گسترش گروه‌های پامپ و دامپ همزمان با فقدان قانون‌گذاری در بازار

یکی از روش‌های دستکاری در قیمت‌های بازار طرح Pump-and-Dump یا بالا-ببر-و-بفروش است. این روش با توجه به فقدان قوانین، به گروه‌های کلاهبرداری اجازه می‌دهد فضای بازار را آلوده کنند و به مقاصد مورد نظر خود برسند. به تازگی چند تحقیق در این زمینه صورت گرفته که در این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

0 113

شبکه‌ تحقیقات علوم اجتماعی (SSRN) به تازگی اعلام کرد مشغول انجام تحقیقاتی روی پدیده‌ی گروه‌های بالا-ببر-و-بفروش در فضای رمز ارزها بوده است. این مقاله که توسط هفت پروهش‌گر از دانشگاه تل آویو، دانشگاه تولسا و دانشگاه مکزیک انجام شده نتیجه می‌گیرد که قانون‌گذاران باید خیلی مراقب دستکاری قیمت توسط طرح‌های بالا-ببر-و-بفروش (Pump-and-dump) باشند که اخیرا شیوع زیادی پیدا کرده است.

طرح پامپ و دامپ چیست؟

طرح پامپ و دامپ نوعی از دستکاری قیمت است که در آن گروهی از معامله‌گران سعی می‌کنند با خریدهای هماهنگ‌شده قیمت یک دارایی را بالا ببرند. وقتی بقیه متوجه بالا رفتن قیمت شدند، اعضای اصلی گروه سهام خود را که در قیمت‌های پایین خریده بودند می‌فروشند و سود می‌کنند.

تاکید بر این نکته حائز اهمیت است که طرح‌های پامپ و دامپ توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) غیرقانونی و کلاهبرداری تلقی شده است.

تحقیق SSRN: شیوع طرح‌های پامپ و دامپ در تلگرام و دیسکورد

تحقیق SSRN بر روی طرح‌های پامپ و دامپی که در حوزه‌ رمز ارزها انجام می‌شود تمرکز کرده است. پژوهشگران در این تحقیق متوجه شدند که طرح‌های مذکور عمدتا توسط دو اپلیکیشن پیام‌رسانی محبوب سازماندهی می‌شوند: تلگرام و دیسکورد (Discord).

محققان پس از جستجوهای فراوان در کانال‌های مختلف این دو پلتفرم دریافتند که مجموعا ۱۰۵۱ و ۳۷۶۷ طرح پامپ و دامپ در دیسکورد و تلگرام وجود داشته که در حدود شش ماه، از اواسط ژانویه‌ی ۲۰۱۸ تا اوایل ژوئیه‌ی ۲۰۱۸، فعال بوده است.

این مقاله کانال‌های پامپ و دامپ را به سه دسته تقسیم می‌کند: «خرید واضح»، «خرید هدف‌دار» و «خرید کپی‌شده».

LAW

در دسته‌ اول به وضوح از عبارات Pump و Dump استفاده شده و به همین خاطر شناسایی آن آسان بوده است. در این کانال‌ها اطلاعیه‌ خرید هر بار ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از شروع عملیات اعلام می‌شده است. در ادامه، خبرهای بعدی درباره‌ زمان و مکان (یعنی عملیات در کدام صرافی اجرا شود) اعلام می‌شده است. ولی نام کوین تنها مدت کمی قبل از شروع فرآیند خرید منتشر می‌شده است. به علاوه، ظاهرا اکثر این کانال‌ها دارای برنامه عضویت ویژه بوده‌اند که کاربران از طریق پرداخت هزینه یا جذب کاربران جدید می‌توانستند از آن بهره‌مند شوند.

کانال‌های خرید هدف‌دار اما به اندازه‌ی دسته‌ی اول بی‌باک نبوده‌اند ولی سیگنال‌های خیلی بیشتری داشته‌اند. در این چت روم‌ها از عبارات Pump و Dump استفاده نمی‌شده، چون کاربران آن‌ها مطمئن نبوده‌اند که این طرح‌ها قانونی است یا نه. آن‌ها ظاهرا، بدون هیچ اعلام قبلی، فقط نام دارایی و قیمت فعلی آن را ارسال، و گاهی اوقات اسم یک صرافی را هم در کنار این‌ها مشخص می‌کردند. این کانال‌ها، برخلاف دسته‌ی اول، معمولا عضویت ویژه نداشتند، اما برخی از آن‌ها حتی برای عضویت معمولی هم از کاربران پول می‌گرفتند.

دسته‌ سوم و آخر خرید کپی‌شده است، کانال‌هایی که سیگنال خرید را از منابع خارجی اعلام می‌کردند. محققان سعی کردند توجه زیادی به این کانال‌ها نکنند، چون به دنبال اطلاعات دست اول بودند، اما بعضی از این کانال‌ها را مورد مطالعه قرار دادند تا پوشش تحقیق خود را کامل کنند، یعنی منابع سیگنال خرید را پیدا و آن‌ها را دنبال نمایند.

