یادگیری چگونگی نوشتن یک بیانیه‌‌ی سیاست سرمایه گذاری‌‌

نگارش بیانیه مالی کار ساده‌‌ای نیست و از اهمیت زیادی برخوردار است. از این رو، این مقاله سعی دارد که با آموزش نحوه نگارش یک بیانیه سیاست مالی، در تصمیم‌‌گیری‌‌های مهم درمورد سبد سرمایه گذاری‌‌ به شما کمک کرده و در راستای تصمیماتی منطقی و به دور از احساس، شما را هدایت کند.

0 200

اتخاذ تصمیم‌‌های بزرگ درباره‌‌ی سبد سرمایه گذاری‌‌، پیش از آن که احساسات بتوانند شما را تحت‌‌تأثیر قرار دهند

در گذشته، درباره‌‌ی توسعه‌‌ی نظام‌‌نامه‌‌ی سیاست سرمایه گذاری‌‌ متعلق به شما بحث شده است. در این مطلب به طور خاص درباره‌‌ی این موضوع صحبت خواهد شد که چگونه می‌‌توانید برای خانواده‌‌ی خود، یک بیانیه‌‌ی سیاست سرمایه گذاری‌‌ پیش‌‌نویسی کنید. نوشتن این سند، شاید یکی از مهمترین اموری باشد که شما در هنگام آغاز تلاش خود برای رسیدن به استقلال مالی انجام خواهید داد، زیرا این سند می‌‌تواند به شما کمک کند که در میان حتی فاجعه‌‌بارترین مهلکه‌‌ی اقتصادی نیز تفکری بلندمدت داشته باشید.

در حقیقت، ممکن است نوشتن این سند ساده به نظر برسد، اما بیانیه‌‌ی سیاست مالی، تمرین نگارش خلاقانه نیست که شما بتوانید آن را ناچیز بشمارید، بلکه موضوع بسیار مهمی است. نمونه‌‌ی بارز: اگر شما تاکنون ثروت بسیاری اندوخته باشید، شانس خوبی برای ایجاد یک حساب مدیریتی فردی (individually managed account) به جای سرمایه گذاری‌‌ از طریق صندوق‌‌های سرمایه گذاری‌‌ مشترک (mutual funds) یا صندوق‌‌های سرمایه گذاری‌‌ مبتنی بر شاخص (index funds) خواهید داشت.

یکی از اولین اقداماتی که شما انجام خواهید داد، ملاقات با یک نماینده‌‌‌‌ی شرکت نظارت‌‌کننده‌‌ی دارایی‌‌های شما و گفتگو با او در هنگام تکمیل بیانیه‌‌ی سیاست سرمایه گذاری‌‌ است. آن‌‌ها از این سند برای هدایت درونی فرآیند تصمیم‌‌گیری خود در زمان خرید یا فروش سرمایه گذاری‌‌‌‌ها برای شما استفاده می‌‌کنند.

یک تکه کاغذ و یک خودکار بردارید و برای نوشتن سریع چند نکته آماده شوید. در طول روزها و هفته‌‌ی آینده درباره‌‌ی این موضوعات بیندیشید، سپس برای تکمیل عملی بیانیه‌‌ی سیاست سرمایه گذاری‌‌ نهایی زمان بگذارید و به منظور حصول اطمینان از اینکه همچنان طبق برنامه پیش می‌‌روید، آن را به صورت سه‌‌ماهه، شش‌‌ماهه، سالانه یا دوسالانه بررسی کنید.

اگر در زمانیکه آرام هستید و همه چیز تحت‌‌کنترل است تصمیم‌‌گیری کنید، حتی زمانیکه بازار دچار آشفتگی شده باشد و یا هنگامی که گزارشگران تلویزیون، یک نفس درباره‌‌ی سقوط میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones Industrial Average) و شاخص اس اند پی ۵۰۰ (S&P 500) فریاد می‌‌کشند، به انجام اقدام اشتباه وسوسه نمی‌‌شوید.

