گراف‌ها، الگوریتم‌ها و برترین حساب‌های ریپل (XRP)

با اعمال یک الگوریتم گراف معروف به اطلاعات لجر ریپل، بر ده حساب برتر ریپل ازنظر پیج رنک (page rank) در سال گذشته نگاهی می‌اندازیم.

0 179

پیج رنک به یاد لری پیج (Larry Page) از موسسین اولیه گوگل نام‌گذاری شده است و برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها بر اساس اعتبار و کیفیتشان استفاده می‌شود. به‌طور خلاصه و ساده هرچه تعداد لینک‌ها به یک وب‌سایت بیشتر باشد میزان اعتبار ان بیشتر است، درحالی‌که هرچه تعداد لینک از یک وب‌سایت بیشتر باشد اعتبار آن کمتر است.

الگوریتم‌هایی این‌چنینی را می‌توان به هر نوع اطلاعات ارتباطی اعمال کرد و درحالی‌که الگوریتم پیج رنک، نودهای مرکزی را در شبکه قرار می‌دهد، دیگر الگوریتم‌ها برای یافتن کوتاه‌ترین مسیرها، کلاسترها (شبکه‌های فرعی)، شباهت‌های میان نودها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تجسم لجر کامل ریپل، نوامبر 2018 2018THOMAS SILKJÆR

تجسم لجر کامل ریپل، نوامبر 2018 2018THOMAS SILKJÆR

با نگاهی بر تصویرسازی لجر ریپل از نوامبر 2018 سؤالاتی این‌چنینی بر ذهن خطور می‌کنند:

1. این حفره‌ها چیست و کدام حساب در مرکز آن قرار دارند؟

2. این شبکه‌های منزوی یا کلاسترهای اطراف لبه‌ها چه هستند؟

3. در ترمینولوژی دیتابیس گراف این‌ها نودها و خوشه‌های مرکزی هستند و با استفاده از الگوریتم‌ها می‌توان این‌ها را بدون تصویرسازی گراف کامل و با کمک چشم و منطق می‌توان الگوها را تشخیص داد –و از این اطلاعات در یادگیری ماشین یا برای دیگر اهداف تحلیلی یا تحقیقاتی استفاده کرد.

4. برای نشان دادن این مساله من 3 گراف فرعی حساب‌های ریپل و پرداخت‌های ایجادشده در طی سال‌های 2016، 2017 و 2018 را استخراج کردم. در این گراف‌های فرعی از یک الگوریتم پیج رنک برای رتبه‌بندی تمام حساب‌ها استفاده کرده‌ام و لیست 10 حساب مهم در لجر ریپل را در جدول زیر ارائه کرده‌ام:

XRP ledger top accounts by page rank THOMAS SILKJÆR

5. لجر ریپل حساب‌های برتر برحسب پیج رنک THOMAS SILKJÆR

6. نگاهی اولیه بر ماه‌های ابتدایی سال 2019 نشان می‌دهد که این ده حساب برتر هم‌اکنون تغییرات زیادی کرده‌اند، برای دو حساب بیانس تغییرات زیادی در 10 ماه می‌تواند روی دهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.