یونی سواپ (Uniswap) چیست؟

یونی سواپ پروتکلی است که برای تبادل توکن‌های ERC20 در اتریوم به صورت متن باز در اختیار عموم قرار گرفته و دارای ویژگی‌های خاصی مانند معامله هر توکن ERC20 با هر توکن ERC20 دیگر در یک تراکنش واحد، انتقال آدرس معامله به آدرسی متفاوت از آدرس تراکنش، کمترین هزینه گاز مصرفی، ظاهر مدرن موبایلی و غیره را داراست. با داشتن سیستم بررسی میزان نوسانات قیمتی و حجم ذخیره‌ها این امکان را به معامله‌گران می‌دهد که با بررسی بیشتر و بهتری اقدام به فعالیت داشته باشند. کارمزد %0.3 آن موجب افزایش حجم ذخیره‌ها بعد از هر تراکنش شده و قابلیت ایجاد و یا میزبانی استخرهای شخصی‌سازی‌شده و رابط کاربری دلخواه می‌باشد.

0 101

پروتکل یونی سواپ که با در نظر گرفتن سادگی طراحی شده، رابطی است که تبادل یکپارچه توکن‌های ERC20 در اتریوم را مهیا می‌کند . یونی سواپ با حذف فرم‌های غیر ضروری rent extraction و افراد واسطه، اجازه تبادلی سریع‌تر و کاراتر را می‌دهد و در زمان انجام مبادلات، غیر متمرکزبودن، مقاومت در برابر سانسور و امنیت را اولویت قرار می‌دهد. یونی سواپ متن باز بوده و به عنوان یک محتوای عمومی عمل می‌کند. هیچ توکن مرکزی یا کارمزد مرتبط با پلتفرم در کار نیست. هیچ رفتار خاصی با سرمایه گذاران، کاربران و توسعه‌دهندگان اولیه در دستور کار ندارد.

این مقاله به عنوان یک پروژه در خصوص بررسی اجمالی یونی سواپ می‌باشد – که شامل توضیح چگونگی کارایی، چگونگی استفاده و چگونگی توسعه آن می‌باشد. به صورت فعالانه بر روی این اسناد کار شده و اطلاعات بیشتری به زودی به آن اضافه خواهد شد. لیست شدن توکن در این پلتفرم به صورت باز و رایگان است. تمامی توابع قرارداد هوشمند به صورت عمومی بوده و تمامی ارتقا‌ها به صورت انتخابی می‌باشد.

ویژگی‌های V1

 • اضافه کردن پشتیبانی برای هر توکن ERC20 با استفاده از کارخانه یونی سواپ
 • ملحق شدن به استخرهای نقدینگی برای جمع‌آوری کارمزدها در جفت معاملاتی ETH-ERC20
 • قیمت گذاری خودکار حساس به نقدینگی با استفاده از فرمول محصول دائمی
 • معامله اتریوم با هر ERC20 دیگر بدون مشکل
 • معامله اتر با هر ERC20 دیگر به وسیله انجام یک تراکنش
 • معامله و انتقال به یک آدرس متفاوت در یک تراکنش
 • کمترین هزینه گاز بین صرافی‌های غیرمتمرکز
 • پشتیبانی برای تبادلات شخصی و خصوصی‌سازی‌شده یونی سواپ
 • خرید توکن‌های ERC20 از هر کیف پولی که از ENS استفاده می‌کند (به زودی)
 • قراردادهای هوشمند نیمه تایید شده نوشته شده در Vyper
 • پیاده‌سازی کد باز ظاهر بهینه‌سازی شده مختص موبایل
 • سرمایه‌گذاری شده توسط Ethereum Foundation

نحوه کارکرد

یونی سواپ از تعدادی قرارداد تبادل ETH-ERC20 ساخته شده است. دقیقا به ازای هر توکن ERC20 یک قراردادد تبادل وجود دارد. اگر هر توکنی فاقد یک تبادل باشد هر شخصی می‌تواند بوسیله قرارداد کارخانه یونی سواپ آن را تولید کند. کارخانه به عنوان یک رجیستری عمومی عمل کرده و برای جستجوی بین تمامی آدرس‌های تبادل و توکن‌های اضافه شده به سیستم می‌باشد.

