گذر از دیوار چین: حماسه‌‌ کریپتو در چین 2018

در عین قوانین سخت گیرانه و ضد کریپتو در چین، بسیاری از کسب و کارها به این صنعت پیوسته و در حال توسعه آن هستند. گزارش‌‌های رسمی که از صنعت ICO (عرضه اولیه سکه) چین می‌‌رسد حاکی از عملیاتی شدن دوباره و چند باره‌‌ی این صنعت دارد و این درحالی است که مدل جذب سرمایه (fundraising) به کلی در چین ممنوع است. نشریه‌‌ کوین تلگراف (Cointelegraph) در یک سری سه بخشی، نگاهی داشته به تلاش‌‌های توده محور مقامات چینی در نفوذناپذیر ساختن جمهوری خلق چین در برابر پدیده‌‌ کریپتو (و واکنش صنعت هوشمند) و آن را از سال 2013 تا به امروز زیر ذره‌‌بین برده است. بخش دوم از این سری تلاش‌‌های پیوسته‌‌ی مقامات چین در محدود ساختن کریپتو برای سرمایه‌‌گذاران داخلی را در سال 2018 دنبال خواهد کرد. آنان این تلاش‌‌ها را گسترش داده و به صنعت استخراج معطوف ساخته‌‌اند. هدف دیگر آن‌‌ها «حفره‌‌های قانونی» هم از نوع آنلاین و هم از نوع آفلاین است.

0 85

در دوران پس از ممنوعیت تاریخی عرضه اولیه سکه (ICO) در ماه سپتامبر 2017 و ممنوعیت فعالیت پلتفرم‌‌های داخلی معاملات کریپتو، یک جامعه‌‌ کاردان کریپتو نشانه‌‌هایی از ساخت چندین وسیله و ابزار را از خود نشان داد که اقدامات ستمگرانه‌‌ی رو به رشد مسئولان را دور می‌‌زد.

بخش 2 مجموعه‌‌ی سه‌‌قسمتی مقالات کوین‌‌تلگراف در ادامه به بررسی عواملی می‌‌پردازد که قانون‌‌گذاران چین را به سمت افزایش تلاش‌‌هایشان برای محدود کردن رشد شهابی معاملات کریپتو کشاند؛ تلاش‌‌های بی‌‌سابقه‌‌ی آنان برای کاهش تعداد استخراج‌‌کنندگان کریپتوی کشور؛ پاسخ هیئت سه‌‌نفره‌‌ی تکنولوژی چین (علی‌‌بابا، تنسنت و بایدو) به محدودیت‌‌های جدید؛ و مثل همیشه، ابزارهای بیشتری هست که سرمایه‌‌گذاران از آنان برای سنجش دیوار نفوذناپذیر ضدکریپتو استفاده می‌‌کنند.

ژانویه 2018، فشار بر استخراج‌‌کنندگان چینی بیت کوین

 

black code
black code

لئونارد ویز (Leonhard Weese)، رییس انجمن بیت کوین‌‌ هنگ کنگ در دسامبر 2017 عنوان کرده بود که مسئولان چین نگران این نیستند که مردم واقعا چه کاری انجام می‌‌دهند، بلکه نگران این هستند که ‌‌چه چیزی روایت می‌‌شود. به محض اینکه به طور گسترده روایت شود که معامله‌‌ی بیت کوین‌‌ در چین به خوبی پیش می‌‌رود، دولت بار دیگر تلاش می‌‌کند تا آن را متوقف کند.

پیش‌‌بینی‌‌های ویز درست و منطقی بودند. در 4 ژانویه، گزارش‌‌های محلی فاش کردند که قانون‌‌گذاران مالی تعداد نامشخصی حساب معاملاتی OTC را در کل کشور مسدود کرده‌‌اند. گفته می‌‌شود ارزش ترکیبی حساب‌‌های که در شهرهای جنوبی شنزن و گوانگژو مسدود شده است بیش از 300 میلیون یوان (46.1 میلیون دلار در آن زمان) بوده است. گفته می‌‌شود که استان شمالی هبی بیش از 30 حساب مسدود شده است.

منابع خبری علاوه براین بیان کردند که سیاستی برای محدود کردن رشد صنعت استخراج بیت کوین‌‌ در کشور به راه افتاده است. به دلیل فراوانی انرژی و سخت‌‌افزار در کشور، گزارشات اوایل سال 2017 نشان می‌‌دهد که بیش از دو سوم استخرهای استخراج در چین واقع شده‌‌اند.

غول‌‌های استخراجی مثل Bitmain نه تنها از فراوانی نیرو در مناطق غنی از زغال سنگ مثل ژین‌‌ژیانگ و مغولستان بهره بردند، بلکه توافقاتی هم با دولت‌‌های محلی داشته‌‌اند. گفته می‌‌شود در شهر اوردوس مغولستان مسئولان به Bitmain برق یارانه‌‌ای با قیمت 5 سنت آمریکا به ازای هر کیلووات ساعت داده‌‌اند (30 درصد ارزان‌‌تر از مبلغی که شرکت‌‌های صنعتی محلی می‌‌پردازند).

در 2 ژانویه یک یادداشت لورفته از PBoC به یک گروه مالی اینترنتی دولتی سطح بالا (گروه پیشرو رفع خطر مالی اینترنتی) فاش کرد که استخراج‌‌کنندگان بیت کوین‌‌ به دلیل مصرف مقدار زیادی از منابع کشور و برانگیخته شدن شک درباره ارزهای مجازی باید به ترتیب از کشور خارج شوند.

گفته می‌‌شود پیوندهای بین بانک مرکزی و قانون‌‌گذاری حوزه مالی و اینترنت بسیار نزدیک است و جانشین رییس PBoC، پن گانگ‌‌شنگ (Pen Gangsheng) به عنوان رییس گروه قانون‌‌گذاری در زمان تاسیس آن در سال 2016 انتخاب شده بود. پن جزو کریپتوپذیرترین شخصیت‌‌ها نبود: گفته می‌‌شد که او در دسامبر 2017 مرگ بیت کوین‌‌ را پیش‌‌بینی کرده بود. رسانه‌‌های چینی از زبان او نقل می‌‌کردند که:

«اگر ماه‌‌ها پیش صرافی‌‌های بیت کوین‌‌ را تعطیل و ICOها را متوقف نمی‌‌کردیم، اگر چین هنوز مسئول 80 درصد معاملات بیت کوین‌‌ و تامین مالی از طریق پیش فروش در جهان بود، امروز چه اتفاقی می‌‌افتاد؟ فکر کردن به این سوال من را می‌‌ترساند».

سایت Quartz با ارجاع به همان یادداشت لورفته‌‌ی استخراج‌‌کننده‌‌ی بیت کوین‌‌ گزارش کرد که قانون‌‌گذاری حوزه اینترنت و مالی به مسئولین محلی دستور داده تا از همه ابزارهای قدرت خود از جمله تمهیدات مروبط به قیمت برق، استفاده از زمین، مالیات و محافظت از محیط زیست برای فشار اوردن به استخراج‌‌کنندگان برای توقف عملیات‌‌هایشان استفاده کنند.

