبات مفهوم ساخته‌‌شده توسط توسعه‌‌دهنده و تحول‌‌آفرین بیت کوین، امیر تاکی (Amir Taaki) است که وی، آن را “دارک‌‌والت ۰.۲Darkwallet ” می‌‌نامد. این کیف‌‌پول، پس از کیف پول بیت کوین، حفظ‌‌کننده‌‌ حریم خصوصی‌‌ که او در سال ۲۰۱۴ ساخت و از همین نام بهره می‌‌برد، نام‌‌گذاری شد.

تاکی به کوین‌‌دسک (CoinDesk) بیان نمود:”ما در حال گردآوری برخی از دانشگاهیان برتر جهان هستیم. بدین گونه می‌‌توانیم ارزهای رمزنگاری شده‌‌ نامعلوم و کاملا ناشناس را توسعه دهیم.”

در اولین بازنویسی آن، تاکی، اجرایی از میمبل‌‌ویمبل (Mimblewimble) را کدگذاری نموده است. میمبل‌‌ویمبل، یک پروتکل حریم خصوصی‌‌گراست که به وسیله‌‌ی ترکیب معاملات با یکدیگر در بلاکچین، به مقیاس‌‌پذیری بالایی دست می‌‌یابد. در ادامه، تاکی بیان نمود که دارک‌‌والت ۲.۰، قادر به ارسال معاملات به وسیله‌‌ی احتمالا هر ارز رمزنگاری شده‌‌ای خواهد بود.

و این امر، قابل توجه است، زیرا در حالیکه ارزهای رمزنگاری شده‌‌ی متمرکز بر حریم خصوصی‌‌ موجود مانند مونرو (monero) و زی‌‌کش (zcash)، معاملات را در خود بلاکچین مخفی می‌‌نمایند، این روش همچنان اطلاعات را در سطح شبکه آشکار می‌‌سازد.

برای مثال، اطلاعات حساسی مانند آدرس‌‌های IP (پروتکل اینترنت) و داده‌‌های مکانی می‌‌توانند افشاء شوند. و درحالیکه راه‌‌حل‌‌هایی مانند تور (Tor) و وی‌‌پی‌‌آن‌ها (VPN)، شیوه‌‌هایی برای پنهان نمودن این اطلاعات ارائه می‌‌کنند، هرکدام از آن‌ها، با توافقات خاص خود همراه هستند و Nym در حال ایفای نقش خود در حل این مشکل می‌‌باشد.

و دارک‌‌والت، تنها اولین قدم به سمت یک اکوسیستم ناشناس کامل‌‌کننده است که Nym، برای پشتیبانی از آن برنامه‌‌ریزی می‌‌کند. در ادامه، Nym، ارائه‌‌ی یک پلتفرم آزاد برای برنامه‌‌های کاربردی از لحاظ حریم خصوصی پیشرفته به منظور تحقق بخشیدن خود را در نظر دارد. این امر، موضوعی است که بنا به گفته‌‌ی افراد مشارکت‌‌کننده در پروژه، برای حفظ آزادی در عصر دیجیتال،ضروری است.

هالپین به کوین‌‌دسک بیان نمود: “داشتن آزادی تحت یک رژیم نظارتی فراگیر که تلاش می‌‌کند تمام فعالیت‌‌های شما را کنترل و اداره‌‌ نماید، غیرممکن است،” و اضافه می‌‌کند:

تنها راه مبارزه‌‌ی مؤثر برای آزادی در چنین عصر نظارتی‌‌، ساخت و استفاده از فناوری‌‌های افزایش‌‌دهنده‌‌ی حریم خصوصی است

یک رؤیای سایفرپانک

درحالیکه فعالیت Nym Technologies به لحاظ وسعت گسترده است، اولین مرحله‌‌ی پروژه، طراحی یک کیف‌‌پول ارز رمزنگاری‌‌شده می‌‌باشد که بتواند برای ارزهای رمزنگاری شده‌‌ متمرکز بر حریم خصوصی، ناشناسی در سطح شبکه ارائه کند.

هالپین که پژوهشگر Inria de Paris و عضو پیشین گروه کنسرسیوم وب جهان‌‌شمول (W3C) است، بیان نمود: “ما به لحاظ موضوعی که آن را ناشناسی در سطح شبکه می‌‌نامیم، یعنی توانایی پنهان نمودن اساسی همتایی که یک معامله‌‌ی خاص از وی ناشی می‌‌شود، نه تنها در سطح بلاکچین بلکه در سطح همتا به همتا، پیشرفت زیادی مشاهده نکرده‌‌ایم.”

شبکه‌‌های ترکیبی، این مشکل را به وسیله‌‌ی مخفی‌‌ نمودن اطلاعات اشخاص ارسال‌‌کننده و دریافت‌‌کننده حل می‌‌کنند. حتی اگر یک دشمن در حال مشاهده‌‌ی تمام زوایای شبکه باشد، این اطلاعات، غیرقابل پیونددهی باقی خواهند ماند. همچنین، هالپین بیان نمود که حتی اگر شبکه‌‌ی ترکیبی، توسط دشمنان مورد نفوذ قرار گیرد، به منظور حفظ همان ویژگی‌‌های امنیتی، تنها به یک نود درستکار نیاز دارد.

