کیف پول بیت کوین چیست و چه انواعی دارد؟

کیف پول در حقیقت ابزاری است که از کلیدهای خصوصی بیت کوین‌های شما نگهداری می‌کند و شما به وسیله آن کیف پول و رمز خصوصی داخل آن می‌توانید به بیت کوین‌های خود دسترسی داشته باشید. در این مطلب به بیان مفهوم کیف پول بیت کوین و معرفی انواع آن پرداخته شده است.

0 772

مفهوم کیف بیت کوین با یک کیف پول واقعی تفاوت دارد، در واقع هیچ بیت کوینی به صورت فیزیکی وجود ندارد که بخواهیم آن را داخل یک کیف نگهداری کنیم. بیت کوین‌های هر شخص کدهای دیجیتالی درون شبکه بلاک چینی هستند. بیت کوین‌های هر شخص دو کلید دارد، یکی کلید عمومی و دیگری کلید خصوصی است. کلید عمومی، آدرس بیت کوین‌های یک شخص درون شبکه است و کلید خصوصی راه دسترسی به آن بیت کوین‌هاست. کیف پول در حقیقت ابزاری است که از کلیدهای خصوصی بیت کوین‌های شما نگهداری می‌کند و شما به وسیله آن کیف پول و رمز خصوصی داخل آن می‌توانید به بیت کوین‌های خود دسترسی داشته باشید. توجه داشته باشید که چنانچه به هر دلیل کلیدهای خصوصی درون کیف پول خود را از دست دهید و یا به هر دلیل اطلاعات کلید خصوصی شما از بین برود و یا سرقت شود، دیگر هیچ راهی برای دسترسی به بیت کوین‌های شما وجود نخواهد داشت. پس در انتخاب کیف بیت کوینی خود بسیار دقت کنید و بهترین آن را انتخاب کنید.

کیف‌ پول‌های فیزیکی

این‌ کیف پول‌ها دو نوع دارند:

  • کیف پول کاغذی: در این روش کلیدهای عمومی و خصوصی بیت کوین‌ها بر روی کاغذ پرینت می‌شوند و می‌توان آن‌ها درون گاوصندوق و یا صندوق امانات نگهداری کرد. از مزایای این روش این است که اطلاعات بیت کوین شما بر روی اینترنت و یا دستگاه‌های الکترونیکی نخواهد بود و از سرقت و یا نابود شدن آن توسط بد افزارها و هکرها جلوگیری می‌شود. همچنین می‌توان از این کاغذها برای مبادلات رو در رو استفاده کرد و به جای یک برگ بهادار از آن استفاده نمود. در شکل زیر نمونه‌ای از یک کیف پول کاغذی را می‌بینید.

کیف پول بیت کوین چیست و چه انواعی دارد؟

  • کیف پول‌های فیزیکی Bitbill: این کیف پول‌ها به شکل کارت‌های اعتباری بودند و بر روی رمز خصوصی آن‌ها هولوگرامی چسبانده شده بود، که به‌ هنگام کنده شدن، اثر آن باقی می‌ماند و اعتبار آن از بین می‌رفت. این کیف پول‌ها توسط شرکت Bitbill در سال ۲۰۱۱ ارائه شدند، از مزایای خوب این کیف پول علاوه بر دیجیتالی نبودن آن، این موضوع بود که به راحتی و مانند یک سکه‌ی طلا خرید و فروش می‌شد و احتیاجی به مبادلات پرخطر دیجیتالی نبود. متاسفانه در سال ۲۰۱۳ از سازنده این نوع کیف پول‌ها خواسته شد که تولید آن‌ها را متوقف کنند.