گزارش شده است که این قانون‌‌گذار در سطح ملی از مسئولین محلی خواسته است تا گزارش پیشرفت کار خود را تا 10 ژانویه ارسال کنند و در آن تجهیزات موجود استخراج در منطقه خود را با جزییات ثبت کنند و پس از آن هم گزارش ماهانه‌‌ای از پیشرفت استخراج‌‌کنندگان موجود در 10ام هر ماه ارائه کنند.

یک سند لورفته‌‌ی دیگر از دفتر محلی ژین‌‌ژیانگ آشکار کرده است که دفتر فرمانداری از مسئولان محلی خواسته است تا گزارشات مشابهی را تحویل دهند. پرسش‌‌های Quartz از دفتر ژین‌‌ژیانگ در آن زمان، صحت سند دوم را تایید کرد. بلومبرگ هم گزارش کرده است که یک جلسه محرمانه توسط PBoC در پایان ماه دسامبر 2017 انجام شده است که در آن برنامه‌‌هایی برای کشاندن تعداد بیشتری از مسئولین محلی و قانون‌‌گذاران کشوری به سمت نظارت و حتی محدود کردن مصرف بالای انرژی برق در صنعت استخراج طرح شده است.

منابع ناشناس به رسانه‌‌ها گفته‌‌اند که مسئولان چینی نگران این بودند که استخراج‌‌کنندگان از منابع ارزان انرژی برق در برخی مناطق خاص بیش از اندازه استفاده کنند. با این حال بلومبرگ اشاره کرد که آژانس خبرگزاری Caixin فاش کرده است که جلسه‌‌ی PBoC انجام شده است.

سازمان نظارت اقتصادی چین (EEO) در 13 ژانویه درباره‌‌ی پیامدها و واکنش‌‌های آشکارنشده‌‌ی رویکرد سخت‌‌گیرانه‌‌ی دولت به استخراج گزارش کرد.

مسئولان سازمان‌‌های مربوطه در ایالت‌‌های شرقی شاندونگ و ژیانگ‌‌سو عنوان کردند که فشار قانونی با توجه به مناطق مختلف جغرافیایی ناعادلانه بوده است. آنان ادعا می‌‌کنند که هیچگونه اعلامیه و هشداری دریافت نکرده‌‌اند و پاک‌‌سازی‌‌ها بر مناطق مرکزی و غربی چین متمرکز بوده است.

فشارهای نابرابر با انتشار اخبار تلاش‌‌های ملی برای انتقال نیرو از مناطق دارای انرژی به مناطق کم‌‌جمعیت‌‌تر که که نیاز بیشتری به آن احساس می‌‌شد، همراه بود. همه‌‌ی خطوط در شبکه انتقال ولتاژ بالای چین (که برای هدایت برق از شمال به غرب و شرق طراحی شده است) طبق برنامه باید امسال تمام شود.

لاوری میلیویرتا (Lauri Myllyvirta) که در پکن مستقر است و با شرکت صلح سبز (Greenpeace) همکاری دارد گفته که به نظر او استخراج بیت کوین‌‌ در چین در آن زمان راهی فرصت‌‌طلبانه برای پول درآوردن از ضعف‌‌ها و ناکارآمدهی‌‌های سیستم نیرو بود.

EEO از «یک فرد آشنا با این موضوع» نام برد و گفت که این حقیقت ناشناخته نمانده است و اینکه قانون‌‌گذاری استخرهای استخراج بیت کوین‌‌ در واقع از زمان اجرای سیاست ICO در دسامبر 2017 به افق قانون‌‌گذاری وارد شد.

بسیاری از استخراج‌‌کنندگان در استان سیچوان در جنوب شرقی چین (که فعالیت استخراج در آنجا متمرکز بود) در پی تشدید فشارها به دوره‌‌ای از رکود ناشی از روشنگری‌‌های قانون‌‌گذاری وارد شده‌‌اند. گروه اصلاح ریسک مالی اینترنتی در حال تهیه فهرستی از فعالیت‌‌های استخراج در این استان است.

EEO همچنین اشاره کرد که برخی از استخرهای بزرگ استخراج شروع به انتقال عملیات‌‌های خود به خارج از کشور کرده‌‌اند؛ با این حال طبق گفته‌‌ی مالک یکی از استخرهای کوچک استخراج، هزینه‌‌ی انتقال به خارج از کشور برای استخرهای کوچک و متوسط بسیار زیاد است.

ViaBTC، بزر‌‌گ‌‌ترین استخر استخراج بیت کوین‌‌ در جهان، در 11 ژانویه اعلامیه‌‌ای منتشر کرد و در آن عنوان کرد که کارمزد نگهداری استخراج ابری خود را بالا می‌‌برد:

«به دلیل تغییرات اخیر در سیاست‌‌گذاری‌‌ها، برخی از شرکای بلندمدت میزبانی ما با بحران تعطیلی مواجه شده‌‌اند چون منابع استخراج ما در چین بسیار کمیاب شده‌‌اند و همین منجر به افزایش هزینه‌‌ی عملیات‌‌های استخراج ابری ما شده است».

سه منبع مستقل هم به طور همزمان افشا کردند که مسئولان محلی دارایی‌‌هایی معادل بیش از 600 میلیون یوان در حساب‌‌های بانکی را مسدود کرده‌‌اند که در شرکت‌‌های کریپتو در استان‌‌های هونان، هیلون‌‌ژیانگ، هبی و گوانگ‌‌دانگ سرمایه گذاری شده بودند.

ژانویه-ژوییه 2018: تشدید ممنوعیت معامله‌‌ کریپتو و گنجانده شدن سرویس‌‌های شبه‌‌تبادلی

 

pic
pic

پکن با دوبرابر کردن تلاش‌‌ها برای پاکسازی اقتصاد از ریسک‌‌های شناخته شده، برای تشدید ممنوعیت معاملات کریپتو از جمله پلتفرم‌‌های بازار-بانکداری که تعریف آن به خوبی معین نشده بود آماده به نظر می‌‌رسد. از سپتامبر گذشته گزارش‌‌ها نشان داده‌‌اند که دولت به دنبال توسعه ممنوعیت خود فراتر از صرافی‌‌های خانگی بوده و قصد قطع دسترسی داخلی چین به وب‌‌سایت‌‌های صرافی‌‌های خارجی را دارد.

بلومبرگ در 15 ژانویه عنوان کرد که منابع ناشناس ادعا کرده‌‌اند که مسئولان سعی در مسدودسازی دسترسی داخلی به پلتفرم‌‌های داخلی و خارجی دارند که این خود باعث ارتقای معاملات متمرکز می‌‌شود و معلوم نیست که سیاست‌‌گذاران چطور چنین پلتفرم‌‌هایی را تعریف می‌‌کنند.