هر تبادل، هم ETH و هم توکن ERC20 متصل به آن را ذخیره می‌کند. هر کسی می‌تواند به عنوان یک فراهم‌آورنده نقدینگی در یک تبادل نقش ایفا کرده و در ذخایر آن مشارکت داشته باشد. این فرآیند با خرید و فروش فرق می‌کند؛ چرا که نیازی به واریزکردن مقدار برابری از ETH و توکن مرتبط ERC20 آن دارد.

نقدینگی بین تمامی مشارکت‌کنندگان تقسیم شده و یک توکن استخری (pool token) (ERC20) برای رهگیری هر مشارکت نسبی هر شخص مورد استفاده قرار می‌گیرد. توکن‌های استخری زمانی که نقدینگی داخل سیستم واریز می‌شود، بوجود آمده و می‌تواند در هر زمانی برای برداشت بخشی از سهم مشارکت‌کننده از بین برود.

قراردادهای تبادل عاملان خودکار ایجاد بازار بین تبادلات ETH-ERC20 هستند. معامله‌گران می‌توانند با اضافه کردن به ذخیره یکی و برداشت از دیگری، معاوضه بین این دو را داشته باشند. از آنجایی که ETH یک طرف ثابت برای تبادلات ERC20 محسوب می‌شود، می‌تواند به عنوان یک واسطه اجازه معامله مستقیم ERC20 به ERC20 را در یک تراکنش واحد بدهد. در صورتی که کاربران خواهان دریافت توکن‌های خریداری شده در یک آدرس متفاوت از آدرسی که تراکنش را انجام داده باشند، می‌توانند آدرس دریافت‌کننده‌ای را نیز مشخص نمایند.

ETH

معاملات ERC20 به ERC20 در یونی سواپ

یونی سواپ از یک فرمول بازار ساز به نام ” constant product ” استفاده می‌کند که نرخ تبادل را براساس حجم نسبی ذخیره‌های ETH و ERC20 قرار داده و همچنین مقدار تغییری که معامله درآستانه وقوع در نسبت آن ایجاد می‌کند را مشخص می‌نماید. فروش ETH برای بدست‌آوردن توکن‌های ERC20 باعث افزایش حجم ذخیره ETH و کاهش حجم ذخیره ERC20 می‌شود. این فرآیند نسبت ذخیره را دچار تغییر کرده و افزایش در قیمت توکن ERC20 نسبت به ETH را در تراکنش‌های بعد از آن حاصل می‌کند. هر چه معامله نسبت به حجم کلی ذخیره‌ها بزرگتر باشد، لغزش قیمت بیشتری صورت می‌گیرد. اساسا قراردادهای تبادل از بازار مالی باز برای تصمیم گیری در جهت ارزش نسبی هر جفت استفاده کرده و از آن در خصوص ایجاد استراتژی بازاری خود بهره می‌گیرد.

کارمزد کوچک نقدینگی %0.3 از هر معامله کسر شده و به ذخیره‌ها اضافه می‌شود. در عین اینکه نسبت ذخیره بین ETH-ERC20 دائما در حال تغییر است، کارمزدها این اطمینان را حاصل می‌کنند که حجم جمع تمامی ذخیره‌ها با هر معامله افزایش بیابد. این عمل به عنوان پرداختی به فراهم‌آورندگان نقدینگی عمل کرده و زمانی بدست می‌آید که آنها توکن‌های استخری خود را برای برداشت سهم خود از کل ذخیره‌ها از بین ببرند. فرصت‌های تفاوت قیمت تضمین شده از نوسانات قیمت باید گردش یکنواختی از تراکنش‌ها را به سیستم وارد کرده و درآمد بدست‌آمده از مقدار کارمزد را افزایش دهد.