کیف پول بیت‌کوین چیست و چه انواعی دارد؟

کیف پول‌های سخت‌افزاری:

در این نوع از کیف پول، کلید خصوصی کاربر بر روی یک سخت‌افزار خاص ذخیره می‌شود و کاربر در صورت لزوم می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. این کیف پول‌ها امن‌ترین روش ذخیره بیت کوین‌ها هستند و تاکنون موردی از سرقت از این نوع کیف پول‌ها گزارش نشده است. از مزیت این نوع کیف پول نسبت به نوع کاغذی این است که برای استفاده از کیف‌ پول‌های کاغذی، باز هم نیاز به استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری است، اما در استفاده از کیف پول‌های کاغذی هیچگونه نرم‌افزاری استفاده نمی‌شود و این دستگاه‌ها در مقابل ویروس‌ها و بدافزارها ایمن بوده و اطلاعات درون آن‌ها را نمی‌توان به سادگی به شکل یک متن خارج کرد. برخی از این دستگاه‌ها دارای یک نمایشگر کوچک نیز می‌باشند و برخی از اطلاعات انتقال، مانند آدرسی که قصد انتقال بیت کوین به آن را دارید نشان می‌دهند که این مساله باعث اطمینان و خطرپذیری کمتر در انتقالات می‌شود.

کیف پول بیت‌کوین چیست و چه انواعی دارد؟
؟

کیف پول‌های نرم افزاری:

کیف‌های پول‌ آنلاین و یا به اصطلاح گرم:

این نوع کیف پول‌ها سرور‌هایی هستند که اطلاعات بیت‌ کوینی شما را بر روی سرور‌های خود رمزگذاری می‌کنند و شما می‌توانید از هرجا به بیت کوین‌های خود دسترسی داشته باشید. مزیت این نوع کیف پول‌ها این است که امکان گم شدن و از بین رفتن کلید‌های خصوصی شما در این کیف پول‌ها بسیار کم است و در صورتی که کامپیوتر و یا گوشی شما سرقت شود و یا آسیب ببیند، بیت کوین‌های شما در امان خواهند بود؛ اما این نوع کیف پول‌ها در مقابل حملات سایبری و هک بسیار آسیب پذیر هستند و اگر شرایط امنیتی که برای کیف خود تعیین می‌کنید ضعیف باشد، امکان سرقت اطلاعات شما وجود خواهد داشت. خطر دیگری که در این مورد وجود دارد، هک شدن سایت کیف پول شما و لو رفتن کلیدهای شماست، که ریسک استفاده از این نوع کیف پول‌ها را افزایش می‌دهد.

کیف‌های پول‌ آفلاین و یا به اصطلاح سرد:

در این نوع کیف پول‌‌ها، کلیدهای خصوصی شما بر روی کامپیوتر و یا گوشی شما ذخیره می‌شود و هنگامی که قصد انتقال بیت کوین را دارید، کلید خصوصی از روی دستگاه شما بارگذاری می‌شود. مزیت استفاده از این نوع کیف پول‌ها این است که در برابر هک شدن ایمن‌تر هستند و اگر دستگاهتان را کمتر به اینترنت متصل کنید و آن را با استفاده از آنتی ویروس‌های قوی محافظت کنید، می‌توانید تا حد خوبی از امنیت بیت کوین‌های خود مطمئن شوید؛ اما مشکل اصلی این نوع کیف پول‌ها این است که اگر گوشی و یا کامپیوتر شما به هر دلیلی خراب شود و یا مورد سرقت قرار بگیرد و شما هیچ نسخه پشتیبان از برنامه خود نداشته باشد، تمام بیت کوین‌های خود را از دست خواهید داد. خطر دیگری که در مورد اینگونه کیف پول‌ها وجود دارد، خطر حملات بدافزارها به کامپیوتر شماست، برخی از بدافزارها اطلاعات کامپیوتر شما را رمزگذاری کرده و از دسترس شما خارج می‌کنند و از شما برای اطلاعاتتان درخواست باج می‌کنند، که این موضوع ریسک استفاده از کیف پول‌های سرد را بالا می‌برد.

استفاده از بانک برای ذخیره‌سازی بیت کوین

بانک‌های سنتی از بیت کوین پشتیبانی نمی‌کنند و حتی محدودیت های زیادی برای مشتریان خود اعمال کرده اند تا امکان استفاده از زمز ارزها را به آن‌ها ندهند. به همین دلیل بانکی مخصوص بیت کوین به نام Bitcoin Crypto Bank ساخت شد. اولین بانک بیت کوین که به صورت خصوصی اداره می شود. این بانک بیت کوین را می‌پذیرد و آن را مدیریت می کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.