گسترش «regtech»: چگونه یک بحران مالی باعث ایجاد یک صنعت جدید شد

لندن در خط مقدم نوآوری فناوری‌های قانونگذاری (regtech) قرار دارد، که با استفاده از این استارتاپ‌ها به کسب و کارها کمک می‌کنند تا از پس مشکلات مربوط به متابعت از قواعد (compliance) و تهدید برای اعتماد مشتریان برآیند.

0 94

بنابه گفته‌ها، در زندگی دو امر حتمی وجود دارد: مرگ و مالیات. در بخش مالی، می‌توانید یک امر قطعی سوم را نیز اضافه کنید- قانون‌گذاری (regulation).

بحران مالی سال 2008، باعث ایجاد بازبینی عمده‌ای بر قانونگذاری سیستم مالی در انگلیس شد که تحت نظارت بانک انگلستان و اداره اجرای مالی (FCA) بود. سال گذشته، FCA از محل عایدی جریمه‌های نقض متابعت از قواعد در مجموع نزدیک به 230 میلیون پوند درآمد کسب کرد.

مسلماً متابعت از قواعد یا انطباق (compliance)، اختیاری نیست. اما تعهد قانونی برای پیروی از قوانین، هزینه‌ی زیادی دارد و همانطور که سازمان‌ها برای دیجیتال‌سازی کسب و کارهایشان به فناوری روی‌ می‌آورند، اکنون برای مقابله با سیل مقرراتی که هر روز باید با آن کلنجار بروند از آن استفاده می‌کنند. صنعت جدید که یک شاخه‌ی فرعی از فین‌تک (fintech) است، به عنوان «regtech» شناخته می‌شود و انگلستان یک پیشگام جهانی در آن است.

ریچارد آندرسون (Richard Anderson)، مدیر فروش محصولات در تامسون رویترز (Thomson Reuters) می‌گوید :«این بحران، یک سونامی از وضع قوانین را به راه انداخت و نگاه عمیق به کسب و کارها را در زمینه‌هایی نظیر مشتری خود را بشناس (Know Your Customer)، تروریسم مالی و پولشویی، رشد داد». « درباره اینکه کسب و کارها چگونه خود را با مقررات تنظیم می‌کنند وحشت زیادی وجود داشت و جواب آن‌ها این بود که با وقف جان و مال برای آن که هم گران و هم وقت‌گیر است. با این‌حال، در چند سال گذشته، شاهد بوده‌ایم که سازمآن‌ها تلاش می‌کنند تا راهکارهای به صرفه‌تری را پیدا کنند و فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی (Al) در حال حاضر قادر است کارهای زیادی را به طور خودکار انجام دهد.»

یک دفعه شرکت‌های زیادی ظهور کردند که با استفاده از یک سری راهکارها مانند یادگیری خودکار، هوش مصنوعی، تحلیل داده، خدمات نرم‌افزاری (SaaS) مبتنی بر ابر و بلاکچین در بهبود یا کارآمدی انطباق – در زمینه‌هایی مثل قوانین جدید، مدیریت ریسک، مدیریت مالیات، مدیریت هویت، بلاکچین، نظارت بر تجارت، انطباق (compliance) و گزارش‌دهی- به کسب و کارها کمک کنند.

سال گذشته، سرمایه‌گذاری regtech جهانی، بیش از 1 میلیارد دلار بود. در سه ماهه اول امسال این مقدار از 500 میلیون دلار فراتر رفت. در حال حاضر تقریباً 250 کسب و کار regtech در سرتاسر جهان وجود دارد که تقریباً یک چهارم آن‌ها در شهر لندن هستند. سال گذشته، 26 کسب و کار مستقر در انگلیس، در فهرست 100 regtech از شرکت‌های نوآور قرار گرفتند که بهتر است هر مؤسسه مالی در سال 2018 از آن‌ها مطلع باشد.

اندرسون می‌گوید:

regtech برای دولت، بنگاه‌های زیست‌محیطی و خدمات درمانی دارای کاربردهایی است، اما بخش مالی در اینجا پرسابقه‌‌ است و همبستگی روشنی میان رشد فین‌تک و regtech در انگلستان وجود دارد»، « نشت اقتصادى (trickledown) (این نظریه: کمک دولت به شرکت‌هاى بزرگ عاقبت موجب بهره‌مندى طبقات پایین نیز می‌شود) که از دل این صنعت بیرون می‌آید به نیازهای در حال تغییر در این شهر می‌پردازد. در اینجا FCA باعث می‌شود که بطور فعال یک محیط بسیار با ارزش ایجاد شود

یکی از کسانی که درون این سیستم کار می‌کند و نیاز به regtech را شناسایی کرد چارلز دلینگ‌پول (Charles Delingpole)، مدیرعامل ComplyAdvantage بود که راهکارهای غربالگری خودکار برای کمک به کسب و کارها در بانکداری، شرط‌‌بندی، بیمه، رمز ارزها و پرداخت‌ها را برای مبارزه با تأمین مالی تروریست‌ها و جنایت، پیشنهاد کرد.