تعیین اهداف خود

دقیقا می‌‌خواهید چگونه از پولتان استفاده کنید؟

در وهله‌‌ی اول، چرا سرمایه گذاری‌‌ می‌‌کنید؟ شما باید نسبت به ثروت خود مسئولیت‌‌پذیر باشید. برای شروع بنشینید و درباره‌‌‌‌ی اهدافتان با خود صادق باشید. برای مثال، ممکن است بگویید که:

  • من یک سبد سرمایه گذاری‌‌ می‌‌خواهم که در ۶۲ سالگی من، هر ماهه ۵.۰۰۰ دلار سود سهام، بهره و اجاره‌‌ی پیش از کسر مالیات تولید کند، در نتیجه قادر خواهم بود که آن را با درآمد بیمه و بازنشستگی همگانی خود ادغام نمایم و زندگی راحتی داشته باشم.
  • مایلم که حتی‌‌الامکان در یک صندوق امانی (trust fund) برای هرکدام از فرزندان و نوه‌‌هایم حداقل ۱۰۰.۰۰۰ دلار به عنوان ارث به جا بگذارم. این صندوق باید این مبلغ را به صورت اقساط مساوی در طول ۳ سال در بین تمام آن‌‌ها تقسیم کند، در نتیجه، آن‌‌ها تمام وجوه را در یک حوزه یا در یک زمان خرج نخواهند کرد.
  • می‌‌خواهم که شبها راحت بخوابم، حتی اگر به این معنا باشد که پول من با سرعت پایین‌‌تری از سرعت لازم رشد کند. بهای بیشتر به احساسات دادن ارزشش را دارد.

شما می‌‌توانید برای رسیدن به اهداف خود در دو مورد اول و به منظور تعیین مقدار پولی که باید کنار بگذارید و همچنین نرخ مرکبی (compounding rate) که باید روی دارایی‌‌های موجود خود کسب کنید، از یک ماشین‌‌حساب مالی استفاده نمایید. نگران نباشید! انجام این اقدام به آن دشواری‌‌ نیست که به نظر می‌‌رسد. در واقع، اگر شما مقاله‌‌ی دو فرمول‌‌ ارزش زمانی پول را خوانده باشید، هم اکنون حداقل دو عدد از این محاسبات را بدون این که متوجه شده باشید، انجام داده‌‌اید.

تعیین محدوده‌‌ی تخصیص دارایی

پس از بررسی اینکه یک نرخ بازده مناسب برای هرکدام از گروه‌‌های دارایی مختلف کدام است، باید تخصیص دارایی خود را به صورتی وضع نمایید که امکان رسیدن به اهدافتان در چارچوب زمانی مشخص‌‌شده را برای شما فراهم کند.

برای مثال ممکن است بیان کنید که:

  • من همواره بدون استثناء، حداقل ۱۰% از ثروت خالص شخصی خود را به صورت وجه نقد و معادل وجه نقد نگهداری می‌‌کنم. بنابراین حتی اگر دنیا از هم بپاشد، لازم نیست که درباره‌‌ی خرید مواد غذایی، سوخت، یا دارو نگران باشم. لازم نیست که این پول، بازدهی داشته باشد. مطمئنا هماهنگ پیش رفتن با تورم کمال مطلوب است، اما این اقدام، دغدغه‌‌ی اصلی من نیست. این اقدام، یک روش ذخیره و آخرین امید من است. (برای یادگیری بیشتر، مطلب “چه میزان وجه نقد باید در سبد سرمایه گذاری‌‌ خود نگهداری کنم؟” را بخوانید)
  • من همواره بدون استثناء، حداقل ۲۰ تا ۴۰ درصد از سبد سرمایه گذاری‌‌ را به صورت سهام‌‌های بلوچیپ (blue-chip stocks) با کیفیت بالا نگهداری می‌‌کنم که حتی زمانی که شاخص بازار سهام به میزان ۵۰ درصد یا بیشتر سقوط می‌‌کند، سود سهام می‌‌پردازند. سهام‌‌های بلوچیپ، غول‌‌های تجارت داخلی و بین‌‌المللی هستند و ستون اصلی اقتصاد جهانی را تشکیل می‌‌دهند. ممکن است این سهام‌‌ها خسته‌‌کننده به نظر برسند و یا سرعت رشدی برابر با برخی از سهام‌‌های نسبتاخوب نداشته باشند، اما با کار خوب‌‌شان به من آرامش خاطر می‌‌دهند، زیرا این سهام همواره و صرف نظر از نوسانات موقتی، ارزشِ بیشتری در ۱۰ یا ۲۰ سال آینده خواهند داشت.
  • من حداقل ۲۰% از سبد سرمایه گذاری‌‌ خود را به صورت ملک دارای مالکیت مستقیم و پولساز در زادگاه خود نگهداری می‌‌کنم. اگر لازم باشد که از خانه‌‌ی خود نقل‌‌مکان کنم و به طبقه‌‌ی درآمدی پایین‌‌تری بروم، این ملک، یک مسکن پشتیبان خواهد بود و درنتیجه، کاربری جدیدی ارائه می‌‌دهد. درآمد اجاره به من در تأمین بودجه برای سایر سرمایه گذاری‌‌‌‌های خود کمک خواهد کرد و همبستگی کم آن با بازده‌‌های بازار سهام، درجه‌‌ای از امنیت را در اختیار من قرار می‌‌دهد که در صورت نداشتن ملک، از آن بهره‌‌مند نمی‌‌شدم.

