گولم (Golem) چیست؟

گولم پروژه‌ایست که قصد دارد با استفاده از ویژگی‌های تکنولوژی بلاک چین و غیرمتمرکزسازی، یک اَبَرکامپیوتر محاسباتی با بهره‌گیری از قدرت CPU کامپیوترهای متصل به شبکه ایجاد کند و در ازای استفاده از قدرت CPU کاربران، به آن‌ها با توکن‌های Gnt پاداش دهد. گولم می‌تواند با انجام این پروژه، انقلابی بزرگ در زمینه ایجاد اَبَرکامپیوترهای جدید ایجاد کند.

0 549

یکی از ابعاد توسعه‌ی فناوری بلاک چین ظهور کامپیوترهای توزیع شده است. گولم (Golem) یکی از نمودهای این نوآوری کامپیوتری است. یک تکنولوژی نوین که رویکرد اصلی آن تمرکززدایی قدرت محاسباتی است. گولم هنوز مراحل اولیه توسعه را طی می‌کند اما به سرانجام رسیدن آن باعث می‌شود همه افراد جهان از اَبَرکامپیوترهای توزیع شده جهانی بهرمند گردند.

هدف اصلی گولم وارد کردن این قدرت محاسباتی به اقتصاد اشتراکی (shared economy) است؛ نوعی سیستم اقتصادی که در آن افراد کالاها و خدمات مختلف را در ازای دریافت کارمزد با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند و به بیان ساده، در اقتصاد اشتراکی شما به همان اندازه هزینه می‌دهید که استفاده کرده‌اید.

گولم (Golem) چیست؟

مشکل فعلی این است که قدرت عظیم محاسباتی در زمینه‌های مختلف از جمله آموزش مکانیکی و پزشکی حیاتی است اما به مانند گوهری نایاب و گران قیمت است و افراد و سازمان‌هایی که به قدرت عظیم محاسباتی نیاز دارند سخت افزارهای گران قیمتی خریده و به تنهایی از آن استفاده می‌کنند؛ این رویکرد در برخی موارد مناسب است اما در بسیاری موارد مشکل ساز می شود زیرا هزینه اولیه برای تهیه سخت افزارهای قدرتمند بسیار بالاست و به ندرت اتفاق می‌افتد که دستگاه‌های خریداری شده به شکل مستمر استفاده شوند و از بسیاری جهات اسراف می‌شوند، در نتیجه تجهیزاتی که استفاده زیادی از آن ها نشده به مرور زمان فرسوده می‌شوند و باید با دستگاه‌های نو جایگزین شوند.

در عین حال، این امکان وجود دارد که از طریق اینترنت یک کامپیوتر قدرتمند را برای مدتی اجاره کرد اما این کار هزینه فراوانی روی دست شما می‌گذارد. راهبرد گولم این است که قدرت محاسباتی را بازتوزیع کند و مشترکان با انگیزه کسب پاداش‌های مالی سیکل های اضافی CPUهایشان را به گولم اهدا می‌کنند؛ بدین منظور آن‌ها وظایفی را که به کاربران شبکه محول شده است انجام می‌دهند و افراد در سراسر جهان می‌توانند در زمان‌های بیکاری کامپیوترهای خود را برای انجام محاسبات در اختیار شبکه گولم بگذارند و در عوض درآمد کسب کنند. در این بستر مجموعه جهانی از توان محاسباتی با اهداف اقتصادی به کار گرفته می شود و قدرت محاسباتی آن با دستگاه‌های امروزی قابل قیاس نیست.

اگر موفقیت گولم ثابت شود، انقلابی به وجود خواهد آورد. ایده ی زیربنای گولم ساده است؛ کاری که باید انجام شود به قسمت های کوچک تقسیم شده و برای اعضای شبکه فرستاده می‌شود تا هرکس یک بخش ناچیز از آن را انجام دهد، هر کامپیوتری بخش مربوط به خود را کامل می‌کند و نتیجه را به شبکه بازمی‌گرداند. این رویکرد تقسیم و غلبه بر محاسبات در واقع شیوه‌ای بسیار کارآمد است و معنای آن این است که همزمان تعداد زیادی کار به موازات هم انجام می‌شود و سرعت پردازش به شدت افزایش پیدا می‌کند.

کسانی که توان محاسباتی دستگاه خود را به اشتراک می‌گذارند از طریق تراکنش‌های بلاک چین اتریوم پاداش می‌گیرند؛ علت انتخاب اتریوم این است که کارمزدهای تراکنش بسیار کمی دارد و به این ترتیب لازم نیست فرد بیش از آنچه در ازای کامپیوتر خود به دست آورده کارمزد بپردازد.

گولم (Golem) چیست؟

کاربرانی که مایلند در این پروژه مشارکت نمایند می توانند اتر (نماد دیجیتالی اتریوم) را با توکن‌های شبکه گولم که GNT نامیده می‌شوند مبادله نمایند. GNT در حقیقت ارز رایج شبکه گولم است؛ ایجاد کننده‌ی کار مقداری GNT ارائه می‌دهد که با آن قرعه‌کشی صورت می‌گیرد و سپس کار به قسمت‌های مختلف تقسیم شده و هر کامپیوتر در ازای انجام قسمت خود GNT دریافت می‌کند.

در حال حاضر محاسبه ابری تنها در انحصار چند شرکت است و این مساله قیمت را برای کاربران بسیار بالا برده است و به منظور تغییر این وضعیت به یک تغییر رویه نیاز است؛ گولم راهی را پیشنهاد می‌کند که مبتنی بر تمرکززدایی و توزیع قدرت محاسباتی است.

گولم می‌تواند به یکی از رقبای اصلی در بازار محاسبه ابری بدل شود و در زمینه انجام محاسبات سنگین توسط افراد و شرکت‌ها انقلابی به وجود آورد و این خود دلیل محکمی برای نگهداری از GNT به عنوان یک سرمایه‌ می‌باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.