بر خلاف تعطیلی صرافی‌‌های داخلی در ماه سپتامبر، تحلیل‌‌های ماه ژانویه معاملات بیت کوین‌‌ را عامل مهمی در گردش مالی چین می‌‌دانند. مقاله‌‌ای در 6 ژانویه عنوان کرده است که تمهیدات کنترل سرمایه از جانب دولت تنها باعث تشویق معاملات کریپتو شده است. کیو دیفان (Qiu Difan) اقتصاددان ساکن شانگهای اشاره کرده است که:

«تحت قوانین چین بر جریانات پولی فرامرزی، تمایل به استفاده از بیت کوین‌‌ برای به دست آوردن تبادل خارجی و بیرون بردن سرمایه از کشور افزایش پیدا خواهد کرد، به‌‌ویژه برای اموالی که شاید در عملیات‌‌های غیرقانونی مانند پولشویی مورد استفاده قرار گرفته باشند».

توماس گلاکسمن (Thomas Glucksmann) رییس بخش بازاریابی اتاق معاملات کریپتوی خارج از بورس (OTC) واقع در هنگ کنگ عنوان می‌‌کند که «عملکرد تار سهام، حباب بالقوه‌‌ی بازار املاک، ضعف یوان و اقدامات کنترل سرمایه همه باعث تحریک تقاضا برای بیت کوین‌‌ در چین شده‌‌اند».

بابی لی (Bobby Lee) مدیرعامل BTCC با اشاره به تعطیلی قریب‌‌الوقوع ریپتو گفت گه قصد دولت برای کاهش معاملات توسط بستن صرافی‌‌های کریپتو، پیروزی گزافی خواهد بود: «آنان نمی‌‌توانند به خود بیت کوین‌‌ آسیبی برسانند. میل به بیت کوین‌‌ در پاسخ به این محدودیت‌‌ها پنهان خواهد شد و وقتی تمایل پنهان شود دیگر غیرقابل کنترل است».

به نظر می‌‌رسد که این حقیقت توسط معامله‌‌گران داخلی تایید شده است. یکی از سرمایه‌‌گذاران چینی به طور ناشناس گفته است که:

«من می‌‌توانم معاملات خارج از بورس انجام دهم یا از کشور خارج شوم … کیف پولم مال من است. هیچ‌‌وقت کارت شناسایی‌‌ام را در آن ثبت نکرده‌‌ام».

تا آن زمان بیش از 15 صرافی داخلی کریپتو تعطیل شده‌‌ بودند.

PBoC در 17 ژانویه بخشنامه‌‌ای به موسسات مالی ارسال کرد و عرصه را برای سرویس‌‌های باقی‌‌مانده‌‌ی بانکی مربوط به فعالیت‌‌های کریپتویی تنگ‌‌تر کرد:

«همه‌‌ی بانک‌‌ها و شعبات باید از امروز تحقیقات داخلی و اصلاحات را شروع کنند. خدمات معامله‌‌ی رمز ارزها کاملا ممنوع است. باید تمهیدات موثر برای پیشگیری از بکارگیری کانال‌‌های پرداخت برای تسویه رمز ارز اتخاذ شود».

بانک مرکزی افزود که بانک‌‌ها باید نظارت روزانه خود بر تراکنش‌‌ها را افزایش داده و کانال‌‌های پرداخت را به محض اینکه فعالیت مشکوک به تبادل رمز ارز را مشاهده کردند، تعطیل کنند. ضرب‌‌العجل اعلام اجرای این تمهیدات 20 ژانویه بود.

سازمان نیمه‌‌دولتی امور مالی اینترنتی چین برای سرمایه‌‌گذاران یک هشدار خطر صادر کرده و تاکید کرده که پلتفرم‌‌های خارجی معامله کریپتو همان خطرات سیستمی، دستکاری بازار و پولشویی را به بار می‌‌آورند.

در 5 فوریه خبرگزاری Financial News تصریح کرد که :

چین برای پیش‌‌گیری از خطرات مالی تمهیداتی جهت حذف هرگونه پلتفرم داخلی و خارجی مربوط به معامله‌‌ی ارز مجازی یا ICOها را تهیه و تنظیم خواهد کرد.

این مقاله محدودیت‌‌های اثر ممنوعیت تبادل داخلی کریپتو در سال 2017 را پذیرفته و عنوان کرده است که:

«ICOها و معاملات ارزهای مجازی پس از ممنوعیت رسمی و تعطیلی صرافی‌‌های داخلی ارزهای مجازی کاملا از چین بیرون نرفته است و بسیاری از مردم برای ادامه‌‌‌‌ی مشارکت در تراکنش‌‌های ارز مجازی به پلتفرم‌‌های خارجی رجوع کرده‌‌اند. تراکنش‌‌های خارجی و فرار قانونی باعث تداوم ریسک شده است که محرک آن صدور غیرقانونی و حتی برنامه‌‌های هرمی و کلاهبرداری هستند».

PBoC در مصاحبه‌‌ای تایید کرد که بانک مرکزی برای تنگ‌‌تر کردن محدودیت‌‌های خود بر دسترسی داخلی به پلتفرم‌‌های خارجی آماده است.

دونالد ژائو (Donald Zhao)، یکی از معامله‌‌گران بیت کوین‌‌ که فضای خفقان قانونی پکن پس از ممنوعیت سپتامبر را به مقصد توکیو ترک کرده بود، می‌‌گوید:

من فکر می‌‌کنم این حرکت جدید به این معناست که حتی دور زدن ممنوعیت در چین دشوارتر شده است. افرادی که برنامه‌‌های کاری مربوط به کریپتو را اداره کنند، ممکن است دستگیر شوند

او افزود که استفاده از VPN برای انجام معامله کریپتو در صرافی‌‌های داخلی ممنوع‌‌شده‌‌ی کریپتو که اکنون به خارج از کشور منتقل شده‌‌اند، در میان تاجران چینی رایج بود. این مسئله بر خلاف دستور پکن به سه شرکت ارتباطی چینی برای مسدودسازی دسترسی شهروندان به VPN تا فوریه 2018 رواج داشت.

سیستم فایروال بزرگ بدنام چین (سیستم کنترل و مراقبت اینترنتی که برای پیشگیری از دسترسی شهروندان به سایت‌‌های محدودشده طراحی شده است)، برخلاف پویش MIITها برای پاکسازی سرویس‌‌های دسترسی اینترنت، پر از خلل و شکاف باقی ماند و راه‌‌اندازی سرویس VPN بدون اجازه‌‌ی دولت را غیرقانونی اعلام کرد.

وقتی بیت کوین‌‌، ارز مجازی و ICOها به بایدو، موتور جستجوگر چینی و ویبو، پلتفرم رسانه اجتماعی وارد شدند، پاکسازی آنلاین پکن دور از انتظار به نظر نمی‌‌رسید و هیچ محتوای پولی دارای اسپانسری در کنار نتایج مورد نظر ظاهر نشد.

