گام بلند تتر با رسیدن به ارزش ۱۱ میلیارد دلاری در بازار

با افزایش تقاضای بی‌سابقه‌ برای استیبل کوین‌ها، ارزش بازار تتر (USDT) به ۱۱ میلیارد دلار رسید و رشد ۱۳۶ درصدی را نسبت به ابتدای سال ۲۰۲۰ تجربه کرد. تتر به عنوان پرطرفدار ترین استیبل کوین بازار رمز ارزها، همچنان بهترین استیبل کوین از دید کاربران، برای ذخیره ارزش و خرید در بازار رمز ارزها به شمار می‌رود.

0 131

جریان ورودی بی‌سابقه بیت کوین و تتر در روزهای اخیر ارزش بازار را تقریباً نیم میلیارد دلار بالاتر برد و راه را برای ترافیک بیشتر رمز ارزها باز کرد.

با افزایش تقاضای بی‌سابقه‌ برای استیبل کوین‌ها، ارزش بازار تتر (USDT) به ۱۱ میلیارد دلار رسید و رشد ۱۳۶ درصدی را نسبت به ابتدای سال ۲۰۲۰ تجربه کرد.

تتر – بیت کوین (USDT-BTC) یکی از جفت های معاملاتی پرطرفدار بازار است که بیشترین قدرت نقدینگی را دارد و ارزان‌ترین راه کسب بیت کوین است. به گفته Chainalysis، در ماه اخیر بیت کوین بالاترین میزان ورودی سرمایه را در تمامی صرافی ها داشته که در هفته گذشته با تصحیح بازار نزول یافته است.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین‌ها توکن‌هایی هستند که با پول‌های فیات مانند دلار آمریکا پیوند خورده‌اند و در تراکنش‌های رمز ارز به عنوان مسیر‌های ورودی و خروجی عمل می‌کنند. اگر سرمایه گذاری قصد خرید توکنی را داشته و به دنبال فرصت مناسب قیمتی می‌گردد، می‌تواند در ابتدا پول فیات خود را به استیبل کوین (همچون تتر یا DAI) تبدیل کند؛ چرا که استیبل کوین ها همانطور که از نامشان پیداست، به اندازه دیگر رمز ارزها نوسان قیمت نداشته و حداقل تفاوت ارزش را (اگر نگوییم صفر) در هنگام تبدیل دارند.

برعکس، اگر سرمایه گذاری تمایل به فروش توکنی خاص در ازای پول فیات داشته باشد اما نمی‌خواهد آن را از بازار خارج کند (تا از پرداخت کارمزد اضافی به صرافی‌ها جلوگیری کند)، استیبل کوین‌ها به عنوان مسیری خروجی برای جابجایی سرمایه از بازار رمز ارز عمل می‌کنند.

برای پیشگیری از سوء برداشت لازم به توضیح است که تمامی استیبل کوین ها با پول فیات پشتیبانی نمی‌شوند؛ بلکه در این میان انواعی نیز با دارایی‌های ارزشمند (همچون طلا) ، و یا با رمز ارزهای دیگر (همچون اتریوم) پشتیبانی می‌شوند.

بی‌ثباتی بازار برای استیبل کوین‌ها تقاضا ایجاد می‌کند

در سال گذشته، عرضه کلی استیبل کوین ها دو برابر شده و به رقم تقریبی ۱۲ میلیارد دلار رسید. طبق تحقیق کوین متریکس (Coin Metrics) دلیل عمده افزایش تقاضا برای استیبل کوین ها ، ترس سرمایه گذاران از سقوط قیمت در ماه مارس بود که آن‌ها را به جستجوی پناهگاهی امن برای نگهداری سرمایه خود سوق می‌داد. برای مقایسه بهتر، تقریباً پنج سال طول کشید تا ارزش استیبل کوین‌ها به ۶ میلیارد دلار برسد. در نمودار  زیر میزان رشد عرضه استیبل کوین ‌ها از ژانویه ۲۰۱۷ تا کنون را مشاهده می‌کنید.

بر طبق این گزارش دو هفته پس از  سقوط ۱۲ مارس رمز ارز، «بیش از ۸۰۰ میلیون USDT_ETH (تتر مبتنی بر بلاک چین اتریوم) صادر شده است. برای مقایسه بهتر، «از اول ژانویه تا ۱۱ مارس، ۷۴۰ میلیون USDT_ETH  صادر شده بود».

بنا به گزارش کریپتو کامپر (CryptoCompare)، درماه مارس معامله گران USDT، ۲۱ میلیون خرید بیت کوین ثبت کرده‌اند که نشان دهنده  ۷۳ درصد از کل بیت کوین‌های معامله شده با فیات است. در نمودار زیر حجم ماهیانه بیت کوین های معامله شده با استیبل ‌کوین ها را مشاهده می‌کنید.

سرمایه گذاران رده سازمانی به دنبال استیبل کوین

یکی از خبرهای داغ امسال خیزش صنعت کاستدی (تصدی گرایانه) دارایی دیجیتال بود که پیش نیازی کلیدی برای ورود سرمایه گذاران سازمانی به بازار محسوب می‌شود. هنگ کنگ اولین کشوری بود که با چارچوب رگولاتوری وارد بازار شد. همچنین در ماه گذشته رگولاتورهای ایالات متحده اعلام کرده‌اند که به بانک‌های آمریکایی برای ایفای نقش به عنوان متصدیان بازار رمز ارزها چراغ سبز نشان داد‌اند. یکی از پیشگامان این صنعت چندی پیش در مصاحبه‌ای با دی کریپت (Decrypt) اعلام کرد که معتقد است این موضوع می‌تواند تشویق مضاعفی برای سرمایه گذاران سازمانی آمریکا برای حضور بیشتر در بازار رمز ارز باشد و این که اولین خریدشان احتمالاً استیبل کوین خواهد بود. در نوامبر گذشته بایننس با انتشار گزارش چشم اندازهای بازار سازمانی اعلام کرد که ۹۶ درصد از مشتریان سازمانی بایننس حداقل یک استیبل کوین دارند که در میان آن‌ها USDT از همه محبوب‌تر است.

منبع: decrypt.co

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.