از آنجایی که یونی سواپ تماما زنجیره‌ای است، قیمت‌ها می‌توانند بین زمانی که یک تراکنش در حال امضای قرارداد است و زمانی که در یک بلاک گنجانده شده تفاوت داشته باشند. مبادله‌گران می‌توانند نوسانات قیمت را بوسیله مشخص کردن حداقل تعداد خریدها در لیست فروش، و یا حداکثر مقدار فروش در لیست خریدها بررسی کنند. این عمل باعث ایجاد لیست با محدودیتی می‌شود که در صورت پرنشدن به صورت خودکار لغو می‌شود. همچنین این امکان وجود دارد که با تنظیم مهلت‌هایی برای تراکنش ها، در صورت اجرای غیر موقع آنها تراکنش را لغو نمود.

دلیل این که تنها می‌توان یک تبادل به ازای توکن به کارخانه ثبت کرد این است که فراهم‌آورندگان را تشویق به ذخیره نقدینگیشان در یک ذخیره واحد کند. به هر حال، یونی سواپ پشتیبانی داخلی برای معاملات ERC20-ERC20 را با استفاده از استخرهای عمومی از کارخانه در یک طرف تراکنش و استخر شخصی‌سازی‌شده کاربر در سوی دیگر آن مهیا کرده است. استخرهای شخصی‌سازی‌شده می‌توانند برای مدیران تامین بودجه کنند، از مکانیزم‌های متفاوت قیمت‌گذاری استفاده کنند، کارمزدهای نقدینگی را از بین ببرند، یا از طرح‌های پونزی مبتنی بر فومو (fomo) سه بعدی و یا موارد دیگر بهره ببرند. تنها نیاز است که رابط کاربری یونی سواپ را به کار برده و ETH را به عنوان یک دارایی واسطه قبول داشته باشند. استخرهای شخصی‌سازی‌شده نیازی به ویژگی‌های امنیتی به‌مانند استخرهای عمومی ندارند. توصیه می‌شود که کاربران تنها با قراردادهای هوشمند متن ‌بازی تعامل داشته باشند که تایید شده هستند،.

ارتقای مقاومت سانسوری در قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز کار دشواری است. اگر اصلاحات مهمی در سیستم بوجود آید، نسخه جدیدی از آن منتشر خواهد شد. فراهم‌آورندگان نقدینگی می‌توانند بین رفتن به سیستم جدید و یا ماندن در سیستم قدیمی حق انتخاب داشته باشند. در صورت امکان، نسخه‌های جدید قادر به سازگاری با نسخه‌های پیشین بوده و قادر به انجام معاملات ERC20 به ERC20 با نسخه‌های قدیمی مشابه یک استخر شخصی‌سازی‌شده باشند.

چگونگی استفاده

سایت uniswap.io مکان اصلی برای پروتکل یونی سواپ می‌باشد. که پروژه را شرح داده و کاربران را به جایی که نیاز دارند بروند راهنمای می‌کند.

قراردادهای هوشمند یونی سواپ در اتریوم زیست می‌کنند. هر کسی می‌تواند به صورت مستقیم از طریق تماس‌های Web3 با آنها تعامل داشته باشد.

ظاهر یونی سواپ یک رابط کاربری متن باز بوده که برای تجربه کاربری بهبودیافته در زمان تعامل با قراردادهای هوشمند طراحی شده است. هر کسی می‌تواند با استفاده از کد اصلی یک رابط کاربری را میزبانی کند و یا یکی برای خودش بسازد. روابط کاربری میزبانی شده مستقل از یونی سواپ بوده و نباید با قوانین قضایی و مقررات آنها همخوانی داشته باشند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.