دولت چین در 6 مارس چندین حساب وی‌‌چت صرافی‌‌های کریپتو از جمله OKEx را مسدود کرد.

ژائو ژیاوچوان (Zhao Xiaochuan) فرماندار PBoC بار دیگر موضع خود علیه کریپتو را منتشر کرد و تصریح کرد که:

ما در حال حاضر بیت کوین‌‌ دیگر ارزهای دیجیتال را به عنوان ابزاری شبیه به پول کاغذی، سکه و کارت‌‌های اعتباری به منظور پرداخت نمی‌‌شناسیم

او در ادامه گفت در حالی که توسعه‌‌ی ارز دیجیتال یک مسئله‌‌ی اجتناب‌‌ناپذیر بود و در نهایت گردش پول را از بین می‌‌برد، بانک مرکزی برای معرفی یک ارز دیجیتال عجله نکرد. او تاکید کرد که PBoC به افزایش تلاش‌‌های خود برای پیشگیری از آسیب‌‌های جدی و غیرقابل‌‌بازگشت به اقتصاد داخلی ادامه خواهد داد.

در 19 مارس، معارفه‌‌ی غیرمنتظره‌‌ی یی گانگ (Yi Gang) (فردی که پیشتر نظرات مثبتی درباره‌‌ی بیت کوین‌‌ نشان داده بود) به عنوان فرماندار جدید PBoC باعث برانگیخته شدن شک‌‌هایی در این باره شد که شاید بانک مرکزی موضع خود در مقابل رمز ارزهای غیر متمرکز را نرم‌‌تر کند.

یی در سال 2013 گفته بود در حالی که بیت کوین‌‌ نمی‌‌تواند توسط بانک مرکزی قانونی شناخته شود، اما مردم عادی آزادی مشارکت در معامله و استفاده از آن را دارند. او این سکه را نوآورانه و امیدبخش خوانده بود و پیش‌‌بینی کرده بود که در بلندمدت موضوع توجه عمومی باقی خواهد ماند.

یی درست مثل رییس جمهور ژی ژینپینگ (Xi Jinping) که هردو طرفدار این بازار بودند، بر اهمیت آزادی بازار تاکید مداوم کرده‌‌اند و از اقتصاددانانی که توانایی برنامه‌‌ریزی بلندمدت برای افزایش انعطاف بازارهای چینی را دارند دعوت کرده‌‌‌‌اند. فرماندار جدید طی چند هفته چند حرکت بی‌‌سابقه را برای باز کردن رسمی دروازه‌‌های بازار پرداخت‌‌های 27 تریلیون دلاری چین برای شرکت‌‌های خارجی انجام داد.

در زمان معارفه‌‌ی یی، سایت کوین‌‌تلگراف گزارشی درباره‌‌ی نظرات او در 17 دسامبر ارائه کرد که گفته بود محدودیت‌‌های رییس‌‌جمهور بر صرافی‌‌های کریپتو چیزی بیشتر از یک حرکت سیاسی و برای آرام کردن اعضای حزب کمونیست پیش از انتخابات 17 اکتبر بود. جان کریسی (John Creasy) وبلاگ‌‌نویس عنوان کرده بود که:

پیش‌‌بینی من این است: به محض این‌‌که رییس‌‌جمهور ژی دوباره رای بیاورد (که می‌‌آورد)، قانون‌‌گذاری محافظه‌‌کار و معامله‌‌ی آزاد وارد میدان خواهد شد و صرافی‌‌های بیت کوین‌‌ دوباره شروع به کار خواهند کرد. اما در حال حاضر ژی باید افرادی که او را در قدرت نگه داشته‌‌اند، یعنی حزب کمونیست را راضی نگه دارد. به نظر من ممنوعیت فعالیت صرافی‌‌های بیت کوین‌‌ تنها یک اقدام کوتاه‌‌مدت است.

در اوایل ماه می میلادی، رسانه‌‌های چینی بار دیگر بر حیات مجدد صرافی‌‌های داخلی کریپتوی ممنوع‌‌الکار شده در خارج از کشور تمرکز کردند. رادیوی ملی صدای چین گزارش کرد که سرمایه‌‌گذاران تصریح‌‌ کرده‌‌اند که صرافی OKEx به طور غیرقانونی در چین و با مشتریان داخلی به کار خود ادامه می‌‌دهد.

با اختصاص یک مجموعه‌‌ی رادیوی به افشای اسرار پشت پرده‌‌ی ارزهای دیجیتال، این کانال با سرمایه گذاری OKEx که ادعا می‌‌کرد OKEx هنوز در پکن برای کاربران چینی فعالیت می‌‌کرد و صرافی‌‌ آن به شهر بلیز انتقال پیدا کرده بود و تیم آن هم اسما به هنگ کنگ رفته بودند، مصاحبه کرد.

این گزارش همچنین اشاره کرد که پلتفرم همتا به همتای OKEx کاربران را قادر به خرید کریپتو با استفاده از اپلیکیشن‌‌های Alipay یا حساب وی‌‌چت کرده و ممنوعیت تراکنش بین کریپتو و ارز فیات را دور می‌‌زنند.

اولین تحلیل مستقل ماهانه‌‌ کریپتو و پروژه‌‌های بلاکچین چین

یک هفته بعد در 11 ماه مه، دولت یک اعلامیه‌‌ی شگفت‌‌انگیز مبنی بر شروع مجدد صدور ماهانه‌‌ی تحلیل مستقل رمز ارز و پروژه‌‌ای بلاکچین تحت نظارت بخش MIIT یا همان بخش توسعه‌‌ی صنعت اطلاعات الکترونیک چین را منتشر کرد. دولت انگیزه‌‌ی این پروژه را نبود یک سیستم ارزیابی/رده‌‌بندی کاملا مستقل برای دارایی‌‌های دیجیتال اعلام کرد و گفت:

این پروژه اطمینان دولت چین به این تکنولوژی را نشان می‌‌دهد و به عنوان راهنمایی برای نهادهای دولتی، شرکتی و تحقیقاتی عمل خواهد کرد.

رده‌‌بندی‌‌ها که “شاخص ارزیابی عمومی جهانی چین” نام گرفت است قرار است 28 رمز ارز ازجمله بیت کوین‌‌، اتریوم، لایت کوین، مونرو، NEO، QTUM، ریپل و زی کش را پوشش دهد.

این تحلیل در اولین چاپ خود اتریوم را در جایگاه اول قرار داده بود و پس از آن هم Steem، لیسک، NEO و کومودو قرار داشتند. بیت کوین‌‌ جایگاهی بهتر از 13ام دریافت نکرد. بیت کوین‌‌ بر اساس سه پارامتر تکنولوژی، کاربرد و نوآوری، فاقد پارامترهای اول و دوم شناخته شد، اگرچه از نظر نوآوری گوی سبقت را از بقیه رقبا ربوده بود.