شما مجبورید که جزئیات را با دقت طرح‌‌ریزی نمایید، اما رسیدن به ترکیبی مناسب برای سبک زندگی شما، می‌‌تواند به جلوگیری از قرار گرفتن در وضعیتی نامساعد به شما کمک ‌‌کند.

تعیین روش مدیریت سبد سرمایه گذاری‌‌

باید موارد زیر را تعیین کنید:

  • با چه فواصل زمانی‌‌ برای حصول اطمینان از قرار داشتن در محدوده‌‌ی از پیش تعیین‌‌شده‌‌ و رسیدن به اهدافتان، ارزش سبد سرمایه گذاری‌‌ خود را برآورد می‌‌کنید.
  • اصول کلی یک سرمایه گذاری‌‌‌‌ که برای افزودن اوراق بهادار یا وجوه جدید به سبد سرمایه گذاری‌‌ خود استفاده خواهید کرد (برای مثال، هنگامی که پیشتر درباره‌‌ی خرید و نگهداشت محتاطانه‌‌ی سهام‌‌های بلوچیپ صحبت کردیم، ممکن است بیان کنید که “من تنها سهام‌‌هایی را که سود سهام خود را برای حداقل ۱۵ سال به طور مداوم افزایش داده ‌‌باشند، موردتوجه قرار خواهم داد” و از به کار بردن آزمون‌‌های فراوان دیگر براساس روش قدیمی سرمایه گذاری‌‌ پایه‌‌ای بنجامین گراهام (Benjamin Graham) اجتناب کنید.
  • با چه فواصل زمانی‌‌ دارایی‌‌های خود را دوباره متوازن می‌‌کنید و آیا اصلا آن‌‌ها را دوباره متوازن می کنید؟
  • دوره‌‌ی اندازه‌‌گیری‌‌ که برای تعیین این که آیا استراتژی شما طبق برنامه پیش می‌‌رود یا خیر، استفاده خواهید کرد. (توجه: استفاده از هر دوره‌‌ی اندازه‌‌گیری کمتر از ۵ سال، یک حماقت کامل است. شواهد علمی مربوط به این موضوع، آشکار هستند. اگر سبد سرمایه گذاری‌‌ خود را پیش از افزایش‌‌های متلاطم۶۰ ماهه و به صورت ماهانه یا حتی سالانه با یک شاخص مقایسه کنید، کاری احمقانه انجام داده‌‌اید.)

ملاحظات پایانی درباره‌‌ی نوشتن IPS (بیانیه‌‌ی سیاست سرمایه گذاری‌‌) شما

اطمینان حاصل کنید که بیانیه‌‌ی سیاست سرمایه گذاری‌‌ خود را می‌‌نویسید، امضا و تاریخ‌‌گذاری می‌‌کنید. در این صورت، خود را در برابر این بیانیه مسئول می‌‌دانید. اگر می‌‌گویید که اجازه نخواهید داد حتی یک سهام یا اوراق قرضه، از حد مجاز  ۵% سبد سرمایه گذاری‌‌ شما فراتر رود، به قوانین خود پایبند بمانید.

اگر قصد دارید که مبلغ معینی را به عنوان وجه اضطراری در اوراق قرضه‌‌ی معاف از مالیات شهرداری (tax-free municipal bonds) نگهداری کنید، این کار را انجام دهید. این اقدام را معادل نمونه‌‌‌‌ی یک تعهدنامه‌‌ی ازدواج در نظر بگیرید، تنها با این تفاوت که این قرارداد بین شما و پول شماست. اگر پیشاپیش، با آرامش و در زمانی تصمیم‌‌گیری کنید که همه چیز تحت کنترل است، کار شما آسان‌‌تر خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.