بر این اساس، دارک‌‌والت تاکی نشان می‌‌دهد که شبکه‌‌های ترکیبی را می‌‌توان به منظور دستیابی به ناشناسی قوی‌‌تر برای ارزهای رمزنگاری شده، حتی در برابر یک دشمن جهانی که هالپین، آن را “رؤیای سایفرپانک” می‌‌نامد، استفاده نمود.

هالپین بیان نمود:”تنها به وسیله‌‌ی مخفی نمودن فراداده در سطح شبکه می‌‌توانید واقعا مطمئن باشید که برنامه‌‌ی کاربردی شما، حریم خصوصی واقعی را ارائه می‌‌کند.””در غیر این صورت، یک دشمن قدرتمند می‌‌تواند همواره حریم خصوصی شما را نقض کند.”

تاکی این امر را با بیان این موضع به کوین‌‌دسک که ابزارهایی مانند ارز رمزنگاری شده‌‌ی کاملا ناشناس افراد را قادر به مقاومت در برابر نیروهای تنطیمی ظالم خواهند نمود، تکرار کرد. این موضع، مخصوصا وارد است، زیرا دولت‌‌ها اقدام به پیگیری حتی کوین‌‌های متمرکز بر حریم خصوصی می‌‌نمایند.

او بیان کرد:

“ما در یک مسابقه‌‌ تسلیحاتی بین قانون‌‌گذارانی قرار داریم که با سرعت قانون پیش می‌‌روند و فناوری‌‌ که با سرعت نور پیشرفت می‌‌کند و اگر ما یک نگرش جنگی داشته باشیم، این نبرد، نبردی است که کشور در آن شکست خواهد خورد.”

شبکه‌‌های ترکیبی

قدمی به عقب برداریم! Nym Technologies، از پژوهش در اصل سفارش‌‌ داده‌‌شده توسط اتحادیه‌‌ی اروپا در پی افشاگری‌‌های اسنودن به شکل پانورامیکس که یک پروژه‌‌ی پژوهشی بین‌‌دانشگاهی لست که در مدت چهار سال گذشته فعال بوده است، تکامل یافت.

George Danezis از کالج دانشگاهی لندن (UCL) و پایه‌‌گذار قدیمی‌‌ترین پیاده‌‌سازی‌‌های شبکه‌‌ی ترکیبی، به عنوان عضوی از پژوهش پانورامیکس، همراه با دانشجوی خود، Ania Piotrowska، سیستمی به نام Loopix را ایجاد نمود.

Danezis بیان نمود: “پروژه‌‌ی Nym، برخی از آن پیاده‌‌سازی‌‌ها را مورد استفاده قرار خواهد داد و آن‌ها را به طور مؤثر به یک محصول قابل فروش تبدیل می‌‌کند.”

در سال ۱۹۷۹، یک فعالیت مشهور سایفرپانک‌‌ها، یعنی میکس‌‌نت‌‌ها، برای اولین بار توسط دیوید چام پرورش یافتند. با این وجود، آن‌ها کمی بعد برای محصولاتی مانند تور، نرم‌‌افزار ارتباطی ناشناس بسیار محبوب که از سال ۲۰۰۲ تا کنون فعال بوده است، واگذار شدند.

شبکه‌‌های ترکیبی که در اصل برای خدمات ایمیل به کار گرفته شدند، به وسیله‌‌ی ترکیب اطلاعات درون یک سیستم عمل می‌‌کنند. بنابراین، تا زمانی که سیستم وجود دارد، با اطلاعاتی که وارد شده‌‌اند، غیر قابل مقایسه است.

میکس‌‌نت‌‌ها در روزهای آغازین خود، ناامیدکننده و برای استفاده، گران‌‌قیمت بودند. اما بنا به گفته‌‌ی Danezis، اکنون میکس‌‌نت‌‌ها، به دلیل اقتصادهای متغیر پشتیبان اینترنت، پایدارتر هستند و Loopix را به قیمت پهنای باند، قادر به کسب ناشناسی بیشتر در مقایسه با سیستم‌‌های موجود می‌‌نمایند.

به خصوص، پیاده‌‌سازی‌‌های اولیه‌‌ی میکس‌‌نت، از تأخیرهای زمانی به منظور شکستن الگوی اطلاعات در هنگام ورود و خروج آن‌ها به سیستم استفاده نمودند. با این حال، بدون وجود هیچ شاخصی از این که پردازش یک پیام چقدر ممکن است طول بکشد، این امر، به بهای سنگینی برای تجربه‌‌ی کاربری تمام شد.

بر این اساس، Loopix، این تأخیر زمانی را که با عنوان نهفتگی نیز شناخته می‌‌شود پایین نگاه می‌‌دارد، اما این کار را بدون فدا کردن ناشناسی انجام می‌‌دهد. به خصوص، Loopix، به وسیله‌‌ی وارد نمودن مقادیر زیادی از ترافیک پوششی در سیستم کار می‌‌کند که این امر، الگوی بین پیام‌‌ها را به قیمت پهنای باند تغییر می‌‌دهد.