در همان ماه، در 18 می، دولت پیشگام طرحی آموزشی شد و نتایج مطالعه‌‌ی MIIT را منتشر کرد که ادعا می‌‌کرد 421 رمز ارز تقلبی شناسایی کرده است. MIIT یک کمیته‌‌ی ملی از متخصصان امنیت مالی اینترنتی (ICFERT) برای شناسایی ویژگی‌‌های کلیدی پروفایل‌‌های کلاه‌‌بردارانه‌‌ی ارز مجازی تشکیل داده است. آنان به سه نکته پی برده‌‌اند:

اول اتکا به مدل “طرح هرمی” که در آن سرمایه‌‌گذاران مجبور به انجام یک پرداخت هستند و سپس با ثبت نام کردن دیگران در طرح باعث می‌‌شود سود دریافت کنند.

دوم نبود کد متن باز برای دارایی‌‌های دیجیتال تقلبی بود که به سازندگان آن اجازه داد تا توهم رشد موشکی را توسط تقسیم توکن‌‌ها برای ایجاد ذهنیت پاداش‌‌های سودآور به سرمایه‌‌گذاران تزریق کنند. کلاهبرداران ادعا می‌‌کنند که هرچه توکن‌‌های بیشتری تولید شود، ثروت بدون هیچ‌‌گونه سقوطی افزایش پیدا می‌‌کند.

سوم، با وجود اینکه سکه‌‌های جعلی در صرافی‌‌های قانونی قابل‌‌معامله نیستند، در معاملات غیررسمی و حتی در پلتفرم‌‌های موقت جعلی خرید و فروش می‌‌شوند. کلاه‌‌برداران بدون هیچ‌‌گونه شفافیتی می‌‌توانند امواج ظاهری قیمت را دستکاری کنند، در حالی که همزمان برای کسب سود از این افزایش قیمت‌‌ها، مانع از برداشت پول توسط سرمایه‌‌گذاران می‌‌شوند.

تا اوایل ژوییه، PBoC گزارشی منتشر کرد که ادعا می‌‌کرد هم‌‌اکنون کم‌‌تر از یک درصد تراکنش‌‌های بیت کوین‌‌ به یوان انجام می‌‌شود و به تاثیرات بزرگ محدودیت‌‌های سیاست‌‌ها و قوانین می‌‌پرداخت.

این گزارش در ادامه این حقیقت را می‌‌ستود که سیاست‌‌های کشور خروج بدون ریسک 88 صرافی‌‌ رمز ارز و بسته شدن 85 پلتفرم‌‌ معاملاتی ICO از اواخر سال 2017 را تضمین کرده‌‌‌‌اند.

گو داژی (Guo Dazhi)، مدیر تحقیقاتی موسسه امور مالی اینترنتی ژونگوانچون (Zhongguancun) گفت:

این نشان می‌‌دهد که سیاست محدودیت بسیار موفقیت‌‌آمیز بوده است. انتظار ما این است که سهم یوان در معاملات جهانی بیت کوین‌‌ پس از ممنوعیت به شدت کاهش پیدا کند.

آگوست-اکتبر 2018: تمهیدات جدید ضد کریپتو، آنلاین و آفلاین

pic
pic

برخلاف موفقیت ظاهری تمهیدات PBoC، این تابستان شاهد تشدید تلاش‌‌ها برای زدن ضربه‌‌ای مهلک بر معامله‌‌گران چینی رمز ارز بود.

در 7 آگوست، مدیر فضای سایبری چین مقررات جدیدی صادر کرد که اعلام می‌‌کند تامین‌‌کنندگان محتوا در اپلیکیشن‌‌ها پیامرسان باید منافع ملی و نظم عمومی را رعایت کنند.

تاثیر فضای کریپتو به‌‌ سرعت احساس شده بود. گزارش شده بود که تا 21 آگوست، تنسنت و وی‌‌چت که بیش از 1 میلیارد کاربر داشتند، تعدادی از حساب‌‌های کریپتو و مربوط به بلاکچین را مسدود کرده است.

 

pic
pic

یکی از سران وی‌‌چت فاش کرد که برخی از حساب‌‌های عمومی مشکوک به تبلیغات ICO و معامله‌‌ کریپتو بودند که این مغایر با قوانین داخلی توسعه‌‌ خدمات اطلاعات عمومی برای ابزارهای پیام‌‌رسان است (همین نکته در قوانین جدید مدیریت فضای سایبری تکرار شده بود).

دیپ‌‌چین، هوبی نیوز، Node Capital-backed Jingse و کوین‌‌دیلی جزو آنانی بوند که تحت تاثیر قرار گرفتند. SCMP در آن زمان گزارش کرد که Jingse پیش از ممنوعیت روزانه 350 هزار بازدید داشته است و ادعا کرد که عمده منبع درآمد کانال از طریق محتوای پولی از پروژه‌‌های مرتبط به بلاکچین بوده است. Jingse روزانه 200 مقاله منتشر می‌‌کرد و هر مقاله پشتیبانی‌‌شده حدود 12 اتریوم یا همان 3500 دلار در آن زمان می‌‌ارزید.

در اعلامیه‌‌ای از سوی SCMP، تیم هوبی یک توضیح بی‌‌سروته را به عنوان دلیل مسدودسازی حساب وی‌‌چت خود اعلام کرد و آن را به اقدامات گسترده مسئولان در هدف قرار دادن صنعت رسانه نسبت داد.

SCMP همچنین به کی مقاله در مارس 2018 از طرف روزنامه People’ Daily، روزنامه حزب کمونیست اشاره کرد که اتهامات مختلفی به انتشار اخبار بلاکچین وارد کرده بود:

اخبار رسانه‌‌ای کمک زیادی به موج رمز ارزها کرده است، اما به دلیل ماهیت آنان، معلوم نیست رشد سریع آنان چقدر طول بکشد.

درست یک روز بعد یعنی در 22 آگوست، گزارش‌‌های محلی فاش کردند که همه‌‌ی محل‌‌های تجاری از میزبانی رویدادهای مرتبط با کریپتو در منطقه چاویانگ پکن منع شده‌‌اند.

اعلامیه‌‌ جدید همه‌‌ی مکان‌‌های عمومی این منطقه از جمله مجتمع‌‌های تجاری، هتل‌‌ها و ساختمان‌‌های اداری را از میزبانی هرگونه رویداد مربوط به کریپتو منع کرده است. این اعلامیه در میان دلایلی که برای توجیه این تمهیدات بیان کرده‌‌اند، “محافظت از حقوق اموال عمومی”، “پیشگیری از پولشویی”، و بهبود “امنیت و ثبات سیستم مالی” را نام برده‌‌اند. این اعلامیه از مردم خواسته بود که اکیدا از تخطی از قوانین و شرایط آن خودداری کنند.