این تحقیق بعد از شناسایی طرح‌های مختلف، نتایج آن را مورد ارزیابی قرار داد تا بفهمد بعد از انجام عملیات خرید قیمت سهم چند درصد افزایش پیدا کرده است. در تلگرام و دیسکورد، ۱۰ درصد از عملیات‌های خرید باعث رشد ۱۸ و ۱۲ درصدی قیمت‌ها در ظرف ۵ دقیقه شده است. با توجه به ریزش شدید قیمت و حجم معاملات رمز ارزها در بازه‌ی زمانی ژانویه تا ژوئیه‌ی ۲۰۱۸، حتی کمترین میزان رشد هم یک دستاورد بزرگ برای این سیگنال‌های خرید تلقی می‌شود.

علاوه بر این، محققان دریافتند که انجام این نوع خریدها در کوین‌های پرابهامی که ارزش بازار کمتری داشتند نسبت به کوین‌های بزرگ‌تر سودآوری خیلی بیشتری داشته است:

میانگین افزایش قیمت در هنگام خرید ۷۵ کوین برتر در دیسکورد ۳.۵ و در تلگرام ۴.۸ درصد؛ و همین میانگین در هنگام خرید کوین‌هایی که در جایگاه‌هایی بالاتر از رتبه‌ی ۵۰۰ قرار داشتند در دیسکورد ۲۳ و در تلگرام ۱۹ درصد بوده است

نکته‌ی جالب این است که بیت کوین هم از گزند این طرح‌ها در امان نبوده است. بر اساس یافته‌ها، در طول مدت این تحقیق حداقل ۸۲ عملیات پامپ و دامپ از طریق دیسکورد و تلگرام بر روی این رمز ارز اجرا شده است. با این حال این ۸۲ مورد فقط ۱.۷ درصد از همه‌ی عملیات‌های انجام‌شده را در بر می‌گیرد.

پژوهشگران می‌گویند:

ازدیاد رمز ارزها و تغییرات این فن‌آوری باعث شده افراد به راحتی بتوانند هماهنگی‌های لازم برای انجام طرح‌های پامپ و دامپ را صورت بدهند

آن‌ها می‌گویند دامنه‌ی طرح‌های پامپ و دامپ در حوزه‌ رمز ارزها به قانون‌گذاران هشدار می‌دهد که خصوصا با توجه به ورود سرمایه‌گذاران حقیقی به این بازار حواس خود را بیشتر جمع کنند. این گروه تحقیقاتی معتقد است خلاء قانونی یکی از دلایل بالقوه‌ای است که باعث می‌شود این گروه‌ها بتوانند آزادانه فعالیت کنند:

سیاست‌های قانونی آمریکا، به استثنا اعمال مالیات بر سودهای ناشی از رمز ارزها، تقریباً در این حوزه و حوزه‌ی ICO منفعل عمل کرده است. یکی از مسائلی که پیش روی حرکت به سوی قانون‌گذاری دقیق رمز ارزها وجود دارد این است که برخلاف سهام، کالاهای اقتصادی یا ارز فیات، رمز ارزها کمیسیون یا اداره‌ی خاصی ندارند که به طور تخصصی مسئول سیاست‌گذاری برای این بخش باشد

 

law1

امپریال کالج لندن: حجم معاملات طرح‌های پامپ و دامپ ماهانه ۷ میلیون دلار است

به تازگی مقاله‌ی دیگری توسط جیاهوآ شو و بنجامین لیوشیتز از امپریال کالج لندن درباره‌ی طرح‌های پامپ و دامپ در بازار کریپتو منتشر شده است.

این تحقیق دریافته که طرح‌های پامپ و دامپ ماهانه ۷ میلیون دلار حجم معامله دارد که این رقم حدود ۰.۰۴۹ درصد از مجموع حجم معاملات ۲۴ ساعته است.

شو و لیوشیتز از ۲۱ ژوئیه تا ۱۸ نوامبر ۲۳۷ طرح پامپ و دامپ را بررسی کردند و با کانال‌های مختلفی مثل کانال تلگرام Official McAfee Pump Signals برخوردند که ظاهرا در آن زمان باعث رشد کوین BVB شده بود. این دو می‌گویند:

«این تحقیق نشان می‌دهد که رهبران طرح‌های پامپ و دامپ به راحتی اعضای گروه را فدا می‌کنند تا با هماهنگی‌هایی که می‌شود به سود برسند.»

علاوه بر این، شو و لیوشیتز از اطلاعات تاریخی طرح‌های قبلی برای آموزش دادن به یک الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده کردند تا پیش از وقوع کلاهبرداری‌ها بتوانند آن‌ها را شناسایی کنند.