او می‌گوید

من از فین‌تک شروع کردم و دیدم که چطور شرکت‌های تازه‌کار دارند با آنچه اساساً رنج‌آور است سر و کله می‌زنند» «من فکر کردم اگر می‌توانستم چیزی بسازم که این نوع از رفتار را کشف کند خیلی مفید بود. بنابراین نگاهی به فناوری موجود کردم و دیدم که اتوماسیون و هوش مصنوعی در حال حاضر ما را قادر می‌سازند تا تمام داده‌ها را بررسی کنیم به جای اینکه تنها برخی از آن‌ها را ببینیم و این مسئله غالباً منجر به نتیجه‌گیری‌های متفاوتی می‌شود

ComplyAdvantage در سال 2014 راه‌اندازی شد و حالا 115 کارمند با دفاتری در لندن، نیویورک و سنگاپور دارد. این شرکت به 400 مشتری در سطح جهان خدمات می‌رساند و دو سال قبل سرمایه‌گذاری آن به 8.2 میلیون دلار رسید که یک چهارم آن از سرمایه‌ صندوق سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر بالدرتون کاپیتال (Balderton Capital) بود.

راب موفات (Rob Moffat)، شریک بالدرتون کاپیتال می‌گوید :«بخش regtech، جذاب است زیرا به سرعت دارد رشد می‌کند». «مشتریان در حال حاضر نسبت به استفاده از راهکارهای شخص ثالث (third-party solutions) پذیرا هستند و مهلت‌های مقرراتی باعث تسریع فروش می‌شوند. چالش regtech این است که چگونه تمایز رقابتی معنی‌داری را با فناوری یا اثرات شبکه‌ ایجاد کند. ComplyAdvantage این ویژگی‌های برجسته را به اثبات رسانده است به همین دلیل ما سرمایه‌گذاری در آن را انتخاب می‌کنیم.»

Recordsure یکی از شرکت‌های اصلی regtech لندن بود. این شرکت در سال 2012 توسط جوان اسمیت (Joanne Smith) تأسیس شد که اکنون مدیرعامل آن است، کسی که مشکلات مربوطه به انطباق را از زمان خودش در اداره خدمات مالی (Financial Services Authority) تشخیص داد. این کسب و کار یک راه‌حل ضبط کردن را برای ثبت، ذخیره‌سازی و تجزیه و تحلیل مکالمات صوتی با استفاده از هوش مصنوعی ارائه می‌دهد تا یک مسیر کاملاً قابل بررسی دقیق از ارتباط با مشتریان بسازد.

اسمیت می‌گوید: «آنچه ما ارائه می‌دهیم منحصربه فرد است. مشتریان آسیب‌پذیر، مشکل بزرگی برای بانک‌ها هستند. به جای گوش دادن تنها به 1% از تماس‌ها، کاری که Recordsure می‌تواند انجام دهد و تحول‌پذیر است، مرور مؤثر 100% مکالمات و دستچین کردن هرگونه الگوی غیرعادی است. ما با خودکارسازی سازوکارهای نظارتی که سابقاً هفته‌ها طول می‌کشیدند به چند دقیقه، مشتری‌ها را در مؤسسات مالی حفظ کرده و میلیون‌ها پوند در ادارات دولتی را ذخیره کرده‌ایم.»

اسمیت معتقد است شرکت‌های regtech مانند شرکت آن‌ها، یک سود کمتر در بوق و کرنا شده، اما به همان اندازه مهم را برای این صنعت فراهم می‌کنند: یعنی اعتمادسازی.

« در واکنش به آنچه در گذشته رخ داده است انتظارات مشتریان دارد بالا می‌رود. مردم انتظار شفافیت بیشتری را در رابطه با معاملات مالی خودشان با شرکت‌ها انتظار دارند. به جایی می‌رسیم که مردم انتظار خواهند داشت یک نسخه از مکالماتی را که انجام داده‌ بودند داشته باشند و ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم.»

سرعت تغییر و مقدار گیج‌کننده مقررات در سطح جهانی همچنان افزایش می‌یابد. 90 قانونگذار در سراسر جهان، قوانین بیشتر و بیشتری را صادر می‌کنند و به طور منظم کسب و کارها را با چالش‌های جدیدی مواجه می‌سازند.

اندرسون می‌گوید

چشم‌انداز قانونگذاری همیشه در حال تغییر است، در ایالات متحده، سرعتش در حال کند شدن است، در اینجا ما فقط قانون محافظت از داده‌های عمومی (GDPR) را داشته‌ایم، پس پیچیدگی‌های زیادی در سطح ژئوپلتیکی و به همین زودی‌ها با Brexit (جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا) وجود دارد. اگر به یک بانک بزرگ که در انگلیس و اتحادیه اروپا تجارت می‌کند نگاهی بیندازید، متوجه می‌شوید که لایه بسیار فشرده‌ای از پیچیدگی وجود دارد که ممکن است لازم باشد به مقررات دوگانه یا موازی پایبند باشیم.

این‌ها همه تضمین می‌کنند که تقاضا برای نوع راهکارهایی که regtech‌ها پیشنهاد می‌کنند کاهش پیدا نخواهد کرد. این آخرین باری نیست که درباره شکوفایی regtech خواهید شنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.