در همان روز سازمان اصلاح ریسک مالی چین IP 124 پلتفرم معاملاتی کریپتوی خارج از کشور را شناسایی کرد و سعدی در مسدود کردن دسترسی‌‌ها به خدمات آنان داشت.

تمهیدات جدیدی هم برای از بین بردن کانال‌‌های پرداخت واسطه‌‌ای کریپتو از جمله کانال‌‌های مورد استفاده‌‌ پلتفرم‌‌های OTC و دیگر راه‌‌ درروهایی که سرمایه گذاران برای دسترسی به ICO و کریپتو از آن استفاده می‌‌کردند، اتخاد شد. گفته می‌‌شد که مسئولان سازمان اصلاح ریسک مالی چین با نهادهای پرداخت واسطه ملاقات کرده و به آنان دستور داده بودند که هرگونه معاملات مربوط به کریپتو را متوقف کنند.

در 24 آگوست یک هشدار خطر دیگر توسط پنج قانون‌‌گذار دولتی چینی (CRBC، PBoC، وزارت امنیت، دفتر مرکزی اطلاعات شبکه و سازمان نظارت بازار) صادر شد. این اعلامیه درباره‌‌ی “نهادهای غیرقانونی” که سعی در تامین مالی انبوه با استفاده از عنوان نوآوری مالی و بلاکچین، ارزهای مجازی، دارایی‌‌های مجازی و دارایی‌‌های دیجیتال داشتند، هشدار می‌‌داد.

در این اعلامیه آمده است که: «چنین فعالیت‌‌هایی بر فناوری بلاکچین مبتنی نیستند بلکه تنها بازی با اصطلاحات بلاکچین برای تامین مالی غیرقانونی، طرح‌‌های هرمی و کلاهبرداری هستند».

«چنین طرح‌‌هایی از ابزارهای چت و پیامرسان برای معامله و از ابزارهای پرداخت آنلاین برای جمع‌‌آوری سرمایه استفاده می‌‌کنند، سرورهای خارجی اجاره می‌‌کنند و در عین حال فعالیت‌‌هایشان بر ساکنین داخل کشور متمرکز است. سرمایه‌‌ی این فعالیت‌‌های غیرقانونی در خارج از کشور و نظارت و ردگیری آنان دشوار است».

در این اعلامیه ذکر شده است که مسئولین تمهیدات خود بر علیه ICOهای غیرقانونی را هم تشدید می‌‌کنند.

در همان روز، اپلیکیشن پرداخت Alipay (که توسط آنت فایننشال علی‌‌بابا مدیریت می‌‌شود) تمهیداتی برای محدود کردن و حتی مسدود کردن هر حسابی که از شبکه آن برای تبادل بیت کوین‌‌ استفاده می‌‌کنند اتخاذ کرد.

طبق گزارش خبرگزاری پکن، علی‌‌بابا در فرایند برقراری سیستم تحقیقاتی برای شناسایی وب‌‌سایت‌‌ها و حساب‌‌های کلیدی قرار دارد. منابع Ant Financial به خبرگزاری‌‌ها گفته‌‌اند که شرکت در حال اجرای برنامه‌‌ پیش‌‌گیری از ریسک است تا کاربران را درباره‌‌ی خطرات تبلیغات دروغین مربوط به کریپتو آگاه کند.

بایدو در 27 آگوست حداقل دو انجمن چت مروبط به کریپتو را تعطیل کرد و طی اعلامیه‌‌ای بیان کرد که این حرکت مطابق با قوانین، مقررات و سیاست‌‌های مربوط بوده است.

دو روز بعد، ممنوعیت میزبانی مکان‌‌های تجاری از رویدادهای کریپتو به بخش توسعه‌‌ی گوانگژو که یک منطقه ویژه اقتصادی در جنوب چین، نزدیک به هنگ کنگ است رسید.

با این حال با عبور از ماه پر تب‌‌وتاب آگوست، SCMP یک گزارش تازه منتشر کرد و از سهولت دور زدن محدودیت‌‌های دولتی توسط معامله‌‌گران کریپتو سخن گفت.

این مقاله که در 8 سپتامبر منتشر شد عنوان کرد که تعطیلی کامل معاملات کریپتو به نظر غیرممکن می‌‌رسد.

طبق گفته SCMP، در روزهای پس از اعلام تشدید تمهیدات در آگوست، حجم معاملات در صرافی‌‌های محبوب چینی 33 درصد کاهش یافت. البته چندین شخصیت صنعتی تاکید کردند که تا زمانی که یک پلتفرم در خارج از کشور باقی بماند و از تراکنش‌‌های همتابه‌‌همتا پشتیبانی کند، قانون‌‌گذاران با چالش غیرقابل‌‌حلی برای از بین بردن کامل این پلتفرم‌‌ها روبرو هستند.

ترنس تسانگ (Terence Tsang)، مدیر ارشد عملیاتی تایدبیت (TideBit) به SCMP گفت:

آخرین هشدار و نظارت تشدید یافته‌‌ی پلتفرم‌‌های خارجی، دسته‌‌ای از صرافی‌‌های کوچک را هدف قرار داده است که ادعا می‌‌کند نهادهای خارجی هستند، اما در چین فعالیت می‌‌کنند و عملیات‌‌هایشان را به یک شرکت چینی برون‌‌سپاری کرده‌‌اند. آن صرافی‌‌هایی که صفحات وب‌‌سایت‌‌شان در چین هستند، مورد بررسی موشکافانه‌‌ی قانون‌‌گذاران قرار گرفته‌‌اند.

این گزارش همچنین درباره روش استفاده‌‌ی این معامله‌‌گران از تتر (USDT) به عنوان ابزاری برای ورود و خروج به بازارهای رمز ارز توضیحاتی ارائه کرد. سپس دو معامله‌‌گر می‌‌توانند با استفاده از VPN از یک پلتفرم خارجی به عنوان واسطه برای معامله‌‌ی کریپتو با ارز فیات و بالعکس بهره بگیرند.

SCMP در ادامه گزارش کرد که “دو نفر که هر دو فرایند KYC را با یک صرافی کامل کرده باشند، ارزهای فیات به تتر معامله می‌‌کنند” و در ادامه هم روش آن را بیان کرده است:

«صرافی نقش ناظر برای چنین معاملاتی را دارد و در صورت شکست معامله یا برقرار نشدن تراکنش، آماده‌‌ی قضاوت است. پول هم از طریق حساب-های بانکی یا شبکه‌‌های پرداخت واسطه‌‌ای بین این دو فرد انتقال داده می‌‌شود. معامله‌‌گر هم به محض دریافت تتر، معامله‌‌ی کریپتو به کریپتو را در یک صرافی و با استفاده از VPN شروع می‌‌کند».

این گزارش به نقل از یک منبع نزدیک به یکی از این صرافی-ها گفت “در حالی که قانون‌‌گذاران چینی توانایی فنی برای از کار انداختن VPNها را دارند، اما نیازمند گفتگوهای مختلف با سهامداران مختلف برای رسیدن به توافق جهت ایجاد فایروالی که این فرایند را طولانی کند.”