Danezis بیان نمود: “ما در نظر داریم که نهفتگی را بسیار پایین نگاه داریم. بنابراین، تقریبا سریع خواهد رسید، اما ما در نظر داریم که وارد نماییم. ما در نظر داریم مقدار زیادی ترافیک بیهوده وارد نماییم که تنها به منظور سردرگم نمودن دشمن، در آنجا وجود دارد.” و شرح می‌‌دهد:

“از آنجایی که این روزها، پهنای باند ارزان‌‌تر است، این امر، کسی را اذیت نمی‌‌کند. داشتن یک ارتباط Loopix، حجم بسیار کمتری از تماشای نت‌‌فلیکس (Netflix) یا هرچیز مشابه آن استفاده خواهد نمود.”

نام‌‌های مستعار ایمن

در ادامه، Nym Technologies امیدوار است که تمام عناصر سازنده‌‌ی اساسی‌‌ را که برای تعامل شرکاء مختلف به شیوه‌‌ای احترام‌‌گذارنده به حریم خصوصی در یک شبکه موردنیاز هستند، ایجاد نماید.

برای مثال، تاکی، آرزو دارد که قابلیت قرارداد هوشمند را به دارک‌‌والت جدید اضافه نماید. بنابراین، دارک‌‌والت می‌‌تواند بین رمز ارزهای مختلف دست به دست شود و حتی از سازمآن‌های مستقل غیرمتمرکز میزبانی کند.

تاکی بیان نمود:

اولین مرحله، توسعه‌‌ رمز ارز سریع، کارآمد، کاملاناشناس و غیر قابل پیونددهی است. و پس از آن، ما می‌‌توانیم درباره‌‌ی صرافی‌‌های غیرمتمرکز و تمام اشکال جدید برنامه‌‌های کاربردی‌‌ که از فرد محافظت می‌‌کنند، سخن بگوییم

و Nym Technologies، آرزوهای دیگری برای پشتیبانی از توسعه‌‌ی یک اکوسیستم ناشناس کامل نیز دارد. برای مثال، خود شبکه‌‌ ترکیبی را می‌‌توان برای هر کاربردی از پیام‌‌رسانی ایمن گرفته تا رأی‌‌دهی دیجیتال استفاده نمود.

حاصل ترکیب این کاربردها، یک طرح امضا به نام کوکونات (Coconut) است که توسط Danezis در UCL توسعه یافته است. اساسا، کوکونات، به منظور ارائه‌‌ی یک گواهینامه‌‌ی ناشناس با میکس‌‌نت ترکیب می‌‌‌‌شود. این گواهینامه، امکان تأیید هویت در میکس‌‌نت بدون از دست دادن هیچ‌‌گونه اطلاعاتی را برای کاربران فراهم خواهد نمود.

Danezis بیان نمود: “ما در حال تلاش برای حل آن مشکل تأیید هویت به شیوه‌‌ای حریم‌‌خصوصی‌‌پسند و حمل و نقل ایمنی که هویت شما را به طور کلی برای خدمات در پی حریم خصوصی فاش نمی‌‌کند، می‌‌باشیم.”

Danezis بیان نمود که این ابزار می‌‌تواند به منظور تأیید کاربران در هنگامی که به خدمات دسترسی می‌‌یابند و همچنین، محافظت از میکس‌‌نت در برابر حملات سایبیل (Sybil) مورداستفاده قرار گیرد. علاوه بر این، می‌‌تواند برای فراهم نمودن محرک‌‌ها برای خدمات در آینده نیز استفاده شود.

او ادامه داد: “این ابزار، تنها یک زیربنای عمومی و زیرساختی است که در نهایت، واقعا به برنامه‌‌ کاربردی اهمیت نمی‌‌دهد و تا زمانی که برنامه‌‌ی کاربردی، حریم خصوصی‌‌پسند است، هیچ محدودیتی برای کارهایی که می‌‌توانید انجام دهید، وجود ندارد.”

هالپین بیان نمود که در این فعالیت، صنعت ارز رمزنگاری شده، به طور منحصربفردی قرار داده شده است. در حالیکه از لحاظ تاریخی، حمایت پولی برای فناوری‌‌های افزایش‌‌دهنده‌‌ی حریم خصوصی، پایین بوده است، پیشرفت‌‌ها در بلاکچین، امکان صورت گرفتن انواع جدیدی از مدل‌‌های تأمین بودجه را فراهم می‌‌کنند.

هالپین بیان نمود: “در تاریخ، پیش از این لحظه، هرگز این امر ممکن نبوده است. این برهه، برهه‌‌ی بسیار خاصی برای زنده بودن است.” و جمع‌‌بندی می‌‌کند:

“من واقعا امیدوارم که جامعه‌‌ ارز رمزنگاری شده حقیقتا به صورت قاطعانه‌‌تر به نگرش سایفرپانک ادامه دهد و تلاش کند که آن را تبدیل به یک واقعیت نماید. شاید این فرصت، آخرین و بهترین شانسی باشد که ما داریم.”

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.