گزارش تصویری از برگزاری اولین جلسه کارگروه کمپ بلاک چین

اولین جلسه کارگروه کمپ بلاک چین به همت خانه نوآوری و فعالان اکوسیستم بلاک چین کشور در روز یکشنبه ۳ شهریور، در خانه نوآوری برگزار شد. طی این جلسه، اعضای اصلی کارگروه، در جریان اهداف و برنامه های اصلی کمپ بلاک چین قرار گرفته و نظرات و پیشنهادات تخصصی خود را به منظور برگزاری هرچه بهتر این رویداد، ارائه نمودند.

0 128

پیشتر در تاریخ ۱۶ مرداد ماه، آیین رونمایی از کمپ بلاک چین با حضور تعدادی از فعالان حوزه بلاک چین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار، و نقشه راه کلی این برنامه توسط مهدی صداقت مدیر خانه نوآوری، و حسین زادبر مدیر حوزه بلاک چین خانه نوآوری، برای حاضرین تبیین شده بود.

حسین زادبر دبیر برگزاری کمپ بلاک چین، اهداف کلی این بوت کمپ را آموزش، منتورینگ، مشاوره، تیم سازی و تأمین مالی کسب و کارهای حوزه بلاک چین دانست و افزود یکی از مهمترین ارکان کمپ بلاکچین، کارگروه های عمومی و تخصصی و نحوه فعالیت اعضای کارگروه خواهد بود.

کارگروه‌ عمومی کمپ بلاک چین، خود به چند کارگروه تخصصی تقسیم می‌گردد. کارگروه‌های تخصصی با تلاش جدی و مشاوره تخصصی به استارت آپ‌ها و تیم‌های حاضر، بر روی حل مسایل فنی، طراحی و توسعه مدل‌های کسب و کار، مشاوره در نگارش وایت پیپر، کمک به تیم سازی و مسائل مربوط به منابع انسانی و تلاش برای ایجاد روابط بین المللی تمرکز داشته و می‌کوشند تا تیم‎های تشکیل شده را به سمت و سوی صحیح هدایت کنند. اعضای کارگروه‌ عمومی نیز با همفکری در نشست‌های گروهی، اهداف و برنامه‌های استراتژیک کمپ را به پیش خواهند برد. طبق توافق اعضای حاضر در این جلسه، دکتر محمود قصاع به عنوان دبیر کارگروه عمومی کمپ بلاک چین در جلسات آتی حضور خواهد یافت.

مهندس حسین قریب در مصاحبه با فینمگ، ضمن اعلام حمایت از کمپ بلاکچین، افزود، «متاسفانه در کشور ما تا زمانی که نوآوری ها به مرحله عملیاتی نرسند، از سوی دولت و مسئولان جدی گرفته نمی‌شوند؛ بنابراین امیدواریم که با تداوم چنین برنامه‌هایی، کسب و کارهای بلاکچینی به مرحله عملیاتی نزدیک شده و توجه بدنه تصمیم گیر دولت را نیز به این حوزه جلب کنند.»

در ادامه موضوعات مطرح شده در این جلسه، دکتر محمد دواتگر اظهار داشت:

حضور افراد متخصص در این کارگروه، به موفقیت کسب و کارهای نوپا کمک شایانی خواهد کرد و فارغ از موضوعات فنی، توجه به موارد حقوقی و منابع انسانی نیز بسیار حائز اهمیت است.

 

همچنین دکتر محمدجواد نعناکار، بر جدیت مسائل حقوقی مربوطه تأکید کرده و افزود:

ساز و کار این کمپ باید به گونه‌ای باشد که استارت‌آپ‌ها و تیم‌های شرکت کننده در این کمپ حداکثر انگیزه را برای ادامه فعالیت داشته باشند.

