“گنجینه ساتوشی” یک پازل جهانی با 1 میلیون دلار بیت کوین جایزه است

یک بازی واقعیت مجازی جدید با نام “گنجینه ساتوشی” کلیدهای بیت‎کوین‎هایی به ارزش 1 میلیون دلار را در سراسر جهان پنهان کرده و بازیکنان را مجبور به همکاری با یکدیگر و خلاقیت در تصمیم‌گیری می‌نماید.

0 297

اریک ملتزر (Eric Meltzer) از بنیان‎گذاران Primitive Ventures و از آفرینندگان این بازی در مصاحبه با کوین دسک گفت،

بسیاری از مردم دنیا به شوخی می‎گویند که ما نسخه بیت کوین فیلم Ready Player One را داریم. این بازی یک تابلوی شمارنده امتیاز دارد که نشان می‎دهد کدام یک از تیم‎ها بیشترین کلیدها را در اختیار دارند

ملتزر در گفتگو با کوین دسک اظهار داشت، کلیدهای این کیف پول بیت کوین به 1000 قسمت تقسیم شده‌اند و داشتن حداقل 400 قسمت از این کلیدها برای انتقال پول، لازم است. بازیکنان می‎توانند در طول بازی سرنخ‎هایی جمع کرده و معماها را به هر طریقی که می‎خواهند (حتی درصورت انتخاب آن‎ها، با فروش راهنمایی‎ها)، حل کنند. ملتزر شخصاً بخش قابل توجهی از غنایم بیت کوین مورد نیاز این بازی را تأمین کرده و دیگر سرمایه گذاران آن را کامل کرده‎اند.

این بازی به خودی خود هیچ قانونی ندارد.

ملتزر در این‎باره گفت، “قوانین را فراموش کرده و فقط بازی کنید”. او افزود، بیش از 6000 نفر در فهرست پستی ثبت نام کرده‎اند تا به‎روز‎رسانی‎های اساسی را دریافت کنند.

ملتزر در ساخت این بازی از کمک یان مایرز (Ian Miers) از بنیان‎گذاران زی کش (zcash) و 18 نفر دیگر بهره گرفته است تا هیچ کس از ترتیب زمانی و مکان سرنخ‎ها و کلیدها آگاه نباشد. پازل‎های منطقی در سراسر اینترنت پراکنده شده و گاهی نیز چاپ شده و در جایی در دنیای واقعی چسبانده شده‎اند.

ملتزر گفت،

برخی از سرنخ‎های این بازی در دنیای حقیقی پراکنده شده و برخی نیز معما‌های منطقی یا مسائل ریاضی هستند. نتیجه نهایی هر یک از این معماها، تولید یک قسمت از کلید خواهد بود

درحال حاضر برنامه ریزی‎هایی برای راه‎اندازی نهایی یک اپلیکیشن برای کمک به بازیکنان صورت گرفته است که آنان را قادر می‎سازد از سرنخ‎ها و آپدیت‎های جدید آگاهی کامل داشته باشند؛ اما وجود چنین اپلیکیشنی برای اجرای بازی ضروری نیست. این اپلیکیشن همچنین مجرایی برای تبلیغ اسپانسرها و همکاری با سایر برندها خواهد بود.

ملتزر گفت، “این یک شرکت اساسی و رسمی‎ست؛ بنابراین ما می‎توانیم پاداش شرکت کنندگان در آن را پرداخت کنیم. (…) به عقیده من جذاب‎ترین بخش این متا گیم برای بازیکنان، این است که بدانند چه کسی پشت این بازی‎ست”.

گفته می‎شود که ملتزر تنها یک مقام رسمی در این شرکت است و هیچ شخص خاصی (حتی در جزایر دورافتاده و مخفیانه) وجود ندارد که بداند این بازی دقیقاً چگونه به پایان می‎رسد.

ملتزر در ادامه گفت، “وقتی تیمی برنده می‎شود، با گرفتن بیت کوین برنده می‎شود و ما هیچ کار خاصی انجام نمی‎دهیم. این ما نیستیم که جایزه را می‎دهیم. چیزهای ناشناخته بسیاری در این بازی وجود دارد و ما تنها می‌خواهیم ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد”.

بازیکنان جوان

یکی از بازیکنان آینده‌دار این بازی، Malte Lauterbach (توسعه دهنده 15 ساله آلمانی) در مصاحبه با کوین دسک مدعی شد که بازی‌هایی نظیر گنجینه ساتوشی یک راه جوان پسندانه برای یادگیری مفاهیم مربوط به رمز ارز برای دوستانش است.

وی گفت، “کسب درآمد بیت کوین در این بازی ایده بسیار جالبی‌ست. البته پدر و مادرم مایل نیستند من در معاملات سوداگرانه این بازی شرکت کنم؛ اما این ایده که تیم‎های گوناگون از سراسر جهان با هم رقابت می‎کنند، ایده بسیار خوبی‌ست”.

البته Lauterbach اولین نوجوانی نیست که مجذوب این بازی و ایده کسب بیت کوین بدون داشتن حساب بانکی شده است. وی گفت، “بسیاری از بازیکنان جوان هستند؛ در واقع این بازی تا کنون خیلی جوان پسندانه بوده است و گمان نمی‎کنم در ادامه این‎طور باقی بماند”.

Lauterbach اولین بار نام این بازی را در گروه بازی دیگری که عضو آن بود شنید. او و دو دوست نوجوان هندی و امریکاییش در حال ساخت یک بازی آموزشی درباره بازارهای رمز ارز بر روی وبسایت Repl.it (وبسایت ارائه دهنده ابزارهای توسعه بازی) بودند که به بهترین بازی ساخته شده درباره پول، یک بیت کوین هدیه می‎دهد.

Amjad Masad مدیرعامل استارت آپ ابزارهای توسعه وبسایت Repl.it در گفتگو با کوین دسک اظهار داشت:

«یک سال پیش ما متوجه فعالیت‎های مشکوکی روی پلتفرم خود شدیم و فهمیدیم که شخصی با ایجاد یک زیرساخت عظیم مشغول استخراج بیت کوین است. در نهایت فهمیدیم که او همین نوجوان 13 ساله (Lauterbach) است. به تازگی در میان قشر نوجوان علاقه شدیدی نسبت به رمز ارزها ایجاد شده است.»

همان‎طور که Lauterbach در مورد بازی گنجینه ساتوشی، ایده همکاری با افرادی از سراسر جهان و یادگیری همزمان درباره بیت کوین را دوست دارد.

در این میان، جایزه تعیین شده صرفاً به این بازی جذابیت می‎بخشد.

Lauterbach گفت، “به جای چیزی مانند طلای بازی World of Warcraft، من می‎توانم با استفاده از بیت کوین این بازی، کالای واقعی بخرم”.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.