گزارش آلتکوین؛ مونرو

مونرو یک ارز رمز مبتنی بر حفظ حریم شخصی است، که بر ناشناس کردن تراکنش‌های کاربران خود متمرکز است. این پلتفرم به کاربران خود تضمین می‌دهد که آدرس گیرنده، آدرس فرستنده و مبلغ تراکنش آن‌ها به صورت خصوصی باقی می‌ماند و هیچ شخص دیگری توانایی مشاهده این اطلاعات را نخواهد داشت. در این مطلب به صورت خلاصه اطلاعاتی را در مورد این پلتفرم و نحوه عملکرد آن خواهید خواند.

0 140

مونرو (Monero) چیست؟

Monero یک ارز متن‌باز است که بر حفظ حریم خصوصی تاکید زیادی دارد. مونرو در آوریل ۲۰۱۴ شروع به کار کرد و اکنون هم به دلیل مدیریت نوآورانه‌ی تراکنش‌ها در بلاکچین مشهور شده و اینک در میان ارزهای محبوب قرار دارد.

کدهای پایه آن از پروژه‌ی بیت‌کوین فورک نشده‌اند اما به نوعی بازنویسی کامل‌تری از معماری سکه‌‌های بلاکچین هستند.

پروتکل Monero

کریپتونوت

Monero از تکنولوژی جدیدی که از پروتکل کریپتونوت (CryptoNote) گرفته شده است بهره می‌برد. کریپتونوت در پاییز سال ۲۰۱۳ معرفی شد و بر حفظ حریم خصوصی در تراکنش‌ها تاکید خاصی دارد. تراکنش‌های مونرو از طریق رمزنگاری امضای حلقه پردازش خواهند شد ‌ که در آن اندازه و ارزش تراکنش‌ها با یکدیگر ترکیب می‌‌شوند. این امر امنیت خرید، دریافت و دیگر معاملات را تضمین می‌کند و در نتیجه احتمال اینکه بتوان تراکنشی را به یکی از کاربران نسبت داد بسیار پایین است.

امکان یافتن آدرس مونرو در بلاکچین آن وجود ندارد. وقتی تراکنشی انجام شود، یک آدرس یک‌بار مصرف ایجاد می‌شود که سرمایه‌ها به این آدرس ارسال خواهند شد. صاحب آدرس Monero می‌تواند آدرس‌های یک‌بار مصرف خود را کنترل کند.

اینطور فرض کنید که یک زمین بزرگ (بلاکچین) دارید و مسابقه‌ی ماشین‌های کنترلی (تراکنش‌ها) در آن برگزار می‌شود. دور و بر زمین مسابقه مردم جمع شده‌اند و حرکت ماشین‌ها را دنبال می‌کنند اما هیچکدام از آن‌ها نمی‌دانند چه کسی این ماشین‌ها را کنترل می‌کند.

یکی از توسعه‌دهندگان مونرو
گزارش آلتکوین؛ مونرو
گزارش آلتکوین؛ مونرو

تراکنش‌های مطمئن حلقه‌ای

یک به‌روزرسانی در پایگاه کد از طرف آزمایشگاه تحقیقات Monero در شرف انجام است که شامل تراکنش‌های مطمئن است و گیرنده، فرستنده و مقدار تراکنش‌ را به طور کامل پنهان می‌کند. تیم مونرو از کدی که توسط جورج ماکسول برای پروژه‌ی زنجیره‌های Elements نوشته شده بود استفاده کردند و آن را برای به‌کارگیری امضاهای حلقه‌ تنظیم کردند. هاردفورکی (Hard Fork) که تراکنش‌های مطمئن حلقه‌ایی را انجام خواهد داد تا پایان امسال به اجرا در خواهد آمد.

نکته‌ی قابل توجه این است که حریم خصوصی در Monero در داخل پروتکل ساخته شده است و نیازی به مدیریت آن توسط کاربر نیست.

مرحله‌ی بعدی ما ادامه‌ی بهبود مقیاس‌‌پذیری، کاربری و حریم خصوصی مونرو است که این دقیقا همان چیزی است که با RingCT انجام می‌دهیم. RingCT حتی مبلغ تراکنش‌ها را هم مخفی می‌کند.

یکی از اعضای اصلی تیم مونرو

حقایق فنی

زمان متوسط تولید بلوک در Monero حدود ۲ دقیقه است. در استخراج هم ۱۸.۴ میلیون سکه در ۸ سال اول منتشر خواهد شد و سپس منفی ۱ درصد تورم وجود خواهد داشت تا انگیزه‌ی استخراج‌کنندگان حفظ شود.

Monero از حجم بلوک پویا استفاده می‌کند که از متوسط بلوک‌های پیشین به دست می‌آید. به محض ثبت تراکنش، حجم بلوک‌ها هم به صورت خودکار تعدیل می‌شوند تا همه‌ی تراکنش‌ها در یک چارچوب زمانی منطقی قرار بگیرند.

اکوسیستم کنونی

MyMonroe یک کیف پول مبتنی بر وب دارد که برای کاربران امکان ذخیره‌سازی مونرو را بدون اپلیکیشن فراهم می‌کند؛  این کیف پول ویژگی‌های جالبی مانند بررسی حساب، ارسال، دریافت و … را ارائه می‌کند.

کیف پول‌های زیادی برای Monero وجود دارند و کیف‌پول‌هایی مثل Jaxx و Exodus و کیف پول‌های ویندوزی هم به زودی به بازار می‌آیند. بحث درمورد استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری هم داغ است. مونرو در صرافی‌هایی مانند پولونیکس، بیت‌رکس و شیپ‌شیفت بیشترین حجم تبادلات را دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.