 

دکتر احمد موحدیان عطار، در سخنان خود به این نکته اشاره کرد که توسعه کسب و کارهای بلاک چینی موجب خواهد شد که قانونگذاران کشور، موضوع بلاک چین را بیشتر مورد توجه قرار دهند و با رشد این بخش، جنبه های کاربردی بلاک چین بیش از پیش محسوس خواهد بود. وی همچنین پتانسیل فعالیت کسب و کارهای بلاکچینی در خارج از کشور را بسیار بالا دانست و افزود،

این فناوری در تمام دنیا عمر کمی داشته و هنوز نیازمند راه‌اندازی کسب و کارهای بیشتری هستیم؛ تا زمانی که این کسب و کارها بتوانند نیازهای واقعی مردم و جامعه را برطرف کنند.

 

مهندس مهدی صداقت ضمن تشکر از همراهی و همکاری اعضای کارگروه، از همکاری گسترده خانه نوآوری با کسب و کارهای نوپا سخن گفت و خاطرنشان کرد:

تیم‌های شرکت کننده در این کمپ از حمایت کامل خانه نوآوری برخوردار خواهند بود و حتی اگر در طرح‌های آتی هیچ یک از سرمایه گذاران و پشتیبان‌ها از کسب و کاری حمایت نکنند، خانه نوآوری به حمایت مادی و معنوی از این تیم‌ها خواهد پرداخت.

 

مهندس صداقت در ادامه تأکید کرد که فضای کمپ بلاک چین، یک فضای تعاملی بوده و جنبه‌های مادی آن بسیار کمرنگ‌تر است و این نکته مثبتی‌ست که به شکل گیری همکاری های بیشتر حتی خارج از اکوسیستم کمک خواهد نمود.

مهندس یاشار راشدی دبیر انجمن بلاک چین، در مصاحبه با فینمگ اظهار داشت:

جامعه بلاک چین، به تجربه بسیار بیشتری در این حوزه احتیاج دارد و این تجربه، صرفاً با جلسات تئوری بدست نمی‌آید؛ بنابر این وجود چنین برنامه‌هایی برای کسب تجربیات عملی در حوزه کسب و کارهای بلاک چین بسیار مفید است و انجمن بلاک چین نیز از چنین برنامه‌هایی حمایت خواهد نمود.

 

در این جلسه مهندس مهدی صداقت مدیرعامل خانه نوآوری، مهندس مصطفی نقی پورفر بنیان گذار کافه بلاک چین، حسین زادبر مدیر بلاک چین خانه نوآوری، احسان دربانیان محقق حوزه بلاک چین و رمز ارزها، دکتر محمدجعفر نعناکار مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات، مهندس سپهر محمدی رئیس هیئت مدیره انجمن بلاک چین، مهندس یاشار راشدی دبیر انجمن بلاک چین، مهندس حسین قریب مدیرعامل شرکت سیتکس، مهندس رضا جدیدی مدیر روابط عمومی شرکت سیتکس، دکتر محمد تهرانی مدیر توسعه بازار بنیاد ققنوس، محمد دواتگر مدیر تجاری سازی شرکت پتنت شریف، دکتر محمود قصاع مشاور کسب و کارهای نوپا، مهندس حجت عباسی مدیرعامل شرکت اینتلاویژن، مهندس علیرضا زجاجی کارشناس تحلیل سیستم، دکتر مزدا حمدی عضو هیئت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر احمد موحدیان عطار رئیس هیئت مدیره تلوبیون، تورج عبادی هم‌بنیان‎گذار فینمگ، مهندس کیارش واحدی و مهندس امیرعلی حسین زاده از شرکت اینوستلند، مهندس میثم رضایی مدیر روابط عمومی کوین ایران و ضیاء صدر محقق بلاک چین و رمز ارز، حضور یافته و پیرامون موضوعات و مسائل کمپ بلاک چین به بحث و گفتگو نشستند.

امید است که با تداوم برنامه کمپ بلاک چین و سایر رویدادهای مشابه، شاهد پیشبرد اهداف عملی در حوزه کسب و کارهای فینتک و بلاک چین بوده و در آینده شاهد حمایت بیشتر مسئولان دولتی از این حوزه باشیم.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow

Slider

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.