حتی با وجود محدود کردن خدمات VPNها، هیچ محدودیت کنونی یا پیش‌‌بینی‌‌شده‌‌ای بر استفاده‌‌ی شخصی از این VPNها وجود ندارد.

دو روز بعد، پیامرسان وی‌‌چت کانال رسمی فروش تجهیزات استخراج Bitmain را بدون بستن حساب خدمات پس از فروش یا حساب رسمی آن تعطیل کرد. با دگیر این پلتفرم رسانه‌‌ای اعلامیه تخلفی منتشر کرد و گفت:

«در پی شکایت کاربران، وی‌‌چت موضوع را بررسی کرده و دریافت که این حساب بدون کسب مجوز‌‌های لازم، اطلاعاتی درباره‌‌ی کسب و کار کریپتو چاپ و منتشر می‌‌کرد».

منابع سایت کوین‌‌تلگراف در چین در آن زمان بر این باور بودند که حساب‌‌های شرکت بیشتر از حساب‌‌هایی که توسط افراد اداره می‌‌شد، هدف قرار گرفته شده بودند.

حساب رسمی کانال (یک کانال پیش‌‌بینی قیمت کریپتو که توسط یک فرد اداره می‌‌شد) فعال باقی ماند، در حالی که حساب زیرمجموعه‌‌ی آن که توسط شرکت اداره می‌‌شد بسته شد.

دفتر شانگهای PBoC در 18 سپتامبر باز هم ریسک‌‌های مربوط به ICO و معامله‌‌ی کریپتو را به سرمایه‌‌گذاران گوشزد کرد و درباره هرگونه مدل مالی غیرقانونی و بدون مجوز که باعث بی‌‌نظمی اجتماعی، اقتصادی و مالی شود هشدار داد.

بانک مرکزی هم یک بار دیگر با صدای بلند موفقیت مسئولان در متوقف کردن صنعت کریپتو، به ویژه تمهیدات زمان‌‌بندی‌‌شده و هدف‌‌دار اجرا شده توسط گروه اصلاح ریسک مالی را اعلام کرد:

«سهم جهانی چین از تراکنش‌‌های داخلی ارز مجازی از 90 درصد به کمتر از 5 درصد کاهش یافته است و از حباب ارز مجازی که توسط قیمت‌‌های جهانی در نیمه دوم سال در بازار مالی چین به وجود آمده بود، جلوگیری شد. این تاثیر توسط جامعه به خوبی شناخته شده است».

PBoC در ادامه عنوان کرد که کانال‌‌های واسطه پرداخت مرتبط هم مورد بررسی قرار گرفته‌‌اند و نتیجه‌‌ی آن بسته شدن حدود 3000 حساب دخیل در تراکنش‌‌های ارز مجازی بود.

pic
pic

با ادامه آمار خودستایانه‌‌ی بانک مرکزی که به موفقیت سیاست‌‌های خود نسبت می‌‌داد، مجله فناوری چینی تک‌‌نود یک تحلیل آکادمیک از شیوع رمز ارزها در میان قشرهای خاص اجتماعی در چین انجام داد: این مجله در 26 سپتامبر “مقاله‌‌ی 2018 طبقه متوسط جامعه” را که توسط پروفسور وو ژیائوبو (Wu Xiaobo) استاد دانشگاه شانگهای و فعال در زمینه نویسندگی مالی آماده شده بود، منتشر کرد.

تک‌‌نود اشاره کرد که این اولین بار است که این گزارش سالانه، بیت کوین‌‌ و دیگر رمز ارزها را به عنوان یک گزینه‌‌ی سرمایه گذاری، به عنوان بخشی از تلاش آنان برای رمزگشایی طبقه متوسط چین و خرید، سرمایه گذاری، شغل، خانواده و ارزش‌‌های آنان در خود جای می‌‌دهد.

این گزارش یک تصویر جمعیت‌‌شناختی ریسک‌‌ناپذیر را نشان داد: ارز دیجیتال به عنوان غیرمحبوب‌‌ترین دارایی در سبد پاسخ‌‌دهندگان شناسایی شد (با کمتر از 10 درصد نگه‌‌داری). تحلیل وو به این نتیجه رسید که تنها 9.2 درصد از افراد مورد مطالعه زیان سرمایه‌‌گذاری بیش از 15 درصد را می‌‌پذیرند و 90 درصد بقیه تمایلی به ورود به بازار پرنوسان و بدنام کریپتو نشان ندادند.

در همان روز، خبرگزاری رسمی دولتی ژین‌‌هوا، گزارش خود از وضعیت کنونی پس از هشدارهای PBoC و سایر تمهیدات محدودکننده را منتشر کرد:

این خبرگزاری گزارشی از چگونگی ادامه فعالت ICOها علی‌‌رغم وجود تمهیدات لازم منتشر کرد.

این گزارش ICOها را با اصطلاح چینی “Ge Juicani” به معنای برش تره‌‌فرنگی توصیف می‌‌کند و این استعاره‌‌ای از باور این خبرگزاری است که ICOها از طرح‌‌های پانزی هم کلاه‌‌بردارتر هستند.

منابع چینی سایت کوین‌‌تلگراف به بیان این مورد پرداختند که اصطلاح بالا از این واقعیت نشات گرفته است که تره‌‌فرنگی گیاهی است که خیلی سریع خود را تکثیر و تولید می‌‌کند (قیاس با موج دائما تکثیرشونده‌‌ی سرمایه‌‌گذاران در این طرح‌‌ها). برش یا برداشت هم به درآمدهای زیادی اشاره می‌‌کند که توسط سازندگان این طرح‌‌ها به دست می‌‌آید:

«از آن‌‌جایی که سرمایه‌‌گذاران بالقوه جدید بی‌‌شمار هستند و افراد بیشتری به این عرصه وارد می‌‌شوند، این بازی کلاهبردارانه خود را تکرار و تکرار می‌‌کند».

 

pic
pic

ژین‌‌هوا عنوان کرد که حتی با وجود کاهش معاملات کریپتو و انتشار ICOها، تراکنش‌‌های غیرقانونی ابزار سرمایه‌‌گذاران خانگی برای خرید و فروش کریپتو باقی مانده است:

«با ورود به OTCBTC، کوین‌‌کولا و سایر پلتفرم‌‌ها می‌‌بینید که پلتفرم یک بخش خارج از صرافی دارد و می‌‌توانید از طریق Alipay، وی‌‌چت یا انتقال بانکی ارزهایی مثل بیت کوین‌‌ بخرید».