تدابیر قانونی: برنامه‌ی هشدار و افشای CFTC، لایحه‌ی کنگره

دستکاری قیمت قانون‌گذاران را خیلی نگران کرده است. هرچند این طرح‌ها در بازارهای قانون‌گذاری‌شده دیگر زیاد به چشم نمی‌خورد، ولی بازار کریپتو هنوز تا حد زیادی فاقد قانون‌گذاری است و به همین خاطر دستکاری در آن ساده‌تر میسر می‌شود. با این حال، توجه قانون‌گذاران کم کم دارد به این سو جلب می‌گردد.

در ۱۵ فوریه‌ی ۲۰۱۸، کمیسیون معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) نخستین بیانیه‌ی خود را درباره‌ی محافظت از مشتریان در برابر طرح‌های مذکور در بازار ارزهای مجازی اعلام کرد:

مشتریان باید بدانند که این کلاهبرداری‌ها پیشرفت کرده و در فضای آنلاین شایع شده است. حتی سرمایه‌گذاران باتجربه هم ممکن است هدف حمله‌ کلاهبردارانی قرار بگیرند که در زمینه‌ی کار خود متخصص‌اند و با اطلاعاتی که به ظاهر معتبر است می‌توانند شما را فریب دهند

در این بیانیه به عنوان مثال نقل قولی از یک چت روم آنلاین آورده شده که نمونه‌ای از طرح پامپ و دامپ را نشان می‌دهد:

«تا عملیات خرید ۱۵ دقیقه باقی مانده است! برای خرید آماده شوید.» «۵ دقیقه تا خرید، در پیام بعدی نام کوین را می‌گوییم! درباره‌ی ما توئیت کنید و لینک تلگرام را برای بقیه بفرستید تا کار ما را ببینند و آن‌ها هم وارد عمل شوند!! بیایید بترکانیم!!!!!»

CFTC به جز اعلام خطرات احتمالیِ ناشی از این طرح‌های دستکاری در بازار، گفته هر کسی که بتواند اطلاعات مربوط به طرح‌های پامپ و دامپ بزرگ از ۱ میلیون دلار را افشا کند، به نحوی که CFTC امکان اعمال تحریم‌های مالی برای آن را داشته باشد، حدود ۱۰ الی ۳۰ درصد پاداش خواهد گرفت.

به‌علاوه، در نوامبر ۲۰۱۸، دو لایحه با تمرکز بر دستکاری بازار کریپتو و همچنین قرار دادن ایالات متحده در جایگاه رهبری این صعنت از طرف درن سوتو و تد باد، نمایندگان کنگره‌ی آمریکا، معرفی شد. آن‌ها در کنفرانس خبری خود به گزارش دادستان کل نیویورک درباره‌ی ریسک دستکاری در صرافی‌های مجازی و همچنین مقاله‌ی وال استریت ژورنال درباره‌ی بات‌هایی اشاره کردند که ظاهرا قیمت بیت کوین را دستکاری می‌کنند و از عوامل نگرانی در این حوزه هستند.

این دو لایحه که تحت عناوین «سند محافظت از مصرف‌کنندگان ارزهای مجازی ۲۰۱۸» و «سند بازار ارزهای مجازی و رقابت‌مندی قانونی ۲۰۱۸» تدوین شده، قرار است به زودی در مجلس نمایندگان مورد بررسی قرار بگیرد.

«سند محافظت از مصرف‌کنندگان ارزهای مجازی ۲۰۱۸» از CFTC می‌خواهد درباره‌ی دستکاری قیمت در بازارهای مجازی تحقیق کرده و تغییرات قانونی خاصی را که برای بهبود سازوکارهای نظارتی و جلوگیری از کلاهبرداری لازم است اعمال کند.

لایحه‌ی دوم اما خواستار مطالعه در خصوص قوانین مربوط به ارزهای مجازی در سایر کشورهاست تا از این طریق امکان ایجاد قوانین رقابتی فراهم شود.

اگرچه قانون‌گذاران برای در پیش گرفتن رویکردهای سرراست‌تر تعلل می‌کنند، ولی برخی از فعالان این بازار با کمک بازیگران جریان اصلی مقابله با این دستکاری‌های قیمتی را آغاز کرده‌اند. مثلاً Nasdaq به عنوان دومین بازار بورس بزرگ دنیا از ماه نوامبر اعلام کرد که فن‌آوری نظارتی این بازار می‌تواند دستکاری‌های بازار رمز ارزها، از جمله طرح‌های پامپ و دامپ، را شناسایی و آن‌ها را باطل کند. Gemini اولین صرافی قانونی آمریکاست که تصمیم گرفته این سیستم نظارتی را در سرویس خود به کار ببندد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.