گوشی هوشمند مبتنی بر بلاکچین چیست و آیا به آن نیازی داریم؟

دنیای کریپتو شاید پر از شعار و اغراق باشد، اما گاهی شاهد خلاقیت‌های جالبی در بتن این صنعت بوده‌ایم. این مساله را به خاطر داشته باشید که از توسعه این فناوری زمان زیادی نگذشته است. چند وقتی است که به‌طور ناگهانی چندین گوشی متمرکز بر کریپتو، بازار را مورد هدف قرارداده‌اند و یا مورد هدف قرار خواهند داد. بزرگ‌ترین نمونه آن سامسونگ است که در ماه جاری تائید کرد که گلکسی ۱۰s حاوی یک سیستم ذخیره‌سازی ایمن برای کلیدهای خصوصی رمز ارز خواهد بود.

0 100

HTC نیز چندین ماه است که Exodus 1 را عرضه کرده است؛ شرکت Sirin Labs نیز از درآمدهای حاصل از یک ICO عظیم برای ساختن تلفن Finney استفاده کرد؛ و Electroneum در هفته جاری فروش یک تلفن اندروید ۸۰ دلاری را آغاز کرد که قادر به استخراج رمز ارز است.

پس موضوع چیست؟ این گوشی‌ها در مهیج‌ترین رؤیاهای طرفدارانشان دروازه‌ای برای چیزی به نام وب غیرمتمرکز یا Web 3.0 خواهند بود. در نسخه‌ی آینده اینترنت، بلاکچین ها و فناوری‌های مشابه آن قادر به پشتیبانی از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز خواهند بود (dapps) که در ظاهر شبیه به برنامه‌های تلفن همراهی خواهند بود که به‌طور روزمره استفاده می‌کنیم، اما با این تفاوت که به‌جای سرورهای خصوصی متعلق به شرکت‌های بزرگ فناوری، به‌صورت عمومی بر روی شبکه‌های همتا به همتا اجرا می‌شوند.

به نظر میرسد که مانع اصلی برای پذیرش رمز ارز و dapps این باشد که استفاده از این فناوری‌ها برای افرادی که سررشته‌ای از آن ندارند بسیار مشکل است. آغاز فعالیت با مدیریت کلید رمزنگاری می‌تواند تجربه کاربردی بهتری را برایتان به ارمغان بیاورد. اما با توجه به اینکه امنیت کلید بسیار مهم است، دستیابی به آن آسان نیست: اگر کلیدهایتان را گم کنید دارایی‌تان را از دست خواهید داد.

این مساله همچنین توضیح می‌دهد که چرا Vitalik Buterin، سازنده Ethereum، در مورد ویژگی خاص Exodus 1 HTC، به نام Social Key Recovery (بازیابی کلید اجتماعی) بسیار هیجان‌زده بود. کاربران اساساً می‌توانند گروه کوچکی از مخاطبان را انتخاب کرده و بخش‌هایی از کلیدهایشان را در اختیارشان قرار دهند. اگر آن‌ها کلیدهایشان را از دست بدهند، می‌توانند آن‌ها را تکه‌تکه به‌وسیله مخاطبانشان بازیابی کنند. Buterin به‌طورمعمول، به دوردست‌ها می‌نگرد جایی درآینده که در آن مردم نسبت به امروز از بلاکچین ها برای حفظ کنترل بیشتر بر هویت‌های دیجیتالی خود و داده‌های شخصی استفاده می‌کنند. وی در توییت خود اعلام کرد “بازیابی” کلید اجتماعی مسلماً یک گام ابتدایی در جهت رسیدن به هویت رسمی تحت حمایت غیردولتی است. این تلفن‌های همراه برای قانع کردن کاربران خارج از حباب طرفداران و دلالان خود، نیازمند چیزی بیشتر از حفظ ایمنی کلیدها هستند. سامسونگ و HTC در این هفته به امید جلب‌توجه این افراد، چندین مورد را اعلان عمومی کردند.

سامسونگ مشارکت‌های خود را با چندین پروژه‌ی مبتنی بر بلاکچین فاش کرد ازجمله خدمات زیبایی Cosmee  و  Enjinکه یک پلتفرم مبتنی بر بلاکچین مخصوص گیمرهاست. HTC اعلام کرد که با مشارکت با مرورگر اپرا درصدد تسهیل استفاده افراد از رمزنگاری چه برای ساخت ریزپرداخت‌ها بر روی وب‌سایت‌ها و چه برای استفاده از dapps است.

Charles Hamel، مدیرمسئول کیف پول اپرا در اظهارنظری درباره همبستگی شرکت با HTC اعلام کرد:

ما در آغاز تولید جدیدی از وب هستیم که به‌وسیله آن ، خدمات جدید غیرمتمرکز وضع موجود را به چالش می‌کشند.

هم‌اکنون Exodus 1 699 دلاری تنها به‌صورت آنلاین قابل خریداری است، اما Phil Chen  سرپرست بخش غیرمتمرکز HTC در مصاحبه‌ای با CoinDesk اعلام کرد که این شرکت در تلاش است تا امکان خرید از طریق فروشگاه‌ها را فراهم کند. گلکسی S1 شرکت سامسونگ از مدت‌ها پیش سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داده است، اما گران‌تر بوده و فروش آن از ۹۰۰ دلار شروع می‌شود. سیرین لبز گوشی مدل فینی خود را با ۹۹۹ دلار به فروش می‌رساند و Electroneum رویکرد متفاوتی را در پیش‌گرفته است و بازارهای نوظهور را با یک گوشی ارزان‌قیمت مورد هدف قرار داده است. باید یکی از آن‌ها را بخرید؟ اگر درمورد کریپتو کنجکاو هستید و از پس خرید آن برمی‌آیید، شیوه خوبی برای ارضای حس کنجکاوی‌تان خواهد بود. اگر در حال حاضر با رمز ارزها آشنا هستید، احتمالاً تا به الان کیف پول مطمئنی در اختیار دارید و نسل اول تلفن‌ها ممکن است به دردتان نخورد. مجله وایرد Exodus 1 را “یک تلفن هوشمند با یک پلتفرم رمزنگاری‌شده” خواند. این همان چیزی است که از تلفن مبتنی بر بلاکچین می‌توان انتظار داشت. درواقع حتی اگر این تلفن‌ها از رده خارج شوند، وب غیرمتمرکز هنوز یک رویاست. ساخت‌وساز زیرساخت‌های پایه‌ای آن در مرحله آغازین قرار دارد. شاید هجوم کاربران جدید موجب ایجاد برنامه‌های کاربردی جدید شود که به‌نوبه خود موجب القای توسعه زیرساخت‌های جدید شوند.

اما اولین جریان تولید تلفن‌های مبتنی بر بلاکچین می‌تواند به ما نگاهی اجمالی بر یک آینده بالقوه‌ای بدهد که هنوز راه زیادی را برای طی کردن دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.