این خبرگزاری اشاره کرد که معامله‌‌گران می‌‌توانند به راحتی به بخش‌‌های معامله کریپتو به کریپتو وارد شوند و هر توکنی را که خواستند خریداری کنند. ژین‌‌هوا به نقل از یک منبع ناشناس در این صنعت، معامله‌‌گران OTC را با خرید از تاباو (یک سایت خرید آنلاین که توسط علی‌‌بابا اداره می‌‌شود) مقایسه کرد. این منبع گفت:

«به نظر می‌‌رسد که این پلتفرم‌‌ها در کل فرایند تراکنش، از هیچ سیاستی تخطی نمی‌‌کنند و تراکنش‌‌های خارج از بورس هم باعث ایجاد راه دررو در تراکنش‌‌های توکن ICO شد‌‌ه‌‌اند».

همچنین عنوان شد که حساب‌‌های شبکه‌‌های اجتماعی که در پوشش بلاکچین به تبادل کریپتو می‌‌پرداختند، درست مثل دوران قبل از ممنوعیت 4 سپتامبر به فعالیت‌‌شان ادامه می‌‌دادند. علاوه بر این، گفته می‌‌شود که صرافی‌‌های کریپتو و پروژه‌‌های ICO برای آماده‌‌سازی طرح‌‌‌‌های هرمی شروع به جذب عضو کرده‌‌اند.

این منبع تصویری از صنعت سودآور رسانه‌‌ای این پلتفرم‌‌های اجتماعی را هم ارائه کرد. گفته می‌‌شود که حساب‌‌های شبکه‌‌های اجتماعی به شکل نوشتارهای تجاری، جلسات پروژه‌‌ای و حتی مصاحبه‌‌های آفلاین برای بهبود توسعه ICOها در این ماجرا دخیل بوده‌‌اند. برخی از بازیگران عرصه رسانه‌‌ای 100 هزار یوان یا 1 بیت کوین‌‌ طلب می‌‌کنند و برخی از مصاحبه‌‌های ویدیویی هم برای 1 دقیقه 100 یوان می‌‌خواهند.

این مقاله گریزهایی را که بر خلاف تمهیدات سفت و سخت به موفقیت خود ادامه می‌‌دهند را شناسایی کرد. این مقاله عنوان کرد که این پلتفرم‌‌های معاملاتی بر خلاف نقل مکان به آن طرف مرزها، بر ارائه خدمات به معامله‌‌گران داخلی متمرکز است.

به عنوان مثال برخی از پلتفرم‌‌ها در مالت ثابت می‌‌شوند، اما در کنار صفحات انگلیسی خود، صفحات چینی هم قرار می‌‌دهند؛ بسیاری از آنان هم با ساختن گروه‌‌های تلگرامی برای جذب علاقه‌‌مندان، از نظارت‌‌ها فرار می‌‌کنند. استفاده از VPN هم کماکان رایج است.

مصاحبه با یک مدیر پروژه ICO در یک رویداد کسب و کار در منطقه هایدان پکن، فضای جدید خرافاتی ICO چین را برملا کرد:

«یک بنیاد برای فرار از نظارت‌‌ها، به خارج از کشور رفته و در آنجا توکن‌‌های ICO خود را صادر می‌‌کند. تامین مالی آنان هم توسط سرمایه‌‌گذاران داخلی انجام خواهد شد. وایت پیپر (معرفی نامه کسب و کار) پروژه را می‌‌تواند با قیمت 40 هزار RMB در تاباو خرید».

مصاحبه شونده افزود که پروژه‌‌های ICO برای داشتن نقاب، یک صورتک خارجی می‌‌خرد و شخصیت پشت این نقاب به ندرت خود را نشان می‌‌دهد.

گزارش‌‌گر از نظارت یک نهاد تحقیقات صنتی بر پنج پلتفرم معاملاتی محبوب کریپتو در میان سرمایه‌‌گذارا چینی (از جمله بایننس و OKEx) در شش ماهه اول سال 2018 نام برد. این موسسه از 337 سکه لیست‌‌شده، 264 سکه را شناسایی کرد که ICO خود رابا موفقیت به پایان رسانده‌‌اند. با وجود این که این عدد با 264 توکنی که در خارج از کشور صادر شده‌‌اند همپوشانی دارد، این پلتفرم معاملاتی آنان را حذف کرده و به عنوان پروژه‌‌هایی شناسایی کرده است که سرمایه‌‌گذاران چینی را هدف قرار داده‌‌اند.

ژین‌‌هوا در تاریخ 21 آگوست عنوان کرد که 98.8 درصد 264 ارز گفته شده شاهد سقوط ارزش بودند. گزارش‌‌گر با لیو پنگ (Liu Peng)، سرمایه‌‌گذار مقیم شهر تیان‌‌جین مصاحبه کرد که از روش‌‌های نفوذی برای دسترسی به پلتفرم‌‌های معاملاتی کریپتو استفاده می‌‌کرد. سرمایه‌‌گذاری اولیه او 80 هزار بوان بود که حالا شاید کمتر از 20 هزار یوان ارزش داشته باشد.

پنگ گفت بسیاری از افراد برای سرمایه گذاری در این سکه‌‌ها پول قرض می‌‌کنند و بعدها بیش از 90 درصد زیان می‌‌کنند.

گزارش‌‌گر عنوان کرد که «این صنعت در مواجهه با تجدید حیات ارزهای مجازی، خواهان عمیق شدن نظارت‌‌ها شده است».

لی هونگ‌‌هان، محقق موسسه پولی بین‌‌المللی داشنگاه رنمین چین عنوان کرد که شبکه‌‌های اجتماعی به پخش تبلیغات غلط که سرمایه‌‌گذاران را گمراه می‌‌کند ادامه می‌‌دهند؛ یکی از مسئولین یک بخش مربوط در اداره‌‌ی کار مالی پکن گفت که اتخاذ این تمهیدات زمان‌‌بندی‌‌شده (مانند بستن حساب‌‌های شبکه‌‌های اجتماعی برای پیشگیری از مشارکت در ICO) لازم بود.

ژو زژن (Xu Zezhen)، دبیر کمیته انجمن صنعت مالی اینترنتی چین عنوان کرد که با اعمال ممنوعیت بر ICOها، بسیاری از شرکت‌‌ها ادعا می‌‌کنند که مبتنی بر بلاکچین هستند، اما در واقع دارند تقلب می‌‌کنند. زژن هم این پروژه‌‌ها را سودجویی معرفی کرد.

pic
pic

کلام پر رنگ و لعاب گزارش سوزان ژین‌‌هوا، این شگفتی را برملا کرد که چین توانایی تسلط بر جامعه کریپتو را ندارد و نشان‌‌دهنده‌‌ی پیش‌‌بینی‌‌های زیرکانه‌‌ی صاحب‌‌نظران در این باره است که هر گونه تمهیداتی برای کاهش فعالیت‌‌های کریپتو تنها یک پیروزی کوتاه‌‌مدت است.

بخش سوم مقاله کوین‌‌تلگراف درباره کریپتو در چین به تناقض‌‌های آشکاری می‌‌پردازد که بر تملک، استفاده و مراقبت قانونی از رمز ارزها در این کشور حکم‌‌فرماست.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.